Рішення № 80229879, 04.03.2019, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
440/4043/18
Номер документу
80229879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2019 року м. ПолтаваСправа № 440/4043/18

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді – Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, зобов'язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

15 листопада 2018 року ОСОБА_2 /надані - позивач; ОСОБА_2А./ звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /надалі - відповідач; ГУ ПФУ в Полтавській області/, з урахуванням уточненої позовної заяви /том 1 а.с. 38-46/ про:

- визнання протиправним розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14.09.2018 щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку, додаткових премій та індексації, указаних в довідках ОСОБА_1 ОВК від 08.07.2017 № 418 та військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35ПФ вих.-17;

- скасування розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14.09.2018 щодо відмови ОСОБА_2 в перерахунку пенсії на підставі довідок ОСОБА_1 ОВК від 08.07.2017 № 418 та військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35ПФ вих.-17;

- зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 в розмірі 70% грошового забезпечення, з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку, додаткових премій та індексації, указаних в довідках ОСОБА_1 ОВК від 08.07.2017 № 418 та військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35ПФ вих.-17, починаючи з 19.03.2017, без обмеження її максимальним розміром.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що на виконання рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду у справі №816/2352/17, яке набрало законної сили, ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом направлено до ГУ ПФУ в Полтавській області оригінали довідок ОСОБА_1 ОВК від 08.07.2017 №418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35ПФ вих.-17. Однак, відповідачем прийнято розпорядження №03-50/367 від 14.09.2018, яким ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги. Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, зазначаючи, що на суми грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку, додаткових премій та індексації було нараховано та сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вказані суми відносяться до складу грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія. Вказує, що оскільки вказані довідки були надіслані відповідачу 19.03.2018, позивач згідно ч. 2 ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" має право на перерахунок пенсії за минулий час, але не більш як за 12 місяців, тобто з 19.03.2017. Крім того, зазначає, що оскільки пенсія йому була призначена 15.08.2012, положення Закону №3668-VІ від 08.07.2011 щодо обмеження максимального розміру пенсії не можуть застосовуватися до позивача, як неконституційні, а обмеження розміру пенсії військовослужбовців розміром 10740 грн., встановлене Законом №911-VІІІ від 24.12.2015, який почав діяти з 01.01.2016, не підлягає застосуванню до правовідносин, які виникли у 2012 році.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 19 листопада 2018 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду 04 грудня 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/4043/18, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи, призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10:00 год. 03 січня 2019 року, витребувано докази.

22 грудня 2018 року до суду надійшов відзив на позовну заяву /том 1 а.с. 74-76/, у якому представник відповідача просить у задоволенні позовних вимог відмовити повністю, посилаючись на те, що матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, а також премія є разовими виплатами та не носять постійний характер, для їх врахування до грошового забезпечення для призначення (перерахунку) пенсії згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" у ГУ ПФУ в Полтавській області законні підстави відсутні. Вказує, що суми індексації грошового забезпечення носять компенсаційний характер та не включаються до грошового забезпечення для нарахування пенсії, оскільки з них не сплачується єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Зазначає, що згідно із законодавством України у 2017 році розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн., а з 01.01.2018 максимальний розмір пенсії не може перевищувати 13730 грн., з 01.07.2018 - 14350 грн., а з 01.12.2018 - 14970 грн. або 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Ухвалами суду від 03 січня 2019 року витребувано докази та оголошено перерву у судовому засіданні до 24 січня 2019 року.

14 січня 2019 року до суду надійшла відповідь позивача на відзив /том 2 а.с. 7-11/, у якій зазначено, що законодавством передбачено, що до грошового забезпечення військовослужбовців відносяться також і одноразові додаткові види грошового забезпечення, про включення яких до грошового забезпечення позивача для нарахування пенсії поставлено питання у позові. Зауважує, що у позовні ставиться питання не про перерахунок пенсії, а про порушення порядку її призначення, оскільки певні додаткові види грошового забезпечення не враховані при перерахунку пенсії. Вважає, що відзив на позовну заяву складено без урахування положень Закону №2011-ХІІ, з невірним тлумаченням рішення Конституційного суду України від 13.05.2015 №4-рп/2015 та безпідставною відмовою у застосуванні рішення цього ж суду від 20.12.2016 м№7-рп/2016.

