
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 березня 2019 р. Справа № 480/185/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Глазька С.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1Л.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач, Конотопське OУ ПФУ в Сумській області), в якій просить зобов’язати Конотопське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області провести обчислення, нарахування та виплату пенсії за віком у відповідності до ч.1 ст. 27 та ч.ч. 1,2 ст. 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” із врахуванням реального заробітку за період роботи на території Російської Федерації з березня 2015 року по грудень 2016 року, відповідно до довідок про доходи фізичної особи від 19.06.2018 №128 та №129, виданих ТОВ «ІБТ» м. Москва, з дня призначення пенсії за віком, тобто з 10.05.2018.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він звернувся із заявою до відповідача з проханням провести обчислення розміру його пенсії з урахуванням реальної заробітної плати, отриманої за період роботи на території Російської Федерації з березня 2015 року по грудень 2016 року, відповідно до наданих довідок про доходи фізичної особи №128 та №129 від 19.06.2018, виданих ТОВ «ІБТ». Однак, управлінням не було прийнято їх для обчислення середньомісячного заробітку при розрахунку пенсії позивача, у зв’язку з тим, що вони не відповідають встановленій формі, а саме не містять підстави видачі такої довідки з підтвердженням сплати страхових внесків. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04.02.2018 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
На виконання зазначеної ухвали представником відповідача подано до суду відзив, у якому відповідач зазначає, що управлінням обґрунтовано та правомірно не прийнято для обчислення середньомісячного заробітку при розрахунку розміру пенсії позивача надані ним довідки про доходи фізичних осіб № 128 від 19.06.2018 та № 129 від 19.06.2018, оскільки вищевказані довідки, які видані ТОВ «ІБТ» про отриману заробітну плату за період роботи з 27.03.2015 по 25.03.2016 та з 04.05.2016 по 28.12.2016 на вказаному підприємстві, не відповідають встановленій формі відповідно до Додатку № 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії, відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», а саме не містять підстави видачі такої довідки з підтвердженням сплати страхових внесків.
Враховуючи наведені обставини, Конотопське OУ ПФУ в Сумській області вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні з 10.05.2018 та отримує пенсію за віком відповідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV.
30.08.2018 на адресу управління разом із письмовим зверненням позивача надійшли довідки № 128 від 19.06.2018 та № 129 від 19.06.2018, які видані ТОВ «ІБТ» про отриману позивачем заробітну плату за період роботи з 27.03.2015 по 25.03.2016 та з 04.05.2016 по 28.12.2016 на вказаному підприємстві (а.с. 56-57).
Листом від 07.09.2018 № 93/П-1 відповідач повідомив позивача про те, що за результатами опрацювання вказаних довідок, управлінням не було прийнято їх для обчислення середньомісячного заробітку при розрахунку пенсії, а пенсію позивачу обчислено із заробітної плати, визначеної за періоди з 01.07.1995 по 30.06.2000 та з 01.07.2000 по 30.04.2018. При цьому, період заробітної плати з березня 2015 року по грудень 2016 року враховано за нульовим значенням.
Також у листі відповідач зазначив, що надані позивачем довідки не відповідають встановленому зразку і не призначені для обчислення розміру пенсії, оскільки затверджені наказом Федеральної податкової служби Росії, а не Пенсійного фонду Російської Федерації. Для витребування довідок встановленого зразку, управлінням 12.07.2018 за № 8055/02-16 був направлений запит до ТОВ «ІБТ», однак відповідь на даний час до управління ще не надійшла (а.с.63-64).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058).
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону № 1058 законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, закону про недержавне пенсійне забезпечення, законів, якими встановлюються умови пенсійного забезпечення, відмінні від загальнообов'язкового державного пенсійного страхування та недержавного пенсійного забезпечення, міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Частина 2 цієї статті передбачає, що заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страховою стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Нормативним актом, який регулює питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій є Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 за №1566/11846, зі змінами (даті по тексту - Порядок №22-1).
Відповідно до п.п. 3 п. 2.1. Порядку № 22-1 для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року за додатками 3 та 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.07.2014 за № 785/25562.
Особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Відповідно до п. 2.10. Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами. Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об'єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Додатком № 1 до Порядку № 22-1 передбачена довідка про заробітну плату для обчислення пенсії із зазначенням помісячних сум заробітної плати (доходу) з підтвердженням нарахування страхових внесків та підставою для видачі такої довідки.
Однак, довідки № 128 від 19.06.2018 та № 129 від 19.06.2018, які видані ТОВ «ІБТ», про отриману заробітну плату позивачем за період роботи з 27.03.2015 по 25.03.2016 та з 04.05.2016 по 28.12.2016 на зазначеному підприємстві, не відповідають встановленій формі відповідно до Додатку № 1, а саме не містять підстави видачі такої довідки з підтвердженням сплати страхових внесків.
Таким чином, відповідачем обґрунтовано та правомірно не було прийнято для обчислення середньомісячного заробітку при розрахунку розміру пенсії надані позивачем довідки про доходи фізичних осіб № 128 від 19.06.2018 та № 129 від 19.06.2018, які видані ТОВ «ІБТ» за період роботи з 27.03.2015 по 25.03.2016 та з 04.05.2016 по 28.12.2016.
Враховуючи вищевикладене, розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 139 КАС України, вимоги позивача щодо стягнення на його користь судових витрат не підлягають задоволенню, оскільки судом не встановлено підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 41602, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Конотопського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Депутатська, 2, м. Конотоп, Сумська область, 41600, код ЄДРПОУ 37784691) про зобов'язання вчинити дії – відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.М. Глазько