
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3425/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” до Державної фіскальної служби України (відповідач-1), Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області (відповідач-2) про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” звернулося до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 1, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” 31 травня 2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов'язати Державну фіскальну службу України здійснити державну реєстрацію податкової накладної № 1 на суму 518228 грн. 10 коп., складеної товариством з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” 31 травня 2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного подання.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідач-1 протиправно виніс рішення щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 1, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” 31 травня 2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Також, зазначив, що відповідач-1 протиправно не зареєстрував в Єдиному реєстрі податкових накладних – податкову накладну № 1 на суму 518228 грн. 10 коп.
Представником відповідача-1 надано відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити в задоволенні позовних вимог, оскільки рішення про відмову в реєстрації податкової накладної приймалось не відповідачем-1, а відповідачем-2.
Також зазначив, що позивачем не було надано необхідні документи для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної № 1, а тому відповідачем було правомірно винесено рішення від 22.06.2018 № 810475/40421931 щодо відмови у реєстрації цієї податкової накладної .
З огляду на викладене, позивачем порушено сам порядок реєстрації податкової накладної № 1, а тому відповідач-1 діяв в межах наданих йому повноважень (а.с. 35-37).
Ухвалою суду від 04 лютого 2019 року залучено співвідповідача - Головне управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області (відповідач-2) (а.с. 44).
Відповідачем-2 не подано відзиву на позовну заяву.
Дослідивши та оцінивши надані докази, суд встановив наступне.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з підпунктами “а”, “б” пункту 185.1 статті 185 ПК України об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України та постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Судом встановлено, що позивачем 14.06.2018 направлено до ДФС України на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкову накладну без номеру та без дати на загальну суму з ПДВ 518228,10 грн. (а.с. 17).
Контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пп. 1.6 п. 1 “Критеріїв ризиковості платника податку”, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
Так, в квитанції № 1 від 14.06.2018 зазначено, що відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.05.2018 №1 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп.1.6 п.1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник “D” = 0227605794235093231248480082001407294503,"Р"= (а.с. 17).
Позивачем не надані пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Натомість позивач звернувся до суду, з позовною вимогою в якій просить, визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 1, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” 31 травня 2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому суд зазначає, що позивачем не заявлялась позовна вимога про скасування рішення відповідача 2 про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.06.2018 № 810475/40421931, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної та яке було чинним на час звернення позивача до суду з адміністративним позовом.
Так, у відповідності до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. N 117 (в подальшому – Порядок № 117) податкові накладні / розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику), що подаються на реєстрацію в Реєстрі до проведення моніторингу, за результатами якого можливе зупинення їх реєстрації, перевіряються відповідно до таких ознак:
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, що є звільненою від оподаткування;
2)обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих на реєстрацію у місяці, іншому ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений в них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно значення показників D та P, розрахованих у наведеному у цьому підпункті, мають такі розміри: D > 0,05, P < P м х 1,4, де:
D - розрахункова величина, яка дорівнює S/T;
S - загальна сума сплачених за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування, сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої під час ввезення товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами;
T - загальна сума постачання товарів/послуг на митній території України, що оподатковуються за ставками 0, 20 і 7 відсотків, зазначеними платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування;
P - сума податку на додану вартість, зазначена платником податку в податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі у звітному (податковому) періоді, з урахуванням поданої на реєстрацію в Реєстрі податкової накладної / розрахунку коригування;
P м - найбільша місячна сума податку на додану вартість, зазначена у податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих платником податку в Реєстрі за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну / розрахунок коригування.
Значення показника D за останні 12 календарних місяців обраховується ДФС станом на перше число календарного місяця та кожного 10 числа стає доступним платнику податку в електронному кабінеті.
Згідно п. 6 Порядку № 117 у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до п. 12, 13 Порядку № 117 у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування;
2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;
3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.
З огляду на викладене, відповідач-1 при зупиненні реєстрації податкової накладної та наданні пропозиції позивачу щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі діяв правомірно та в межах наданих повноважень.
Таким чином, в задоволенні позовної вимоги позивача, в якій він просить визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України щодо зупинення реєстрації податкової накладної № 1, складеної товариством з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” 31 травня 2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних - необхідно відмовити.
Стосовно позовної вимоги, в якій позивач просить зобов'язати Державну фіскальну службу України здійснити державну реєстрацію податкової накладної № 1 на суму 518228 грн. 10 коп., складеної товариством з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” 31 травня 2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного подання, то суд зазначає наступне.
Вказана вимога є похідною від первинної позовної вимоги, а тому з урахуванням того, що відповідач-1 правомірно прийняв рішення щодо зупинення реєстрації податкової накладної, у задоволенні позовної вимоги стосовно зобов'язання Державної фіскальної служби України здійснити державну реєстрацію податкової накладної № 1 на суму 518228 грн. 10 коп., складеної товариством з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” 31 травня 2018 року, в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її фактичного подання - необхідно відмовити.
Судових витрат, які підлягають стягненню на користь відповідачів судом не встановлено.
Керуючись ст. 139, 143, 241-246, 255, 263 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю “Алсіті-Сервіс” (АДРЕСА_1, 28000; адреса для листування: вул. Ярмаркова, 46, м. Олександрія, Кіровоградська область, 28000) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197), Головного управління державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. В. Перспективна, 55, м.Кропивницький, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправним рішення та зобов’язання вчинити дії – відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду ОСОБА_1