Рішення № 80307850, 25.02.2019, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
910/13903/18
Номер документу
80307850
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

25.02.2019Справа № 910/13903/18Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О., при секретарі судового засідання Астаповій Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Німанська 7" до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради, третя особа-1 Печерська районна в місті Києві державна адміністрація, третя особа-2 Київська міська державна адміністрація про визнання незаконними та скасування наказу про оформлення права власності та свідоцтва про право власності, за участю представників позивача - Красноголовця В.В., керівник, відповідача - Костюк О.М., довіреність № 062/02/07-12 від 02.01.2019 року, третьої особи-1 - Мітіна І.І., довіреність №105/01-2216/В-270 від 30.10.2018 року, третьої особи-2 - Костюк О.М., довіреність №01-4016 від 12.12.2018 року,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, Київської міської державної адміністрації, Департаменту комунальної власності м.Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання незаконними та скасування наказу Головного управління комунальної власності м. Києва "Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна" від 17.03.2004 року №279-В та свідоцтва від 17.03.2004 року про право власності на нежиле приміщення №46 площею 410,40 м2, яке розташоване в м. Києві за адресою: вул. Німанська, 7 (літера А) на підставі ст.ст. 21, 331, 382, 393 ЦК України, ст.ст. 1, 10 ЗУ "Про приватизацію державного житлового фонду", ст.ст. 2, 4 ЗУ "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності".

Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.10.2018 року відкрито провадження, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження та підготовче засідання призначено на 28.11.2018 року.

16.11.2018 року від третьої особи-1 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому третя особа-1 просила суд в позові відмовити з тих підстав, що спірні приміщення по вул. Німанській 7 є самостійним об'єктом цивільно-правових віносин та є комунальною власністю і передані до сфери управління Печерської районної в місті Києві державної адміністрації у відповідності до чинного на той час законодавства.

16.11.2018 року від Комунального підприємства «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду печерського району міста Києва» до суду надійшли птсьмові заперечення проти позову, у яких йдеться про те, що спірні приміщення по вул. Німанській 7 є самостійним об'єктом цивільно-правових віносин та при цьому оскаржуваний наказ було видано у відповідності до чинного на той час законодавства та в межах компетенції Головного управління комунальної власності міста Києва.

27.11.2018 року від Київської міської державної адміністрації та Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради до суду надійшов спільний відзив на позов, в якому вони просили в позові відмовити з тих підстав, що спірне приміщення по вул. Німанській 7 є комунальною власністю територіальної громади Печерського району міста Києва, протилежного позивачем суду не доведено. Спірний наказ видавався в межах компетенції Головного управління комунальної власності міста Києва та відповідно до діючого на той час законодавства.

28.11.2018 року позивачем через канцелярію суду надано клопотання про виключення зі справи неналежних відповідачів: Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію та Київську міську державну адміністрацію та залучення їх в справі у якості третіх осіб.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 12.12.2018 року вирішено виключити зі складу відповідачів Печерську районну в місті Києві державну адміністрацію та Київську міську державну адміністрацію, а також залучити їх до участі в справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.

18.01.2019 року від Печерської районної в місті Києві державної адміністрації до суду надійшли письмові пояснення.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 30.01.2019 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 25.02.2019 року.

Заслухавши пояснення представників позивача, відповідача, третьої особи-1, третьої особи-2, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Предметом позову є вимоги позивача про визнання незаконними та скасування наказу Головного управління комунальної власності м. Києва "Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна" від 17.03.2004 року №279-В та виданого на його підставі свідоцтва від 17.03.2004 року про право власності на нежиле приміщення №46 площею 410,40 м2, яке розташоване в м. Києві за адресою: вул. Німанська, 7 (літера А), як такі, що видано протиправно без відповідних законних підстав.

Судом встановлено, що рішенням Київської міської ради від 27.12.2001 року №208/1642 «Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва» було затверджено перелік об'єктів комунальної власності територіальної громади м. Києва згідно з додатком 1, зокрема, нежиле приміщення №46 площею 410,40 м2, яке розташоване в м. Києві за адресою: вул. Німанська, 7 (літера А).

