Рішення № 80233926, 28.02.2019, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
28.02.2019
Номер справи
910/12828/18
Номер документу
80233926
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28.02.2019Справа № 910/12828/18

За позовом Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації (м. Київ)

до Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" (Київська обл., Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка)

треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача:

1. Київська міська державна адміністрація (м. Київ)

2. Департамент житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ)

3. Департамент комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (м. Київ)

4. Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва"

про зобов'язання оформити акт приймання-передачі нежитлових приміщень та зобов'язати вчинити дії щодо передачі нежитлових приміщень по акту приймання-передачі

Суддя Ващенко Т.М.

Секретар судового засідання Шаповалов А.М.

Представники учасників справи:

від позивача: Єрко Н.П.

від відповідача: не з'явився

від третіх осіб: 1. не з'явився

2. Геркіял І.М.

3. Безсмертна С.І.

4. не з'явився

Вільний слухач: ОСОБА_6

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація звернулась до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" про:

- зобов'язання відповідача оформити належним чином акт приймання-передачі нежитлових приміщень за адресою: вул. П.Радченка, 25 в місті Києві загальною площею 489,8 кв.м;

- зобов'язання відповідача вчинити дії щодо передачі нежитлових приміщень за адресою: вул. П.Радченка, 25 в місті Києві загальною площею 489,8 кв.м по акту приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади міста Києва та в подальшому до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що згідно із розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.10.12. №1725 прийнято безоплатно до комунальної власності територіальної громади міста Києва відомчий житловий фонд та об'єкти соціальної сфери Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", в тому числі, гуртожиток за адресою: вул. П. Радченка, 25 у м. Києві загальною площею 960 кв.м. За результатами обстеження нежитлових приміщень цього гуртожитку було виявлено, що на першому поверсі гуртожитку розміщені нежитлові приміщення загальною площею 489,9 кв.м., які мають ознаки вільних приміщень, однак відповідач, не зважаючи на те, що за актом приймання-передачі від 30.10.15. була передана не повна площа гуртожитку, відмовляється вчиняти дії щодо передачі нежитлових приміщень за адресою: вул. П.Радченка, 25 в місті Києві загальною площею 489,8 кв.м.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.10.18. позовну заяву Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації залишено без руху, встановлено строк на усунення недоліків позовної заяви.

16.10.18. до Господарського суду міста Києва надійшла заява Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду від 03.10.18.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 18.10.18. прийнято позову заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №910/12828/18, призначено підготовче засідання на 13.11.18., залучено до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Київську міську державну адміністрацію, Департамент житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департамент комунальної власності міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), встановлено учасникам судового процесу строки на подання відзиву, відповіді на відзив, пояснень щодо позову, додаткових письмових пояснень, клопотань, заяв.

13.11.18. судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про оголошення перерви в підготовчому засіданні до 06.12.18.

15.11.18. відповідачем подано письмовий відзив на позовну заяву, в якому він проти позову заперечує та просить відмовити у його задоволенні, посилаючись на те, що 30.10.15. згідно із актом, затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №67 від 11.02.16., було передано до комунальної власності територіальної громади міста Києва 3-х поверховий житловий будинок (гуртожиток) за адресою: м. Київ, вул. Петра Радченка, 25, додатком до вказано акту був технічний паспорт на цей будинок, згідно із яким загальна площа об'єкту нерухомого майна становить 1478,6 кв.м.; будинок передавався в цілому без виділення поверхів та окремих приміщень; у 2014 році відповідач звертався з листом до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з проханням внести зміни у додаток 1 до розпорядження №1725 від 03.10.12. у зв'язку із проведенням технічної інвентаризації та врахувати загальну площу будинку 1444,3 кв.м. замість 960 кв.м. та вказати кількість квартир (кімнат) 37 замість 33, однак інформація щодо задоволення цього прохання у відповідача відсутня.

22.11.18. позивачем подано відповідь на відзив Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", в якому позивач вказує на те, що саме відповідач не вчинив дій для забезпечення можливості внесення відповідних змін до розпорядження, наданий відповідачем акт приймання передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів від 31.03.16. був складений після підписання акту приймання-передачі гуртожитку та не стосується до предмету спору.

