
Справа № 390/193/19
Провадження № 3/390/91/19
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19.02.2019 року Суддя Кіровоградського районного суду Кіровоградської області Пасічник Д.І., розглянувши матеріали, які надійшли з УСБУ в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2, проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючого начальником служби захисту інформації Благовіщенського районного військового комісаріату Кіровоградської області,
за п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді начальника служби захисту інформації Благовіщенського районного військового комісаріату Кіровоградської області (наказ про призначення на посаду № 116 від 30.10.2015, має допуск до державної таємниці за формою два, наданий розпорядженням УСБ України в Кіровоградській області № 94/дск-д від 27.08.2015, та доступ до інформації з відповідним ступенем секретності, наданий наказом військового комісара № 133 від 29.09.2015), який, є відповідальним за ведення обліку і зберігання секретних документів, проведення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за дотриманням вимог нормативно-правових актів у сфері охорони державної таємниці, в Благовіщенському РВК та згідно з функціональними обов’язками начальника служби захисту інформації Благовіщенського РВК, затвердженими військовим комісаром 26.12.2018, забезпечує організацію та здійснення заходів щодо забезпечення режиму секретності, постійного контролю за його додержанням у військовому комісаріаті, допустив порушення законодавства про охорону державної таємниці, чим сприяв існуванню недоліків в організації режимно-секретної діяльності в Благовіщенському РВК.
Так, за результатами проведеної спеціальної експертизи наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею (акт № 61/ОДТ/д-200дск від 17.01.2019) в Благовіщенському РВК встановлено, що діяльність, яка пов’язана з державною таємницею, здійснюється у військовому комісаріаті з порушенням вимог законодавства у цій сфері, а саме: Закону України «Про державну таємницю» та Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 939, зокрема: в частині організації та стану секретного діловодства; порушення встановленого законодавством порядку надання допуску та доступу до державної таємниці; формального проведення загальних (річних) за 2017, 2018 р.р. перевірок наявності МНСІ; не проведення начальником РСО щоквартальних перевірок робочих місць виконавців.
Виявлені порушення в організації охорони державної таємниці не забезпечують її надійного збереження, внаслідок чого існує реальна загроза витоку секретної інформації.
Комісією УСБ України в Кіровоградській області встановлено, що начальником служби захисту інформації ОСОБА_1 не вжито достатніх заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в Благовіщенському РВК.
В порушення вимог п. 438 Порядку перевірки дотримання виконавцями секретних документів порядку їх зберігання і роботи з ними на робочих місцях (столи, шафи, сейфи) начальником служби захисту інформації ОСОБА_1 не проводяться, спеціальний робочий зошит РСО, в якому робляться відповідні записи - не заведено, що є загрозою витоку секретної інформації.
В Благовіщенському РВК річні перевірки наявності всіх МНСІ проведені формально (акти за 2017 рік - обл. № 8дск від 08.01.2018, за 2018 рік - обл. № 1дск від 04.01.2019), а саме: в порушення вимог п.п. 434-435 Порядку в актах річних перевірок не зазначено підстави для проведення перевірки (наказ, розпорядження), в порушення вимог п. 436 Порядку в актах перевірок не відображено кількість усіх взятих на облік секретних документів та інших МНСІ за звітній період та попередні роки, які зберігаються в РСО Благовіщенського РВК. Також, у журналах обліку не проставлено штамп або запис про проведену перевірку, який засвідчується підписом членів або голови комісії (в наявності підпис члена комісії - начальника служби захисту інформації ОСОБА_1В.), що свідчить про формальне проведення загальних (річних) перевірок наявності МНСІ, внаслідок чого створено загрозу до виходу МНСІ з-під контролю, що є загрозою витоку секретної інформації.
Крім того, в Благовіщенському РВК порушено встановлений законодавством порядок надання допуску та доступу до державної таємниці.
Відповідно до переліку змін, внесених до штату № 03/943-04 Благовіщенського РВК, введеного в дію спільною директивою Міністерства оборони України та Головного управління Збройних Сил України від 29.04.2018 № Д-322/1-12дск, затверджених начальником Генерального штабу - Головнокомандувачем Збройних Сил України 29.04.2014, обл. № 546дск/322, інв. № 268, номенклатурну посаду відповідального виконавця мобілізаційного відділення виключено із штатного розпису Благовіщенського РВК.
