
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 лютого 2019 р. Справа№805/2731/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Кониченка Олега Миколайовича при секретарі судового засідання Рудь Т.В. розглянувши адміністративну за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНБАС ОСОБА_1»
до Головного управління ДФС у Донецькій області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №00022991303 від 11.07.2017 року, №0002251303 від 11.07.2017 року, додатку №12 рішення №0002231303 від 11.07.2017 року, додатку №13 рішення №0002181303 від 11.07.2017 року; визнання протиправними дій
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «ДОНБАС ОСОБА_1», звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №00022991303 від 11.07.2017 року, №0002251303 від 11.07.2017 року, додатку №12 до рішення №0002231303 від 11.07.2017 року, додатку №13 до рішення №0002181303 від 11.07.2017 року; визнання протиправними дій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19 червня 2017 року працівниками Головного управління ДФС у Донецькій області був складений акт №230/05-99-13-03/35887582 від 19.06.2017 року про результати документальної виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас ОСОБА_1 груп» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2016.
На підставі акту перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення №00022991303 та №0002251303 від 11.07.2017 року, рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002231303 та №0002181303 від 11.07.2017 року.
Вказав, що відповідач у податковому повідомленні - рішенні №00022991303 від 11.07.2017 визначив суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені в розмірі 367458 грн., з них: 341033,00 грн., виходячи з того, що позивач не своєчасно сплатив (перерахував) до бюджету податку на доходи фізичних осіб під час виплати оподатковуваного доходу в сумі 510690,07 грн., в тому числі за: за жовтень 2014 року в сумі 144565,22 грн., за листопад 2014 року в сумі 124662,94 грн., за грудень 2014 року в сумі 120136,67 грн., за січень 2015 року в сумі 94186,68 грн., березень 2015 року в сумі 27138,56 грн.
Також, у податковому повідомленні - рішенні за формою №0002251303 від
11.07.2017 відповідач визначив суму грошового зобов'язання з податків та зборів у тому числі з військового збору, пені в розмірі 42993 грн., з них: 40422,00 грн., нараховано виходячи з того, що позивач не своєчасно сплатив (перерахував) до бюджету військового збору під час виплати оподатковуваного доходу в сумі 60024,50 грн., в тому числі за: за жовтень 2014 року в сумі 6656,84 грн., за листопад 2014 року в сумі 6920,09 грн., за грудень 2014 року в сумі 7097,53 грн., за січень 2015 року в сумі 8006,26 грн., за лютий 2015 року в сумі 14220,35 грн., за квітень 2015 року в сумі 6667,79грн., за травень 2015 року в сумі 6237,42 грн., за червень 2015 року в сумі 4218,22грн.
Зазначив, що відповідач дійсно описав ситуацію, але не в повному обсязі, оскільки до суми 510690,07 грн., включаються платежі за різним місцезнаходженням: 121863,72 грн. по основному підприємству за період перебування на обліку в Калінінській ДПІ м. Донецька за основним місцем реєстрації (за жовтень 2014 року 67565,72 грн., за листопад 2014 року 54298,00 грн.), 93919,71 грн. по основному підприємству за період перебування на обліку в Покровській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області за основним місцем реєстрації (за грудень 2014 року 58542,13 грн., за січень 2015 року 8239,02 грн., за березень 2015 року 27138,56 грн.), 294906,64 грн. по Відділенню №1 ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» за період перебування на обліку Відділення №1 ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» як платника місцевих податків в Краснодонській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області (за жовтень 2014 року 76999,50 грн., за листопад 2014 року 70364,94 грн., за грудень 2014 року 61594,54 грн., за січень 2015 року 85947,66 грн.).
Відповідач вважає, що оскільки Відділення № 1 Позивача не є юридичною особою, відокремленим чи іншим структурним підрозділом, уповноваженим нараховувати і сплачувати до бюджету податки, збори, передбачені Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами та доповненнями та перебуває на обліку як платник окремих податків в Луганській ОДПІ (Краснодонське відділення) Головного управління ДФС у Луганській області, то вимоги п. 38.4 ст. 38 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами та доповненнями до позивача не застосовуються.
Висновки відповідача суперечать чинному законодавству, оскільки позивач станом на 14 квітня 2014 року до 08 грудня 2014 року мав місцезнаходження на тимчасово окупованій території. Відділення 1, яке станом на 14 квітня 2014 року мало місцезнаходження на тимчасово окупованій території, та знаходилось на обліку як платник місцевих податків у Краснодонській ОДПІ. Відділення 1 на іншу територію України не переводилось, не змінювало місцезнаходження та знаходилось на обліку як платник місцевих податків у Краснодонській ОДПІ у межах діяльності, що проводилась через Відділення 1, протягом 2014-2016 років.
Отже, позивач в період з 14 квітня 2014 року до 08 грудня 2014 року, а Відділення
№1 позивача з 14 квітня 2014 року до 31 грудня 2016 року підпадає під дію п.38.4 ст.38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами та доповненнями». Також несвоєчасна сплата податку на доходи фізичних осіб по основному підприємству Позивача за період перебування на обліку в Покровській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області за основним місцем реєстрації виникла у наслідок заборгованості, виниклої за період перебування на обліку в Калінінській ДПІ м. Донецька за основним місцем реєстрації, тому суми, які належать до різних періодів реєстрації мають бути переглянуті.
Оскільки несвоєчасна сплата військового збору виникла в частині нарахованого військового збору за Відділенням №1 позивача, така несвоєчасна сплата військового збору також підпадає під дію п. 38.4. ст. 38 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями».
Зазначив, що відповідач у податковому повідомленні - рішенні за формою «Д»
00022991303 від 11.07.2017 визначив суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені в розмірі 367458 грн. з них:
26425,00 грн., виходячи з того, що позивачем була занижена база оподаткування на суму 91175,40 грн. як додаткового блага у вигляді не утриманого військового внеску із заробітної плати працівників. Також у податковому повідомленні - рішенні за формою «Д» №0002251303 від 11.07.2017 відповідач визначив суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з військового збору, пені в розмірі 42993 грн., з них: 2571 грн. виходячи з того, що позивачем була занижена база оподаткування на суму 91175,40 грн., як додаткового блага у вигляді не утриманого військового внеску із заробітної плати працівників.
Відповідач вважає, що суми військового збору, не утримані з сум доходів у вигляді заробітної плати, інших виплат, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами відповідно до абз. «г» пп. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України вважаються доходами, отримані платником податку як додаткове благо у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з розділом IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ зі змінами та доповненнями.
Позиція відповідача суперечить чинному законодавству, оскільки віднесення до додаткового блага доходів, що виникли у наслідок неналежного виконання своїх обов'язків податковим агентом Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-УІ зі змінами та доповненнями не передбачено.
Неутримання військового збору із сум доходів у вигляді заробітної плати не є відшкодуванням таких сум платнику податків. Таким чином підстав для віднесення не утриманих сум військового збору до додаткового блага немає.
Відповідач у додатку № 12 Рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № НОМЕР_1 від 11.07.2017 застосував штраф та пеню в розмірі 334869,39 грн. за період з 06.08.2015 до 01.04.2016 доповненнями за несплату (несвоєчасне перерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та у додатку 13 Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0002181303 від 11.07.2017 донарахував 4078043,60 грн. та доповненнями вирішив застосувати штрафні санкції в сумі 1508063,60 грн.
Відповідач вважає, що позивач не мав права посилатись на абз.2 п. 9-4 (в редакції
Закону з 13.03.2015) Розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 08.04.2010 №2464-УІ, на необхідність надання сертифікату Торгово-промислової палати України, оскільки в період з 05.11.2014 по 18.12.2015 не було затвердженого переліку населених пунктів, на яких здійснювалась антитерористична операція.
Крім того, позивач згідно абз.2 п. 9-4 Розділу VIII «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 08.04.2010 №2464-УІ (в редакції від 13.03.2015) подавав за основним місцем обліку заяву про незастосування санкцій до порушень із справляння єдиного внеску.
Вважає, що у період з 14.04.2014 по 31.12.2016 мав право на неповне виконання обов'язків платника єдиного внеску, що не відображено в акті перевірки. Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені за неповне виконання обов’язків платника єдиного внеску за вказаний період до позивача застосовуватись не можуть.
Відповідач у додатку № 14 «Результати перевірки своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування ТОВ "ДОНБАС ОСОБА_1" до акту перевірки вказав списання із внесків позивача у загальній сумі 104214,27 грн. з формулюванням: «Штрафна санкція та пеня згідно рішення №006081702 від 24.07.2015».
Відповідач вважає, що на списання штрафної санкції із внесків підприємства дало право рішення податкового органу про залишення скарги без розгляду №8117/10/05-9910-03-12-1 від 03.09.2015р.
Позиція Відповідача не в повній мірі відповідає дійсності та суперечить чинному законодавству, оскільки на вказане рішення позивачем була направлена скарга, а згідно з абз.2 п. 9 ст.56 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-УІ зі змінами та доповненнями: «Якщо вмотивоване рішення за скаргою платника податків не надсилається платнику податків протягом 20-денного строку або протягом строку, продовженого за рішенням керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначених строків».
Позивач згідно абз.2 п. 9 ст.56 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755
VI зі змінами та доповненнями вважає питання вирішеним на його користь.
Отже, позивач наполягає на відміні списання штрафної санкції та пені із внесків
позивача у загальній сумі 104214,27 грн., тому як таке списання змінює залишки позивача з єдиного внеску та впливає на визначення несвоєчасно сплачених сум за підсумками перевірки.
