Рішення № 80230239, 19.02.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.02.2019
Номер справи
560/4/19
Номер документу
80230239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/4/19

РІШЕННЯ

іменем України

19 лютого 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області про визнання протиправним та нечинним рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулась з позовом до Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області, в якому просить визнати протиправним та нечинним рішення тридцять сьомої сесії VІІ скликання Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області №22 від 20.12.2018 року "Про призупинення освітньої діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області".

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".

В обгрунтування позовних вимог вказує, що 20.12.2018 року на засіданні тридцять сьомої сесії VІІ скликання Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області прийнято рішення №22 "Про призупинення освітньої діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області".

Позивач вважає, що дане рішення прийняте органом місцевого самоврядування без обговорення з громадськістю, без урахування потреб та інтересів територіальної громади, з порушенням норм чинного законодавства та є протиправним, тому звернулась в суд з адміністративним позовом.

Ухвалою від 03.01.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд клопотання позивача про забезпечення позову повернув позивачу без розгляду.

Ухвалою від 08.01.2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала повністю, та надала суду пояснення за змістом даного адміністративного позову.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно відзиву поданого на даний адміністративний позов.

В обгрунтування відзиву представник зазначила, що оскаржуване рішення прийнято в межах і спосіб передбачені законодавством України, оскільки відповідно до норм чинного законодавства реорганізація і ліквідація навчальних закладів комунальної власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради. Вказала, що представниками Берездівської сільської ради спільно із відділом освіти неодноразово проводилось обговорення питання реорганізації зазначеного навчального закладу з батьками та трудовим колективом навчального закладу.

Представник відповідача стверджує, що оскаржуване рішення було прийняте відповідно до вимог статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", даним рішенням права та законні інтереси позивача не порушені, вважає позовні вимоги безпідставними та необгрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову просить суд відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача, представника відповідача, свідків, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач - ОСОБА_1, є матір'ю ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження серія 1-БВ №013974 та ОСОБА_4 - копія свідоцтва про народження серія 1-БВ №146493, які навчаються відповідно у сьомому та дев'ятому класах Мухарівської гімназії Славутського району Хмельницької області.

На тридцять сьомій сесії VІІ скликання Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області прийнято рішення №22 "Про призупинення освітньої діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області", згідно якого призупинено діяльність Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області з 01.09.2019 року.

Позивач не погоджується з таким рішенням прийнятим на сесії Берездівської сільської ради, оскільки вважає, що оскаржуване рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства України та з порушенням передбаченої законом процедури, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР).

Згідно статті 2 Закону №280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Відповідно до частини 1 статті 3 Закону №280/97-ВР, громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

Згідно статті 4 Закону №280/97-ВР, місцеве самоврядування в Україні здійснюється на принципах: народовладдя; законності; гласності; колегіальності; поєднання місцевих і державних інтересів; виборності; правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності в межах повноважень, визначених цим та іншими законами; підзвітності та відповідальності перед територіальними громадами їх органів та посадових осіб; державної підтримки та гарантії місцевого самоврядування; судового захисту прав місцевого самоврядування.

Статтею 25 цього Закону передбачено, що сільські, селищні, міські ради правомочні розглядати і вирішувати питання, віднесені Конституцією України, цим та іншими законами до їх відання.

Відповідно до абзацу 2 пункту 30 статті 26 Закону №280/97-ВР, реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Згідно частини 1 статті 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.

Частиною 10 статті 46 цього Закону встановлено, що рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.

Згідно частини 1, частини 2 статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.

Частиною 5 статті 59 цього Закону акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.

Відповідно частини 15 статті 46 Закону №280/97-ВР порядок проведення першої сесії ради, порядок обрання голови та заступника (заступників) голови районної у місті, районної, обласної ради, секретаря сільської, селищної, міської ради, скликання чергової та позачергової сесії ради, призначення пленарних засідань ради, підготовки і розгляду питань на пленарних засіданнях, прийняття рішень ради про затвердження порядку денного сесії та з інших процедурних питань, а також порядок роботи сесії визначаються регламентом ради з урахуванням вимог Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності". До прийняття регламенту ради чергового скликання застосовується регламент ради, що діяв у попередньому скликанні.

Відповідно частини 17 статті 46 Закону №280/97-ВР сесії ради проводяться гласно із забезпеченням права кожного бути присутнім на них, крім випадків, передбачених законодавством. Порядок доступу до засідань визначається радою відповідно до закону. Протоколи сесії ради є відкритими та оприлюднюються і надаються на запит відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Згідно частини 11 статті 59 Закону №280/97-ВР, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування підлягають обов’язковому оприлюдненню та наданню за запитом відповідно до Закону України "Про доступ до публічної інформації". Проекти актів органів місцевого самоврядування оприлюднюються в порядку, передбаченому Законом України "Про доступ до публічної інформації", крім випадків виникнення надзвичайних ситуацій та інших невідкладних випадків, передбачених законом, коли такі проекти актів оприлюднюються негайно після їх підготовки.

Відповідно пункту 1 частини 1 статті 13 Закону України "Про доступ до публічної інформації" від 13.01.2011 №2939-VI розпорядниками інформації для цілей цього Закону є зокрема, органи місцевого самоврядування.

Пунктом 1 частини 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації" встановлено, що розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами.

При цьому, згідно частини 3 статті 15 Закону України "Про доступ до публічної інформації", проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.

