Рішення № 80215954, 20.02.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2019
Номер справи
306/1489/17
Номер документу
80215954
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

20 лютого 2019 року м. Ужгород№ 306/1489/17 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Іванчулинця Д.В.,

при секретарі судового засідання – Костелей І.Ф.,

за участю:

позивач – не з’явився,

представника відповідача 1 – ОСОБА_1,

представник відповідача 2 – не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до ч. 3 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20 лютого 2019 року проголошено вступну та резолютивну частини Рішення. У зв’язку з відрядженням головуючого судді Іванчулинця Д.В. у період з 25.02.2019 р. по 01.03.2019 р. повний текст Рішення виготовлено 04 березня 2019 року.

13 липня 2017 року позивач – ОСОБА_2 в особі представника – ОСОБА_3 звернувся до Свалявського районного суду Закарпатської області з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області (далі – відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області (далі – відповідач 2), якою просив суд: 1) визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області щодо не виготовлення та не направлення до Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області належної довідки про розмір грошового забезпечення позивача ОСОБА_2 з повною реальною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за № 4 “Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня за № 393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2015 року за № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення для подальшого перерахунку та виплати пенсії протиправною; 2) зобов’язати Ліквідаційну комісію Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року за № 4 “Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінеті Міністрів України від 17 липня № 393, з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2015 року за № 988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення; 3) визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії за вислугу років та обмеження її розміру; 4) зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду у Закарпатській області, на підставі уточненої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 провести з урахуванням розрахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України за № 988 від 11 листопада 2015 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Ухвалою Свалявського районного суду Закарпатської області від 09 жовтня 2017 року адміністративну справу за № 306/1489/17 за позовною заявою ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії – передано на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року прийнято дану адміністративну справу до провадження.

Ухвалою суду від 26 грудня 2017 року замінено неналежного відповідача 1 Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Закарпатський області на належного відповідача 1 – Управління МВС України в Закарпатській області.

20 лютого 2018 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду провадження у справі № 306/1489/17 зупинено до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі Пз/9901/1/18 за позовом ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії.

Ухвалою судді від 11 січня 2019 року поновлено провадження в даній адміністративній справі та призначено судове засідання на 1 лютого 2019 року.

З урахуванням уточнених позовних вимог, такі обґрунтовані тим, що Законом України «Про внесення змін до деяких Законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року, який набув чинності з 29 грудня 2015 року, внесено зміни до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема статтю 63 після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахування видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Ліквідаційна комісія УМВС України в Закарпатській області та Головне управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області відмовили позивачу у включенні до довідки про грошове забезпечення у перерахунку пенсії всіх видів грошового забезпечення та обмеження її розміру. 2 лютого 2017 року позивач звернувся до Г У ПФУ в Закарпатській області з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням суми грошового забезпечення відповідно до вищевказаної довідки. Листом відповідача 2 від 14 лютого 2017 року № 40/ К 9901, позивачу відмовлено в перерахунку пенсії та надано роз'яснення щодо розміру призначеної пенсії та порядку перерахунку призначених пенсійних виплат. Зокрема, зазначено, що Міністерство (відомство) силової структури зобов'язане повідомити Пенсійний фонд України про необхідність проведення перерахунку, а уповноважений орган силової структури надати довідки про грошове забезпечення для обчислення нового розміру пенсії, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, затвердженого Постановою КМУ від 13 лютого 2008 року № 45. У зв'язку з тим. що від силових структур відповідних повідомлень не надходило, відсутні підстави для проведення такого перерахунку. Згідно довідки Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про грошове забезпечення позивача яке складається з посадового окладу-2500 грн. спеціальне звання ( капітан міліції) 1800 грн. надбавка за вислугу років 2150 грн. надбавка за специфічні умови проходження служби (надбавка за виконання особливо важливих завдань) 50% з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, та вислуги років – 3225 грн. премія 60 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання, та вислуги років - 5805 грн. всього 15 480 грн. Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даним позовом. Відповідно до статті 102 Закону України "Про Національну поліцію" № 580 – VIII від 2 липня 2015 року № 580-VIII пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби. та деяких інших осіб". Враховуючи зазначене просить позов задовольнити.

