Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"19" лютого 2010 р. Справа № 2а-9708/09/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Горшков В.М.,
при секретарі: Мельниченко О.В., <Текст >
розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднану адміністративну справу за позовом
ПП Багатогалузевої фірми "Таврія" до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, про визнання незаконними дії по закріпленню в Акті перевірки від 23.01.2009 року вимог по необхідністю здійснити перерахунок до державного бюджету 38588,85 грн. адміністративно господарських санкцій.
За позовом Прокурора Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до ПП Багатогалузева фірма "Таврія"
про стягнення адміністративного-господарських санкцій у сумі 19195,10 грн.
за участю: прокурора - Павленко І.В.
представника Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів - Осипова Л.І.
представника ПП Багатогалузевої фірми "Таврія" - Кушнір Г.А.,
встановив:
Прокурор Комсомольського району м. Херсона в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі відділення Фонду) 10.04.2009 року звернувся до суду з адміністративним позовом до приватного підприємства Багатогалузевої фірми "Таврія" (далі ПП БФ "Таврія") про стягнення з ППБФ "Таврія" на користь відділення фону адміністративно - господарські санкції у розмірі 16749,60 грн. та пеню за несвоєчасну сплату санкцій у розмірі 2445,50 грн.
Приватне підприємство Багатогалузева фірма "Таврія" 14.05.2009 року звернулась до суду з позовом до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання незаконними дії службових осіб відділення Фонду в частині закріплення в Акті перевірки недотримання ПП БФ "Таврія" вимог статей 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" в 2006-2007, 2008 та необхідності перерахування ПП БФ до бюджету 38588,85грн. адміністративно - господарських санкцій. Визнати нечинним повідомлення Херсонського обласного відділення фонду про результат перевірки №03-04/189від 20.03.2009 про вимогу сплати ППБФ "Таврія" до бюджету 38588,85 грн. адміністративно - господарських санкцій.
Ухвалою суду від 18.02.2010 справи №2а-9708/09/2170 та №2а- 10222/09/2170 об'єднані в одне провадження.
У судовому засіданні представник ПП БФ "Таврія" заявлені позовні вимоги підтримав в повному обсязі, а проти позовних вимог Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів заперечував повністю. Суду пояснив, що 23.01.2009 року спеціалістами відділення Фонду було проведено перевірку ПП БФ "Таврія" щодо дотримання вимог ст. 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" за періоди в 2006-2007 та 2008 роках, за результатами якої складено Акт. В Акті перевірки вказано, що в порушення норм зазначеного Закону протягом 2007 та 2008 роках не було виконано норматив працевлаштування інвалідів на підприємстві та було влаштовано лише 2 особи замість 5 необхідних. В результаті чого було здійснено розрахунок адміністративно-господарських санкцій у сумі 38588,85 грн. З даними висновками Акта не погоджуються, оскільки навіть в самому Акті було зазначено, що на ПП БФ "Таврія" протягом 2007 року працювали: ОСОБА_1. - 4 місяці, ОСОБА_2. - 11 місяців, ОСОБА_3.- 11 місяців., тобто 3 працівника. А у 2008 році працювали: ОСОБА_2. - 4 місяці, ОСОБА_3. -12 місяців, ОСОБА_4. - 10 місяці, також 3 працівника. Оскільки ПП БФ "Таврія" було створена та забезпечено по з одиниці працівників відповідної категорії як у 2007 так і 2008 роках, вважає що Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів неправомірно складено акт та застосовано адміністративно-господарську санкцію у сумі 38588,85грн. Також наголосили, що відповідно до ст. 250 Господарського кодексу України Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів пропущено строк по стягненню адміністративно - господарської санкції.
Прокурор та представник Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів в судовому засіданні заявлений позов підтримали, просили стягнути з ПП БФ "Таврія" адміністративно-господарські санкції у розмірі 16749,60 грн. та пеню у розмірі 2445,50 грн. Проти позову ПП БФ "Таврія" заперечували, мотивуючи що до стягнення до суду подано не всю суму зазначену у позові ПП БФ "Таврія" та в Акті перевірки, а за невлаштованих працівників у 2007 році 3 чоловіки та у 2008 році 3 чоловіки. Оскільки на ПП БФ "Таврія" було порушено вимоги ст. 19, 20 Закону України "Про основні засади соціальної захищеності інвалідів в Україні". Також наголосили, що відповідно до п.3.2. Інструкції зі статистики кількості працівників №286 від 28.09.2005, середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12. Зазначили, що вимоги ст. 250 Господарського кодексу України на данний вид адміністративно-господарських санкцій не поширюються, відповідно до ст.20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні".