Рішенням Київської міської ради від 26.12.2002 року №220/380 були внесені зміни та доповнення до Рішення Київради від 27.12.2001 року №208/1642 та від 29.11.2001 року №151/1585.

17.03.2004 року Головним управлінням комунальної власності м. Києва у відповідності до діючого на той час Положення про оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна затвердженого розпорядженням КМДА від 31.08.2001 року №1820 було видано наказ №279-В «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна", яким наказано: 1. Оформити право власності на об'єкт нерухомого майна, зазначений у додатку (справа №7994). Замовник: Печерська районна у місті Києві рада. Форма власності: комунальна; 2. Видати свідоцтво про право власності згідно з пунктом 1 цього наказу; 3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника начальника Головного управління ОСОБА_5

17.03.2004 року Головним управлінням комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) було видано свідоцтво про право власності, яке посвідчує, що нежиле приміщення №46 площею 410,40 м2, яке розташоване в м. Києві за адресою: вул. Німанська, 7 (літера А) дійсно належить Територіальній громаді Печерського району міста Києва на праві комунальної власності. Свідоцтво видане на підставі наказу Головного управління комунальної власності м. Києва від 17.03.2004 року №279-В.

Рішенням Київської міської ради від 09.09.2010 року №7/4819 «Про питання організації управління районами в місті Києві» припинено з 31.10.2010 року шляхом ліквідації районні в місті Києві ради та їх виконавчі органи, в т.ч. Печерську районну у місті Києві раду та її виконавчий орган - Печерську районну у місті Києві державну адміністрацію.

Пунктом 1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 30.09.2010 р. №787 «Про організаційно-правові заходи, пов'язані з виконанням рішення Київської міської ради від 09.09.2010 року № 7/4819 «Про питання організації управління районами в місті Києві» утворено з 31.10.2010 року районні в місті Києві державні адміністрації, підпорядковані Київській міській державній адміністрації.

Відповідно до пункту 5 статті 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Відповідно до частини 1, частини 2 статті 11, частини 2 статті 7 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», саме Київська міська рада, як представницький орган територіальної громади міста розпоряджається комунальним майном, в тому числі в частині передачі майна в управління районним адміністраціям.

У зв'язку з цим, усе майно та підприємства, що перебувало у комунальній власності райрад у місті Києві підлягало передачі до комунальної власності міста Києва. Відповідно до статей 7 та 11 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» та на виконання рішення №7/4819, Київською міською радою і було прийнято рішення від 02.12.2010 р. №284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва», яким, зокрема, затверджено переліки об'єктів комунальної власності територіальної громади міста Києва.

Розпорядженням КМДА від 10.12.2010 року №1112 «Про питання організації управління районами в місті Києві» було затверджено переліки підприємств, організацій та установ, майно яких передається до сфери управління районних в місті Києві державних адміністрацій згідно з додатками 1 - 10 до цього розпорядження.

Додатком 10 до розпорядження КМДА від 10.12.2010 року №1112 затверджено перелік підприємств, організацій та установ, майно яких віднесено до сфери управління Печерської районної в місті Києві державної адміністрації, до якого включено, зокрема, спірне нерухоме майно у м. Києві по вул. Німанська, 7 (додаток до розпорядження № 6, Таблиця № 5 «Житлове господарство»).

Рішенням Київської міської ради від 22.05.2013 року №359/9416 «Про внесення змін у додаток 6 до рішення Київської міської рад від 02.12.2010 року №284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва» відповідно до статті 7 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ», пункту 30 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», враховуючи лист Печерської районної в місті Києві державної адміністрації від 16.11.2012 року №090-3347/в-04, з метою уточнення відомостей про комунальне майно територіальної громади міста Києва Київської міської ради внесла у додаток 6 до рішення Київської міської рад від 02.12.2010 року №284/5096 «Про питання комунальної власності територіальної громади міста Києва» зміни, що викладені у додатку (таблиця 6, позиція 461), що спірне нерухоме майно нежиле приміщення №46 площею 410,40 м2, яке розташоване в м. Києві за адресою: вул. Німанська, 7 (літера А) є комунальною власністю територіальної громади міста Києва, які на сьогодні є чинними.

Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Німанська 7» зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 26.10.2015 року.

Протоколом зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням м. Київ, вул. Німанська №7 від 22.09.2015 року затверджено Статут Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Німанська 7».

Відповідно до протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку за місцезнаходженням м. Київ, вул. Німанська №7 від 05.11.2015 року було погоджено взяти будинок та всі допоміжні приміщення на баланс ОСББ.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» багатоквартирний житловий будинок складається з квартир (приміщення житлового фонду), нежилих приміщень та допоміжних приміщень, конструктивних елементів багатоквартирного будинку та технічного обладнання.

Згідно з пунктом 2 статті 10 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» власники квартир багатоквартирних будинків та житлових приміщень у гуртожитку є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою і зобов'язані брати участь у загальних витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території відповідно до своєї частки у майні будинку чи гуртожитку. Допоміжні приміщення (кладовки, сараї і т. ін.) передаються у власність квартиронаймачів безоплатно і окремо приватизації не підлягають.

Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 02.03.2004 р. №4-рп/2004 допоміжні приміщення передаються безоплатно у спільну власність громадян одночасно з приватизацією ними квартир (кімнат у квартирах) багатоквартирних будинків, при цьому підтвердження права власності на допоміжні приміщення не потребує здійснення додаткових дій. Також у Рішенні від 09.11.2011 р. №14-рп/2011 Конституційний Суд України вказав, що власники квартир дво- або багатоквартирних житлових будинків та житлових приміщень у гуртожитку, незалежно від підстав набуття права власності на такі квартири, житлові приміщення, є співвласниками допоміжних приміщень у будинку чи гуртожитку, технічного обладнання, елементів зовнішнього благоустрою.

Після набуття права приватної власності на квартири та нежитлові приміщення (у разі їх наявності) мешканці багатоквартирного житлового будинку мають право на створення ОСББ, яке після набуття статусу юридичної особи може прийняти цей житловий будинок на власний баланс, що передбачено ч.1 ст.11 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку».

Частиною 6 вказаної статті встановлено, що передача майна відбувається у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 р. №1521 «Про реалізацію Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» затверджено Порядок передачі майна на баланс об'єднання співвласників багатоквартирного будинку. Пунктом 2 цього Порядку передбачено, що передача житлового комплексу на баланс ОСББ відбувається після прийняття загальними зборами ОСББ відповідного рішення.

За змістом ст.1 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» у процесі приватизації громадяни набувають право власності на квартири та допоміжні приміщення багатоквартирного будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинку (сходові клітини, вестибюлі, перехідні шлюзи, позаквартирні коридори, колясочні, кладові, сміттєкамери, горища, підвали, шахти і машинні відділення ліфтів, вентиляційні камери та інші технічні приміщення).

Перелік таких приміщень не є вичерпним.

Проте, у багатоквартирних жилих будинках розташовуються і нежилі приміщення, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять (ч.3 ст.4 ЖК України) і в результаті приватизації квартир такого будинку їх мешканцями право власності в останніх на ці приміщення не виникає.

Для розмежування допоміжних приміщень багатоквартирного жилого будинку, які призначені для забезпечення його експлуатації та побутового обслуговування мешканців будинку і входять до житлового фонду, та нежилих приміщень, які призначені для торговельних, побутових та інших потреб непромислового характеру і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин, до житлового фонду не входять, слід виходити як із місця їхнього розташування, так і із загальної характеристики сукупності властивостей таких приміщень, зокрема способу і порядку їх використання.

Відповідно до п.2.53 Державних будівельних норм ДБН В.2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» розділу «Нежитлові поверхи (приміщення)» нежитлові приміщення - це приміщення громадського призначення, крім приміщень громадського призначення гуртожитків і житлових будинків для осіб похилого віку та сімей з інвалідами, повинні мати входи та евакуаційні виходи, ізольовані від житлової частини будинку. Якщо певні нежитлові приміщення не відповідають наведеним критеріям, то такі приміщення є спільною сумісною власністю власників приміщень будинку, що не дає підстав для передачі їх у комунальну власність.

