Рішення № 80290657, 25.02.2019, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
489/6894/18
Номер документу
80290657
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 489/6894/18 провадження №2/489/418/19

РІШЕННЯ

Іменем України

25 лютого 2019 року м. Миколаїв

Ленінський районний суд міста Миколаєва у складі:

головуючого судді Коваленка І.В.,

секретаря судового засідання Коденко К.В.,

за участю:

позивача ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Миколаєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради (далі – Адміністрація Інгульського району), третя особа – Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради (далі – Департамент ЖКГ), про відшкодування майнової шкоди,

встановив:

У листопаді 20118 року позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради майнової шкоди в загальному розмірі 63439,99 грн. та понесені судові витрати.

В обґрунтування позовних вимог вказав, що є власником автомобіля марки Chevrolet Aveo SF69Y, номерний знак НОМЕР_1. 24.09.2018 на вказаний автомобіль, який був залишений ним на подвір’ї будинку № 146-Б по вул. Космонавтів у м. Миколаєві, під час непогоди, впало дерево, в результаті чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження із заподіянням матеріальних збитків. Зазначає, що шкода завдана з вини відповідача внаслідок неналежного виконання своїх повноважень і обов’язків з контролю за станом утримання зелених насаджень. У зв’язку з чим, просить стягнути з відповідача на свою користь 62989,99 грн. завданої матеріальної шкоди, 350,00 грн. витрат, понесених на оплату послуг оцінювача шкоди, та 100,00 грн. витрат, понесених на оплату метеорологічної інформації, всього 63439,99 грн.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, так як балансоутримувачем будинку № 146-Б по вул. Космонавтів у м. Миколаєві і зелених насаджень, які за ним обліковуються, є ЖКП ММР «Південь», яке і має відповідати за утримання та відновлення зелених насаджень, а також видалення дерев на об’єктах благоустрою і відшкодування шкоди, заподіяної позивачу пошкодженням автомобіля.

Від представника третьої особи надійшли письмові пояснення на позовну заяву в яких просив розглядати справу за його відсутності та врахувати те, що подія сталася на території міста на яку поширюються повноваження Адміністрації Інгульського району, положення про яку затверджено рішенням Миколаївської міської ради від 23.02.2017 № 16/32. Відповідно до пунктів 3.4.16, 3.4.17 Положення про адміністрацію Інгульського району до повноважень Адміністрації Інгульського району належить контроль за організацією робіт з утримання, благоустрою та санітарного очищення території району. Рішенням Миколаївської міської ради від 28.02.2014 № 208 закріплено перелік об’єктів благоустрою міста, що фінансуються з міського бюджету, організацію та забезпечення догляду та санітарного стану яких здійснюють адміністрації районів міської ради.

В поясненнях також вказано, що у разі пошкодження транспортного засобу уповноваженими особами на складання протоколу є дільничний (під час зупинки автомобіля) або співробітник поліції (під час руху автомобіля) та повинен бути складний акт огляду місця події, які в матеріалах справи відсутні. Крім того, автомобіль позивача під час падіння дерева був припаркований у місці несанкціонованої стоянки, а шкода завдана внаслідок непереборної сили.

Ухвалою суду від 09.11.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи.

У судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач та третя особа в судове засідання не з’явились, про день, час і місце розгляду справи повідомлені належним чином, що не перешкоджає розгляду справи за їх відсутності.

Суд, вислухавши позивача, дослідивши наявні у справі докази і встановивши фактичні обставини, дійшов наступного.

Із матеріалів справи встановлено, що 24.09.2018 на належний позивачу автомобіль марки Chevrolet Aveo SF69Y, номерний знак НОМЕР_1, який він припаркований у подвір’ї біля будинку № 146-Б по вул. Космонавтів у м. Миколаєві, під час несприятливих погодних умов, впало дерево, внаслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження із заподіянням матеріальних збитків.