Просив суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення за формою «Д» №00022991303 від 11.07.2017 року, №0002251303 від 11.07.2017 року, додаток №12 рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002231303 від 11.07.2017 року, додаток №13 рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0002181303 від 11.07.2017 року; визнати протиправним списання із внесків позивача штрафної санкції та пені у загальній суму 104214,27 грн. згідно додатку №14 «Результати перевірки своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове держане соціальне страхування о акту №230/05-99-13-03/35887582 від 19.06.2017.
Ухвалою від 31 липня 2017 року суд залишив позовну заяву без руху.
Ухвалою від 05 вересня 2017 року суд відкрив провадження у справі, призначивши справу до судового розгляду на 19 вересня 2017 року.
Ухвалою від 19 вересня 2017 року суд зупинив провадження у справі до 02 жовтня 2017 року.
02 жовтня 2017 року представник позивача надав через канцелярію суду заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої просив суд змінити позовні вимоги, що стосуються пункту 3 позовної заяви від 28.07.2017 № 805/2731/17-а та викласти у наступній редакції: «Стягнути з Головного управління ДФС у Донецькій області на користь ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» (ЄДРПОУ 35887582) судовий збір у розмірі: 37000,76 грн., що складається з суми судового збору за вимоги майнового характеру в розмірі: 35400,76 грн. та суми судового збору за вимоги немайнового характеру в розмірі: 1600,00 грн.».
02 жовтня 2017 року представник відповідача надав через канцелярію суду заперечення на позовну заяву, відповідно до яких, просив суд відмовити у задоволені позовних вимог.
Зазначив, що висновки акту перевірки є обґрунтованими, зробленими на підставі первинних документів, повними, викладеними повно та з посиланнями на норми діючого законодавства щодо спірних правовідносин.
Ухвалою від 02 жовтня 2017 року суд зупинив провадження у справі до 09 жовтня 2017 року.
Ухвалою від 09 жовтня 2017 року суд зупинив провадження у справі до 02 листопада 2017 року.
Ухвалою від 02 листопада 2017 року суд зупинив провадження у справі до 08 листопада 2017 року.
Ухвалою від 02 листопада 2017 року представник позивача надав через канцелярію суду клопотання про проведення судово-бухгалтерської експертизи.
Ухвалою від 08 листопада 2017 року суд призначив судово-економічну експертизу.
Перед судовим експертом поставлено наступні питання:
1. На підставі регістрів бухгалтерського та податкового обліку та податкової звітності та первинних документів встановити документальну обґрунтованість висновків акту перевірки Головного управління ДФС у Донецькій області від 19.06.2017 року №230/05-99-13-03/35887582 про порушення ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» податкового законодавства на підставі яких відповідачем прийняті спірні податкові повідомлення-рішення №00022991303 від 11.07.2017 року, №0002251303 від 11.07.2017 року, №0002231303 від 11.07.2017 року та №0002181303 від 11.07.2017 року.
2. Який розмір суми несвоєчасної сплати ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» до бюджету податку на доходи фізичних осіб під час виплати оподатковуваного доходу із загальної суми: 510690,07 грн., визначеної за результатами перевірки, відноситься до м.Донецька. м. Краснодона, м. Покровська?
3. Який розмір суми несвоєчасної сплати ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» до бюджету військового збору під час виплати оподатковуваного доходу із загальної суми: 60024,50 грн., визначеної за результатами перевірки, відноситься до м. Донецька, м.Краснодона, м.Покровська?
4. Який розмір податку на доходи фізичних осіб відноситься до працівників м.Донецька, м.Краснодона, м. Покровська?
5. Який розмір військового збору відноситься до працівників м. Донецька, м.Краснодона, м.Покровська?
6. Який розмір штрафних санкцій та пені відноситься до м. Донецька, м. Краснодона,
м.Покровська?
7. Чи відповідають дійсності залишки єдиного соціального внеску станом на 31.12.2016 зазначені у головній книзі за 2016 рік?
08 листопада 2017 року суд зупинив провадження у справі до одержання результатів експертизи.
09 жовтня 2018 року до суду надійшов висновок судової економічної експертизи.
Ухвалою від 26 листопада 2018 року суд призначив справу до розгляду за правилами загального провадження. Призначив підготовче судове засідання на 17 грудня 2018 року.
07 грудня 2018 року представник відповідача надав через канцелярію суду заперечення на висновок експертизи.
Зазначив, що до висновку акту перевірки винесено порушення : «п.1, п.4 ч.2 ст.6, ч.4, ч.5 ст.7, ч.8 ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 №24б4-УІ зі змінами та доповненнями в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску всього на суму 6026007,04 грн., в тому числі за: грудень 2014 року в сумі 459364,22 грн.; січень 2015 року сумі 449353,66 грн.; лютий 2015 року в сумі 432895,92 грн.; березень 2015 року в сумі 374243,29 грн.; квітень 2015 року в сумі 371418,78 грн.; липень 2015 року в сумі 321054,30 грн.; серпень 2015 року в сумі 319990,96 грн.; вересень 2015 року в сумі 337337,85 грн.; жовтень 2015 року в сумі 312918,79 грн.; листопад 2015 року в сумі 291567,68 грн.; грудень 2015 року в сумі 286502,35 грн.; січень 2016 року в сумі 121395,80 грн.
Повинна бути загальна сума 4078043,60 грн. (підсумкова сума несвоєчасного нарахування єдиного внеску за вищезазначені періоди).
Підприємством несвоєчасно нараховано єдиний внесок внаслідок несвоєчасно наданих звітів:
- грудень 2014 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.01.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 01.07.2015 в сумі 459364,22 грн.;
- січень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.02.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 14.09.2015 в сумі 449353,66 грн.;
- лютий 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.03.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 07.10.2015 в сумі 432895,92 грн.;
- березень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.04.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 08.10.2015 в сумі 374243,29 грн.;
- квітень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.05.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 20.10.2015 в сумі 371418,78 грн.;
- липень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.08.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 10.11.2015 в сумі 321054,30 грн.;
- серпень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 21.09.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 30.11.2015 в сумі 319990,96 грн.;
- вересень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.10.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 24.12.2015 в сумі 337337,85 грн.;
- жовтень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.11.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 24.12.2015 в сумі 312918,79 грн.;
- листопад 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 21.12.2015, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 06.01.2016 в сумі 291567,68 грн.;
- грудень 2015 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 20.01.2016, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 11.02.2016 в сумі 286502,35 грн.,
- січень 2016 року - граничний термін надання звіту та нарахування єдиного внеску 22.02.2016, фактично нарахований єдиний внесок, згідно наданого звіту 05.03.2016 в сумі 121395,80 грн.
В Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (додаток 13) №0002181303 від 11.07.2017 зазначена сума 4078043,60 грн., як сума донарахованого єдиного внеску та на яку нараховані штрафні санкції в сумі 1508063,60 грн. та які відповідно підлягають сплаті.
Щодо визначення поняття «додаткове благо» зазначив наступне.
Відповідно до пп.14.1.47 п. 14.1 ст.14 «додаткові блага - кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (даються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов'язаний з виконанням обов'язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку...)
"Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, відповідно до пп.168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України зобов'язаний утримувати військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку збору 1,5 відсотка.
Тобто, військовий збір нарахований на суми заробітної плати та сплачений за рахунок підприємства можна вважати додатковим благом.
Щодо урахування п.38.2, п.38.4 ст.38 розділу XX ПКУ слід зазначити, що вимоги ст.38 розділу XX ПКУ діють з 01.01.2017 року, порушення в частині несвоєчасної сплати ПДФО та військового збору підприємством скоєно за періоди 2014-2015 років.
Враховуючи викладене, висновки акту перевірки №230/05-99-03-03/35887582 від 19.06.2017 р. відповідають чинному законодавству.
За визначенням ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Статтею 108 КАС України визначено, що висновок експерта для суду немає заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу.
17 грудня 2018 року розгляд справи відкладено на 14 січня 2019 рік.
22 грудня 2018 року представник позивача надав через канцелярію суду відзив на заперечення на висновок експертизи.
14 січня 2019 року судом оголошено перерву до 28 січня 2019 року.
15 січня 2019 року судовий експерт надав через канцелярію суду пояснення до висновку судової економічної експертизи.
Ухвалою від 28 січня 2019 року суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті на 12 лютого 2019 рік.
12 лютого 2019 року розгляд справи відкладено на 25 лютого 2019 рік.
22 лютого 2019 року представник позивача надав через канцелярію суду клопотання про відшкодування судових витрат на послуги за судову економічну експертизу в розмірі 70233,60 грн. без ПДВ.
Суд вислухавши представників сторін, дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас ОСОБА_1 груп», зареєстрований як юридична особа, включений до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України за кодом 35887582, у своєму складі має Відділення № 1 (основний об’єкт ПАТ «Краснодонвугілля»). Перебуває на податковому обліку з 09.12.2014 у Покровській ОДПІ ГУ ДФС у Донецькій області.
Відділення № 1 ТОВ «Донбас ОСОБА_1 груп» взято на облік за неосновним місцем обліку у Краснодонській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області, місцезнаходження підрозділу: Україна, 94400, Луганська область, м. Краснодон, буд.2.
Згідно Положення про Відділення № 1, воно є підрозділом позивача та об’єднує Відділ охорони підприємства та Відділ обслуговування підприємства у Луганській області. Відділення не має статусу юридичної особи.
Відповідач, Державна фіскальна служба України Головного управління ДФС у Донецькій області є суб`єктом владних повноважень, який в даних правовідносинах реалізує надані йому Податковим кодексом України (далі – ПК України) повноваження.
У період з 29.05.2017 року по 12.06.2017 року Головним управлінням Державної фіскальної служби у Донецькій області було проведено документальну планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Донбас ОСОБА_1 груп» з питань правильності обчислення, повноти і своєчасності сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 31.12.2016.
