Рішення № 80258000, 06.03.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2019
Номер справи
240/5145/18
Номер документу
80258000
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2019 року м. Житомир справа № 240/5145/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панкеєвої В.А.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей № 900 від 23 грудня 2015 року, ст.63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанов Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" і № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до постанови Кабінету міністрів України від 09 березня 2006 р. № 268", та довідки № 85/163 від 27.03.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена та направлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області за № 20/282 від 28.03.2018, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії відповідно до довідки № 85/163 від 27.03.2018 про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена та направлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області до Головного управління Пенсійного Фонду України в Житомирській області за № 20/282 від 28.03.2018 станом на 1 січня 2016 року, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

В обґрунтування позову зазначив, що є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Житомирській області та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно до постанови Богунського районного суду м.Житомира позивачу на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області №85/163 від 05.05.2017 проведено перерахунок та виплату пенсії, однак , не погоджуючись зі змістом довідки №85/163 від 05.05.2017, позивач звернувся до суду, у зв'язку з чим, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 Ліквідаційну комісію УМВС України в Житомирській області зобов'язано виготовити і направити до ГУПФУ в Житомирській області нову довідку. На виконання зазначеного рішення було складено нову довідку №85/163 від 27.03.2018 для проведення перерахунку пенсії позивача.

Однак, копії довідки позивачу на неодноразові звернення надано не було. 04.04.2018 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії на що отримав відмову. Таку відмову позивач, вважає протиправною.

Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи.

05 грудня 2018 року до відділу документального забезпечення суду у строк та в порядку, визначеному частиною першою статті 261 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 20.12.2018 справу призначено до судового розгляду та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати суду довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 27.03.2018.

18.02.2019 на адресу суду надійшов лист відповідача про виконання ухвали суду та про направлення копії довідки від 27.03.2018 №85/163.

Перед початком судового засідання 27.02.2019 сторони подали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Керуючись приписами ч.9 ст.205, ч.4 ст.229 КАС України, суд вважає за можливе провести розгляд справи у порядку письмового провадження.

Згідно з частиною п'ятою статті 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Як встановлено судом і не заперечується сторонами, ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ.

04.04.2018 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у відповідності п.5 постанови КМУ від 21.02.2018 №103 з урахуванням довідки №85/163 від 17.03.2018 з 01.01.2016 та надати належним чином завірену копію довідки (а.с.17).

03.10.2018 позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 на підставі довідки № 85/163 від 17.03.2018 про розмір мого грошового забезпечення для здійснення перерахунку пенсії з 01.01.2016 (а.с.18-19).

Листом від 19.10.2018 №М-4376 відповідач повідомив, що на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, як звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", та на підставі довідки від 17.03.2018 №85/163, виданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області позивачу проведено перерахунок пенсії. Грошове забезпечення для обчислення пенсії відповідно до довідки від 17.03.2018 №85/163 з 01.01.2016 складає 6673,10 грн. Роз'яснено, що п.70 "Типової інструкції з діловодства в міністерствах, інших центральних та місцевих органах виконавчої влади", затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2018 №55 визначено, що установа може засвідчувати копії лише тих документів, що створюються в ній, у порядку встановленому цією інструкцією. Видача незасвідчених копій вказаною постановою не передбачена. Повідомлено, що позивач може ознайомитись з матеріалами пенсійної справи особисто в управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян. Вказано, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області супровідним листом від 28.03.2С №20/282 надійшла довідка про розмір грошового забезпечення за посадою начальника сектору дільничних інспекторів міліції Червоноармійського УМВС від 27.03.2018 №85/163, яка видана ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області на виконання рішення Житомирсько окружного адміністративного суду від 19.03.2018 по справі №806/38/18. Зазначено, що вказаною постановою суду жодних зобов'язань на головне управління не покладено (а.с.20).

Зі змісту довідки від 27.03.2018 встановлено, що позивачу нараховано пенсію у загальному розмірі 17374,50 грн (а.с.57).

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, регулює Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-XII).

