Ухвала суду № 80260998, 06.03.2019, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2019
Номер справи
360/755/19
Номер документу
80260998
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі

06 березня 2019 року СєвєродонецькСправа № 360/755/19

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., перевіривши матеріали за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (вул. Волгоградська, буд. 55, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення (вул. ім. Сосюри, 347, Лисичанськ, Луганська область, 93113) про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 лютого 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 (далі - позивач) до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення (далі - відповідач), у якому позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення щодо припинення виплати ОСОБА_2 страхових виплат у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем проживання з 01 квітня 2017 року;

- скасувати постанову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення № 1208/50038/50038/34 від 24.03.2017 щодо припинення виплати ОСОБА_2 страхових виплат у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем проживання з 01 квітня 2017 року;

- зобов’язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення поновити виплату страхових виплат ОСОБА_2 та сплатити заборгованість за період, починаючи з 01 квітня 2017 року.

Позовну заяву обґрунтовано тим, що позивач має статус внутрішньо переміщеної особи, перебуває на обліку в відповідача як отримувач страхових виплат. З 01.04.2017 позивачу припинено виплату страхових виплат у зв’язку з відсутністю за фактичним місцем проживання. Позивач вважає такі дії позивача протиправними, що стало підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 21.02.2019 позовну заяву залишено без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків.

04.03.2019 позивачем усунуто недоліки позовної заяви.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Після усунення недоліків зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для повернення позовної заяви, відмови у відкритті провадження в адміністративній справі суд не вбачає, у зв’язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.

Щодо заявленого клопотання про поновлення строку звернення до суду суд зазначає таке.

Відповідно до частин першої, шостої статті 121 КАС України суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення. Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову у поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного дня з дня її постановлення надсилається особі, яка звернулася із відповідною заявою.

Згідно з частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина друга статті 122 КАС України).

Відповідно до частини третьої статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Частиною четвертою статті 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачено, що виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.

Спір у цій справі пов'язаний з невиплатою Фондом соціального страхування України призначених сум страхових виплат ОСОБА_2, які є джерелом існування, доходом та власністю (матеріальним інтересом, захищеним статтею 1 Першого протоколу до Конвенції). Цей довід випливає з наступних положень законодавства, і відповідно строк звернення до адміністративного суду за відновленням порушених прав може обмежуватися лише спеціальною нормою Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», що не суперечить положенням частини першої статті 122 КАС України, яка не виключає можливості розгляду спорів у справах, пов'язаних зі страховими виплатами за минулий час поза межами шестимісячного строку.

З врахуванням вказаних норм Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, мають виплачуватися за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.

Оскільки позивач не отримував від відповідача жодного рішення про припинення страхових виплат з 01.04.2017, з якого б було можливим встановити підстави такої невиплати, а про оскаржену постанову від 24.03.2017 № 1208/50038/50038/34 позивач дізнався з листа відповідача від 25.10.2018 № 4043/03-1, суд не має правових підстав для відмови в судовому захисті прав позивача та вважає за необхідне поновити строк звернення до суду із позовом.

Разом із позовною заявою позивачем подано клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв’язку зі скрутним матеріальним становищем.

Згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов’язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Відповідно до положень частин першої, другої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.

Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI “Про судовий збір” регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Як вбачається з копій документів, доданих до позовної заяви, позивач має статус особи, яка перемістилася з району проведення антитерористичної операції.

З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання частково та відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 768,40 грн до ухвалення судового рішення у справі.

Частиною четвертою статті 9 КАС України визначено обов’язок суду вжити визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.

За приписами частини третьої статті 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може запропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до частин третьої, шостої та сьомої статті 80 КАС України про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребувані доказів суд постановляє ухвалу.

Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.

Особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов’язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п’яти днів з дня вручення ухвали.

З вищевикладених підстав суд вважає за необхідне з власної ініціативи витребувати від відповідача та Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради докази, яких, на думку суду, не вистачає для з’ясування всіх обставин у справі.

Відповідно до п. 3 частини 6 статті 12, статей 257, 263 Кодексу адміністративного судочинства України вказана справа розглядатиметься в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії.

Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Поновити ОСОБА_2 строк звернення до суду із позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення про визнання дій протиправними, зобов’язання вчинити певні дії.

Відстрочити сплату судового збору у розмірі 768,40 грн за подання до суду позовної заяви до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення про визнання дій неправомірними, зобов’язання вчинити певні дії в адміністративній справі № 360/755/19 до ухвалення судового рішення у справі.

Зобов’язати відповідача протягом п’ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати суду:

- відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову, позивачу – копію відзиву та доданих до нього документів;

- положення про Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення;

- інформацію про перебування ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, на обліку в Управлінні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення;

- належним чином засвідчену копію особової справи ОСОБА_2;

- належним чином засвідчену копію рішення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Луганській області в особі Лисичанського міського відділення про припинення (зупинення) з 01.04.2017 виплати страхових виплат ОСОБА_2, а також письмові пояснення щодо підстави припинення виплати страхових виплат позивачу;

- інформацію про суму та дату останньої виплати страхової виплати ОСОБА_2 та довідку про розмір заборгованості по невиплаченим страховим виплатам.

Роз’яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб’єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Лисичанської міської ради (93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, 22А) надати суду інформацію щодо реєстрації ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, як внутрішньо переміщеної особи.

Справа розглядатиметься суддею Секірською А.Г. одноособово.

Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати особам, які беруть участь у справі, разом з витягом про їхні процесуальні права та обов’язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:

- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;

- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку окремо від рішення суду у випадку відкриття провадження у справі з порушенням правил підсудності.

СуддяОСОБА_3