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи та дослідивши докази в сукупності та проаналізувавши вимоги чинного законодавства суд вважає що у задоволенні позову ПП БФ "Таврія" належить відмовити, а позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів підлягають задоволенню у зв'язку із наступним.
Відповідно до Акту від 23.01.2009 року "Про проведення перевірки ПП БФ "Таврія" щодо дотримання вимог статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні в 2006 - 2008 р." ПП БФ "Таврія" нараховані адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів в 2007 році в сумі 16749,60 грн., в 2008 році 21809,25 грн.
Відділенням Фонду подано до стягнення за 2007 рік у розмірі 16749,60 грн. адміністративно-господарських санкцій, та пені у сумі 2445,50 грн., всього 19195,10 грн.
Відповідно до Акту на ПП БФ "Таврія" у 2007 році працювало інвалідів: ОСОБА_1.- 4 місяці, ОСОБА_2.- 11 місяців, ОСОБА_3 - 11 місяців. У 2008 році працювало інвалідів: ОСОБА_2.- 4 місяці, ОСОБА_3. - 12 місяців, ОСОБА_4. - 10 місяців.
Згідно до Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 28 вересня 2005 року N 286, п. 3.2.5. середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.
Згідно до ст. 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до відповіді Херсонського міського центру зайнятості від 17.03.2009 за №04-13/1069 року на лист Фонду соціального захисту інвалідів Херсонського обласного відділення, щодо надання інформації, було повідомлено, що ПП БФ "Таврія" в періоди з 2006 - 2008 році звітів за формою 3-ПН про наявність вакансій, на які можуть бути працевлаштовані особи з обмеженими фізичними можливостями не надавали.
Згідно до ч.1 ст. 19 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Згідно до середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу, на ПП БФ "Таврія" норматив працевлаштування інвалідів становить 5 осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
Згідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів України" до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України.
Таким чином, за 3 робочих місця, призначених для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами у 2007р., відповідач до 16.04.2008 р. повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 16749,60 грн. Дана сума заборгованості підтверджується розрахунком заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій. Розмір пені в сумі 2445,50 грн. підтверджується розрахунком пені на суму заборгованості по сплаті адміністративно-господарських санкцій. Оскільки вищезазначені суми відповідачем не сплачено, утворилася заборгованість у розмірі 19195,10 грн.
Приймаючи до уваги вищевикладене, враховуючи те, що ПП БФ "Таврія" не виконано норматив по працевлаштуванню інвалідів, а саме 2 особи замість 5 осіб, застосована адміністративно-господарська санкція та пеня за період 2007 року підлягає стягненню з ПП БФ "Таврія".
Беручи до уваги наведене та оцінюючи наявні у справі докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги до ПП БФ "Таврія" є необґрунтованими, а позовні вимоги Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, цілком обґрунтовані, документально підтверджені, відповідають чинному законодавству, отже підлягають задоволенню повністю.
Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст. 51, 71, 86, 158, 160, 163, 167, 258 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити ПП Багатогалузевої фірми "Таврія" у задоволенні позовних вимог до Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів про визнання незаконними дії по закріпленню в Акті перевірки від 23.01.2009 року вимог по необхідністю здійснити перерахунок до державного бюджету 38588,85 грн. адміністративно господарських санкцій.
Позовні вимоги прокурора в інтересах держави в особі Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до ПП Багатогалузевої фірми "Таврія" стягнення адміністративного-господарських санкцій по Акту перевірки від 23.01.2009 року у сумі 19195,10 грн. задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства Багатогалузевої фірми "Таврія" (73000, м. Херсон, пров. Будівельників, 27, МФО 352640, р/р 26001310042201, банк ФАБ "Південний", код ЄДРПОУ 34458658) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (73000, м. Херсон, пр. 40-річчя Жовтня, 5а, УДК у м. Херсоні, банк отримувача ГУДКУ по Херсонській області, рахунок 31219230700002, МФО 852010) адміністративно-господарські санкції у розмірі 16749,60 грн. (шістнадцять тисяч сімсот сорок дев'ять грн. 60 коп.).
Стягнути з приватного підприємства Багатогалузевої фірми "Таврія" (73000, м. Херсон, пров. Будівельників, 27, МФО 352640, р/р 26001310042201, банк ФАБ "Південний", код ЄДРПОУ 34458658) на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (73000, м. Херсон, пр. 40-річчя Жовтня,5а, УДК у м. Херсоні, банк отримувача ГУДКУ по Херсонській області, рахунок 31219230700002, МФО 852010) пеню за порушення сплати адміністративно-господарських санкцій у розмірі 2445,50 грн. (дві тисячі чотириста сорок п'ять грн. 50 коп.).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копій відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 24 лютого 2010 р.
Суддя Горшков В.М.