За результатами перевірки працівниками ГУ ДФС у Донецькій області було складено акт №230/05-99-13-03/35887582 від 19.06.2017 року.
Згідно висновків акту перевірки встановлені наступні порушення:
- п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, пп.162.1.3 п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171, пп. «а» п.176.2 ст.176, пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині правильності визначення бази оподаткування при нарахуванні доходів платникам податків у вигляді додаткового блага в результаті чого база оподаткування занижена на суму 91175,40 грн., в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 8099,56 грн.; за лютий 2015 року в сумі 7794,43 грн.; за березень 2015 року в сумі 7071,51 грн.; за квітень 2015 року в сумі 6628,61 грн.; за травень 2015 року в сумі 6375,11 грн.; за червень 2015 року в сумі 6379,93 грн.; за липень 2015 року в сумі 6291,66 грн.; за серпень 2015 року в сумі 6039,99 грн.; за вересень 2015 року в сумі 6377,46 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 5874,39 грн.; за листопад 2015 року в сумі 5666,44 грн.; за грудень 2015 року в сумі 5500,69 грн.; січень 2016 року в сумі 3662,67 грн.; лютий 2016 року в сумі 3647,38 грн.; за березень 2016 року в сумі 5734,08 грн.; за квітень 2016 року в сумі 31,49 грн.;
- п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині заниження сум податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 14068,58 грн., в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 1214,93 грн.; за лютий 2015 року в сумі 1169,16 грн.;за березень 2015 року в сумі 1060,73 грн.; за квітень 2015 року в сумі 994,29 грн.; за травень 2015 року в сумі 956,27 грн.; за червень 2015 року в сумі 956,99 грн.; за липень 2015 року в сумі 943,75 грн.; за серпень 2015 року в сумі 906,00 грн.; за вересень 2015 року в сумі 956,62 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 881,16 грн.; за листопад 2015 року в сумі 849,97 грн.; за грудень 2015 року в сумі 825,10 грн.; січень 2016 року в сумі 659,28 грн.; лютий 2016 року в сумі 656,53 грн.; за березень 2016 року в сумі 1032,13 грн.; за квітень 2016 року в сумі 5,67 грн.;
- пп. 168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб під час виплати оподатковуваного доходу в сумі 510690,07 грн., в т.ч.: за жовтень 2014 року в сумі 144565,22 грн.; за листопад 2014 року в сумі 124662,94 грн.; за грудень 2014 року в сумі 120136,67 грн.; за січень 2015 року в сумі 94186,68 грн.; за березень 2015 року в сумі 27138,56 грн.;
- пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ, п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині не нарахування (не утримання) військового збору з сум доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами з окремих працівників підприємства на загальну суму 91175,40 грн., в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 8099,56 грн.; за лютий 2015 року в сумі 7794,43 грн.; за березень 2015 року в сумі 7071,51 грн.; за квітень 2015 року в сумі 6628,61 грн.; за травень 2015 року в сумі 6375,11 грн.; за червень 2015 року в сумі 6379,93 грн.; за липень 2015 року в сумі 6291,66 грн.; за серпень 2015 року в сумі 6039,99 грн.; за вересень 2015 року в сумі 6377,46 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 5874,39 грн.; за листопад 2015 року в сумі 5666,44 грн.; за грудень 2015 року в сумі 5500,69 грн.; січень 2016 року в сумі 3662,67 грн.; лютий 2016 року в сумі 3647,38 грн.; за березень 2016 року в сумі 5734,08 грн.; за квітень 2016 року в сумі 31,49 грн.;
- пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ, п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині не нарахування (не утримання) військового збору з сум доходів у вигляді додаткового блага на загальну суму 1367,62 грн., в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 121,49 грн.; за лютий 2015 року в сумі 116,92 грн.; за березень 2015 року в сумі 106,07 грн.; за квітень 2015 року в сумі 99,43 грн.; за травень 2015 року в сумі 95,63 грн.; за червень 2015 року в сумі 95,69 грн.; за липень 2015 року в сумі 94,37 грн.; за серпень 2015 року в сумі 90,60 грн.; за вересень 2015 року в сумі 95,66 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 88,12 грн.;за листопад 2015 року в сумі 85,00 грн.; за грудень 2015 року в сумі 82,51 грн.; січень 2016 року в сумі 54,94 грн.; лютий 2016 року в сумі 54,71 грн.; за березень 2016 року в сумі 86,01 грн.; за квітень 2016 року в сумі 0,47 грн.;
- пп. 168.1.2, пп.168.1.5 п.168.1 ст.168, пп.1.4 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати (перерахування) до бюджету військового збору під час виплати оподатковуваного доходу в сумі 60024,50 грн., в т.ч.: за жовтень 2014 року в сумі 6656,84 грн.; за листопад 2014 року в сумі 6920,09 грн.; за грудень 2014 року в сумі 7097,53 грн.; за січень 2015 року в сумі 8006,26 грн.; за лютий 2015 року в сумі 14220,35 грн.; за квітень 2015 року в сумі 6667,79 грн.; за травень 2015 року в сумі 6237,42 грн.; за червень 2015 року в сумі 4218,22 грн.;
- п.1, п.4 ч.2 ст.6, ч.4, ч.5 ст.7, ч.8 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску всього на суму 6026007,04 грн., в т.ч.: за грудень 2014 року в сумі 459 364,22 грн.; за січень 2015 року в сумі 449 353,66 грн.; за лютий 2015 року в сумі 432 895,92 грн.; за березень 2015 року в сумі 374 243,29 грн.; за квітень 2015 року в сумі 371 418,78 грн.; за липень 2015 року в сумі 321 054,30 грн.; за серпень 2015 року в сумі 319 990,96 грн.; за вересень 2015 року в сумі 337 337,85 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 312 918,79 грн.; за листопад 2015 року в сумі 291 567,68 грн.; за грудень 2015 року в сумі 286 502,35 грн.; січень 2016 року в сумі 121 395,80 грн.;
- п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9, ч.9 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» за період з 01.01.2015 по 31.12.2016 підприємством несвоєчасно сплачувався єдиний соціальний внесок, відповідно до інтегрованої картки платника підприємством несвоєчасно сплачено єдиний внесок: за листопад 2014 року в сумі 161,41 грн.; за грудень 2014 року в сумі 459 364,22 грн.; за травень 2015 року в сумі 348 006,14 грн.; за червень 2015 року в сумі 335 128,00 грн.; за серпень 2015 року в сумі 41 660,56 грн.; за грудень 2015 року в сумі 86 526,67 грн.; за січень 2016 року в сумі 88 976,35 грн.; за лютий 2016 року в сумі 54 046,67 грн.
За підсумками проведеної перевірки, відповідачем було нараховано ТОВ «Донбас ОСОБА_1 груп» податкові зобов’язання, штрафна санкція та пеня згідно:
- податкового повідомлення-рішення №00022991303 від 11.07.2017 року яким визначено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 367458 грн., в т.ч.: за податковим зобов’язанням у розмірі 14069 грн., за штрафної (фінансовою) санкцією (штрафом) у розмірі 339637 грн. та визначено пеню в сумі 13752грн.;
- податкового повідомлення-рішення №0002251303 від 11.07.2017 року яким визначено суму грошового зобов’язання з військового збору в загальній сумі 42993 грн., в т.ч. за податковим зобов’язанням у розмірі 11368, за штрафною фінансовою санкцією 40896 грн. та визначено пеню у сумі 729 грн.;
- рішення №0002231303 від 11.07.2017 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску яким застосовано штраф у розмірі 20% в сумі 282 773,99 грн. за період з 06.08.2015 до 01.04.2016 та нараховано пені у розмірі 0,1% в сумі 52 095,40 грн., всього 334869,39 грн.;
- рішення №0002181303 від 11.07.2017 року про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску яким донараховано 4078043,60 грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та застосовано штрафну санкцію в розмірі 1508063,60 грн.
Позивач просить суд скасувати вищезазначені податкові повідомлення-рішення та рішення про застосування штрафних санкцій, оскільки вважає їх протиправними, та такими, що прийняті не у спосіб, визначений чинним законодавством України.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, оцінюючи обґрунтованість заперечення відповідача, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Одночасно, суд враховує, висновок судової економічної експертизи №188/26 від 08.10.2018 року, згідно якого:
По першому питанню експертом зазначено, що в обсязі наданих на дослідження документів та в межах компетенції судового експерта – економіста, висновки акту перевірки Головного управління ДФС у Донецькій області від 19.06.2017 року № 230/05-99-13-03/35887582 про порушення ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» податкового законодавства на підставі яких відповідачем прийняті спірні податкові повідомлення-рішення №0002291303 від 11.07.2017р., № НОМЕР_2 від 11.07.2017р., рішення № НОМЕР_1 від 11.07.2017р., № НОМЕР_3 від 11.07.2017р. документально обґрунтовуються регістрами бухгалтерського і податкового обліку, первинними документами та податковою звітністю, частково.