Ухвалами суду від 24 січня 2019 року витребувано докази та оголошено перерву у судовому засіданні до 04 лютого 2019 року.

Ухвалою ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 04 лютого 2019 року витребувано докази від ОСОБА_1 обласного військового комісаріату та протокольною ухвалою суду від 04 лютого 2019 року оголошено перерву у судовому засіданні до 14:00 22 лютого 2019 року.

Учасники справи у судове засідання 22 лютого 2019 року не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, про причини неявки у судове засідання не повідомили. У судових засіданнях 03 січня 2019 року, 24 січня 2019 року та 04 лютого 2019 року позивач позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити у повному обсязі, а представники відповідача проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 1 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Пунктом 1 частини 3 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Згідно частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Зважаючи на вищевикладене, враховуючи, що немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених статтею 205 Кодексу адміністративного судочинства України, учасники справи у судове засідання не з'явилися, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд вирішив розглядати справу за відсутності учасників справи у письмовому провадженні.

Відповідно до частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази, встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Протоколом ГУ ПФУ в Полтавській області №03-01-01/259 ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 15.08.2012 /том 1 а.с. 207/, яка позивачу виплачувалася по 26.03.2015 (виплата пенсії була припинена з 01.05.2015 у зв'язку з призначенням пенсії згідно Закону України "Про прокуратуру" прийняттям на військову службу за контрактом, підстава - наказ Генеральної прокуратури України від 27.03.2015 №47-вк), з 27.04.2016 по 31.05.2017 відповідачем виплачувалася ОСОБА_2 пенсія за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", виплата якої була припинена з 01.06.2017 у зв'язку з призначенням пенсії згідно Закону України "Про прокуратуру" відділом з питань призначення та перерахунку пенсії Шевченківського району в м. Полтава ОСОБА_1 об'єднаного управління пенсійного фонду України Полтавської області, та з 03.07.2018 позивачу виплачується пенсія за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" згідно заяви позивача від 03.07.2018, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Полтавській області №75/03-51 від 30.01.2019 /том 2 а.с. 20/.

Таким чином, ОСОБА_2 призначено пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 15.08.2012, яка виплачувалася йому до 26.03.2015, після чого позивач був переведений на пенсію за Законом України «Про прокуратуру», з 27.04.2016 позивач переведений на пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яку отримував до 31.05.2017, а з 01.06.2017 ОСОБА_2 знову був переведений на пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру», яку отримував до 02.07.2018.

При переведенні позивача з 27.04.2016 на пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", розрахунок пенсії позивача здійснювався на підставі довідки Військової прокуратури Центрального регіону України №18/25 від 06.04.2016 року /том 1 а.с. 84/ та довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №18/25 від 06.04.2015 /том 1 зворот а.с. 147, а.с. 148/, які надійшли до відповідача разом із поданням про призначення пенсії від 25.04.2016 /том 1 а.с. 82-83/. При розрахунку пенсії за вислугу років враховано середній розмір додаткових видів грошового забезпечення в сумі 8766,71 грн., що зазначений у довідці про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії №18/25 від 06.04.2015 /том 1 зворот а.с. 147, а.с. 148/, та був розрахований з урахуванням надбавки за вислугу років, надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавки за виконання особливо важливої роботи та премії, що підтверджується протоколом №03-01-01/382 від 30.04.2016 /том 1 а.с. 137/.

У подальшому пенсія позивача перерахована відповідачем з 27.04.2016 у зв’язку отриманням уточненої довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 27.09.2016 №18/79ПФ вих.-16 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, згідно якої враховано середній розмір додаткових видів грошового забезпечення становить 8542,11 грн. /том 2 а.с. 37-38/, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 а.с. 140/. При розрахунку середнього розміру додаткових видів грошового забезпечення у даній довідці враховано надбавку за вислугу років, надбавку за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, надбавку за виконання особливо важливої роботи та премію.

У період з 01.06.2017 по 03.07.2018 ОСОБА_2 на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області не перебував, пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не отримував, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Полтавській області №75/03-51 від 30.01.2019 /том 2 а.с. 20/.

