Ухвала суду № 80216589, 04.03.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.03.2019
Номер справи
420/1082/19
Номер документу
80216589
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/1082/19

УХВАЛА

04 березня 2019 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Юхтенко Л.Р., вивчивши позовну заяви ОСОБА_1 (НОМЕР_2; місце проживання: АДРЕСА_1) до Чорноморського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 35067163, місцезнаходження: 68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Данченко, буд. 3-Б), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_2 (ІН НОМЕР_1, місце проживання: АДРЕСА_2) про спростування (виключення) недостовірної інформації відносно ОСОБА_3, записаному в актовому записі про встановлення батьківства №15, складеного виконкомом Олександрійської селищної ради м. Іллічівська Одеської області від 22.07.1977 року в частині відомостей про батька ОСОБА_4, а саме: шляхом визнання даного актового запису недійсним та анулювання цього акту; зобов'язання анулювати актовий запис про встановлення батьківства та визнання недійсним свідоцтво про народження ОСОБА_2, серія НОМЕР_3 від 20.12.1979 року та зобов'язання внести зміни, -

В С Т А Н О В И В:

До суду 25 лютого 2019 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Чорноморського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області, за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_2 про спростування (виключення) недостовірної інформації відносно ОСОБА_3, записаному в актовому записі про встановлення батьківства №15, складеного виконкомом Олександрійської селищної ради м. Іллічівська Одеської області від 22.07.1977 року в частині відомостей про батька ОСОБА_4, а саме шляхом визнання даного актового запису недійсним та анулювання цього акту; зобов'язання анулювати актовий запис про встановлення батьківства та визнання недійсним свідоцтво про народження ОСОБА_2, серія НОМЕР_3 від 20.12.1979 року та зобов'язання внести зміни.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Вивчивши матеріали позовної заяви, виходячи із змісту спірних правовідносин та позовних вимог позивача, суддя дійшов висновку, що ця справа не належить розгляду в порядку адміністративного судочинства, з огляду на таке.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України, публічно-правовий спір - спір, зокрема, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до п. 1, 4 ч. 1 ст. 19 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження та спорах, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинним адміністративних договорів.

Як вбачається зі змісту позовних вимог, позивач просить спростувати недостовірну інформацію відносно ОСОБА_3, записану в актовому записі про встановлення батьківства №15, складеного виконкомом Олександрійської селищної ради м. Іллічівська Одеської області від 22.07.1977 року в частині відомостей про батька ОСОБА_4, а саме: шляхом визнання даного актового запису недійсним та анулювання цього акту; зобов'язання анулювати актовий запис про встановлення батьківства та визнати недійсним свідоцтво про народження ОСОБА_2, серія НОМЕР_3 від 20.12.1979 року, зобов'язання внести зміни.

Матеріали позовної заяви свідчать про те, що спірні правовідносини пов'язані з внесенням змін до актового запису встановлення батьківства №15, складеного виконкомом Олександрійської селищної ради м. Іллічівська Одеської області від 22.07.1977 року.

Актами цивільного стану є події та дії, які нерозривно пов'язані з фізичною особою і започатковують, змінюють, доповнюють або припиняють її можливість бути суб'єктом цивільних прав та обов'язків. Актами цивільного стану є народження фізичної особи, встановлення її походження, набуття громадянства, вихід з громадянства та його втрата, досягнення відповідного віку, надання повної цивільної дієздатності, обмеження цивільної дієздатності, визнання особи недієздатною, шлюб, розірвання шлюбу, усиновлення, позбавлення та поновлення батьківських прав, зміна імені, інвалідність, смерть тощо. Державній реєстрації підлягають народження фізичної особи та її походження, громадянство, шлюб, розірвання шлюбу у випадках, передбачених законом, зміна імені, смерть (ч. 1, 2, 3 ст. 49 Цивільного кодексу (далі - ЦК України).

Аналогічні за змістом приписи закріплені у ст. 2 Закону України від 01 липня 2010 року № 2398-VI «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» (далі - Закон № 2398-VI).

Державна реєстрація актів цивільного стану проводиться з метою забезпечення реалізації прав фізичної особи й офіційного визнання і підтвердження державою фактів народження фізичної особи та її походження, шлюбу, розірвання шлюбу, зміни імені, смерті (ч. 1 ст. 9 Закону № 2398-VI), тобто дій/подій, що впливають на набуття,зміну чи припинення цивільних прав та обов'язків.

Внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

За наслідками перевірки зібраних документів орган державної реєстрації актів цивільного стану складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису цивільного стану або про відмову в цьому. У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку вказуються причини відмови та зазначається про можливість її оскарження в судовому порядку (ч. 1 ст. 22 Закону № 2398-VI).

Порядок внесення змін до актових записів цивільного стану також регулюють Правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12 січня 2011 року № 96/5 (далі - Правила).

