
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 лютого 2019 р. Справа №480/8/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Павлічек В.О.,
за участю секретаря судового засідання - Нікітас К.В.,
представника відповідача - Горбачової Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_2.), звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - відповідач), в якій просить:
- визнати протизаконною бездіяльність Глухівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Сумської області в ненаданні відповіді ОСОБА_2 у встановлений законом строк на його заяву від 19 листопаду 2018 року про перерахунок йому додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, як особі віднесеної до категорії 1, згідно з ст. 50 Закону України № 796-ХІІ Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
- зобов'язати Глухівське об'єднане управління пенсійного Фонду України Сумської області провести перерахунок та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеної до категорії 1 згідно з ст. 50 Закону України № 796 - XII Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2015 року і подальшому.
Позовні вимоги обгрунтовуються тим, що 19 листопада 2018 р. позивач звернувся із заявою до Глухівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Сумської області щодо перерахунку додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю особам віднесеним до 1 категорії, згідно ст. 50 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які страждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з 01 січня 2015 року по даний час. Проте на своє звернення відповіді так і не отримав і пенсію відповідачем на даний час не перераховано.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.
На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якій проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що Управлінням було розглянуло заяву ОСОБА_2 від 19.11.2018 (з датою місця відправлення 20.11.2018) про перерахунок пенсії згідно статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2015 року по даний час як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду війни 2 групи та 29.11.2018 прийняло рішення № 99 про відмову в перерахунку пенсії. 06.12.2018 за вих. № 8810/06-31 простою кореспонденцією було направлено ОСОБА_2 повідомлення про відмову в перерахунку пенсії за його заявою від 19.11.2018 (з датою місця відправлення поштового штемпеля 20.11.2018). В свою чергу, ОСОБА_2 до 14.05.2015 був особою з інвалідністю III групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. а з 14.05.2015 став особою з інвалідністю II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тому на підставі ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.п. 11 п. 13 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» управлінням щомісячно нараховувалась та виплачувалась позивачу додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, що належить до категорії 1, з 01.01.2015 по 13.05.2015 в розмірі 284,70 грн., а з 14.05.2015 - в розмірі 379,60 грн. Таким чином, починаючи з 01.01.2015, відповідачем нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_2 додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 1, відповідно до норм чинного законодавства - ст. 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та п.п.1 п. 13 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Позивач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував та просив відмовити в їх задоволенні.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 15.12.1998 року перебуває на обліку в Глухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Сумської області та отримує пенсію за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, прирівняний до інваліда війни відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
19.11.2018 року позивач звернувся із заявою до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про перерахунок пенсії згідно статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2015 року по даний час як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду війни 2 групи (а.с. 13).
Проте відповіді на час звернення до суду, позивач не отримав та перерахунок пенсії не здійснено.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Порядок звернення за перерахунком пенсії закріплено у ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч. 1 ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
За приписами ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Разом з тим, Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року N 22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 1.5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заява, зокрема, про перерахунок пенсії подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії.
Згідно з п. 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» днем звернення за перерахунком пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, заяви з усіма необхідними документами. Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
За приписами п. 4.3 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
З аналізу зазначених норм законодавства суд вбачає, що територіальний орган Пенсійного фонду зобов'язаний не пізніше 10 днів після надходження, зокрема заяви про перерахунок пенсії, розглянути її та прийняти рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
З матеріалів справи суд вбачає, що заяву позивачем було надіслано до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області поштою, при цьому на поштовому штемпелі місця відправлення заяви на конверті вказана дата 20.11.2018 року (а.с. 27).
29.11.2018 року Глухівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Сумської області прийнято Рішення № 99 про відмову в перерахунку пенсії (а.с. 28).
Відповідно до п. 4.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.
Суд зазначає, що представником відповідача було надано копію листа від 06.12.2018 року № 8810/03-31 щодо розгляду заяви позивача від 21.11.2018 року про перерахунок пенсії згідно статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2015 року по даний час як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, інваліду війни 2 групи, проте належних доказів направлення даного листа позивачу, відповідачем суду надано не було.
Фактично відповідачем розглянуто заяву ОСОБА_2 від 19 листопаду 2018 року, однак позивача не було повідомлено про наслідки розгляду його заяви.
При цьому суд зазначає, що реєстр вихідної кореспонденції не є належним доказом відправлення листа від 06.12.2018 року № 8810/03-31 щодо розгляду заяви від 19.11.2018 року позивачу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не виконало покладеного на нього обов'язку щодо доказування правомірності дій при розгляді заяви ОСОБА_2.