Рішенням ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 06.02.2018 у справі №816/2352/17, яке набрало законної сили 15.03.2018, адміністративний позов ОСОБА_2 до ОСОБА_1 обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною відмову ОСОБА_1 обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 07851296), викладену в листах від 29.11.2017 №10/2396 та від 15.12.2017 №10/2543/ФП76278, стосовно не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області довідок ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 08.07.2017 № 418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.-17. Зобов'язано ОСОБА_1 обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07851296) направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оригінали довідок ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 08.07.2017 № 418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35 ПФ вих.-17. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 19.03.2018 №12/495 (вх. №1886/1611 від 20.03.2018) на виконання рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року по справі №816/2352/17 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надіслано довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 ОСОБА_2 /том 1 а.с. 130, 80, 81/.

До довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418, виданої підполковнику ОСОБА_2 про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, вихідної допомоги при звільненні, компенсації невикористаної відпустки, премії за період з липня 2011 року по серпень 2012 року, серед іншого, включено суми: матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 8931 грн. 42 коп., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальній сумі 17862 грн. 84 коп., індексації в сумі 2290 грн. 47 коп., премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп., компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп. /том 1 а.с. 80/.

До довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, виплачених підполковнику юстиції ОСОБА_2 за період служби на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури з 27.03.2015 по 18.03.2016, серед іншого, включено: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3393 грн., матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 26958 грн. 41 коп., додаткові премії в загальній сумі 19485 грн.13 коп., виплати, пов'язані з індексацією доходів в розмірі 2363 грн. 75 коп., компенсація за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп.

З 03.07.2018 ОСОБА_2 на підставі його власної заяви від 03.07.2018 /том 1 зворот а.с. 94/ знову переведено на пенсію за вислугу років згідно Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга 27 років), що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Полтавській області №03-48/630, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 зворот а.с. 92/.

При цьому зазначені вище суми додаткових видів грошового забезпечення не були враховані відповідачем при призначенні та перерахунках пенсії позивача за вислугу років.

04.09.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії /том 1 а.с. 69/, у якій просив перерахувати пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідках (крім вихідної допомоги), оригінали яких направлені ОСОБА_1 ОВК на виконання рішення суду та знаходяться у матеріалах справи.

Розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14.09.2018 гр. ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги /том 1 а.с. 48-49/.

В обґрунтування вказаного розпорядження зазначено, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, компенсація за невикористану відпустку та одноразові премії не віднесені до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених додатком 25 до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка діяла на момент видачі довідок. Крім того, надана ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом довідка №418 від 28.04.2017 не містить інформації щодо сплати страхових внесків і вказаних в ній додаткових видів грошового забезпечення; довідка військової прокуратури Центрального регіону від 06.04.2016 №18/25 про додаткові види грошового забезпечення, виплачені за період з липня 2011 по липень 2012 та з березня 2015 по лютий 2016, яка була використана при призначенні пенсії з 27.04.2016 не скасовувалась.

Позивач не погодився з розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14.09.2018, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надаючи оцінку оскаржуваному розпорядженню Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14.09.2018, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з пунктом “ж” частини 1 статті 17 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 № 2262-XII особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються час роботи в судових органах та органах прокуратури осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих і перебувають на військовій службі або службі в органах і військових формуваннях Служби безпеки України, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах офіцерського та начальницького складу.

Частиною 2 статті 81 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що заробітна плата прокурора складається з посадового окладу, премій та надбавок за: 1) вислугу років; 2) виконання обов’язків на адміністративній посаді та інших виплат, передбачених законодавством. Преміювання прокурорів здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури” затверджено схеми посадових окладів працівників органів прокуратури згідно з додатками 1-5 (пункт 1 постанови).

Відповідно до приписів підпункту 2, 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» надається право керівникам органів прокуратури у межах затвердженого фонду оплати праці:

здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також з нагоди державних, професійних свят та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці. Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання;

надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення під час надання щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Згідно з частиною 1 статті 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей” (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон №2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною 1 статті 9 Закону № 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Частиною 2 статті 9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до частини 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 (чинною до 01.03.2018) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, Національної гвардії, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, Управління державної охорони, СБУ, Служби зовнішньої розвідки та інших розвідувальних органів (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: одноразова допомога на початкове обзаведення, посадовий оклад і оклад за військовим званням; винагорода за тривалість безперервної військової служби, посадовий оклад і оклад за військовим званням; винагорода за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, відсотків мінімального посадового окладу командира взводу; винагорода за тралення і знешкодження мін, відсотків посадового окладу; винагорода за дозаправку літаків у повітрі, відсотків посадового окладу; винагорода за проведення випробувань і досліджень; одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби

Законом № 2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294, відповідно до підпункту 3 пункту 5 якої надавалося право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: надавати військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення у розмірі, що не перевищує їх місячного грошового забезпечення.

