
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
01 березня 2019 року Справа № 280/387/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лазаренка М.С., при секретарі судового засідання Дєткові Р.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Гостинна, буд. 113)
до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Захисників України, буд.27/34)
про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
28 січня 2019 року до Запорізького окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:
- скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області від 20.09.2018 року про відмову ОСОБА_1 в призначені допомоги при народженні дитини ОСОБА_2;
- зобов’язати відповідача призначити позивачу допомогу при народженні дитини ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1, свідоцтво про народження серія 1-НО №701832, видане 10.11.2015 відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області) та виплатити її в порядку, встановленому законодавством України.
Ухвалою суду від 30.01.2019 відкрито спрощене позовне провадження та призначено перше судове засідання на 01.03.2019 без повідомлення (виклику) сторін (у порядку письмового провадження).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що 02 вересня 2009 року між ОСОБА_3 та Гуторовою (в подальшому ОСОБА_3) ОСОБА_4 був укладений шлюб, про що був зроблений відповідний актовий запис №1041 та видано Міським відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області свідоцтво про шлюб серія 1-НО №180625 від 02.09.2009. Позивач є матір'ю ОСОБА_2, яка народилась 25.10.2015 року в місті Донецьк Донецької області. 10 листопада 2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління у Донецькій області було видано свідоцтво про народження ОСОБА_2, батьками якої є ОСОБА_3 та ОСОБА_1. На час народження дитини, 25.10.2015, фактичним та зареєстрованим місцем проживання позивача, її чоловіка та дитини було м.Макіївка Донецької області, що підтверджується відповідними записами про зареєстроване місце проживання у паспортах позивача та ОСОБА_3 Територія м.Макіївка Донецької області є тимчасово окупованою територією. Для отримання допомоги при народженні дитини необхідно виїхати на територію підконтрольну Україні, оскільки вона не мала об'єктивної можливості отримати допомогу при народження дитини за місцем постійного проживання в ІНФОРМАЦІЯ_2. При звернені позивача до відповідача з заявою про призначення і виплату державної допомоги при народження дитини, зазначає, отримала відмову в призначенні такої допомоги, з підстав звернення за допомогою пізніше як через 12 календарних місяців після народження дитини. Позивач вважає таке рішення відповідача незаконним, оскільки допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам, а тому не можна позбавити дитину благ, гарантованих їй державою.
11.02.2019 до суду від представника відповідача надійшов відзив на позов (вх. №5474), в якому зазначає, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення не визнає, посилається на п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми), відповідно до якого допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини. Зазначає, що позивач надав до суду недостовірну інформацію про те, що перебував весь цей час в м.Макіївка Донецької області, оскільки за інформацією управління соціального захисту населення Слов’янськоїрайонної держадміністрації від 29.08.2018 позивач перебував на обліку з 11.04.2016 року, довідку №1445023659 відправлено до архіву з відміткою «вибув у інший район».
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є матір'ю ОСОБА_2, яка народилась 25.10.2015 року в місті Донецьк Донецької області.
Свідоцтво про народження дитини ОСОБА_2 було видано 10 листопада 2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління у Донецькій області за №1509. (а.с. 14)
Відповідно до довідок Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області 23.08.2018 року ОСОБА_1, ОСОБА_3 та ОСОБА_2 взяті на облік як внутрішньо переміщені особи (а.с.27-29)
23 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області із заявою про призначення і виплату державної допомоги при народженні дитини. (а.с..30-33)
Листом від 20.09.2018 №16685 року в призначенні такої допомоги відмовлено з посиланням на те, що допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.(а.с.34)
Позивач не погодившись з зазначеними діями відповідача, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Частинами 1 та 2 ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» визначено, що громадяни України, в сім'ях, яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України
Відповідно до ст. 3 вказаного Закону одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є, зокрема, допомога при народженні дитини.
Згідно зі ст. 10 вказаного Закону допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною. Одноразова допомога, призначена опікуну, вважається власністю дитини.
Відповідно до ч. 7 ст. 11 вказаного Закону допомога при народженні дитини призначається за умови, якщо звернення за її призначенням надійшло не пізніше дванадцяти місяців з дня народження дитини.
Аналогічні положення містить п. 12 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, згідно з яким допомога при народженні дитини призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 12 календарних місяців після народження дитини.
Разом з тим, відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, у редакції зі змінами, схваленими резолюцією 50/155 Генеральної Асамблеї ООН від 21 грудня 1995 року (Конвенцію ратифіковано Постановою ВР № 789-XII від 27.02.91) в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини. Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.
Суд погоджується з відповідачем, що позивач звернулась до уповноваженого органу із заявою про призначення допомоги при народженні дитини поза межами строку, визначеного законом.
Однак, суд вважає, що позивач пропустила зазначений строк з об'єктивних причин. ОСОБА_1 тривалий час проживала в ІНФОРМАЦІЯ_3. 25.10.2015 року народила дитину, що підтверджено свідоцтвом про народження серії І-НО №701832, виданим 10.11.2015 року Відділом державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Краматорського міського управління юстиції у Донецькій області. У зв’язку із проведенням антитерористичної операції та бойовими діями на території Донецької області, в тому числі у містах Донецьк та Макіївка, органи державної влади та місцевого самоврядування припинили здійснювати свої повноваження на вказаній території. У зв’язку із постійними бойовими діями на території Донецької області, позивач разом із сім’єю була вимушена покинути місце постійного проживання та переїхати до м.Бердянськ Запорізької області. 23 серпня 2018 року позивач та її сім’я (чоловік та донька) були взяті на облік Управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області, як внутрішньо переміщені особи, про що відповідачем були видані відповідні довідки. 23 серпня 2018 року позивач, після зміни свого фактичного місця проживання звернулася до відповідача з заявою про призначення допомоги при народження дитини.
Верховний Суд у постанові від 14 лютого 2018 року у справі № 591/610/16-а (К/9901/12622/18), зазначив, що допомога при народженні дитини за своєю природою є допомогою самій дитині, а не її батькам. Неможливість своєчасного звернення одним з батьків до органу, який здійснює призначення допомоги при народженні дитини, призводить до порушення інтересів дитини.
Таким чином, враховуючи, що позивачу для звернення про призначення допомоги при народженні дитини перешкоджали об'єктивні обставини, а саме те, що позивач знаходився на території, де проводиться антитерористична операція, йшли бойові дії та фактично органи державної влади не здійснювали свої повноваження, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Гостинна, буд. 113, ІПН НОМЕР_1) до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Захисників України, буд.27/34, код ЄДРПОУ 03193258) про визнання дій протиправними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити у повному обсязі.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області оформлене листом №16685 від 20.09.2018 про відмову ОСОБА_1 у призначенні допомоги при народженні дитини ОСОБА_2.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області призначити та виплатити ОСОБА_1 державну допомогу при народженні дитини ОСОБА_2.
Стягнути на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору в розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Бердянської міської ради Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 01.03.2019.
Суддя М.С. Лазаренко