Тобто, в порушення вимог п. 50 Порядку номенклатура посад працівників Благовіщенського РВК не відповідає штатному розпису (штату), в порушення вимог п. 51 Порядку працівником РСО у двомісячний строк не розроблені зміни до відповідного пункту номенклатури посад, в зв’язку із виключенням посади зі штатного розпису.
Крім того, в зв’язку із виключенням зі списків особового складу Благовіщенського РВК ОСОБА_2 відповідно до наказу військового комісара № 8 від 30.01.2018, доступ до секретних відомостей зі ступенями секретності «цілком таємно», «таємно» останньому припинено лише 30.01.2018. Шестимісячний термін дії допуску до державної таємниці з дня припинення громадянину доступу до інформації з відповідним ступенем секретності сплинув 30.07.2018.
Однак, начальником служби захисту інформації ОСОБА_1, за відсутності у громадянина подальшої потреби в діяльності, пов’язаної з державною таємницею, за місцем провадження громадянином такої діяльності, протягом п’яти робочих днів після закінчення шести місяців з дня припинення доступу до секретної інформації, не надіслано до органу СБУ письмове повідомлення із зазначенням причин і підстав для скасування допуску до державної таємниці разом з обліковими картками (№ 1 від 05.09.2014, № 3 від 31.05.2017) та карткою за формою згідно з додатком 8 ОСОБА_2, який перебув на номенклатурній посаді оператора відділення військового обліку та бронювання сержантів і солдатів запасу Благовіщенського РВК, чим порушено вимоги п.п. 77, 80 Порядку.
Також, комісією встановлено що начальником служби захисту інформації ОСОБА_1 не дотримано вимоги режиму секретності, через невідповідність вимогам п.п. 228, 233, 234, 240 Порядку правил пропускного та внутрішньооб’єктового режиму, інструкції на випадок виникнення надзвичайної ситуації (пожежі, аварії, стихійного лиха, спрацювання сигналізації тощо).
Крім того, план заходів щодо забезпечення режиму секретності в умовах особливого періоду або правового режиму надзвичайного стану (обл. № 38дск від 04.04.2017), в порушення вимог п. 741 Порядку періодично (але не менше, як один раз на рік) не переглядався, зміни до плану не вносились, через що він втратив свою актуальність, що у разі потреби унеможливить практичну реалізацію евакуаційних заходів і створить загрозу витоку секретної інформації, в порушення вимог п. 735 Порядку розроблений начальником служби захисту інформації одноосібно, в порушення вимог п. 737 Порядку не містить переліку МНСІ, які в умовах воєнного або надзвичайного стану залишаються на місці чи переміщуються в безпечні місця в межах військового комісаріату, передаються для зберігання до архівних установ, вивозяться до місць евакуації, знищуються на місці.
Провадження секретного діловодства в Благовіщенському РВК також здійснюється з порушенням встановленого порядку.
Перевіркою встановлено, що в РСО військового комісаріату в порушення вимог п. 364 Порядку зберігаються МНСІ, які не долучено належним чином до відповідної справи.
Так, в справі № 6 том 1 «Листування з питань захисту державних таємниць та режиму секретності», розпочата 15.07.2015 - закінчена 31.12.2016, має гриф обмеження доступу «таємно», у внутрішній опис якої внесено 21 документ на 45 арк., які належним чином у справу не сформовано (не підшито), зокрема: а.с. 2-8 - акт спеціальної експертизи в Ульяновському РВК, обл. М 61/ОДТ/1111/т від 31.07.2015, вх. № 2т від 17.08.2015, прим. № 1, на 7 арк., має гриф секретності «таємно», ст. 4.11.15 ЗВДТ; а.с. 9-12 - акт спеціальної експертизи в Ульяновському РВК, обл. № 61/ОДТ/1100/т від 22.08.2014, вх. № 3т від 17.08.2015, прим. № 1, на 4 арк., має гриф секретності «таємно», ст. 4.11.15 ЗВДТ.