Згідно ч.1 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Згідно ч.2 ст.49 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Крім того, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України "Про Національну поліції", встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 № 947, чинною станом на 01.01.2016, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Як встановлено судом, не погоджуючись із змістом довідки про розмір грошового забезпечення №85/163 позивач по справі звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом до Ліквідаційної комісієї УМВС України в Житомирській області.

Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 31.01.2018 по справі №806/38/18 позов ОСОБА_1 задоволено, зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Житомирській області виготовити і направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією за формою, передбаченою додатком №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 з урахуванням вимог постанов Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" та від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016, в тому числі надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50 % ; премії у розмірі 80 %. Рішення суду набрало законної сили 19.03.2018.

На виконання рішення суду відповідачем по справі №806/38/18 було виготовлено та листом направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (а.с.21).

Листом від 19.10.2018 № М-4376 відповідач повідомив, що рішенням суду жодних зобов'язань на Головне управління не покладено, підстав для проведення перерахунку пенсії відповідно до довідки немає.

Відповідно до ч.1 ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

З урахуванням вказаної інформації, суд дійшов висновку, що обставини включення Ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області складових до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку його пенсії не підлягають доказуванню, оскільки, ці обставини встановлені рішенням Житомирського окружного адміністративного від 31.01.2018 у справі № №806/38/18, яке набрала законної сили.

Згідно ч.4. ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Таким чином, дії відповідача щодо не проведення перерахунку та виплати перерахованої пенсії позивачу, з 01.01.2016 на підставі наданої ліквідаційною комісією УМВС України в Житомирській області довідки від 27.03.2018 №85/163 про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії є протиправними.

Верховний суд України у своїй постанові від 16.05.2015 по справі №21-1465а15 зазначив, що у випадках задоволення позову, рішення суду має бути таким, яке б гарантувало дотримання і захист прав, свобод, інтересів позивача від порушень з боку відповідача, забезпечувало його виконання та унеможливлювало необхідність наступних звернень до суду.

Отже, належним способом захисту є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016.

З приводу позовної вимоги про зобов'язання відповідача виплачувати перераховану пенсію без обмеження граничного розміру, суд зазначає наступне.

Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Принцип розподілу влади не допускає надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішень.

Виходячи зі змісту положень КАС України щодо компетенції адміністративного суду, останній не може підміняти інший орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.

Суд зазначає, що позивач, заявляючи дану позовну вимогу, фактично просить суд втрутитися у дискреційні повноваження Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо визначення суми виплати пенсії.

З урахуванням викладеного, у задоволенні позовних вимог в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області виплачувати перераховану пенсію без обмеження граничного розміру, слід відмовити.

Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином доведено, наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, а відповідачем не спростовано наявність підстав для перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 відповідно до довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за №85/163 від 27.03.2018, а тому позов підлягає до часткового задоволення.

Частиною першою статті 382 КАС України передбачено, що суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Зі змісту наведеної правової норми випливає, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, яке має застосовуватися у виключних випадках.

Поряд з цим суд ураховує, що позивачем не наведено причин та не надано доказів, які б свідчили про те, що відповідач може ухилятися від виконання рішення суду.

Приймаючи до уваги обставини даної справи, суд не вважає за необхідне зобов'язувати суб'єкта владних повноважень подавати звіт про виконання даного судового рішення, а тому відмовляє у встановленні судового контролю за виконанням рішення по даній справі.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Встановлено, що позивачем при подачі до суду позовної заяви було сплачено судовий збір у розмірі 704,80 грн, про, що свідчить квитанції №20 від 29.10.2018 (а.с.4).

Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З урахуванням задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області сплаченого позивачем судового збору у сумі 704,80 грн.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича,7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) у проведенні перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 (вул.Шевченко, 172, смт.Пулини, Житомирська обл., 12001, інд. код НОМЕР_1) з 01.01.2016 на підставі довідки ліквідаційної комісії Ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 85/163 від 27.03.2018.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01.01.2016 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Житомирській області про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за № 85/163 від 27.03.2018.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити за безпідставністю.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в сумі 704,80 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя В.А. Панкеєва