
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1708/18
УХВАЛА
про роз'яснення судового рішення
06 березня 2019 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич І.З., секретар судового засідання Іванес Х.О., за участю : представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз'яснення судового рішення у справі за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії,-
встановив :
На розгляді Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 813/1708/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії.
Через канцелярію суду 11.02.2019 року за вх.№4771 від Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області надійшла заява про роз'яснення судового рішення. Заявник просить роз'яснити, який відсоток від середньомісячного заробітку повинен нараховуватись під час проведення перерахунку пенсії державного службовця з 01.05.2018, пенсія якого була призначена відповідно до Закону України від 16.12.1993 № 3723 “Про державну службу” в редакції чинній до 01.05.2016.
Представник відповідача в судовому засіданні заяву про роз’яснення судового рішення підтримала, просила задовольнити.
Представник позивача подав пояснення на заяву про роз’яснення судового рішення. Просив зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_3 пенсії за віком, як державному службовцю згідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції на момент призначення пенсії) та провести її нарахування починаючи з 01.05.2018 року з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Відповідно підтримує заяву відповідача про роз’яснення судового рішення повністю.
При розгляді заяви суд керувався таким.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 05 листопада 2018 року у справі №813/1708/18 позов ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним дій та зобов’язання вчинити дій задоволено. Так, суд ухвалив: Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо не включення до середньомісячного заробітку ОСОБА_3 сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та виплат пов’язаних з індексацією заробітної плати під час обчислення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу»; Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 з 01.05.2018 р з урахуванням інших видів виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової винагороди та сум індексації заробітної плати), згідно з поданою довідкою про заробітну плату, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано та утримано страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування. Рішення суду набрало законної сили.
Відповідно до ст. 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз’яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
В п.19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 7 від 20.05.2013 “Про судове рішення в адміністративній справі” зазначено, що роз'яснення судового рішення можливе тоді, коли воно є незрозумілим. При роз'ясненні свого рішення суд в ухвалі з цього приводу викладає більш повно і ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Заявник просить роз’яснити резолютивну частину рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 в частині застосування відсотка від заробітної плати державного службовця, з якої обчислено розмір пенсії.
Так, згідно з статтею 37 Закону України “Про державну службу” (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, а до 1 січня 2011 – страхові внески на загальнобов’язкове державне пенсійне страхування.
Встановлено, що з 08.05.2010 ОСОБА_3 призначено пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України “Про державну службу” (в редакції чинній на момент призначення пенсії) у розмірі 90 % заробітної плати державного службовця.
З 01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 № 889 “Про державну службу”, згідно з яким пенсія державним службовцям призначається у розмірі 60% від сум заробітної плати, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Стаття 58 Конституції України визначає, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії у часі. Крім того, нормами чинного законодавства визначено, що не допускається погіршення положення пенсіонера.
Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У пункті 3.4 Рішення Конституційного Суду України від 18 червня 2007 року № 4-рп/2007 вказано, що Конституційний Суд України неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
Виходячи із вищенаведених норм та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_3 має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, тобто 80 відсотків від середньомісячного заробітку.
За таких обставин, заяву необхідно задовольнити.
Керуючись ст. ст. 248, 254, 256 КАС України, суд, -
ухвалив :
ОСОБА_2 Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про роз'яснення судового рішення – задовольнити.
Роз'яснити рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.11.2018 у справі № 813/1708/18 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов’язання вчинити дії, а саме те, що перерахунок та виплату пенсії, призначеної ОСОБА_3 відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу” у редакції, чинній до 01.05.2016 року, здійснити у розмірі 90 відсотків суми заробітної плати державного службовця.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський оружний адміністративний суд протягом п’ятнадцяти днів з дня її складання.
Суддя Гулкевич І.З.