А саме:
- не підтверджуються документально висновки акту ГУ ДФС в Донецькій області щодо порушення п.1, п.4 ч.2 ст.6, ч.4, ч.5 ст.7, ч.8 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску всього на суму 6026007,04 грн.;
- підтверджуються документально висновки акту ГУ ДФС в Донецькій області про порушення п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9, ч.9 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» через несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальну суму 1413870,02 грн., в т.ч. за листопад 2014 року в сумі 161,41 грн.; за грудень 2014 року в сумі 459 364,22 грн.; за травень 2015 року в сумі 348006,14 грн.; за червень 2015 року в сумі 335 128 грн.; за серпень 2015 року в сумі 41660,56 грн.; за грудень 2015 року в сумі 86526,67 грн.; за січень 2016 року в сумі 88976,35 грн.; за лютий 2016 року в сумі 54046,67 грн.;
- не підтверджуються документально висновки акту ГУ ДФС в Донецькій області щодо порушення пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ, п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині не нарахування (не утримання) військового збору з сум доходів у вигляді додаткового блага на загальну суму 1367,62 грн.;
- підтверджується документально сума несвоєчасно сплаченого військового збору у розмірі 60024,50 грн.;
- не підтверджуються документально висновки Акту ГУ ДФС у Донецькій області щодо порушення п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині заниження сум податку на доходи фізичних осіб з сум доходів у вигляді додаткового блага на загальну суму 14068,58 грн.;
- підтверджується документально сума несвоєчасно сплаченого податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510690,07 грн.
По другому питанню, експертом встановлено, що розмір суми несвоєчасної сплати ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» до бюджету податку на доходи фізичних осіб під час виплати оподатковуваного доходу із загальної суми: 510690,07 грн., визначеної за результатами перевірки, відноситься: на виплати доходу за Відділенням № 1 (Краснодонська ДПІ) в сумі ПДФО 252830,43 грн.; на виплати доходу в період реєстрації платником у Калінінській ДПІ у м.Донецьку в сумі ПДФО 121863,72 грн.; на виплати доходу за місцем реєстрації юридичної особи (Покровська ДПІ) в сумі ПДФО 135995,92 грн.
По третьому питанню, експертом встановлено, що в обсязі наданих на дослідження документів та в межах компетенції судового експерта – економіста, розмір суми несвоєчасної сплати ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» до бюджету військового збору під час виплати оподатковуваного доходу із загальної суми: 60024,50 грн., визначеної за результатами перевірки, експерту не виявляється можливим документально обгрунтувати в частині розміру, який відноситься до м.Донецька, м.Краснодона, м.Покровська, оскільки в бухгалтерському обліку відсутній окремий облік платежів військового збору за структурними підрозділами підприємства, та перерахування військового збору проведено загальними платіжними дорученнями на рахунок Красноармійського УК, без наведення у призначенні платежу структурного підрозділу, за виплатами якого проведено сплату військового збору за період з січня 2015 по 22.07.2015 р.
По четвертому питанню, експертом встановлено, що розмір суми несвоєчасної сплати ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» до бюджету податку на доходи фізичних осіб під час виплати оподатковуваного доходу із загальної суми: 510690,07 грн., визначеної за результатами перевірки, відноситься: на виплати доходу за Відділенням № 1 (Краснодонська ДПІ) в сумі ПДФО 252830,43 грн.; на виплати доходу в період реєстрації платником у Калінінській ДПІ у м.Донецьку в сумі ПДФО 121863,72 грн.; на виплати доходу за місцем реєстрації юридичної особи (Покровська ДПІ) в сумі ПДФО 135995,92 грн.
По п’ятому питанню експертом встановлено, що в обсязі наданих на дослідження документів та в межах компетенції судового експерта – економіста, розмір суми несвоєчасної сплати ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» до бюджету військового збору під час виплати оподатковуваного доходу із загальної суми: 60024,50 грн., визначеної за результатами перевірки, експерту не виявляється можливим документально обгрунтувати в частині розміру, який відноситься до м.Донецька, м.Краснодона, м.Покровська, оскільки в бухгалтерському обліку відсутній окремий облік платежів військового збору за структурними підрозділами підприємства, та перерахування військового збору проведено загальними платіжними дорученнями на рахунок Красноармійського УК, без наведення у призначенні платежу структурного підрозділу, за виплатами якого проведено сплату військового збору за період з січня 2015 по 22.07.2015 р.
По шостому питанню, експертизою встановлено, що не підтверджуються документально наявність підстав для застосування рішенням №0002181303 від 11.07.2017 (за додатком № 13), штрафних санкцій з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» в розмірі 1508063,60 грн.
Підтверджується документально наявність підстав для застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за додатком № 12 рішення №0002231303 від 11.07.2017 у розмірі штрафу 20% в сумі 282773,99 грн. за період з 06.08.2015 до 01.04.2016 та нарахування пені у розмірі 0,1% в сумі 52 095,40 грн., всього 334 869,39 грн. Експерту не виявляється можливим дослідити розмір штрафних санкцій та пені за ЄСВ, що відноситься до виплат окремо м.Донецька, м.Краснодона, м.Покровська, оскільки за даними облікових регістрів не виявляється можливим співставити розмір суми несвоєчасної сплати з даними у розрізі міст виплати доходу, у зв’язку з відсутністю даних щодо нарахування загальної суми ЄСВ у розрізі підрозділів.
Підтверджуються документально підстави для нарахування штрафних санкцій за порушення правил сплати (перерахування) податків, а саме неперерахування ПДФО податковим агентом під час виплати доходу на користь іншого платника податків, у розмірі 25% на виплати доходів за місцем реєстрації юридичної особи (Покровська ДПІ) в сумі штрафу 33998,98 грн. (135 995,92*25%). З урахуванням п.38.2, п.38.4 ст.38 розділу ХХ Податкового кодексу України, підтверджуються підстави для нарахування штрафних санкцій за порушення правил сплати (перерахування) податків, а саме неперерахування ПДФО податковим агентом під час виплати доходу на користь іншого платника податків, у розмірі 25% на виплати доходів за місцем реєстрації юридичної особи (Калінінська ДПІ м.Донецька) в сумі штрафу 30465,93 грн. (121 863,72*25%) оскільки на момент перерахування ПДФО та виплати доходу було змінено юридичну адресу підприємства з тимчасово окупованої території на іншу територію України (м.Покровськ (Красноармійськ).
Не підтверджуються документально підстави для застосування штрафних санкцій з ПДФО в сумі 9651,68 грн. та пені в сумі 2703,78 грн. у зв’язку із не підтвердженням документально висновків Акту ГУ ДФС щодо заниження ПДФО на загальну суму 14068,58 грн. З урахуванням п.38.2, п.38.4 ст.38 розділу ХХ Податкового кодексу України, пп.129.1.3, п.129.1, ст.129 не підтверджується документально підстави для нарахування пені за несвоєчасну сплату (перерахування) ПДФО в сумі 11047,82 грн. Всього не підтверджується документально за податковим повідомленням - рішенням №0002291303 від 11.07.2017 р. підстави для нарахування штрафних санкцій в сумі 275 172,09 грн. (64464,91-339637), пені з ПДФО в сумі 13752 грн.
Не підтверджуються документально (за податковим повідомленням - рішенням №0002251303 від 11.07.2017 р.) підстави для застосування штрафних санкцій з військового збору в сумі 935,74 грн. та пені в сумі 267,48 грн. у зв’язку із не підтвердженням документально висновків Акту ГУ ДФС щодо заниження військового збору на загальну суму 1367,62 грн. Виходячи із загальної суми несвоєчасно сплаченого військового збору у розмірі 60024,50 грн., експерту не виявляється можливим документально обґрунтувати підстави щодо застосування штрафних санкцій в сумі 39959,93 грн., та пені в сумі 461,71 грн. за своєчасне перерахування військового збору до бюджету під час виплати доходу на користь іншого платника податків, з урахуванням п.38.2, п.38.4 ст.38 розділу ХХ Податкового кодексу України, оскільки в бухгалтерському обліку відсутній окремий облік платежів військового збору за структурними підрозділами підприємства. В той же час, експертом встановлено відсутність підстав для застосування підвищеного розміру штрафу (50%, 75%) з посиланням на п.127.1 ст.127 ПКУ.
По сьомому питанню, експертизою встановлено, що питання №7 потребує проведення ревізійних дій. У відповідності до Розділу ІІІ «Економічна експертиза» «Науково – методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень», затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998р. №53/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 27.07.2015р. №1350/5), проведення ревізійних дій не належить до завдань економічної експертизи.
Відповідно до ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, висновок експерта для суду не має заздалегідь встановленої сили і оцінюється судом разом із іншими доказами за правилами, встановленими статтею 90 цього Кодексу. Відхилення судом висновку експерта повинно бути мотивованим у судовому рішенні.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили.
Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Проаналізувавши зміст вищезазначеного висновку експерта, суд дійшов висновку, що він не в повній мірі відповідає нормам права, що регулює спірні правовідносини.
З підстав викладеного, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI від 08.07.2010 року (далі за текстом – Закон №2464).
Згідно з частиною другою статті 2 Закону №2464-VI виключно цим Законом визначаються принципи збору та ведення обліку єдиного внеску, платники єдиного внеску, порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розмір єдиного внеску, орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність, склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
За статтею 9 Закону №2464-VI єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Обчислення єдиного внеску із сум, виражених в іноземній валюті (крім випадків сплати єдиного внеску в іноземній валюті, передбачених абзацами другим - четвертим частини п'ятої цієї статті), здійснюється шляхом перерахування зазначених сум у національну валюту України за офіційним курсом національної валюти до іноземної валюти, установленим Національним банком України на день обчислення єдиного внеску.
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках,передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Обчислення єдиного внеску за минулі періоди, крім випадків сплати єдиного внеску згідно з частиною п'ятою статті 10 цього Закону, здійснюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Відповідно до статті 8 Закону №2464 платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5-1 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань.
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи.
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону №2464-VI).
