Рішення № 80229665, 04.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
420/6159/18
Номер документу
80229665
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6159/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 лютого 2019 року Одеський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Левчук О.А.,

за участю секретаря Балабан М.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить визнати протиправним та скасування рішення № НОМЕР_1 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що в порушення ч. 14 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» оскаржуване рішення не погоджено з Пенсійним фондом. Також, в порушення Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на адресу ПАТ АБ «Порто-Франко» не направлялась податкова вимога. При цьому, стягнення пені та штрафів має відбуватися виключно в порядку спеціального законодавства, яким є Закон України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», оскільки рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 розпочато процедуру ліквідації публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” з 30 січня 2015 року.

Представником Головного управління ДФС в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що доводи позивача є необґрунтованими, а спірне рішення № НОМЕР_1 від 08.08.2018 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є правомірним.

Також, представником Головного управління ДФС в Одеській області до суду надано письмові пояснення, в яких представник відповідача зазначає, що рішення № НОМЕР_1 від 08.08.2018 року винесено у відповідності до вимог пп. 2 п. 2 розділу VII Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, а в затвердженій формі рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску не передбачено внесення відомостей про його погодження з Пенсійним фондом. При цьому, оскільки недоїмка сплачувалась платником, то відповідно відсутні винесені податкові вимоги на адресу позивача.

Ухвалою суду від 19 грудня 2018 року по справі № 420/6159/18 відкрито загальне позовне провадження.

Ухвалою суду від 13 лютого 2019 року закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.

Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців, 17.10.1991 року проведено державну реєстрацію Публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко”, код ЄДРПОУ 13881479, за № 1 556 120 0000 003068.

Як вбачається з інтегрованої картки платника податків, станом на 15.02.2017 року у Публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” існувала заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску на суму 84762,03 грн., яка погашалась ПАТ АБ “Порто-Франко” частинами - 22.02.2017 року на суму 52076,5 грн., 22.02.2017 року на суму 835,95 грн., 22.02.2017 року на суму 87763,02 грн., у зв’язку з чим в автоматичному режимі за несвоєчасну сплату нараховано штрафні санкції у розмірі 16952,41 грн. та пеня у розмірі 63,7 грн. (а.с. 38).

Також, як вбачається з матеріалів справи, 20.07.2017 року ПАТ АБ “Порто-Франко” нараховано єдиний соціальний внесок на суму 102664,05 грн., який сплачено частинами, а саме – 20.07.2017 року у розмірі 3836,95 грн., 21.07.2017 року у розмірі 101828,1 грн., у зв’язку з чим за несвоєчасну сплату нараховано штрафні санкції у розмірі 19765,42 грн. та пеня у розмірі 98,83 грн. (а.с. 41).

08 серпня 2018 року Головним управлінням ДФС в Одеській області винесено рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018 року № НОМЕР_1, яким на підставі ч. 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування застосовано до ПАТ товариства акціонерний банк “Порто-Франко” штраф у розмірі 36717,83 грн. (20% з 01.01.2015 року) за період з 21.02.2017 року до 21.07.2017 року, та нараховано пеню у розмірі 268,35 грн. (0,1 % від суми недоїмки) (а.с. 12).

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 6 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Відповідно до ч. 11, 12 ст. 9 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Згідно ч. 10 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Пунктом 6 частини 1 статті 2 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) ліквідація банку - процедура припинення банку як юридичної особи відповідно до законодавства.

Згідно ч. 5 ст. 44 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» ліквідація банку має бути завершена не пізніше двох років з дня початку процедури ліквідації банку. Фонд має право прийняти рішення про продовження ліквідації банку на строк до двох років з можливістю повторного продовження на строк до одного року.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 46 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» (в редакції чинній на момент введення процедури ліквідації ПАТ АБ “Порто-Франко”) з дня початку процедури ліквідації банку припиняється нарахування відсотків, неустойки (штрафу, пені) та застосування інших санкцій за всіма видами заборгованості банку, а також не застосовується індекс інфляції за весь час прострочення виконання грошових зобов’язань банку.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку» від 16.07.2015 року № 629-VIII, який набрав чинності 12.08.2015 року, виключено пункт 4 частини другої статті 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб».