04.12.18. відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив.

06.12.18. судом без виходу до нарадчої кімнати постановлено ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на тридцять днів та оголошено перерву в підготовчому засіданні до 10.01.19.

26.12.18. позивачем подано клопотання про залучення до участі в даній справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району міста Києва".

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 10.01.19. залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району міста Києва", відкладено підготовче засідання на 07.02.19.

30.01.19. Комунальне підприємство "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району міста Києва" подало пояснення по справі, в яких підтримало заявлені позовні вимог з тих підстав, що дії відповідача щодо непередачі частини будинку гуртожитку, а саме приміщень 1 поверху площею 489,9 кв.м., порушують інтереси територіальної громади міста Києва.

04.02.19. від відповідача надійшла заява про розгляд справи за відсутності повноваженого представника відповідача.

У судовому засіданні 07.02.19. суд без виходу до нарадчої кімнати на підставі п. 3 ч. 2 ст. 185 ГПК України постановив ухвалу про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті на 28.02.19.

22.02.19 від відповідача надійшли заперечення на пояснення КП "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району міста Києва".

У судове засідання 28.02.19. представники відповідача і третіх осіб-1,4 не з'явилися, про причини неявки не повідомили.

Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч. 1 ст. 202 ГПК України). Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (п. 1 ч. 3 ст. 202 ГПК України).

Учасники справи були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

При розгляді справи по суті у судовому засіданні 28.02.19. судом було заслухано вступне слово представників позивача та присутніх у судовому засіданні представників третіх осіб, з'ясовано обставини справи та досліджено докази відповідно до ст.ст. 208-210 ГПК України, після чого суд перейшов до судових дебатів (ст.ст. 217, 218 ГПК України).

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі. Представники третіх осіб у судовому засіданні підтримали позовні вимоги позивача та просили їх задовольнити.

Після виходу суду з нарадчої кімнати, у судовому засіданні 28.02.19. судом проголошено вступну та резолютивну частину рішення та повідомлено, що повне рішення буде складено у термін, передбачений ч. 6 ст. 233 ГПК України.

Розглянувши надані документи і матеріали, з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва,-

ВСТАНОВИВ:

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.10.12. № 1725 прийнято безоплатно до комунальної власності територіальної громади міста Києва відомчий житловий фонд та об'єкти соціальної сфери Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", в тому числі гуртожиток за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві загальною площею 960 кв. м. та передано його до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації (згідно із додатком 1 до розпорядження).

16.01.14. Державне підприємство "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат «Пуща-Водиця" листом за вих. №40 звернулось до виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з проханням внести зміни, зокрема і у додаток 1 до вказаного розпорядження у розділі "Солом'янський район" позиції "9" у зв'язку з проведенням технічної інвентаризації житлового будинку, а саме: вказати загальну площу гуртожитку по вулиці Петра Радченка, 25 "1444,3 кв. м." замість "960 кв. м." та вказати кількість квартир (кімнат) "37" замість "33".

Листом від 27.02.14. №058/3/1-1487 Департамент житлово-комунальної інфраструктури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив Державне підприємство "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" про те, що для внесення відповідних змін до розпорядження необхідно надати копію наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України стосовно безоплатної передачі основних засобів та інших оборотних нематеріальних активів дитячого навчального закладу, розташованого на вул. Полковій, 58 та амбулаторії, розташованої на вул. Полковій, 57 з державної у комунальну власність територіальної громади міста Києва, оскільки наказом Міністерства від 15.08.12. №509 згода на передачу цих активів не надавалась.

02.09.15. розпорядженням Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації №536 закріплено на праві господарського відання за Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" житлові будинки та гуртожитки, які передані до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації, зокрема, гуртожиток за адресою: вул. П. Радченка, 25 та доручено Комунальному підприємству "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" здійснити приймання-передачу та провести інвентаризацію житлових будинків та гуртожитків згідно з додатком.

30.10.15. комісією, що створена відповідно до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 23.11.12 №2100, проведено обстеження гуртожитку за адресою: м. Київ, Солом'янський район, вул. П.Радченка, 25, що належить до державної власності, обліковується на балансі Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", складно та підписано Акт приймання-передачі гуртожитку за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві.

