
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
28 лютого 2019 року м. Ужгород№ 260/1240/18
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Плеханова З.Б.
при секретарі Копосович Е.О.
за участю:відповідача 1- Міжгірський районий відділ Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області- представник ОСОБА_1
відповідача: Головне Управління Державної міграційної служби у Закарпатській області,- представник ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області, Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області, яким просить суд:
1.Визнати протиправною бездіяльність Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області та Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області щодо не оформлення ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України в 26.06.1992 №2503-ХІІ
2.Зобов'язати Міжгірський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби у Закарпатській області та Головне управління Державної міграційної
служби у Закарпатській області оформити та видати ОСОБА_3, 29.06.2002 року
народження, паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про
паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від
26.06.1992 №2503-ХІІ.
3.Відповідно до ст. 371 КАС України для забезпечення реалізації порушених прав допустити рішення до негайного виконання.
В зв'язку з віддаленістю адміністративного суду від місця проживання позивача просить розглянути позов за їх відсутності.
1. Позиції сторін
Позовні вимоги мотивовані тим, що по досягненні дитиною 16-річного віку ОСОБА_3 разом зі своїм законним представником ОСОБА_2 звернулись до Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області та Головного Управління Державної міграційної служби у Закарпатській області із заявою від 01.10.2018 р. з проханням оформити і видати дитині паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХП без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру. Проте, відповідачі, відмовили в оформленні та видачі дитині паспорта-книжечки, у своїй відповіді від 05.10.2018 р. № 157 оформити паспорт громадянина України згідно із Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» та постановою КМУ № 302 від 25.03.2015 р. «Про затвердження Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», відповідно до яких оформлення і видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДДР у формі картки.
Відповідач зіслався також на п. 13 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ, згідно якого для отримання паспорта громадянина України заявник мав подати заяву за відповідною формою, свідоцтво про народження та дві фотокартки розміром 35x45 мм. Окрім цього позивач відсилається до висновків наведених у постанові ОСОБА_4 Верховного Суду від 19.09.2018 у зразковій справі №Пз/9901/2/18. Позивач вважає, що відмовою у видачі дитині паспорта-книжечки порушуються конституційні права дитини, у зв'язку з цим просять визнати протиправною бездіяльність відповідачів щодо не оформлення ОСОБА_3 паспорта громадянина України у формі книжечки та зобов'язати відповідачів оформити та видати їй такий паспорт.
Ухвалою суду від 22 листопада 2018 року відкрито спрощене позовне провадження у справі з викликом у судове засідання, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов - п'ятнадцять днів з дня вручення йому копії даної ухвали суду.
10 грудня 2018 року , на адресу суду надійшов відзив представника відповідача про заперечення щодо позову, де зокрема, зазначає що позивачі зверталися до Міжгірського РВ ГУДМС України та ГУ ДМС України в порядку Закону України "Про звернення громадян", а відтак їм було надано відповідь в порядку, визначеному цим законом. Оскільки неповнолітній ОСОБА_3 особисто не звертався до підрозділу міграційної служби із заявою про видачу паспорта встановленого зразка на момент звернення, а також із відповідним переліком документів - рішення Міжгірським РВ ГУДМС про відмову у наданні такої адміністративної послуги відносно неї не приймалося, відтак не може бути предметом оскарження у суді.
18 грудня 2018 року судом отримано відповідь на відзив у якому позивач наголошує на протиправній бездіяльності відповідачів та зазначає, що у заяві позивачем вказувалось, що необхідні документи для оформлення паспорта (свідоцтво про народження та фотокартки) будуть подані у разі отримання позитивної відповіді на заяву.
Позивач в судове засідання не з’явився, однак 11 лютого 2019 року на адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи за відсутності сторони (а.с.67).
Представник відповідачів в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечив з підстав наведених вище.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.
2. Обставини, встановлені судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_2, є матір'ю неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та відповідно до ч. 1 ст. 242 Цивільного кодексу України є її законним представником, що підтверджується свідоцтвом про народження, виданого 18 липня 2002 року №1-ФМ 145775 (а.с.10).