Відповідно до п. 1.1. розд. І Правил, внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться районними, районними у містах, міськими (міст обласного значення), міськрайонними, міжрайонними відділами державної реєстрації актів цивільного стану головного територіального управління юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством. У разі відмови у внесенні змін до актових записів цивільного стану у висновку відділу державної реєстрації актів цивільного стану вказуються причини відмови та зазначається про можливість оскарження його у судовому порядку.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Наведений перелік способів захисту цивільних прав та інтересів не є вичерпним, оскільки суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.

У пункті 2.13 Правил зазначено, що підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є, зокрема, рішення суду про встановлення неправильності в актовому записі цивільного стану.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач звернувся до суду для захисту права на забезпечення органом державної влади особистого немайнового права (ч. 1 ст. 273 ЦК України) на спростування недостовірної інформації відносно ОСОБА_3, записану в актовому записі про встановлення батьківства №15, складеного виконкомом Олександрійської селищної ради м. Іллічівська Одеської області від 22.07.1977 року в частині відомостей про батька ОСОБА_4, а саме шляхом визнання даного актового запису недійсним та анулювання цього акту; зобов'язання анулювати актовий запис про встановлення батьківства, а не для оскарження відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести зміни до актового запису цивільного стану.

Суди за правилами цивільного судочинства повинні встановлювати обставини, що підтверджують або спростовують факт, та залежно від встановлених обставин вирішувати питання про неправильність актового запису і зобов'язання відповідача внести зміни до цього запису, вказавши вірну дату.

Натомість, у справах про оскарження відмови внести за заявою особи зміни до актового запису цивільного стану суд за правилами адміністративного судочинства вивчає наявність чи відсутність достатніх підстав для прийняття відповідного рішення, зокрема, перевіряє чи відповідні рішення прийняті на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення.

Завдання адміністративного суду у таких справах полягає, насамперед, у перевірці додержання процедури розгляду та прийняття органом реєстрації актів цивільного стану відповідного рішення.

Адміністративний суд, розглядаючи такі справи, не вправі вийти за межі їх публічно-правових аспектів і встановлювати юридичні факти, що мають значення для внесення змін до актових записів цивільного стану(пп. 48, 49 постанови Великої Палати Верховного Суду від 14 листопада 2018 року у справі № 425/2737/17-ц).

Таким чином, враховуючи суть спірних правовідносин та суб'єктний склад сторін у справі, суд вважає, що цей спір не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Зазначена правова позиція викладена у постанові Великої палати Верховного Суду від 23 січня 2019 року по справі №807/45/17.

Згідно з ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до п. 1 ч.1 ст. 170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо позов не слід розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Крім того, суд звертає увагу, що в межах цивільної справи № 22-ц/785/1196/15 вже розглядались позовні вимоги позивача про визнання недійсним актового запису № 15 про встановлення батьківства від 22.07.1977 року та його анулювання; визнання недійсним актового запису № 95 про народження ОСОБА_6 від 22.07.1977 року в частині внесенні відомостей про батька, виключення прізвище «Трэстьяна» і повернення прізвище дитини «Кустов»; зобов'язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції в Одеській області внести відповідні зміни у актовий запис про народження № 95 від 22.07.1977 року та анулювання актового запису про встановлення батьківства № 15 від 22.07.1977 року; визнання недійсним свідоцтва про народження ОСОБА_2, серія НОМЕР_3 від 20.12.1979 року; зобов'язання відділу державної реєстрації актів цивільного стану Іллічівського міського управління юстиції в Одеській області внести відповідні зміни у актовий запис про народження № 95 від 22.07.1977 року, у задоволенні яких рішенням апеляційного суду Одеської області від 22.06.2015 року, було відмовлено, яке залишено без змін ухвалою Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.10.2015 року.

З урахуванням зазначеного, позовна заява ОСОБА_1 не може розглядатися в порядку адміністративного судочинства, а тому суд відмовляє позивачу у відкритті адміністративного провадження.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 4, 19, 170,171, 256, 293,295 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовною заявою ОСОБА_1 (НОМЕР_2; місце проживання: АДРЕСА_1) до Чорноморського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції в Одеській області (код ЄДРПОУ 35067163, місцезнаходження: 68001, Одеська обл., м. Чорноморськ, вул. Данченко , буд. 3-Б), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог ОСОБА_2 (НОМЕР_4, місце проживання: АДРЕСА_2) про спростування (виключення) недостовірної інформації відносно ОСОБА_3, записаному в актовому записі про встановлення батьківства №15, складеного виконкомом Олександрійської селищної ради м. Іллічівська Одеської області від 22.07.1977 року в частині відомостей про батька ОСОБА_4, а саме шляхом визнання даного актового запису недійсним та анулювання цього акту; зобов'язання анулювати актовий запис про встановлення батьківства та визнання недійсним свідоцтво про народження ОСОБА_2, серія НОМЕР_3 від 20.12.1979 року та зобов'язання внести зміни.

Роз'яснити позивачу, що з цим позовом він має право звернутися до місцевого загального суду в порядку цивільного судочинства.

Копію ухвали разом із заявою та всіма додатками до неї надіслати позивачеві.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки передбаченіст.ст.293,295 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч.1 Перехідних положень КАС України.

Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 256 КАС України.

Суддя: Л.Р. Юхтенко