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII “Про індексацію грошових доходів населення”, згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Таким чином, аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразові премії, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 20.02.2018 у справі №344/10887/17 зроблено правовий висновок, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 20.02.2018 у справі №346/2949/17 зазначено, що твердження відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення та одноразова премія не можуть враховуватись при обчисленні розміру пенсії, навіть якщо з них було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки дані виплати не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними) є безпідставними, оскільки аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Суд зауважує, що у даній справі позивачем не оскаржуються дії чи бездіяльність відповідача щодо не врахування при розрахунку пенсії позивача сум вихідної допомоги, які, серед іншого, також були включені до довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 та довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17.

Позивач не погодився та оскаржив до суду у даній справі виключно відмову у перерахунку пенсії з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, грошової компенсації за невикористану відпустку, додаткових премій та індексації, вказаних у довідках ОСОБА_1 ОВК від 08.07.2017 № 418 та військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 № 18/35ПФ вих.-17.

Матеріалами справи підтверджено, що листом ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 19.03.2018 №12/495 (вх. №1886/1611 від 20.03.2018) на виконання рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року по справі №816/2352/17 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області надіслано довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 ОСОБА_2 /том 1 а.с. 130, 80, 81/.

До довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418, виданої підполковнику ОСОБА_2 про виплату матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації, вихідної допомоги при звільненні, компенсації невикористаної відпустки, премії за період з липня 2011 року по серпень 2012 року, серед іншого, включено суми: матеріальної допомоги на оздоровлення в розмірі 8931 грн. 42 коп. (липень 2011 року), матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в загальній сумі 17862 грн. 84 коп. (серпень 2011 року в розмірі 8931,42 грн. та березень 2012 року в сумі 8931,42 грн.), індексації за період липень 2011 року – травень 2012 року в загальній сумі 2290 грн. 47 коп., премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп. (листопад 2011 року в сумі 9239,40 грн. та липень 2012 року в сумі 2310,00 грн.), компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп. (травень 2012 року в сумі 9239,40 грн. та червень 2012 року в сумі 615,96 грн.) /том 1 а.с. 80/.

ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 20.02.2019 №11/135 /том 2 а.с. 67/ суд повідомлено, що єдиний соціальний внесок сплачений у повному обсязі з нарахованих та виплачених ОСОБА_2 сум, а саме:

- з матеріальної допомоги на оздоровлення (8931,42 грн.) сплачено ЄСВ-34,7%;

- з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (17862,84грн.) сплачено ЄСВ-34,7%;

- з індексації (2290,47 грн.) сплачено ЄСВ-34,7%;

- з премії (11549,40 грн.) сплачено ЄСВ-34,7%;

- компенсації відпустки (9855,36 грн.) сплачено ЄСВ-34,7%.

Разом з тим, вказані відомості частково суперечать роздавальним відомостям на виплату грошового забезпечення військовослужбовцю військової прокуратури ОСОБА_2, за змістом яких останньому нараховані наступні додаткові види грошового забезпечення, з яких був сплачений єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування:

- у липні 2011 року – матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 8931,42 грн. і матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 8931,42 грн. /том 2 а.с. 55/;

- у листопаді 2011 року – премія до Дні працівників прокуратури в розмірі 9239,40 грн. /том 2 а.с. 55/;

- у березні 2012 року – матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 8931,42 грн. /том 2 а.с. 55/;

- у травні 2012 року – матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 9239,40 грн. /том 2 а.с. 55/;

- у червні 2012 року - матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 615,96 грн. /том 2 а.с. 56/;

- у липні 2012 року – премія до Дня Конституції України в розмірі 2310,00 грн. /том 2 а.с. 56/;

- у серпні 2012 року – компенсація за невикористану відпустку в розмірі 10041,12 грн. /том 2 а.с. 56/, що підтверджується листом ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 12.02.2019 №2/83 та витягами із роздавальних відомостей, наданими до суду ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів /том 2 а.с. 54-60/.

ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 12.02.2019 №2/83 та витягами із роздавальних відомостей /том 2 а.с. 54-60/ підтверджується, що із сум індексації єдиний внесок не сплачувався.

Таким чином, суд не враховує як доказ у даній справі лист ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 20.02.2019 №11/135, оскільки роздавальні відомості, надані до суду ОСОБА_1 ОВК на виконання вимог ухвали суду про витребування доказів разом із листом ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 12.02.2019 №2/83 /том 2 а.с. 54-60/ частково суперечать тим відомостям, що повідомлені суду листом ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 20.02.2019 №11/135.

Суд зауважує, що до довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 не включено наступні суми: у травні 2012 року – матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 9239,40 грн.; у червні 2012 року - матеріальна допомога на оздоровлення в розмірі 615,96 грн., про які зазначено у листі ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 12.02.2019 №2/83. Натомість, до довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 включено компенсацію відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп. (травень 2012 року в сумі 9239,40 грн. та червень 2012 року в сумі 615,96 грн.), тоді як згідно листа ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 12.02.2019 №2/83 та витягів із роздавальних відомостей, копії яких наявні у матеріалах справи /том 2 а.с. 54-60/, компенсація за невикористану відпустку складала 10041,12 грн. та виплачувалася позивачу у серпні 2012 року.

Суд зауважує, що позивач не оскаржує у даній справі дії чи бездіяльність ОСОБА_1 ОВК щодо включення чи не включення до довідки від 05.07.2017 №418 певних відомостей, та ОСОБА_1 ОВК не є відповідачем у даній справі, відтак суд не надає оцінки вказаним обставинам.

Натомість, суд враховує, що довідка ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 в частині сум матеріальної допомоги на оздоровлення та компенсації відпустки загалом містить відомості про менші суми, аніж ті суми, які були нараховані та виплачені позивачу згідно роздавальних відомостей.

Однак, з суми індексації за період з липня 2011 року по серпень 2012 року в загальному розмірі 2290 грн. 47 коп., що включена до довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не сплачувалися, тому індексація в загальному розмірі 2290 грн. 47 коп. не відносяться до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія.

Відтак, позовні вимоги в цій частині необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

До довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, виплачених підполковнику юстиції ОСОБА_2 за період служби на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури з 27.03.2015 по 18.03.2016, серед іншого, включено: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань в розмірі 3393 грн. (за січень 2016 року), матеріальну допомогу на оздоровлення в розмірі 26958 грн. 41 коп. (за серпень 2015 року в сумі 12753,67 грн. та січень 2016 року в сумі 14204,74 грн.), додаткові премії в загальній сумі 19485 грн.13 коп. (за червень 2015 року в сумі 2531,00 грн., за липень2015 року в сумі 3542,69 грн., за листопад 2015 року в сумі 13411,44 грн.), виплати, пов'язані з індексацією доходів в загальному розмірі 2363 грн. 75 коп., компенсація за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп. (за березень 2016 року в сумі 5894,40 грн.) /том 1 а.с. 81/.

У вказаній довідці Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, виплачених підполковнику юстиції ОСОБА_2 за період служби на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури з 27.03.2015 по 18.03.2016 зазначено, що на всі види додаткового забезпечення, крім вихідної допомоги при звільненні (в розмірі 5894,40 грн. нарахованої та виплаченої у квітні 2016 року) нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі 22% /том 1 а.с. 81/.

Довідка ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 містить відомості про виплату позивачу додаткових видів грошового зобов’язання за 14 місяців за період з липня 2011 року по серпень 2012 року, а довідка Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 про розмір додаткових видів грошового забезпечення, виплачених підполковнику юстиції ОСОБА_2 за період служби на прокурорсько-слідчих посадах в органах прокуратури з 27.03.2015 по 18.03.2016 містить відомості про додаткові види грошового забезпечення позивача за 14 місяців за період з березня 2015 року по квітень 2016 року.