Зазначені обставини підтверджуються повідомленням Інгульського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Миколаївській області № 18512/51-2018 від 28.09.2018 про те, що заяву позивача ОСОБА_1 з приводу пошкодження його автомобіля зареєстровано та встановлено, що 24.09.2018 на автомобіль Chevrolet Aveo SF69Y, номерний знак НОМЕР_1, який знаходився на подвір’ї за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 146-Б, під час непогоди, впало дерево та пошкодило його, чим заподіяно матеріальний збиток на суму 56000,00 грн., розмір якого для початку розслідування кримінального провадження за ознаками статтею 194 КК України (умисне знищення чи пошкодження майна) є недостатнім та рекомендовано вирішити питання про відшкодування завданих матеріальних збитків у цивільно-правовому порядку.

Згідно відповіді Виконавчого комітету Миколаївської міської ради від 02.10.2018 № Р-258/02.02.03.09 щодо огляду зелених насаджень по вул. Космонавтів, 146-А, Б, Г у м. Миколаєві 01.02.2018 фахівцями управління екології Департаменту ЖКГ спільно з представником Державної екологічної інспекції у Миколаївській області було проведено комісійне обстеження зелених насаджень за вищевказаною адресою та складено акт від 01.02.2018 № 73 на обрізку і знесення дерев. Відповідно до повноважень даний акт направлено для організації та виконання робіт до Адміністрації Інгульського району.

Згідно акту № 73 від 01.02.2018, складеного комісією на підставі наказу Департаменту ЖКГ від 11.01.2018 № 10 «Про затвердження складу комісії по обстеженню зелених насаджень» за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 146-Б (тильний бік будинку) наявне зелене насадження «Платан», яке сухе на 100 % та підлягає знесенню. Визначено, що роботи по знесенню насаджень, зокрема по вул. Космонавтів, 146-Б у м. Миколаєві, виконувати організаціями зеленого господарства, які укомплектовані спеціальною технікою та механізмами, кваліфікованими спеціалістами, на умовах договору у присутності представника адміністрації району Миколаївської міської ради або фахівця управління екології департаменту житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради відповідно до закріплення територій.

Згідно відповіді Управління комунального майна Миколаївської міської ради від 09.10.2018 № Р-101/10.01.-04/18 балансоутримувачем будинків по вул. Космонавтів, 146-А,Б,Г у м. Миколаєві є ЖКП ММР «Південь» (ЖЕК 14), за яким обліковуються також зелені насадження у кількості 458 одиниць, наявні за цими адресами.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про місцеве самоврядування» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Згідно статті 10 вказаного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Представницькі органи місцевого самоврядування, сільські, селищні, міські голови, виконавчі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цим та іншими законами.

Порядок формування та організація діяльності рад визначаються Конституцією України, цим та іншими законами, а також статутами територіальних громад.

Статтею 1 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що благоустрій населених пунктів це комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Пунктом 1 статті 13 цього Закону встановлено, що до об’єктів благоустрою, крім інших, належать вулиці та прибудинкові території.

Елементами (частинами) об’єктів благоустрою згідно зі статтею 21 України «Про благоустрій населених пунктів», зокрема, є: 1) покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм і стандартів; 2) зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об’єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.

Згідно статті 15 цього Закону органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об’єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об’єктів.

Підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об’єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучити для цього інші підприємства, установи та організації.

Відповідно до статті 25 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

Згідно з пунктом 3.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105, (далі – Правила) до елементів благоустрою віднесено, зокрема, зелені насадження (у тому числі снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об’єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.

Відповідно до пунктів 5.1, 5.4, 5.5 Правил органи державної влади та органи місцевого самоврядування визначають на конкурсних засадах із числа спеціалізованих підприємств, організацій балансоутримувачів об’єктів благоустрою зеленого господарства державної та комунальної власності.

На об’єктах державної чи комунальної власності межі закріпленої території та обсяги пайової участі визначають місцеві органи влади.

Відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними на об’єктах благоустрою державної чи комунальної власності є балансоутримувачі цих об’єктів.