01 жовтня 2018 року ОСОБА_2 як законний представник, звернулась до Міжгірського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби в Закарпатській області та Головного Управління Державної міграційної служби у Закарпатській області із заявою з проханням оформити і видати дитині паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХП без застосування засобів Єдиного державного демографічного реєстру.
Також просили не передавати персональні дані їхньої дитини до ЄДДР і не присвоювати їй УНЗР або будь-які інші ідентифікатори особи. Облік вести виключно за іменем, прізвищем і по-батькові, тобто за раніше встановленими формами.
У заяві позивачі просили відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надіслати письму відповідь на їхню адресу та зазначили, що копія свідоцтва про народження і дві фотокартки для оформлення паспорта у формі книжечки буде надано у разі позитивної відповіді на заяву (а.с.13).
Листом Міжгірського РВ ДМС України в Закарпатській області від 05 жовтня 2018 року №157 надано відповідь на звернення позивача, в яких відповідач-1 зазначив, що постановою від 25 березня 2015 року №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, відповідно до якого обмін та видача паспорта особі, яка досягла 14-річного віку здійснюється на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто та визначеного пунктом 35 Порядку переліку необхідних документів. Додатково проінформовано позивача, що пунктом 13 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ також передбачено подання обов'язкового переліку документів. Заявникам роз'яснено, що для оформлення паспорта громадянина України необхідно особисто звернутися до територіального підрозділу органу міграційної служби за місцем реєстрації/фактичного проживання та надати передбачену законодавством заяву з переліком необхідних документів. (а.с.14-15).
Аналогічні за змістом роз'яснення надані Головним управлінням ДМС України в Закарпатській області в листі за результатами розгляду звернення позивача від 01 жовтня 2018 року (а.с.16-17).
27 листопада 2018 року,. тобто після відкриття провадження у судовій справі, на підставі згаданої відповіді Відповідача позивачі звернулись до керівника Міжгірського РВ ГУДМС із заявою встановленого зразка, свідоцтвом про народження та двома фотокартками розміром 35x45 мм.(а.с.42).
27 листопада 2018 року ОСОБА_2 звернулася до Міжгірського РВ ГУДМС із заявою про надання інформації та запитом про доступ до публічної інформації на підставі ЗУ «Про доступ до публічної інформації» щодо надання інформації: чи станом на дату звернення територіальними підрозділами ГУДМС у Закарпатській області громадянам України в т.ч. неповнолітнім особам за їх заявами оформляються та видаються паспорти громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХП (а.с.44-45).
Листом Міжгірським РВ ГУДМС від 04.12.2018 року №218 ОСОБА_2 була надана відповідь , відповідно до якої проінформовано, що до 17.04.2018 року був чинний Порядок оформлення і видачі паспорта громадянина України формі книжечки зразка 1994 року. Однак упродовж 2018 року до підрозділу не зверталися громадяни із такими заявами.(а.с.46)
3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.
Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року (далі - ОСОБА_5 № 5492-VI) визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.
Відповідно до ч.1 ст.13 Закону № 5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, у т.ч. паспорт громадянина України .
За змістом ч.1-5 ст.14 Закону № 5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклету. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.
Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. (ч. 1 ст. 21 Закону № 5492-VI).
Згідно із ч. 3 ст. 13 Закону № 5492-VI, зокрема, паспорт громадянина України, містить безконтактний електронний носій.
Відповідно до ч. 7 ст. 16 Закону України № 5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.
У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України "Про адміністративні послуги" від 06 вересня 2012 року № 5203-VI адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону. Суб'єктом надання адміністративної послуги є орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.
Відповідно до пункту 1.2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України від 13 квітня 2012 року № 320 (далі по тексту Порядок № 320), чинного на момент виникнення спірних правовідносин, паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого.