Згідно із вказаним актом загальна площа гуртожитку складає 960 кв. м., кількість житлових кімнат у гуртожитку - 33, нежитлові приміщення відсутні.

Розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.02.16. №67 затверджено акти приймання-передачі відомчого житлового фонду Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" в комунальну власність територіальної громади міста Києва та до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.

31.03.16. Комунальним підприємством "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" та Державним підприємством "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" складено Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів, за яким передано спірний будинок.

28.03.17. комісією у складі представників Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації та Комунального підприємства "Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Солом'янського району м. Києва" було обстежено нежитлові приміщення за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві та встановлено, що в гуртожитку на першому поверсі розміщені нежитлові приміщення загальною площею 365,40 кв. м., які не належать до допоміжних приміщень будинку і загальнобудинкове інженерне, технічне обладнання у них не розміщено, приміщення не призначені для експлуатації будинку та побутового обслуговування мешканців будинку, не відносяться до житлового фонду і є самостійними об'єктами цивільно-правових відносин.

Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація листом від 03.04.17. звернулася до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з проханням внести зміни до розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.10.12 №1725.

У відповідь на вказане звернення 10.04.17. Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив, що правові підстави для внесення змін до розпорядження №1725 відсутні.

18.07.2017 Солом'янською районною в місті Києві державною адміністрацією було направлено повторний лист до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з проханням внести зміни в розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.10.12. № 1725.

Листом Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24.07.17. проінформовано, що дане питання вже було розглянуто та відповідь направлено на адресу Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.

20.07.17. Солом'янська районна в місті Києві державна адміністрація звернулася з листом №108-11679 до Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" з проханням надати уточнення загальної площі, переданого гуртожитку за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві.

На вказаний лист 17.08.17. Державне підприємство "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" повідомило, що до комунальної власності територіальної громади міста Києва та до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації було передано 3-х поверховий житловий будинок за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві в цілому без виділення поверхів.

В подальшому на неодноразові звернення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації Департамент комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомляв щодо неможливості внесення будь-яких змін до розпоряджень за відсутності правових підстав.

Солом'янською районною в місті Києві державною адміністрацією було підготовлено проект розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) "Про затвердження змін до додатка 1 розпорядження виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.10.12. № 1725", який було надано на погодження до Департаменту комунальної власності м. Києва та Департаменту житлово-комунальної інфраструктури через систему документообігу "Аскод" (від 24.01.18. № 135-пр), який погоджено не було.

Посилаючись на те, що Державне підприємство "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця", будучи обізнаним про передачу не повної площі гуртожитку та замовчавши при його передачі про існування нежитлових приміщень, відмовляється вчиняти будь-які дії щодо законного забезпечення передачі нежитлових приміщень за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві загальною площею 489, 8 кв. м., позивач звернувся із позовом до суду про зобов'язання відповідача оформити належним чином акт приймання-передачі нежитлових приміщень за адресою: вул. П.Радченка, 25 в місті Києві загальною площею 489,8 кв.м. та зобов'язання відповідача вчинити дії щодо передачі нежитлових приміщень за адресою: вул. П.Радченка, 25 в місті Києві загальною площею 489,8 кв.м. по акту приймання-передачі до комунальної власності територіальної громади міста Києва та в подальшому до сфери управління Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації.

Майнові, економічні, соціальні, організаційні питання щодо забезпечення реалізації конституційного права на житло громадян, які тривалий час на законних підставах проживають у гуртожитках визначні Законом України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків".

Згідно із ч. 1 ст. 3 зазначено Закону забезпечення реалізації конституційного права на житло мешканців гуртожитків, на яких поширюється дія цього Закону, здійснюється з дотриманням таких підходів:

всі гуртожитки, на які поширюється дія цього Закону, підлягають передачі у власність територіальних громад (п. 1);

передача гуртожитків згідно із цим Законом у власність територіальних громад здійснюється відповідно до порядку, передбаченого Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та прийнятих відповідно до нього підзаконних актів, з урахуванням особливостей цього Закону (п. 3);

рішення про передачу гуртожитків, на які поширюється дія цього Закону, у власність територіальних громад приймає орган, уповноважений управляти державним майном, інший орган, якому передано в користування державне майно, або суд (п. 5);