Пунктом 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI (в редакції до 01.01.2015 року), орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Законом України №77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» (далі - Закон №77), внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року №2464, зокрема пункт 2 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI викладено в наступній редакції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Відповідно до частини десятої статті 25 Закону № 2464-VІ на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
У відповідності до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове держане соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №435 від 14.04.2015 р., страхувальники, крім зазначених у пунктах 5, 6 цього розділу, а також страхувальники, зазначені у пунктах 2, 4 цього розділу, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з ФО – підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань), у частині подання Звіту за таких осіб, зобов’язані формувати та подавати до органів доходів і зборів Звіт протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного періоду.
Звітним періодом є календарний місяць.
Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів подається за формою №Д4 згідно з додатком 4 до цього Порядку.
В ході розгляд у справи судом встановлено, що звіти за період грудень 2014 року-квітень 2015 року, липень 2015 року - січень 2016 року подавались позивачем до податкових органів з порушенням термінів, та задекларовано показники єдиного внеску, що підлягає сплаті, а саме:
- за грудень 2014 з граничним терміном надання – 20.01.2015, поданий 01.07.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 459364,22 грн.;
- за січень 2014 з граничним терміном надання – 20.02.2015, поданий 14.09.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 449353,66 грн.;
- за лютий 2015 з граничним терміном надання – 20.03.2015, поданий 07.10.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 432895,92 грн.;
- за березень 2015 з граничним терміном надання – 20.04.2015, поданий 09.10.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 374243,29 грн.;
- за квітень 2015 з граничним терміном надання – 20.05.2015, поданий 20.10.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 371418,78 грн.;
- за липень 2015 з граничним терміном надання – 20.08.2015, поданий 10.11.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 321054,30 грн.;
- за серпень 2015 з граничним терміном надання – 21.09.2015, поданий 30.11.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 319990,96 грн.;
- за вересень 2015 з граничним терміном надання – 20.10.2015, поданий 24.12.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 337337,85 грн.;
- за жовтень 2015 з граничним терміном надання–20.11.2015, поданий 24.12.2015, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 312918,79 грн.;
- за листопад 2015 з граничним терміном надання – 21.12.2015, поданий 06.01.2016, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 291567,68 грн.;
- за грудень 2015 з граничним терміном надання – 20.01.2016, поданий 11.02.2016, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 286502,35 грн.;
- за січень 2016 з граничним терміном надання – 22.02.2016, поданий 05.03.2016, задекларовано до сплати єдиного внеску в сумі 121395,80 грн.
У акті перевірки №230/05-99-13-03/35887582 від 19.06.2017 зазначено про те, що відділом адміністрування єдиного внеску Покровської ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області складено акти камеральних перевірок з питань несвоєчасного подання звітності та застосовано штрафні санкції:
- грудень 2014 року - квітень 2015 року, липень 2015 року – серпень 2015 року – акт №560/05-16-17-06/35887582 від 17.12.2015, рішення №004561706 від 25.12.2015;
- липень 2015 року – вересень 2015 року – акт № 249/05-16-17-06/35887582 від 22.01.2016, рішення №000025706 від 22.01.2016;
- вересень 2015 року – жовтень 2015 року – акт № 58/05-16-13-02/35887582 від 26.01.2016, рішення №0000651302 від 03.02.2016;
- листопад 2015 року – грудень 2015 року – акт № 103/05-16-13-02/35887582 від 19.02.2016, рішення №0001241302 від 25.02.2016;
- січень 2016 року – акт № 183/05-16-13-02/35887582 від 29.03.2016, рішення №0002711302 від 04.04.2016.
Виходячи з наведеного, висновки акту перевірки щодо порушення п.1, п.4 ч.2 ст.6, ч.4, ч.5 ст.7, ч.8 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині несвоєчасного нарахування єдиного внеску всього на суму 6026007,04 грн., в т.ч.: за грудень 2014 року в сумі 459364,22 грн.; за січень 2015 року в сумі 449353,66 грн.; за лютий 2015 року в сумі 432895,92 грн.; за березень 2015 року в сумі 374243,29 грн.; за квітень 2015 року в сумі 371418,78 грн.; за липень 2015 року в сумі 321054,30 грн.; за серпень 2015 року в сумі 319990,96 грн.; за вересень 2015 року в сумі 337337,85 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 312918,79 грн.; за листопад 2015 року в сумі 291567,68 грн.; за грудень 2015 року в сумі 286502,35 грн.; січень 2016 року в сумі 121395,80 грн.; що стали підставою для застосування, на підставі п.3 частини 11 ст.25 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» Рішенням №0002181303 від 11.07.2017 (за додатком № 13), штрафних санкцій до ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» в розмірі 1508063,60 грн. за донарахування відповідним фіскальним органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску (у сумі 4078043,60 грн. ЄСВ), не підтверджується документально, оскільки мало місце не донарахування єдиного внеску, а несвоєчасне подання звітності, за наведене порушення податковим органом на дату перевірки вже були складені акти камеральних перевірок з питань несвоєчасного подання звітності та застосовано штрафні санкції.
Крім того, згідно даних акту перевірки встановлено несвоєчасне нарахування єдиного внеску на суму 6026007,04 грн., тоді як згідно спірного рішення №0002181303 від 11.07.2017 донараховано єдиного внеску лише 4078043,60 грн.
, 4078043,60 . ? ?’ 1508063,60 ?. 3 11 25 2464-VI є протиправним, а рішення №0002181303 від 11 липня 2017 року підлягає скасуванню.
Стаття 25 Закону №2464-VІ регламентує заходи впливу та стягнення, і частиною першої цієї статті передбачено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами.
Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Відповідно до пп.1 п.1 ст.4 Закону №2464-VI платниками єдиного внеску є: 1) роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами…, у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.
В результаті співставлення даних інтегрованих карток платника ЄСВ за 2015, 2016 рр., платіжних доручень, даних, задекларованих ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» у Звітах за формою №Д4 показників єдиного внеску до сплати, ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» Розрахунку розміру суми несвоєчасної сплати до бюджету єдиного соціального внеску, визначеного за результатами перевірки, що відноситься до м.Донецька, м.Краснодона, м.Покровська, в т.ч. штрафних санкцій та пені, встановлено, що документально підтверджуються висновки акту ГУ ДФС в Донецькій області щодо несвоєчасної сплати єдиного соціального внеску: за листопад 2014 року в сумі 161,41 грн.; за грудень 2014 року в сумі 459364,22 грн.; за травень 2015 року в сумі 348006,14 грн.; за червень 2015 року в сумі 335128,00 грн.; за серпень 2015 року в сумі 41660,56 грн.; за грудень 2015 року в сумі 86526,67 грн.; за січень 2016 року в сумі 88976,35 грн.; за лютий 2016 року в сумі 54046,67 грн.
Водночас, Законом України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII від 02 вересня 2014 року (далі - Закон № 1669-VII), який набрав чинності з 15 жовтня 2014 року, визначає, серед іншого, тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції.
Підпунктом 8 пункту 4 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 1669-VII внесено зміни до Закону № 2464-VІ, а саме підпункт «б» розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 (пункт 9-4 в редакції Закону з 13 березня 2015 року) такого змісту:
Відповідно до п.9-4 Розділу VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» №2464-VI8 від липня 2010 року «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.
Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.
Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.
Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року №405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».
Указом Президента України від 14 квітня 2014 року № 405/2014 введено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України».
На виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014року №1053р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (дію розпорядження зупинено згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 5 листопада 2014 року № 1079-р), яке втратило чинність згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р. «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, та визнання такими, що втратили чинність, деяких розпоряджень Кабінету Міністрів України».
Таким чином, з урахуванням вищевказаного та згідно Положення про Відділення № 1 воно не є самостійним платником єдиного внеску згідно пп.1 п.1 ст.4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VI8 від липня 2010 року, оскільки є лише підрозділом підприємства та не має статусу юридичної особи, не має відокремленого майна та власного балансу, всі операції здійснюються бухгалтерією підприємства, та крім того, Відділення № 1 зареєстровано платником окремих податків за неосновним місцем обліку у Краснодонській ОДПІ ГУ Міндоходів у Луганській області.
, ОДПІ ГУ ДФС в Донецькій області, , (. ?), , , , 30 ? 2014 1053- (? ) ? ? 2 2015 1275- ().
9-4 VIII «? » 2464-V , , ? ' 14 2014 , , , .
, 14 2014 , , .
, 11 ? 2017 , , 2 25 2464-V, , .
? 2014 ? 2016 , ? ? , ? ? ? , , , ' , 9-4 2464-V.
, ? ? ?, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 11 липня 2017 року №0002231303 є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, суд не погоджується з висновками судової економічної експертизи про те, що підтверджуються документально висновки акту ГУ ДФС в Донецькій області про порушення позивачем п.1 ч.2 ст.6, ч.8 ст.9, ч.9 ст.9 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» через несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальну суму 1413870,02 грн., в т.ч. за листопад, грудень 2014 року, за травень, червень, серпень, грудень 2015 року; за січень та лютий 2016 року, оскільки позивач є у спірний період часу є звільненим ' , 9-4 2464-V.
Щодо правомірності прийнятих податкових повідомлень-рішень №00022991303 від 11.07.2017 року та №0002251303 від 11.07.2017 року суд зазначає наступне.
Згідно висновків акту перевірки №230/05-99-13-03/35887582 від 19.06.2017 встановлено порушення позивачем п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, пп.162.1.3 п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171, пп. «а» п.176.2 ст.176, пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині правильності визначення бази оподаткування при нарахуванні доходів платникам податків у вигляді додаткового блага в результаті чого база оподаткування занижена на суму 91175,40 грн. суд зазначає наступне.
Крім того, встановлено порушення позивачем п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині заниження сум податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 14068,58 грн.