Крім того, відповідно до розділу 12 зазначених Правил утримання з метою контролю за станом міських зелених насаджень балансоутримувач об’єкта, власник чи користувач земельної ділянки здійснюють їх загальні, часткові та позачергові огляди.

Загальні огляди проводяться двічі на рік навесні та восени. При загальному огляді обстежують усі елементи об’єктів благоустрою, а при частковому лише окремі елементи. Позачергові огляди проводять після злив, ураганів, сильних вітрів, снігопадів, паводків тощо. За даними обстежень складають відповідні акти.

Із матеріалів справи вбачається, що на території міста, де сталася подія з пошкодженням автомобіля позивача, діє Адміністрація Інгульського району.

Згідно інформації Департаменту ЖКГ, відповідно до рішення Миколаївської міської ради від 28.04.2014 № 208 про закріплення об’єктів благоустрою міста і встановлення відповідальності за їх догляд та санітарний стан – організацію та забезпечення догляду та санітарного стану об’єктів благоустрою по вул. Космонавтів у м. Миколаєві здійснює Адміністрація Інгульського району.

Рішенням Миколаївської міської ради від 23.02.2017 № 16/32 затверджено Положення про адміністрацію Інгульського району Миколаївської міської ради, відповідно до пунктів 3.4.16, 3.4.17 якого до повноважень адміністрації належить контроль за організацію робіт з утримання, благоустрою та санітарного очищення території району.

В порядку виконання цих функцій адміністрація здійснює організацію та виконання робіт із знесення, кронування та санітарної обрізки дерев, кущів на території, прилеглій до відомчого житлового фонду та житлових будинків комунальної власності; організацію робіт по догляду за об’єктами благоустрою, закріпленими за адміністрацією району.

З огляду на викладене та враховуючи, що відповідач не надав доказів про визначення на конкурсних засадах із числа спеціалізованих підприємств, організацій балансоутримувача зелених насаджень згідно акту № 73 від 01.02.2018 по їх видаленню, зокрема, за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, будинок № 146-Б, а відповідно обов’язок, який покладено на Адміністрацію Інгульського району, як самостійну юридичну особу, з організації та виконання робіт із знесення зелених насаджень не виконаний, тому відповідальність за відшкодування шкоди, заподіяної позивачу пошкодженням автомобіля внаслідок падіння дерева у подвір’ї вказаного будинку, має понести саме ця особа.

Загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду визначенні статтею 1166 ЦК України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної чи юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної особи або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Обставини пошкодження автомобіля повідомленням Інгульського ВП ГУНП в Миколаївській області, а вартість його відновлювального ремонту рахунком-фактурою ТОВ «Автоцентр на будівельників» № СЧ-0000643 від 03.10.2018, відповідно до якого вартість робіт і запчастин по ремонту автомобіля Chevrolet Aveo SF69Y, номерний знак НОМЕР_1, складає 52491,66 грн. (з ПДВ 62989,99 грн.).

Із пояснень позивача встановлено, що страхування від нещасного випадку ним не здійснювалося та до теперішнього часу автомобіль не відремонтований.

Доказів, які б спростовували заподіяння позивачу майнової шкоди пошкодженням автомобіля за встановлених судом обставин, як наслідок неналежного виконання адміністрацією свого обов’язку з організації та забезпечення догляду і санітарного стану зелених насаджень на закріпленій території, відповідачем не надано.

За таких обставин, суд приходить до висновку про часткове задоволення позову в частині відшкодування заподіяної майнової шкоди в розмірі 52491,66 грн., тобто в розмірі фактичної (реальної) шкоди, до якої ПДВ не відноситься.

Щодо понесених позивачем витрат на оплату послуг з калькуляції робіт і запчастин, вартість яких згідно акту виконаних робіт № ЗА-0003468 від 04.10.2018 складає 350,00 грн., та послуг з отримання інформації за метеорологічну інформацію, вартість якої згідно рахунку фактури № 279 від 16.10.2018 складає 100,00 грн., вони підлягають стягненню на його користь з відповідача на підставі частини 2 статті 22 ЦК України.