Згідно ч. 3 ст. 46 ЗУ «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» під час здійснення ліквідації у банку не виникає жодних додаткових зобов’язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов’язаних із здійсненням ліквідаційної процедури. Вимоги за зобов’язаннями банку із сплати податків і зборів (обов’язкових платежів), що виникли під час проведення ліквідації, можуть пред’являтися тільки в межах ліквідаційної процедури та погашаються у сьому чергу відповідно до статті 52 цього Закону.

З аналізу приписів ст. 46 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» врегульовано період під час якого у банківської установи не виникає жодних додаткових зобов'язань, зокрема зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), і таким періодом є строк проведення ліквідації банківської установи, який визначений, зокрема частиною п'ятою статті 44 зазначено Закону.

Таким чином під час вирішення спірних правовідносин визначальним є саме період під час якого не виникає жодних додаткових зобов'язань, а відтак не може бути застосовано штрафні та фінансові санкції.

Аналогічну позицію висловлено Верховним Судом в постанові від 04 грудня 2018 року по справі № 826/11017/16 (№ К/9901/56919/18).

Судом встановлено, що 30 січня 2015 року рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 19 розпочато процедуру ліквідації публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” з відшкодування з боку Фонду коштів за вкладами фізичних осіб, відповідно до плану врегулювання, з 30 січня 2015 року (а.с. 9).

29 грудня 2015 року рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 248 продовжено строки здійснення процедури ліквідації публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” на два роки по 29.01.2018 року включно (а.с. 10).

18 січня 2018 року рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 125 продовжено строки здійснення процедури ліквідації АБ “Порто-Франко” на один рік з 30.01.2018 по 29.01.2019 року включно (а.с. 11).

Таким чином, з 30 січня 2015 року, дати введення процедури ліквідації, діяльність публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” врегульована Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», у публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” не виникає жодних додаткових зобов'язань, а відтак до публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” не може бути застосовано штрафні та фінансові санкції.

Разом з тим, всупереч приписів Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», ГУ ДФС в Одеській області застосовано до публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” штрафні санкції та нараховано пеню.

За таких підстав, суд дійшов висновку, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018 року № НОМЕР_1 прийнято Головним управлінням ДФС в Одеській області необґрунтовано та без урахування всіх обставин, що мали значення для його прийняття.

Частиною 14 статті 25 ЗУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа органу доходів і зборів у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.

Разом з тим, доказів на підтвердження погодження ГУ ДФС в Одеській області рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018 року № НОМЕР_1 з Пенсійним фондом, відповідачем суду не надано.

Крім того, ч. 1-4 ст. 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” визначено, що рішення, прийняті органами доходів і зборів та органами Пенсійного фонду з питань, що належать до їх компетенції відповідно до цього Закону, є обов'язковими до виконання платниками єдиного внеску, посадовими особами і застрахованими особами. Положення цієї статті поширюються лише на тих платників, які відповідно до цього Закону зобов'язані нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. У разі несплати або несвоєчасної сплати частини суми страхових внесків, що сплачується за рахунок коштів державного бюджету відповідно до Закону України "Про державну підтримку сільського господарства України", положення цієї статті застосовуються виключно щодо суми страхових внесків, що має сплачуватися платником єдиного внеску. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Аналогічний порядок визначений Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449.

При цьому, доводи відповідача щодо відсутності погодження Пенсійного фонду у встановленій додатком 12 Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, формі рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є необґрунтованими, оскільки наявність чи відсутність у затверджені формі рішення погодження Пенсійного фонду не позбавляє орган доходів і зборів обов’язку погоджувати вказане рішення з Пенсійним фондом, а сплата платником податку штрафу не є підставою для не направлення на адресу останнього вимоги про сплату недоїмки.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих сторонами доказів, з урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, суд вважає, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1762,00 грн., відповідно до оригіналу платіжного доручення № 20693 від 26.11.2018 року (а.с. 3).

Таким чином, відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” (код ЄДРПОУ 13881479, адреса місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 10) слід стягнути судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).

Керуючисьст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 77, 90, 132, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” (код ЄДРПОУ 13881479, адреса місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 10) до Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) про визнання протиправним та скасування рішення, - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДФС в Одеській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску від 08.08.2018 року № НОМЕР_1.

Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646, адреса місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, буд. 5) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Публічного акціонерного товариства акціонерний банк “Порто-Франко” (код ЄДРПОУ 13881479, адреса місцезнаходження: 65026, м. Одеса, вул. Пушкінська, 10) судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1762,00 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 копійок).

Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.

Повний текст рішення складено та підписано 04 березня 2019 року.

Суддя О.А. Левчук

.