Пунктом 1.3 Порядку № 320 встановлено, що для оформлення паспорта особа подає такі документи:
- заяву про видачу паспорта (додаток 1) (далі - заява);
- свідоцтво про народження;
- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (фотокартки, що подаються для оформлення паспорта, мають бути виконані з одного негатива, із зображенням обличчя виключно анфас, без головного убору, виготовленими на тонкому білому або кольоровому фотопапері без кутика; для громадян, які постійно носять окуляри, обов'язкове фотографування в окулярах);
- платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або копію документа про звільнення від сплати державного мита;
- довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України, а в необхідних випадках - інші документи, визначені статтею 5 Закону України "Про громадянство України" (за необхідності);
- паспорт громадянина України для виїзду за кордон - для громадян України, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на проживання в Україну;
- посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).
Оригінали документів повертаються особі після прийняття заяви до розгляду.
Вказаним Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України від 13 квітня 2012 року № 320 було затверджено форму заяви про видачу паспорта.
Окрім цього, відповідно до пункту 13 Розділу 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ визначено, що для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.
Тобто, для видачі паспорта громадянина України як у формі книжечки так і у формі картки заявнику необхідно подати визначений перелік документів.
ОСОБА_1 з тим, судом встановлено, що звертаючись до відповідачів із заявою щодо оформлення паспорта громадянина України заявник та його законний представник подали заяву довільної форми в порядку Закону України "Про звернення громадян", яка не відповідає вимогам, встановленим до заяви про видачу паспорту та не надали необхідні документи для оформлення паспорта, а зазначили, що копія свідоцтва про народження і дві фотокартки буде подано у разі позитивної відповіді на заяву.
Проаналізувавши вказані норми законодавства та правовідносини які склалися між учасниками справи, враховуючи докази наявні у матеріалах справи, суд зазначає, що бездіяльність відповідачів у даному випадку відсутня, оскільки, на підставі письмової заяви ОСОБА_3 та його законного представника, за відсутності будь-яких даних особи та за відсутності необхідних документів (свідоцтва про народження; двох фотокарток розміром 35х45 мм) відповідачі позбавлені можливості видати паспорт громадянина України будь-якого зразка. Таким чином, оцінюючи вимоги позивача про покладення на відповідачів обов'язку щодо видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ необхідно зазначити, що оскільки заявником не подано всіх необхідних документів, відповідно такий обов'язок у даному випадку відсутній.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Щодо стверджень позивача про узгодженість доводів наведених у позовній заяві з висновками ОСОБА_4 Верховного Суду у зразковій справі №Пз/9901/2/18 від 19.09.2018 року, суд вказує, що дана адміністративна справа №260/1373/18 не відповідає ознакам типової справи, визначених у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду Верховним Судом зразкової справи №806/3265/17 (Пз/9901/2/18).
Обов'язковими ознаками даної справи, для застосування правової позиції Верховного Суду у постанові від 19 вересня 2018 року по справі № 806/3265/17 повинні бути наступні:
1) позивач - фізична особа, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорту у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ;
2) відповідач - територіальні органи ДМС України;
3) предмет спору - вимоги щодо неправомірної відмови відповідача у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки у зв'язку з ненаданням особою згоди на обробку персональних даних та зобов'язання відповідача видати позивачеві паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.
ОСОБА_1 з тим, оскільки заява ОСОБА_3 та його законного представника про оформлення паспорта громадянина України подана в порядку Закону України "Про звернення громадян" та без необхідних документів до неї, то у даній адміністративній справі, рішення відповідачів про відмову у наданні адміністративної послуги (оформлення та видача паспорта) не приймалося, а в порядку Закону України "Про звернення громадян" було надано відповідь.
За правилами встановленими ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Відповідачами доведено, що вони діяли в межах своїх повноважень.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, враховуючи що бездіяльність відповідачів немає місця у даних правовідносинах суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
1.В Позові ОСОБА_2 в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити дії - відмовити повністю.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення повного текст судового рішення через Закарпатський окружний адмінсуд до Восьмого апеляційного адмінсуду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
2. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяОСОБА_5
Повний текст рішення складено та підписано 04 березня 2019 року.