Зберігання в РСО військового комісаріату не долученими (не зшитими) до відповідних номенклатурних справ МНСІ, створює реальні передумови до виходу їх з-під контролю.
Також, засекречування матеріальних носіїв інформації здійснюється з порушенням ст. 15 Закону України «Про державну таємницю» та вимог п.п. 153, 155, 156, 157 Порядку: грифи секретності МНСІ не відповідають ступеню секретності інформації, яка у них міститься, згідно із ЗВДТ: (в справі № 9 том 2 «Накладні та супровідні відношення на грифовані видання», розпочата 01.01.2017, має гриф обмеження доступу «таємно», на а.с. 9 - долучено супровідний лист на адресу Кіровоградського ОВК, обл. № 48т від 28.07.2017, має гриф секретності «таємно», про направлення секретних додатків (план територіальної оборони району ТрО № 1, обл. № 22т, прим. № 2, на 55 арк., таємно, план територіальної оборони району ТрО № 1, обл. № 20т, прим. № 2, на 30 арк, таємно)). Тобто, начальником служби захисту інформації ОСОБА_1 завищено гриф секретності супровідному листу, оскільки він не містить відомостей, що становлять державну таємницю, тобто, не повинен мати грифу секретності.
Крім того, перевіркою виявлено й інші порушення законодавства у сфері охорони державної таємниці, які детально описані в акті спеціальної експертизи, наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею від 17.01.2019 № 61/ОДТ/д- 200дск, який долучений до матеріалів справи.
Відповідальність за здійснення вказаних вище заходів несе начальник служби захисту інформації Благовіщенського РВК ОСОБА_1, відповідно до вимог ст. 21 Закону України «Про державну таємницю», п.п. 35, 41, 42 Порядку, яким не вжито необхідних заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці в Благовіщенському РВК, не додержано інших вимог законодавства про охорону державної таємниці, чим порушено вимоги ст. 28 Закону України «Про державну таємницю» та п.п. 42, 116 Порядку.
Таким чином, ОСОБА_1, працюючи начальником служби захисту інформації Благовіщенського районного військового комісаріату Кіровоградської області, вчинив правопорушення передбачене пунктом 6 частини 1 статті 212-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, в заяві долученій до матеріалів справи, просить розглянути справу без його участі, вину визнав.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого п.6 ч.1 ст.212-2 КУпАП, так як він вчинив невжиття заходів щодо забезпечення охорони державної таємниці та незабезпечення контролю за охороною державної таємниці.
Вина ОСОБА_1 підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення № 61/ОДТ/д-203дск від 17.01.2019 року, актом спеціальної експертизи, наявності умов, необхідних для провадження діяльності, пов’язаної з державною таємницею від 17.01.2019 № 61/ОДТ/д- 200дск, іншими матеріалами справи.
При накладенні адміністративного стягнення, відповідно до вимог ст. 33 КУпАП, враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність за вчинене адміністративне правопорушення.
Обставиною, що пом”якшує відповідальність ОСОБА_1, суд вважає щире розкаяння винного, обтяжуючих обставин не встановлено.
Враховуючи обставини правопорушення, особу правопорушника, суд приходить до висновку про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у виді штрафу.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов’язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов’язаних з виконанням військового обов’язку, а також під час виконання службових обов’язків.
Керуючись ст.ст. 33, 212-2, 268, 279, 280, 283-285 КУпАП,
ПОСТАНОВИВ:
Визнати винним ОСОБА_1, органом ДФС особу не ідентифіковано, у вчиненні правопорушення, передбаченого п. 6 ч. 1 ст. 212-2 КУпАП і призначити адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі тридцяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 510,00 грн. Штраф вноситься до установи банку України за наступними реквізитами: рахунок 31119106011194, отримувач коштів: УК у Кіровогр. р-ні/Кіровогр. р-н/21081100, банк отримувача: Казначейство України, МФО: 899998, код бюджетної класифікації: 21081100, код за ЄДРПОУ 38036997.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення правопорушнику копії постанови, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у вказаний строк постанова надсилається для примусового виконання, в порядку якого з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено особою, щодо якої її винесено, протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя /підпис/
Згідно з оригіналом:
Суддя Кіровоградського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3