Тобто загалом вказані вище довідки містять відомості про додаткові види грошового забезпечення та премії позивача за 28 місяців перед його звільненням, тоді як за приписами пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за N 135/13402, для призначення пенсії за вислугу років і по інвалідності подається, зокрема, довідка про додаткові види грошового забезпечення, які заявник отримував протягом останніх 24 місяців підряд перед місяцем звільнення з військової служби.

Аналогічна норма міститься у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 “Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей”.

Таким чином, додаткові види грошового забезпечення позивача за період з липня 2011 року по жовтень 2011 року, а саме: матеріальна допомога на оздоровлення за липень 2011 року в сумі 8931,42 грн., матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за липень 2011 року в сумі 8931,42 грн., а також суми індексації за липень 2011 року – жовтень 2011 року не підлягають врахуванню при визначенні розміру пенсії позивача, оскільки були отримані позивачем у періоді, який виходить за межі 24 місяців перед місяцем його звільнення зі служби у 2016 році.

Таким чином, позовні вимоги в цій частині необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Як встановлено судом, вказані вище довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 та Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 були надіслані листом ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 19.03.2018 №12/495 (вх. №1886/1611 від 20.03.2018) на виконання рішення ОСОБА_1 окружного адміністративного суду від 06 лютого 2018 року по справі №816/2352/17 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області /том 1 а.с. 130, 80, 81/ та надійшли до відповідача 20 березня 2018 року.

Разом з тим, у період з 01.06.2017 по 03.07.2018 ОСОБА_2 на обліку в ГУ ПФУ в Полтавській області не перебував та пенсію згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" не отримував, що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Полтавській області №75/03-51 від 30.01.2019 /том 2 а.с. 20/. Зокрема, у період з 01 червня 2017 року по 03 липня 2018 року ОСОБА_2 перебував на обліку в ОСОБА_1 об’єднаному управлінні Пенсійного фонду України Полтавської області, який не є відповідачем у даній справі, та отримував пенсію згідно Закону України «Про прокуратуру».

З 03.07.2018 ОСОБА_2 на підставі його власної заяви від 03.07.2018 /том 1 зворот а.с. 94/ було переведено на пенсію за вислугу років згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується протоколом ГУ ПФУ в Полтавській області №03-48/630, копія якого наявна у матеріалах справи /том 1 зворот а.с. 92/ та 04.09.2018 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Полтавській області із заявою про перерахунок пенсії /том 1 а.с. 69/, у якій просив перерахувати пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, вказаних у довідках (крім вихідної допомоги), оригінали яких направлені ОСОБА_1 ОВК на виконання рішення суду та знаходяться у матеріалах справи.

Однак, відповідачем при розрахунку суми пенсії позивача з 03 липня 2018 року не враховано суми матеріальної допомоги для вирішення соціально побутових питань в розмірі 3393 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в загальній сумі 26958 грн. 41 коп., додаткових премій в загальній сумі 19485 грн. 13 коп., виплат, пов’язаних з індексацією доходів в загальній сумі 2363 грн. 75 коп. та компенсації за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп., які включені до довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 та на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також не враховано суми матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань (за березень 2012 року) в сумі 8931 грн. 42 коп., премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп., компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп., які включені до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 та на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Натомість, розпорядженням Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14 вересня 2018 року гр. ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії з урахуванням щомісячної грошової винагороди, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги /том 1 а.с. 48-49/.

Суд критично оцінює твердження відповідача про правомірність вказаного розпорядження з посиланням на те, що надана ОСОБА_1 обласним військовим комісаріатом довідка №418 від 28.04.2017 не містить інформації щодо сплати страхових внесків і вказаних в ній додаткових видів грошового забезпечення, оскільки відповідно до приписів пункту 16 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, орган, що призначає пенсії, має право вимагати від міністерств та інших органів, заявників дооформлення поданих документів, а також подання додаткових документів та перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі. Відтак, відповідач не був позбавлений права перевірити факт сплати страхових внесків і вказаних в довідці ОСОБА_1 обласного військового комісаріату №418 від 05.07.2017 додаткових видів грошового забезпечення.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 за №135/13402, не містить норми, якою би передбачалося право або обов’язок уповноважених структурних підрозділів чи інші органи скасовувати раніше видані довідки, відтак, суд не бере до уваги доводи відповідача про те, що довідка Військової прокуратури Центрального регіону від 06.04.2016 №18/25 про додаткові види грошового забезпечення, виплачені за період з липня 2011 по липень 2012 та з березня 2015 по лютий 2016, яка була використана при призначенні пенсії з 27.04.2016 не скасовувалась.

Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області №03-50/367 від 14 вересня 2018 року в частині відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 03 липня 2018 року з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в розмірі 3393 грн., матеріальної допомоги на оздоровлення в загальній сумі 26958 грн. 41 коп., додаткових премій в загальній сумі 19485 грн. 13 коп., виплат, пов’язаних з індексацією доходів в загальній сумі 2363 грн. 75 коп. та компенсації за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп., які включені до довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 01.08.2017 №18/35 ПФ вих.-17 та на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, та з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8931 грн. 42 коп., премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп., компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп., які включені до довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05.07.2017 №418 та на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, прийнято без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, тобто необґрунтовано, а тому підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Натомість, в іншій частині вказане розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14 вересня 2018 року ґрунтується на вимогах законодавства України.

Відтак, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14 вересня 2018 року в частині відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 03 липня 2018 року з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в розмірі 3393 грн. (три тисячі триста дев’яносто три гривні), матеріальної допомоги на оздоровлення в загальній сумі 26958 грн. 41 коп. (двадцять шість тисяч дев’ятсот п’ятдесят вісім гривень сорок одна копійка), додаткових премій в загальній сумі 19485 грн. 13 коп. (дев’ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят п’ять гривень тринадцять копійок), виплат, пов’язаних з індексацією доходів в загальній сумі 2363 грн. 75 коп. (дві тисячі триста шістдесят три гривні сімдесят п’ять копійок) та компенсації за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп. (п’ять тисяч вісімсот дев’яносто чотири гривні сорок копійок), які включені до довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 01 серпня 2017 року №18/35 ПФ вих.-17, та з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8931 грн. 42 коп. (вісім тисяч дев’ятсот тридцять одна гривня сорок дві копійки), премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп. (одинадцять тисяч п’ятсот сорок дев’ять гривень сорок копійок), компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп. (дев’ять тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять гривень тридцять шість копійок), які включені до довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05 липня 2017 року №418.

Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015р. №911-VIII, чинній з 01.01.2016 р. по 20.12.2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016р. №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. №2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн.

Згідно пункту 2 резолютивної частини цього рішення №7-рп/2016 положення частини 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Відповідно до частини 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, в редакції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 р. №1774, який набрав чинності з 01.01.2017 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до статті 2 Закону України “Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 р. №3668-VI максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Податкового кодексу України, Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", "Про пенсійне забезпечення", "Про судоустрій і статус суддів", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України", не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних положень цього Закону №3668-VI обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Згідно пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015р. №911-VIII дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016 р.

Разом з тим, позивачу згідно Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” вперше була призначена з 15.08.2012, тобто до 01.01.2016.

Частина 7 статті 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з часу проголошення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 р. №7-рп/2016.

За таких обставин, внесені Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” №1774 від 06.12.2016 р. до частини сьомої зазначеної статті, яка визнана неконституційною і втратила чинність, зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Крім того, передбачені статтею 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” обмеження пенсій максимальним розміром введені в дію Законом України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 24.12.2015 р. №911-VIII.

В той же час, пунктом 2 Прикінцевих положень Закону №911-VIII передбачено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується лише до пенсій, які призначаються починаючи з 01.01.2016р.

Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм викладено у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 03.10.2018 у справі №127/4267/17.