Доводи відповідача про те, що він є неналежним відповідачем та відсутність його вини у заподіяній шкоді, так як балансоутримувачем житлового будинку за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 146-Б і зелених насаджень, які за ним обліковуються, є ЖКП ММР «Південь», яке є відповідальною особою за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними, не заслуговують на увагу, так як суперечать положенням Правил, якими передбачено обов’язок адміністрації щодо належного контролю за організацію робіт з утримання, благоустрою та санітарного очищення території району.

Не є підставою звільнення відповідача від відповідальності його доводи і про те, що акт обстеження зелених насаджень від 01.02.2018 № 73 за адресою: м. Миколаїв, вул. Космонавтів, 146-Б не був врахований бюджетом міста на 2018 рік, у зв’язку з тим, що станом на 01.02.2018 вже було сформовано технічне завдання на підставі затверджених лімітних асигнувань на виконання робіт щодо забезпечення проведення робіт по зрізці дерев, кущів, корчування пнів, формувальній та санітарній обрізці дерев і кущів, стрижці кущів, знесення дерев.

У даному випадку, відповідач повинен був завчасно вжити усіх заходів для належного виконання покладених на нього повноважень, що належним чином не було забезпечено.

Твердження Департаменту ЖКГ в письмових поясненнях щодо несанкціонованої стоянки на тротуарі транспортного засобу, та заподіяння йому шкоди як наслідок непереборної сили (несприятливих погодних умов) суд вважає є безпідставними. Так, Правилами утримання зелених насаджень заборонено влаштовувати стоянки автомашин на об’єктах благоустрою зеленого господарства, паркувати автотранспортні засоби на газонах, однак не заборонено паркувати транспортні засоби на подвір’ях будинків, що мало місце в даному випадку і підтверджується доданими до позовної заяви фотографіями події.

Відносно заподіяння позивачу шкоди внаслідок несприятливих погодних умов, то за умови належно виконання Адміністрацією Інгульського району своїх повноважень, якій ще в лютому 2018 року, тобто задовго до події було відомо про необхідність зрізу дерева, яке впало на автомобіль позивача, цього могло б не трапитися.

Таким чином, Адміністрація Інгульського району не довела відсутність своєї вини, а тому саме вона має відповідати за відшкодування шкоди, заподіяній позивачу внаслідок пошкодження автомобіля, що є підставою для задоволення позовних вимог.

На підставі статті 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам (83,45 %) підлягає стягненню судовий збір у розмірі 588,15 грн., витрати на оплату якого понесені позивачем при зверненні до суду.

Керуючись статтями 4, 12, 13, 19, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України,

вирішив:

Цивільний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.

Стягнути з Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради на користь ОСОБА_1 52491,66 грн. майнової шкоди, 350,00 грн. витрат, понесених на оплату послуг оцінки майнової шкоди, та 100,00 грн. витрат, понесених на оплату метеорологічної інформації, всього 52941,66 грн. (п’ятдесят дві тисячі дев’ятсот сорок одна гривні 66 коп.).

Стягнути з Адміністрації Інгульського району Миколаївської міської ради на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 588,15 грн. (п’ятсот вісімдесят вісім гривень 15 коп.).

У іншій частині вимог – відмовити.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

З інформацією щодо тексту судового рішення учасники справи можуть ознайомитися за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua.

Відомості про учасників справи:

позивач: ОСОБА_1, місце реєстрації: АДРЕСА_1;

відповідач: Адміністрація Інгульського району Миколаївської міської ради, місцезнаходження: м. Миколаїв, проспект Богоявленський, 1;

третя особа: Департамент житлово-комунального господарства Миколаївської міської ради, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. Адмірала Макарова, 7.

Повний текст рішення складено 06.03.2019.

Суддя І.В.Коваленко