Так, відповідно до пп. 14.1.56 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України доходи - загальна сума доходу платника податку від усіх видів діяльності, отриманого (нарахованого) протягом звітного періоду в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах як на території України, її континентальному шельфі у виключній (морській) економічній зоні, так і за їх межами.
Згідно до п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу України базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід з урахуванням особливостей, визначених цим розділом. Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.
За приписами п. 163.1 ст. 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Відповідно до абз. «г» п.п. 164.2.17. п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються: дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених статтею 165 цього Кодексу) у вигляді суми грошового або майнового відшкодування будь-яких витрат або втрат платника податку, крім тих, що обов'язково відшкодовуються згідно із законом за рахунок бюджету або звільняються від оподаткування згідно з цим розділом.
За пп.14.1.47. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України додаткові блага – кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розділу IV цього Кодексу.
За пп.14.1.180. п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV цього Кодексу.
За п.171.1, п.171.2 ст. 171 Податкового кодексу України особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку. Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з інших доходів, є:
а) податковий агент - для оподатковуваних доходів з джерела їх походження в Україні;
б) платник податку - для іноземних доходів та доходів, джерело виплати яких належить особам, звільненим від обов'язків нарахування, утримання або сплати (перерахування) податку до бюджету.
За п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України особи, які відповідно до цього Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані:
а) своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок;
б) подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається.
У разі якщо відокремлений підрозділ юридичної особи не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету, податковий розрахунок у вигляді окремого витягу за такий підрозділ подає юридична особа до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням та надсилає копію такого розрахунку до контролюючого органу за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу в установленому порядку;
ґ) нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.
За п.16-1 підрозділ 10 Розділ ХХ Податкового кодексу України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.
1.1. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу.
1.2. Об’єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу.
1.3. Ставка збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 цього пункту.
1.4. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 цього Кодексу, за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 цього пункту.
1.5. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у статті 171 цього Кодексу.
1.6. Платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 цього Кодексу.
Згідно розрахункових відомостей за період жовтень 2014 року - червень 2015 року та співставлення з даними Акту перевірки ГУ ДФС в Донецькій області, встановлено, не утримання позивачем військового збору з сум доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами з окремих працівників підприємства (Відділення № 1) на загальну суму 91175,40 грн., в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 8099,56 грн.; за лютий 2015 року в сумі 7794,43 грн.; за березень 2015 року в сумі 7071,51 грн.; за квітень 2015 року в сумі 6628,61 грн.; за травень 2015 року в сумі 6375,11 грн.; за червень 2015 року в сумі 6379,93 грн.; за липень 2015 року в сумі 6291,66 грн.; за серпень 2015 року в сумі 6039,99 грн.; за вересень 2015 року в сумі 6377,46 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 5874,39 грн.; за листопад 2015 року в сумі 5666,44 грн.; за грудень 2015 року в сумі 5500,69 грн.; січень 2016 року в сумі 3662,67 грн.; лютий 2016 року в сумі 3647,38 грн.; за березень 2016 року в сумі 5734,08 грн.; за квітень 2016 року в сумі 31,49 грн.
В той же час, документально підтверджується нарахування в облікових регістрах підприємства військового збору в сумі 91175,40 грн. за Відділенням № 1 у складі загальної суми нарахованого до перерахування військового збору в сумі 171920,15 грн. за рахунком 6415 «Військовий збір» за наведений період, з віднесенням суми нарахувань до рахунку 949 «Інші витрати операційної діяльності».
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, щодо не підтвердження висновків акту перевірки щодо порушення пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ, п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп.163.1.2 п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині не нарахування (не утримання) військового збору з сум доходів у вигляді додаткового блага на загальну суму 1367,62 грн. (91175,40*1,5%), в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 121,49 грн.; за лютий 2015 року в сумі 116,92 грн.; за березень 2015 року в сумі 106,07 грн.; за квітень 2015 року в сумі 99,43 грн.; за травень 2015 року в сумі 95,63 грн.; за червень 2015 року в сумі 95,69 грн.; за липень 2015 року в сумі 94,37 грн.; за серпень 2015 року в сумі 90,60 грн.; за вересень 2015 року в сумі 95,66 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 88,12 грн.; за листопад 2015 року в сумі 85,00 грн.; за грудень 2015 року в сумі 82,51 грн.; січень 2016 року в сумі 54,94 грн.; лютий 2016 року в сумі 54,71 грн.; за березень 2016 року в сумі 86,01 грн.; за квітень 2016 року в сумі 0,47грн.
Не підтверджуються документально висновки акту ГУ ДФС у Донецькій області щодо порушення п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, пп.162.1.3 п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171, пп. «а» п.176.2 ст.176, пп.1.1, пп.1.2, пп.1.3, пп.1.4, пп.1.5, пп.1.6 п.16№ підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України в частині правильності визначення бази оподаткування при нарахуванні доходів платникам податків у вигляді додаткового блага в результаті чого база оподаткування занижена на суму 91175,40 грн., в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 8099,56 грн.; за лютий 2015 року в сумі 7794,43 грн.; за березень 2015 року в сумі 7071,51 грн.; за квітень 2015 року в сумі 6628,61 грн.; за травень 2015 року в сумі 6375,11 грн.; за червень 2015 року в сумі 6379,93 грн.; за липень 2015 року в сумі 6291,66 грн.; за серпень 2015 року в сумі 6039,99 грн.; за вересень 2015 року в сумі 6377,46 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 5874,39 грн.; за листопад 2015 року в сумі 5666,44 грн.; за грудень 2015 року в сумі 5500,69 грн.; січень 2016 року в сумі 3662,67 грн.; лютий 2016 року в сумі 3647,38 грн.; за березень 2016 року в сумі 5734,08 грн.; за квітень 2016 року в сумі 31,49 грн.
Також не підтверджуються документально висновки акту ГУ ДФС у Донецькій області щодо порушення п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині заниження сум податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 14068,58 грн., в т.ч.: за січень 2015 року в сумі 1214,93 грн.; за лютий 2015 року в сумі 1169,16 грн.; за березень 2015 року в сумі 1060,73 грн.; за квітень 2015 року в сумі 994,29 грн.; за травень 2015 року в сумі 956,27 грн.; за червень 2015 року в сумі 956,99 грн.; за липень 2015 року в сумі 943,75 грн.; за серпень 2015 року в сумі 906,00 грн.; за вересень 2015 року в сумі 956,62 грн.; за жовтень 2015 року в сумі 881,16 грн.; за листопад 2015 року в сумі 849,97 грн.; за грудень 2015 року в сумі 825,10 грн.; січень 2016 року в сумі 659,28 грн.; лютий 2016 року в сумі 656,53 грн.; за березень 2016 року в сумі 1032,13 грн.; за квітень 2016 року в сумі 5,67 грн.
Оскільки сума нарахованого (виплаченого доходу) за наведені періоди у вигляді заробітної плати, нарахованої (виплаченої) платнику податку відповідно до умов трудового договору, інших виплат, вже включені у відповідності до п.164.2. ст.164 Податкового кодексу України, до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку, з якої вже стягнуто податок на доходи фізичних осіб, який у відповідності до п.16-1 підрозділ 10 Розділ ХХ Податкового кодексу України вже є також об’єктом оподаткування військовим збором. Отже, відсутні підставі для нарахування податку на доходи фізичних осіб на суму недоутриманого військового збору із заробітної плати працівників у розмірі 14068,58 грн., та нарахування військового збору на загальну суму 1367,62 грн., оскільки недоутриманий із заробітної плати працівників військовий збір не є додатковим благом у розумінні пп.14.1.47. п.14.1 ст.14, пп.164.2.17. п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України, та нормами Податкового кодексу України не передумовлено подвійне оподаткування одного об'єкту оподаткування (загального оподатковуваного доходу) податком на доходи фізичних осіб, військом збором.
З підстав викладеного, суд приходить до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0002251303 від 11.07.2017 року яким позивачу визначено суму грошового зобов’язання з військового збору в загальній сумі 42993 грн., в т.ч. за податковим зобов’язанням у розмірі 11368 грн., за штрафною фінансовою санкцією 40896 грн. та нараховано пеню у сумі 729 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо правомірності податкового повідомлення-рішення №00022991303 від 11.07.2017 року яким визначено суму грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб в загальній сумі 367458 грн., в т.ч.: за податковим зобов’язанням у розмірі 14069 грн., за штрафної (фінансовою) санкцією (штрафом) у розмірі 339637 грн. та визначено пеню в сумі 13752 грн. суд зазначає наступне.
Пунктом 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, для платників податків, які станом на 14 квітня 2014 року мали місцезнаходження (місце проживання) на тимчасово окупованій території, що визнана такою відповідно до Постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями», або в населених пунктах на лінії зіткнення, та/або платників податків, які мають об’єкти оподаткування місцевими податками, зборами на цих територіях, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
За пп.38.2. пункту 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України на період проведення антитерористичної операції для платників податків, місцезнаходженням (місцем проживання) яких станом на 14 квітня 2014 року була тимчасово окупована територія та/або територія населених пунктів на лінії зіткнення і які станом на 1 січня 2017 року не змінили своє місцезнаходження (місце проживання) із зазначених територій на іншу територію України:
1) зупиняється нарахування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені за несвоєчасне погашення визначених станом на 14 квітня 2014 року грошових зобов’язань;
2) зупиняється застосування норм статей 59, 60 (в частині податкових вимог), 87-101 цього Кодексу.
Відлік строку давності, визначений статтею 102 цього Кодексу, зупиняється на період, протягом якого до платників податків, зазначених у цьому підпункті, не застосовувалися заходи стягнення, передбачені статтями 59, 60, 87-101 цього Кодексу.