Враховуючи викладене суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню в частині визнання протиправною бездіяльність Глухівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Сумської області щодо не направлення відповіді ОСОБА_2 на його заяву від 19 листопаду 2018 року про перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як особі віднесеної до категорії 1, згідно з ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Щодо позовних вимог про зобов'язання Глухівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Сумської області провести перерахунок та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеної до категорії 1 згідно з ст. 50 Закону України № 796-XII Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2015 року і подальшому, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення врегульовані Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до приписів статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції, чинній на момент призначення пенсії) Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірах:
- інвалідам I групи - 100 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам II групи - 75 процентів мінімальної пенсії за віком;
- інвалідам III групи, дітям-інвалідам, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу - 50 процентів мінімальної пенсії за віком.
01.01.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VІІІ.
Підпунктом 9 пункту 4 розділу I цього Закону внесено такі зміни до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 230/96-ВР від 06.06.1996, а саме текст статті 50 викладено у такій редакції: "Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Порядок та розмір щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою затверджено Порядок обчислення пенсії особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок № 1210).
Так, відповідно до п.п. 1 п. 13 Порядку № 1210 особам, що належать до категорії 1, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виплачується у таких розмірах, зокрема:
з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:
особам з інвалідністю І групи - 474,5 гривні;
особам з інвалідністю II групи - 379,6 гривні;
особам з інвалідністю III групи - 284,7 гривні.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 до 14.05.2015 був особою з інвалідністю III групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а з 14.05.2015 став особою з інвалідністю II групи з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Тому на підставі ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.п.1 п. 13 Порядку № 1210 відповідачем щомісячно нараховувалась та виплачувалась позивачу додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, особі, що належить до категорії 1, з 01.01.2015 по 13.05.2015 в розмірі 284,70 грн, а з 14.05.2015 - в розмірі 379,60 грн. Даний факт підтверджується довідкою Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області від 23.01.2019 року № 1043/05-20 (а.с. 32).
Таким чином, суд зазначає, що починаючи з 01.01.2015, відповідачем нараховувалась та виплачувалась ОСОБА_2 додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі, віднесеної до категорії 1, відповідно до норм чинного законодавства - ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та п.п.1 п. 13 Порядку № 1210.
Щодо посилання позивача на рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 №6-р/2018, суд зазначає наступне.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р/2018 визнані неконституційними лише окремі положення Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 № 76-VІІІ.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р/2018 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними):
- підпункт 2, абзаци перший, другий підпункту 3, підпункт 4, абзаци перший, другий підпункту 5, абзаци перший - четвертий підпункту 6, підпункт 7 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII;
- частину третю статті 22, частину другу статті 24, частину сьому статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII зі змінами;
- статтю 53 (крім її назви), статтю 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII.
Встановлено, що підпункт 2, абзаци перший, другий підпункту 3, підпункт 4, абзаци перший, другий підпункту 5, абзаци перший - четвертий підпункту 6, підпункт 7 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII; частина третя статті 22, частина друга статті 24, частина сьома статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII зі змінами; стаття 53 (крім її назви), стаття 60 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року N 796-XII у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28 грудня 2014 року N 76-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Тобто, виходячи зі змісту рішення Конституційного Суду України від 17.07.2018 № 6-р/2018, підпункт 9 пункту 4 розділу I Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" № 76-VIII від 28.12.2014 неконституційним не визнавався.
Відтак, суд зазначає, що стаття 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" продовжує діяти у редакції Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" №76-VIII від 28.12.2014, і за її змістом щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається саме у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Разом з тим суд зазначає, що наведена у позовній заяві редакція ст. 50 Закону України № 796 - XII Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» діяла до 28.12.2007 року.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов'язання Глухівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Сумської області провести перерахунок та виплатити додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеної до категорії 1 згідно з ст. 50 Закону України № 796 - XII Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 1 січня 2015 року і подальшому, є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Глухівського об'єднаного управління пенсійного Фонду України Сумської області (вул. Спаська, 54, м. Глухів, Сумська область, 41400, код 37437447) щодо не направлення відповіді ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) на його заяву від 19 листопаду 2018 року про перерахунок додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю як особі віднесеної до категорії 1, згідно з ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 04.03.2019 року.
Суддя В.О. Павлічек