Відповідно до п.п. 1-3 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" передача та прийняття гуртожитків, що є об'єктами державної власності, у власність територіальних громад здійснюється відповідно до Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та з урахуванням особливостей, визначених цим Законом; передача гуртожитків (як цілісних майнових комплексів) у власність територіальних громад здійснюється за рішенням законного власника гуртожитку (чи уповноваженої власником особи) або за рішенням суду; прийняття гуртожитків (як цілісних майнових комплексів) у власність територіальної громади здійснюється за рішенням відповідної місцевої ради (або за рішенням виконавчого органу місцевої ради з наступним затвердженням цією радою);

Як передбачено абз. 6 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" об'єктами передачі згідно з цим Законом є, зокрема об'єкти житлового фонду (у тому числі гуртожитки як об'єкти нерухомого майна, житлові комплекси та/або їх частини), які перебувають у повному господарському віданні чи оперативному управлінні державних підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) або не увійшли до статутного капіталу господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації), у тому числі не завершені будівництвом.

Ініціатива щодо передачі об'єктів права державної та комунальної власності може виходити відповідно від органів, уповноважених управляти державним майном, Національної академії наук, інших аналогічних самоврядних організацій, яким передано в користування державне майно (далі - самоврядні організації), місцевих органів виконавчої влади, відповідних органів місцевого самоврядування (ст. 3 цього Закону).

Особливості передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури визначені ст. 4-1 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", згідно із ч.ч. 2,3 якої ініціатива щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність може виходити відповідно від органів, визначених статтею 3 цього Закону, підприємств, на балансі яких перебувають ці об'єкти, а також господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації).

Рішення щодо передачі об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури у комунальну власність приймаються органами, уповноваженими управляти державним майном, самоврядними організаціями за згодою відповідних сільських, селищних, міських, районних у містах рад.

Таким чином, перехід права власності з комунальної до державної закон пов'язує з такою обов'язковою обставиною, як відповідне волевиявлення на зазначену передачу як суб'єкта комунальної власності, так і власника гуртожитку (органу, уповноваженого управляти державним майном).

Матеріали справи свідчать, що розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.10.12. № 1725 прийнято безоплатно до комунальної власності територіальної громади міста Києва гуртожиток за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві загальною площею 960 кв.м., кількість квартир (кімнат) - 33.

Підставою прийняття вказаного розпорядження було, зокрема, звернення Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" від 29.09.12 №870 та наказ Міністерства аграрної політики та продовольства від 15.09.12. №509.

Таким чином, до комунальної власності передавався гуртожиток (приміщення гуртожитку) площею 960 кв.м.

Як передбачено ст. 6 Закону України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності", передача об'єктів здійснюється комісією з питань передачі об'єктів, до складу якої входять представники виконавчих органів відповідних рад, місцевих органів виконавчої влади, органів, уповноважених управляти державним майном, самоврядних організацій, фінансових органів, підприємств, трудових колективів підприємств, майно яких підлягає передачі.

Згідно із ч.ч. 5, 6 Закону передача оформляється актом приймання-передачі, який підписується головою і членами комісії. Форма акта приймання-передачі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Право власності на об'єкт передачі виникає з дати підписання акта приймання-передачі, а у випадках, передбачених законом, - з дня державної реєстрації такого права.

Статтею 328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно із Актом приймання-передачі від 30.10.15. прийнято у комунальну власність гуртожиток за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві, загальною площею 960 кв. м., кількість житлових кімнат у гуртожитку - 33. Вказаний акт затверджено розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 11.02.16. № 67.

Між тим, як зазначає позивач та підтверджується Технічним паспортом на гуртожиток №25 по вул. Радченка Петра у м. Києві, виготовленим 21.04.15. Комунальним підприємством "Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна", загальна площа будинку за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві складає 1478,6 кв.м.