Підсумовуючи вищевикладене, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) перерахувати та виплатити ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, майдан Незалежності, 1Б, м. Полтава) пенсію за вислугу років в розмірі 70 процентів грошового забезпечення, з урахуванням складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та які зазначені у довідці Військової прокуратури Центрального регіону України від 01 серпня 2017 року №18/35 ПФ вих.-17, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в розмірі 3393 грн. (три тисячі триста дев’яносто три гривні), матеріальної допомоги на оздоровлення в загальній сумі 26958 грн. 41 коп. (двадцять шість тисяч дев’ятсот п’ятдесят вісім гривень сорок одна копійка), додаткових премій в загальній сумі 19485 грн. 13 коп. (дев’ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят п’ять гривень тринадцять копійок), виплат, пов’язаних з індексацією доходів в загальній сумі 2363 грн. 75 коп. (дві тисячі триста шістдесят три гривні сімдесят п’ять копійок) та компенсації за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп. (п’ять тисяч вісімсот дев’яносто чотири гривні сорок копійок), а також які зазначені у довідці ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05 липня 2017 року №418, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8931 грн. 42 коп. (вісім тисяч дев’ятсот тридцять одна гривня сорок дві копійки), премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп. (одинадцять тисяч п’ятсот сорок дев’ять гривень сорок копійок), компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп. (дев’ять тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять гривень тридцять шість копійок), починаючи з 03 липня 2018 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Таким чином, адміністративний позов ОСОБА_2 підлягає задоволенню частково.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 3, 6-10, 205, 229, 241-245, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, майдан Незалежності, 1Б, м. Полтава) до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) про визнання протиправним та скасування індивідуального акта, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області № 03-50/367 від 14 вересня 2018 року в частині відмови ОСОБА_2 у перерахунку пенсії з 03 липня 2018 року з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в розмірі 3393 грн. (три тисячі триста дев’яносто три гривні), матеріальної допомоги на оздоровлення в загальній сумі 26958 грн. 41 коп. (двадцять шість тисяч дев’ятсот п’ятдесят вісім гривень сорок одна копійка), додаткових премій в загальній сумі 19485 грн. 13 коп. (дев’ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят п’ять гривень тринадцять копійок), виплат, пов’язаних з індексацією доходів в загальній сумі 2363 грн. 75 коп. (дві тисячі триста шістдесят три гривні сімдесят п’ять копійок) та компенсації за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп. (п’ять тисяч вісімсот дев’яносто чотири гривні сорок копійок), які включені до довідки Військової прокуратури Центрального регіону України від 01 серпня 2017 року №18/35 ПФ вих.-17, та з урахуванням матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8931 грн. 42 коп. (вісім тисяч дев’ятсот тридцять одна гривня сорок дві копійки), премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп. (одинадцять тисяч п’ятсот сорок дев’ять гривень сорок копійок), компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп. (дев’ять тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять гривень тридцять шість копійок), які включені до довідки ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05 липня 2017 року №418.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (ідентифікаційний код 13967927, вул. Соборності, 66, м. Полтава, 36014) перерахувати та виплатити ОСОБА_2 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, майдан Незалежності, 1Б, м. Полтава) пенсію за вислугу років в розмірі 70 процентів грошового забезпечення, з урахуванням складових грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та які зазначені у довідці Військової прокуратури Центрального регіону України від 01 серпня 2017 року №18/35 ПФ вих.-17, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань в розмірі 3393 грн. (три тисячі триста дев’яносто три гривні), матеріальної допомоги на оздоровлення в загальній сумі 26958 грн. 41 коп. (двадцять шість тисяч дев’ятсот п’ятдесят вісім гривень сорок одна копійка), додаткових премій в загальній сумі 19485 грн. 13 коп. (дев’ятнадцять тисяч чотириста вісімдесят п’ять гривень тринадцять копійок), виплат, пов’язаних з індексацією доходів в загальній сумі 2363 грн. 75 коп. (дві тисячі триста шістдесят три гривні сімдесят п’ять копійок) та компенсації за невикористану відпустку в сумі 5894 грн. 40 коп. (п’ять тисяч вісімсот дев’яносто чотири гривні сорок копійок), а також які зазначені у довідці ОСОБА_1 обласного військового комісаріату від 05 липня 2017 року №418, а саме: матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань в сумі 8931 грн. 42 коп. (вісім тисяч дев’ятсот тридцять одна гривня сорок дві копійки), премії в загальній сумі 11549 грн. 40 коп. (одинадцять тисяч п’ятсот сорок дев’ять гривень сорок копійок), компенсації відпустки в загальній сумі 9855 грн. 36 коп. (дев’ять тисяч вісімсот п’ятдесят п’ять гривень тридцять шість копійок), починаючи з 03 липня 2018 року без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України від 03.10.2017 № 2147-VIII.

Суддя С.С. Сич