Норми цього підпункту не застосовуються: з дати реєстрації зміни місця проживання фізичною особою - платником податків і переселення на іншу територію України на постійне місце проживання, місце проживання внутрішньо переміщеної особи та проведення реєстраційної дії щодо зміни місця проживання фізичної особи - підприємця; з дати реєстрації зміни місцезнаходження юридичної особи на іншу територію України.
Згідно пп.38.4. пункту 38 підрозділу 10 Розділу ХХ Податкового кодексу України якщо фактичним місцезнаходженням філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу юридичної особи є: тимчасово окупована територія, а місцезнаходженням відповідної юридичної особи є інша територія України або територія населених пунктів на лінії зіткнення, така юридична особа, відокремлений чи інший структурний підрозділ, уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податки, збори у випадках, передбачених цим Кодексом, звільняються від відповідальності, визначеної цим Кодексом, у межах діяльності, що провадиться через такі філії, представництва, відокремлені чи інші структурні підрозділи, за весь період проведення антитерористичної операції.
У відповідності до п.7.3 Розділу VII. «Порядок взяття на облік за неосновним місцем обліку платників податків» Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України №1588 від 09.12.2011 (у редакції Наказу Міністерства фінансів № 462 від 22.04.2014) у контролюючому органі за неосновним місцем обліку платник податків сплачує всі податки та збори, які згідно із законодавством мають сплачуватись на території адміністративно-територіальної одиниці, що відповідає неосновному місцю обліку, щодо таких податків подає податкові декларації (розрахунки, звіти) та виконує інші обов’язки платника податків, а контролюючий орган стосовно платника податків здійснює адміністрування таких податків, зборів.
Статтею 168 пунктом 168.4 Податкового кодексу України регламентовано порядок сплати (перерахування) податку з доходів фізичних осіб до бюджету. За пп.168.4.3 п.168.4 ст.168 суми податку на доходи, нараховані відокремленим підрозділом на користь фізичних осіб, за звітний період перераховуються до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу. У разі якщо відокремлений підрозділ не уповноважений нараховувати (сплачувати) податок на доходи фізичних осіб за такий відокремлений підрозділ, усі обов'язки податкового агента виконує юридична особа. Податок на доходи, нарахований працівникам відокремленого підрозділу, перераховується до відповідного бюджету за місцезнаходженням такого відокремленого підрозділу.
За ст.168 пунктом 168.1 Податкового кодексу України податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу (пп.168.1.1). Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (пп.168.1.2).
За пп.168.1.5. Податкового кодексу України якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені цим Кодексом для місячного податкового періоду. Для цілей цього розділу та пункту 54.2 статті 54 цього Кодексу під терміном "граничний термін сплати до бюджету податку" розуміються строки сплати податку, визначені цим пунктом (пп.168.1.6).
За п.54.2 ст.54 вказаного кодексу, грошове зобов'язання щодо суми податкових зобов'язань з податку, що підлягає утриманню та сплаті (перерахуванню) до бюджету в разі нарахування/виплати доходу на користь платника податку - фізичної особи, вважається узгодженим податковим агентом або платником податку, який отримує доходи не від податкового агента, в момент виникнення податкового зобов'язання, який визначається за календарною датою, встановленою розділом IV цього Кодексу для граничного строку сплати податку до відповідного бюджету.
Пунктом 57.1 ст.57 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Податковий агент зобов’язаний сплатити суму податкового зобов’язання (суму нарахованого (утриманого) податку), самостійно визначеного ним з доходу, що виплачується на користь платника податку - фізичної особи та за рахунок такої виплати, у строки, передбачені цим Кодексом.
За п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Дії, передбачені абзацом першим цього пункту, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету.
Згідно наявних матеріалів справи, документально не підтверджуються висновки акту перевірки щодо порушення позивачем п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп. «а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині заниження сум податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 14068,58 грн., оскільки сума нарахованого (виплаченого доходу) за наведені періоді у вигляді заробітної плати, нарахованої (виплаченої) платнику податку відповідно до умов трудового договору, інших виплат, вже включені позивачем у відповідності до п.164.2. ст.164 Податкового кодексу України, до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку, з якої вже стягнуто податок на доходи фізичних осіб, який у відповідності до п.16-1 підрозділ 10 Розділ ХХ Податкового кодексу України вже є також об’єктом оподаткування військовим збором.
Таким чином, відсутні підставі для нарахування податку на доходи фізичних осіб на суму недоутриманого військового збору із заробітної плати працівників у розмірі 14068,58 грн., та нарахування військового збору на загальну суму 1367,62 грн., оскільки недоутриманий із заробітної плати працівників військовий збір не є додатковим благом у розумінні пп.14.1.47. п.14.1 ст.14, пп.164.2.17. п.164.2 ст.164 Податкового кодексу України, та нормами Податкового кодексу України не передбачено подвійне оподаткування одного об'єкту оподаткування (загального оподатковуваного доходу) податком на доходи фізичних осіб, військом збором.
В той же час, матеріалами справи, встановлена несвоєчасна сплата позивачем податку на доходи фізичних осіб у розмірі 510690,07 грн., в т.ч.: на виплати доходу за Відділенням №1 (Краснодонська ДПІ) в сумі ПДФО 252830,43 грн.; на доходи в період реєстрації платником у Калінінській ДПІ у м.Донецьку в сумі ПДФО 121863,72 грн.; на виплати доходу за місцем реєстрації юридичної особи у Покровській ОДПІ в сумі ПДФО 135995,92 грн.
З урахуванням приписів п.38.4 ст.38 розділу ХХ Податкового кодексу України, наявні підстави вважати, правомірним нарахування позивачу штрафних санкцій за порушення правил сплати (перерахування) податків, а саме неперерахування податку на доходи фізичних осіб податковим агентом під час виплати доходу на користь іншого платника податків, у розмірі 25% на виплати доходів після перереєстрації позивача на облік до Покровської ОДПІ ГУ ДФС в сумі штрафу 33998,98 грн. (135995,92*25%).
Крім того, з урахуванням приписів п.38.2, п.38.4 ст.38 розділу ХХ Податкового кодексу України, підтверджуються підстави для нарахування штрафних санкцій за порушення правил сплати (перерахування) податків, а саме неперерахування податку на доходи фізичних осіб податковим агентом під час виплати доходу на користь іншого платника податків, у розмірі 25% на виплати доходів за місцем реєстрації юридичної особи (Калінінська ДПІ м.Донецька) в сумі штрафу 30465,93грн. (121 863,72*25%) оскільки на момент перерахування податку на доходи фізичних осіб та виплати доходу було змінено юридичну адресу підприємства з тимчасово окупованої території на іншу територію України до м.Покровськ (Красноармійськ).
При цьому, документально не підтверджуються підстави для застосування до позивача штрафних санкцій з податку на доходи фізичних осіб в сумі 9651,68 грн. та пені в сумі 2703,78 грн. у зв’язку із не підтвердженням документально висновків Акту ГУ ДФС щодо заниження ПДФО на загальну суму 14068,58 грн. Та, з урахуванням п.38.2, п.38.4 ст.38 розділу ХХ Податкового кодексу України, пп.129.1.3, п.129.1, ст.129 не знаходить свого документального підтвердження правомірність нарахування позивачу пені за несвоєчасну сплату (перерахування) ПДФО в сумі в сумі 11047,82 грн. Таким чином, загалом не підтверджується документально підстави для нарахування пені з податку на доходи фізичних осіб в сумі 13752 грн.
Таким чином, надмірне нарахування позивачу податковим органом штрафної санкції на суму 275172,09 грн. (339637 - 64464,91 грн.), та пені на суму 13752 грн. виникли внаслідок не підтвердження документально висновків акту перевірки щодо порушення п.162.1 ст.162, пп.163.1.1, пп. 163.1.2, п.163.1 ст.163, абз. «г» пп.164.2.17 п.164.2 ст.164, пп.168.1.1 п.168.1 ст.168, п.171.1 ст.171, пп.«а» п.171.2 ст.171 Податкового кодексу України в частині заниження сум податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 14068,58 грн., та неврахування відповідачем приписів п.38.4 ст.38 розділу ХХ Податкового кодексу України, та того, що у відповідності до п.127.1 ст.127 ПКУ для цілей застосування підвищеного розміру штрафу (50%, 75%) в матеріалах справи відсутні інші акти перевірок ДФС щодо повторних дій з порушення підприємством «правил нарахування, утримання та сплати (перерахування) податків у джерела виплати». Так як, приписами п.127.1 ст.127 Податкового кодексу України не передбачено підвищеного розміру штрафу (50%, 75%) за декілька випадків порушень в межах однієї перевірки, адже підвищені розміри штрафних санкцій у разі повторного виявлення податкових порушень, передбачених ст. 127 ПКУ, застосовуються саме за повторне вчинення протягом 1095 днів таких порушень.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необхідність часткового визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11 липня 2017 року за №0002291303 в частині визначення позивачу суми грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 14069 грн., штрафної (фінансової) санкції у розмірі 275172,09 грн. та пені у розмірі 13752 грн.
Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним списання із внесків позивача штрафної санкції та пені у загальній суму 104214,27 грн. згідно додатку №14 «Результати перевірки своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове держане соціальне страхування по акту №230/05-99-13-03/35887582 від 19.06.2017 року, суд зазначає наступне.