Виходячи зі змісту заявлених позовних вимог та враховуючи, що позивач просить оформити належним чином акт приймання-передачі нежитлових приміщень загальною площею 489,8 кв.м., який є підставою переходу права власності на відповідне майно, та зобов'язати відповідача вчинити дії щодо передачі цих приміщень до комунальної власності територіальної громади міста Києва, зважаючи на вищевказані норми законодавства, що регулюють процедуру передачі майна у комунальні власність, до предмету доказування у цій справі входять обставини:

- передумов та підстав передачі будинку за адресою: вул. П. Радченка, 25 в м. Києві до комунальної власності, дотримання сторонами визначеної законом процедури передачі та її документального оформлення (зокрема, ініціювання та погодження передачі майна, надання технічної документації на будинок (інвентарна справа, акт прийняття в експлуатацію, плани зовнішніх мереж та інші), документів, що встановлюють права на нього);

- належності спірного майна площею 489,8 кв.м. до державної власності та закріплення його на балансі Державного підприємства "Науково-дослідний, виробничий агрокомбінат "Пуща-Водиця" як на момент прийняття у 2012 році рішення про передачу у комунальну власність, так і на момент вирішення судом спору у цій справі;

- правовий режим цього майна та права на нього (житловий фонд, допоміжні приміщення, вбудовані і прибудовані приміщення, призначені для обслуговування будинку, приватизовані приміщення, приміщення третіх осіб тощо);

- ініціювання процедури передачі спірного майна до комунальної власності в порядку, передбаченому законодавством, наявності згоди органу місцевого самоврядування на прийняття цього майна у комунальну власність, згоди або відмови у такій передачі органу, уповноваженого управляти державним майном, створення комісії з передачі такого майна та ухилення відповідача від вчинення дій щодо його фактичної передачі.

Відповідно до ч. 3 ст. 13, ч. 1 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Межі розгляду справи судом визначені ст. 14 ГПК України, згідно із якою суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Збирання доказів у господарських справах не є обов'язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів (ст. 73 ГПК України).

Статтею 86 ГПУ України закріплено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування (ст. 79 ГПК України).

Всупереч обов'язку доказування, позивач не надав технічної документації на будинок та документів, що підтверджують права на нього (в тому числі і права на спірні приміщення площею 489,9 кв.м.) і доказів, що підтверджують правовий режим спірного майна як на момент прийняття у 2012 році рішення про передачу будинку (гуртожитку) у комунальну власність територіальної громади міста Києва, так і на момент вирішення судом спору у цій справі; не надав доказів прийняття Київською міською радою рішення щодо прийняття у комунальну власність спірних приміщень або внесення змін у розпорядження від 03.10.12. №1725, наявності згоди на таку передачу органу, уповноваженого управляти державним майном, та не наведено положень закону, який передбачав би передачу державного майна у комунальну власність без згоди цих органів; не довів ініціювання уповноваженим суб'єктом, у порядку, передбаченому законодавством, процедури передачі спірного майна, та факту ухилення відповідача від передачі цих приміщень; не пояснив та документально не підтвердив причини виникнення розбіжностей, що виникають при обчисленні площі будинку, виходячи із інформації, що містилася у листі відповідача від 16.01.14 (1444,3 кв.м.) та міститься у Технічному паспорті на будинок (1478,6 кв.м.).

Доводи позивача про допущену похибку у площі будинку гуртожитку при оформленні процесу його передачі суд відхиляє, враховуючи ненадання позивачем доказів того, що до комунальної власності передавалися всі приміщення гуртожитку, по що вказано вище.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Статтею 16 ЦК України, положення якої кореспондуються з положеннями ст. 20 ГК України, встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Вказаними нормами матеріального права визначено способи захисту прав та інтересів.

Отже, вирішуючи переданий на розгляд господарського суду спір по суті, господарський суд повинен встановити наявність у особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист якого подано позов, а також з'ясувати наявність чи відсутність факту порушення або оспорення відповідного права чи охоронюваного законом інтересу.

Позивачем не доведено належними і допустимими доказами порушення відповідачем прав та законних інтересів позивача у спірних правовідносинах, що зумовлювали б їх захист судом.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідно до ст. 129 ГПК України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 129, 165, 219, 220, 232, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, Господарський суд міста Києва,-

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення господарського суду може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст.ст. 253, 254, 256-259 ГПК України з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI "Перехідні положення" ГПК України.

Повне рішення складено 05.03.19.

Суддя Т.М. Ващенко