Належність приміщень багатоквартирного будинку визначено у технічному паспорті на певний будинок. Якщо в паспорті вказані певні нежитлові приміщення, призначені для розміщення підприємств торгівлі, громадського харчування, житлово-комунального та побутового обслуговування населення тощо, тоді такі приміщення згідно припису частини третьої пункту 9 статті 8 Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», передаються у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.

Згідно з Інструкцією про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 24.05.2001 р. №127, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 10.07.2001 р. за №582/5773, нумерація сходових кліток та інших допоміжних приміщень спільного загальнобудинкового користування та неопалювальних приміщень позначається римськими цифрами (абзац 7 розділу 8).

Проте, на поверховому плані, який міститься у технічному паспорті на цокольний поверх будинку №7 по вул. Німанській в м. Києві, приміщення в групі приміщень №46 загальною площею 410,4 кв.м. позначені арабськими літерами, що свідчить про не віднесення останніх до категорії допоміжних.

Дане приміщення має окремий вхід.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» загальне майно - це частина допоміжних приміщень житлового комплексу, що можуть використовуватися згідно з їх призначенням на умовах, визначених у статуті об'єднання (кладові, гаражі, в тому числі підземні, майстерні тощо); неподільне майно - це неподільна частина житлового комплексу, яка складається з частини допоміжних приміщень, конструктивних елементів будинку, технічного обладнання будинку, що забезпечують належне функціонування жилого будинку. Тобто до загального та неподільного майна відносяться виключно допоміжні приміщення, конструктивні елементи будинку та його технічне обладнання, і не відносяться окремі нежилі приміщення.

У відповідності до ст.1 вказаного Закону нежитловим приміщенням є приміщення, яке належить до житлового комплексу, але не відноситься до житлового фонду і є самостійним об'єктом цивільно-правових відносин.

Як вбачається із технічного паспорту на нежитлове приміщення №46 за адресою м. Київ, вул. Німанська, 7, матеріалів справи №7994 про оформлення права власності на спірне приміщення, рішеннями Київської міської ради від 28.08.2008 р. № 84-1/84 «Про внесення змін до рішення Київради від 27.12.2001 р. №208/1642 «Про формування комунальної власності територіальних громад районів міста Києва», вищевказане спірне нежитлове приміщення, розташоване на цокольному поверсі, площею 410,4 кв.м., не являється допоміжним приміщенням мешканців і співвласників багатоквартирного будинку за адресою м. Київ, вул. Німанська, 7. Це приміщення є комунальною власністю територіальної громади міста Києва.

Доказів зворотнього позивачем суду не надано.

Згідно з ч.8 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.

Відповідно до пункту 31 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції місцевих рад відноситься зокрема прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення.

Відповідно до ст. 393 Цивільного кодексу України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.

Власник майна, права якого порушені внаслідок видання правового акта органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, має право вимагати відновлення того становища, яке існувало до видання цього акта. У разі неможливості відновлення попереднього становища власник має право на відшкодування майнової та моральної шкоди.

Проте, позивач, як зазначалося судом вище, не є власником нежитлового приміщення №46 за адресою м. Київ, вул. Німанська, 7.

З урахуванням всього вищевикладеного, позивачем не доведено, що оспорюваний ним наказ від 17.03.2004 року №279-В «Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна» та видане на його підставі свідоцтво про право власності на нежитлове приміщення загальною площею - 410,40 кв.м, яке розташоване за адресою: м. Київ, вул. Німанська,7 (літера А) не відповідає законові, порушує його права та/або законні інтереси, не доведено наявність тих обставин, з якими закон пов'язує визнання актів індивідуальної дії недійсними.

Відповідно до ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що права позивача, за захистом яких він звернувся до суду, не порушено відповідачем, а тому в позові про скасування наказу Головного управління комунальної власності м. Києва "Про оформлення права власності на об'єкт нерухомого майна" від 17.03.2004 року №279-В та виданого на його підставі свідоцтва про право власності від 17.03.2004 року слід відмовити.

Судовий збір відповідно до вимог ст. 129 ГПК України покладається на позивача.

Керуючись ст. ст. 86, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити повністю.

Після вступу рішення в законну силу видати накази.

Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.

Повне рішення складено 07.03.2019р.

Суддя С.О. Чебикіна