За даними режиму «Історія недоїмок» ІКП у ІС «Податковий блок» платника у підприємства була недоїмка зі сплати ЄВ зв'язку з несплатою зобов'язань, нарахованих згідно наданої страхувальником звітності про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів:
- нарах, плата самост. о.п. по строку (декл.термін спл. пот.рік) №11411830959 від 18.09.2014 терм. спл. 22.09.2014, яка була остаточно погашена платником 24.09.2014;
- нарах, плат. самост. о.п. по строку (декл.термін спл. пот.рік) №1510898481 від 19.03.2015 терм. спл. 19.03.2015, яка була остаточно погашена платником 07.05.2015;
- нарах, плат. самост. о.п. по строку (декл.термін спл. пот.рік) №1515423171 від 15.06.2015 терм. спл. 15.06.2015, яка була остаточно погашена платником 22.07.2015.
Згідно пункту 2 частини 11 статті 25 Закону України №2464 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків (до 01.01.2015) та у розмірі 20 відсотків (з 01.01.2015) своєчасно не сплачених сум.
Згідно частини 10 статті 25 Закону України №2464 на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Розрахунок фінансових санкцій здійснюється на підставі даних інтегрованої картки платників згідно Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449.
29.07.2015 року, на підставі частини десятої та пункту 2 частини 11 статті 25
Закону України №2464, Покровською ОДПІ відносно позивача були сформовані рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску:
- від 29.07.2015 №0006831702 на загальну суму на суму 123,77 грн. (в т.ч. штрафна санкція - 121,34 грн., пеня - 2,43 грн.) за період 23.09.2014 по 24.09.2014;
- від 29.07.2015 №0006841702 на загальну суму на суму 10250,43 грн. (в т.ч. штрафна санкція - 8300,90 грн., пеня - 1949,53 грн.) за період 20.03.2015 по 07.05.2015;
- від 29.07.2015 №0006851702 на загальну суму на суму 93840,07 грн. (в т.ч. штрафна санкція - 83664,39 грн., пеня - 10175,68 грн.) за період 16.06.2015 по 22.07.2015.
Зазначені рішення були отримані позивачем 05.08.2017, а 17.08.2015 суми штрафних санкцій та пені по рішенням від 29.07.2015 №0006831702, №0006841702, №0006851702 нараховані у ІКП (код платежу 71010000) ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1».
У зв'язку з надходженням скарги від ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» на рішення від 29.07.2015 №№0006831702, НОМЕР_4, НОМЕР_5 «Про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску» до ДФС України, в ІС «Податковий блок» «Інформація» - «Апеляційне та судове оскарження» по ТОВ "ДОНБАС ОСОБА_1" відобразилась Заява - оскарження податкового повідомлення №4986/10 від 26.08.2015 для опрацювання.
01.09.2015 на час адміністративного оскарження, на виконання вимог п.56.15 ст.56 Податкового кодексу України, штрафні санкції на загальну суму 92086,63 грн. та пені у сумі 12127,64 грн. були виключені з ІКП.
01.10.2015 у підсистемі «Апеляційне та судове оскарження» було опрацьовано Рішення ГУ ДФС у Донецькій області про результати розгляду скарги від 03.09.2015 №8117/10/05-9910-03-12-1 (повне підтвердження суми податкового зобов'язання або рішення ДПС), у зв'язку з чим, по рішенням від 29.07.2015 №№0006831702, НОМЕР_4, НОМЕР_5 були поновлені штрафні санкції на загальну суму 92086,63 грн. та пені у сумі 12127,64 грн.
У зв'язку із внесенням змін до частини 2 пункту 2 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства фінансів України 20.04.2015 №449, відповідно до якого при застосуванні штрафів, приймається одне рішення на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки незалежно від періодів та кількості випадків сплати за вказані періоди, керівником Покровської ОДПІ було прийнято прийняте рішення від 08.09.2015 №2995/05-16-17-06-12-6 про скасування рішень від 29.07.2015 №№0006831702, НОМЕР_4, НОМЕР_5.
19.10.2015 по ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» були скасовані зазначені рішення та складено акт від 19.10.2015 №28/05-16-17-06/35887582 і сформоване рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №002031706 від 19.10.2015 на суму 104214,27 грн. (в т.ч. штрафна санкція - 92086,63 грн., пеня - 12127,64 грн.) за періоди з 23.09.2014 по 24.09.2014 та з 20.03.2015 по 22.07.2015.
Зазначений акт та рішення були отримані платником 23.10.2015, а 06.11.2015 суми штрафних санкцій та пені по рішенням від 19.10.2015 №002031706 нараховані у ІКП (код платежу 71010000) ТОВ «ДОНБАС ОСОБА_1» на суму 104214,27 грн. (в т.ч. штрафна санкція - 92086,63 грн., пеня - 12127,64 грн.).
У додатку 14 до акту перевірки відповідачем відображено списання сплачених сум єдиного внеску в рахунок сум штрафної санкції в сумі 92086,63 грн. та нарахованої пені в сумі 12127,64 грн.
У рішенні про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №06831702 від 29.07.2015, податковою помилково було зазначено номер та дата рішення, а, саме замість №06831702 від 29.07.2015 необхідно було зазначити №002031706 від 19.10.2015 року.
Згідно вказаного рішення позивачу нараховано до сплати штрафну санкцію в сумі 92086,63 грн. та пеню в сумі 12127,64 грн. по терміну сплати 06.11.2015.
Вказана помилка не вплинула на зарахування сплачених сум в календарній черговості виникнення зобов'язань зі сплати єдиного внеску згідно нарахувань з наданої звітності та нарахованих сум штрафних санкцій та пені, що підтверджується даним Інтегрованої картки платника податків за 2015 рік.
Таким чином, у додатку 14 до акту перевірки вірно зазначено про списання сплачених сум єдиного внеску за датами (в календарній черговості їх виникнення) тому відсутні підстави для списання вищезазначених сум штрафних санкції та пені.
З урахуванням викладеного суд відмовляє у задоволені позовних вимог в цій частині.
Принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень має на увазі, що рішення має бути прийняте з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Відтак, судом не установлено, а відповідачем не доведено, що позивач як платник податку, діяв без належної обачності й обережності і йому було відомо про можливі порушення, які допускав його контрагент, або що самостійною діловою метою здійснення господарських операцій з цими підприємствами було одержання позивачем податкової вигоди, як то вказує відповідач. Господарська діяльність суб'єкта господарювання не може ставитись у пряму залежність від додержання податкової дисципліни третіми особами, які на момент господарських операцій між позивачем та контрагентами, були включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частини 1, 2 статті 77 КАС України).
Отже, враховуючи недоведеність у повному обсязі висновків акту перевірки, суд дійшов висновку, що позовні вимог підлягають задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат у справі вирішується судом відповідно до вимог статті 139 КАС України. Згідно частини 1 цієї статті Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Статтею 132 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; 3) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у сумі 1684 грн., згідно платіжного доручення №682 від 28 липня 2017 року, у сумі 17 грн. згідно платіжного доручення №664 від 26 липня 2017 року, у сумі 35400,76 грн. згідно платіжного доручення №785 від 28 серпня 2017 року, у сумі 1600 грн. згідно платіжного доручення №786 від 28 серпня 2017 року, всього 38701,76 грн.
Згідно ч.5 ст.137 КАС України розмір витрат на підготовку експертного висновку на замовлення сторони, проведення експертизи, залучення спеціаліста, перекладача чи експерта встановлюється судом на підставі договорів, рахунків та інших доказів.
На підтвердження понесених витрат на послуги за судову економічну експертизу позивачем надано до суду платіжне доручення №48 від 04 січня 2018 року на суму 70233,60 грн.
Отже, судові витрати, понесені позивачем, в частині сплаченої суми судового збору в розмірі 38701,76 грн. та суми судових витрат на експертне дослідження в розмірі 70233,60 грн. підлягають присудженню на його користь пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме в сумі 37593,86 грн. та 68224,48 грн. відповідно.
Керуючись Конституцією України, Кодексом адміністративного судочинства України, Податковим кодексом України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОНБАС ОСОБА_1» до Головного управління ДФС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №00022991303 від 11.07.2017 року, №0002251303 від 11.07.2017 року, додатку №12 рішення №0002231303 від 11.07.2017 року, додатку №13 рішення №0002181303 від 11.07.2017 року; визнання протиправними дій – задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької Дивізії, буд. 114, ЄДРПОУ 39406028) за формою «Д» №00022991303 від 11.07.2017 року в частині визначення Товариству з обмеженою відповідальністю «Донбас ОСОБА_1 груп» (ЄДРПОУ 35887582) суми грошового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на суму 14069 грн., штрафної (фінансової) санкції у розмірі 275172,09 грн. та пені у розмірі 13752 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької Дивізії, буд. 114, ЄДРПОУ 39406028) податкове повідомлення-рішення за формою «Д» №0002251303 від 11.07.2017 року.
Визнати протиправним та скасувати додаток №12 рішення Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької Дивізії, буд. 114, ЄДРПОУ 39406028) про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску №0002231303 від 11.07.2017 року.
Визнати протиправним та скасувати додаток №13 рішення Головного управління ДФС у Донецькій області (87526, Донецька область, м. Маріуполь, вул. 130 Таганрозької Дивізії, буд. 114, ЄДРПОУ 39406028) про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0002181303 від 11.07.2017 року.
В інший частині позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028) на користь Товариству з обмеженою відповідальністю «Донбас ОСОБА_1 груп» (ЄДРПОУ 35887582) судові витрати у розмірі 37593 (тридцять сім тисяч п’ятсот дев’яносто три) гривні 86 копійок.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України у Донецькій області (ЄДРПОУ 39406028) на користь Товариству з обмеженою відповідальністю «Донбас ОСОБА_1 груп» (ЄДРПОУ 35887582) судові витрати за проведення судової економічної експертизи у розмірі 68224 (шістдесят вісім тисяч двісті двадцять чотири) гривні 48 копійок.
Повний текст рішення складено та підписано 07 березн 2019 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Кониченко О.М.