На підставі системного аналізу наведених правових норм вбачається, що всі рішення (крім визначених законом випадків) місцева рада приймає на сесії, після обговорення, більшістю голосів у порядку визначеному законом та регламентом, прийнятим на першій сесії ради. Прийняті рішення набирають чинності лише після їх офіційної публікації або з дати вказаної в рішенні.

Аналогічна правова позиція міститься у постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року у справі № 495/7147/16-а.

Згідно частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Судом встановлено, що на офіційному веб-сайті Берездівської громади (http://berezdivska-gromada.gov.ua) станом на день розгляду даної справи розмішено текст рішення №22 від 20.12.2018 року "Про призупинення освітньої діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області", однак відсутній проект даного рішення.

Наведене свідчить про порушення відповідачем при прийнятті спірного рішення обов'язкової процедури оприлюднення проекту рішення не пізніше як за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття, та як наслідок, порушення відповідачем приписів частини 11 статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", частини 3 статті 15 та частини 1 статті 14 Закону України "Про доступ до публічної інформації".

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені в постанові Верховного Суду від 28 лютого 2018 року у справі №200/11264/16-а (2-а/200/461/16) провадження №К/9901/2895/18.

Суд критично оцінює твердження представника відповідача про те, що дане рішення неодноразово виносилось на розгляд сесії Берездівської сільської ради, так як відповідач не надав суду проекти рішень "Про припинення діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області", згідно наданих відповідачем рішень та проектів рішень на розгляд сесії вносились лише питання щодо реорганізації Мухарівської гімназії, про що свідчать проект рішення 33 сесії Берездівської сільської ради VІІ скликання від 13.09.2018 року "Про реорганізацію Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області (шляхом пониження ступеня навчання)", рішення №20 від 26.12.2016 року "Про реорганізацію навчальних закладів Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області", рішення №02 від 09.06.2017 року "Про скасування рішення №20 від 26.12.2016 року "Про реорганізацію навчальних закладів Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області".

Відповідно до пункту 3 Порядку проведення консультацій з громадськістю з питань формування та реалізації державної політики, затвердженого постановою Кабінету ОСОБА_5 України № 996 від 03 листопада 2010 року (далі Порядок №966), консультації з громадськістю проводяться з питань, що стосуються суспільно-економічного розвитку держави, реалізації та захисту прав і свобод громадян, задоволення їх політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів.

Згідно пункту 12 Порядку №966 в обов'язковому порядку проводяться консультації з громадськістю у формі публічного громадського обговорення та/або електронних консультацій з громадськістю щодо проектів нормативно-правових актів, які: стосуються конституційних прав, свобод та обов'язків громадян; стосуються життєвих інтересів громадян, у тому числі впливають на стан навколишнього природного середовища; передбачають провадження регуляторної діяльності у певній сфері; визначають стратегічні цілі, пріоритети і завдання у відповідній сфері державного управління (у тому числі проекти державних і регіональних програм економічного, соціального і культурного розвитку, рішення стосовно їх виконання); стосуються інтересів територіальних громад, здійснення повноважень місцевого самоврядування, делегованих органам виконавчої влади відповідними радами; визначають порядок надання адміністративних послуг тощо.

Отже, з наведеної правової норми вбачається, що консультації з громадськістю проводяться в обов'язковому порядку, зокрема, з приводу розроблення та реалізації програм економічного, соціального і культурного розвитку.

Аналогічний правовий висновок викладено в постановах Верховного Суду від 14.08.2018 року у справі №359/6814/17 та 06.02.2019 року у справі №720/1536/16-а.

Статтею 53 Конституції України регламентовано: кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов'язковою.

Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Статтею 55 Закону України "Про освіту" визначено права та обов’язки батьків здобувачів освіти, так згідно частини 2 даної статті батьки здобувачів освіти мають право захищати відповідно до законодавства права та законні інтереси здобувачів освіти.

Оскільки рішення №22 від 20.12.2018 року "Про призупинення освітньої діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області" впливає на таке важливе конституційне право позивачів (їх дітей), як право на освіту, тому безумовною підставою при його прийнятті є врахування думки територіальної громади.

З пояснень свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13 встановлено, що збори територіальної громади з питання припинення діяльності Мухарівської гімназії не проводились.

Доказів на спростування показів свідків та підтвердження проведення зборів територіальної громади з питання припинення діяльності Мухарівської гімназії відповідачем суду не надано. Суд критично оцінює покази свідків ОСОБА_13 та ОСОБА_14, з пояснень яких не можливо встановити факт проведення зборів територіальної громади з питання припинення діяльності гімназії.

Враховуючи вище наведене, суд дійшов висновку, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо прийняття оскаржуваного рішення, при цьому останній діяв з порушенням норм права та не у спосіб, встановлений законодавством.

Згідно пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету ОСОБА_5 Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Враховуючи зазначене, оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд вважає, що в процесі судового розгляду відповідач не довів правомірність прийнятого рішення від 20.12.2018 року №22 "Про призупинення освітньої діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області", а тому вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

За змістом частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на це, суд вважає необхідним стягнути на користь ОСОБА_1 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення тридцять сьомої сесії VІІ скликання Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області №22 від 20.12.2018 року "Про призупинення освітньої діяльності Мухарівської гімназії Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області".

Стягнути на користь ОСОБА_1 704,80 грн. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Берездівської сільської ради Славутського району Хмельницької області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 04 березня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (вул. Молодіжна, 7,Мухарів,Славутський район, Хмельницька область,30040 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Берездівська сільська рада Славутського району Хмельницької області (вул. Б.Хмельницького, 50, Берездів,Славутський район, Хмельницька область,30053 , код ЄДРПОУ - 04405171)

Головуючий суддя ОСОБА_15