Відповідач 1 надав суду відзив на позовну заяву та заперечення на заяву щодо збільшення позовних вимог, відповідно до яких просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що позовні вимоги є незаконними та необґрунтованими, оскільки не відповідають постанові Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 та постанові Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р . № 45. Зазначив, що відповідно п. 5 Порядку № 45 затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах зазначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування х урахуванням таких його видів, додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Також звертає увагу, що станом на 01.01.2016 року момент виникнення права на перерахунок пенсії ( 29.12.2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015р. № 900-VIII) грошове забезпечення співробітникам ГУНП в Закарпатській області здійснювалась лише з основних видів, отже жодних премій та надбавок в грудня 2015 року не нараховувалось та не виплачувалось. Стосовно позовної вимоги позивача зобов’язати ліквідаційну комісію УМВС України в Закарпатській області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Закарпатській області належну нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією за формою згідно Порядку № 45, вказує, що то дана позовна вимога є безпідставна, оскільки ліквідаційна комісія УМВС України в Закарпатській області при видачі зазначеної довідки керувалась вимогами Порядку проведення перерахунку пенсій, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 підготовлена на підставі матеріалів особової справи позивача та постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988, наказу МВС України № 138 від 07.02.2017 р. Форма та зміст зазначеної довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідають вимогам Порядку проведення перерахунку пенсій встановлених постановою Кабінету Міністрів. На підставі наведеного просить відмовити в задоволені позову.

З відзиву на позовну заяву відповідача 2 та із заперечень на заяву про уточнення позовних вимог, вбачається, що останній позовні вимоги не визнає та просить відмовити в задоволенні позову, обґрунтовуючи тим, що відповідно до статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перерахунок пенсій особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуваннямвидів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Разом з тим, зазначеною статтею встановлено, що призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. Звертає увагу, що будь-якого рішення Кабінету Міністрів України про зміну або підвищення розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення, введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), премій для поліцейських на момент звернення позивача до органу Пенсійного фонду прийнято не було. А прийнята кабінетом Міністрів України постанова «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11 листопада 2015 року № 988, яка набрала чинності 02 грудня 2015 року, на момент звернення позивача до головного управління не породжувала підстав для перерахунку пенсії позивача, оскільки вказаною постановою не змінюються та не підвищуються оклади як цього вимагає пенсійне законодавство, а встановлюються нові оклади для поліцейських. Тому вищезазначену постанову Кабінету Міністрів України не можна було розглядати як акт, яким було змінено розмір і види грошового забезпечення для поліцейських (як цього вимагає положення ст. 63 Закону), оскільки цим нормативно-правовим актом види і розмір грошового забезпечення поліцейських було встановлено вперше в історії незалежності України. Окрім того, вказує. Що однією з передумов для здійснення перерахунку є повідомлення Пенсійного фонду силовими структурами про необхідність здійснення такого перерахунку. Однак, на час звернення позивача про перерахунок пенсії, Пенсійний фонд України не був повідомлений силовими структурами про наявність підстав для здійснення перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції як це зазначено у п. 2 Порядку. Також зазначив, що до моменту надходження належної довідки про грошове забезпечення від УМВС, в головного управління не виникає обов’язку здійснювати перерахунок пенсії. Вказані обставини свідчать про передчасність покладання зобов’язання на головне управління перерахувати пенсію на підставі «уточненої довідки» до її надходження в головне управління. На підставі наведеного просить відмовити в задоволені позову.

У зв'язку із неявкою позивача та його представника у судове засідання 01.02.2019 року судове засідання відкладено на 20.02.2019 року.

В судове засідання позивач та його представник повторно не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, однак 19 лютого 2019 року від представника позивача на електронну пошту суду надійшло клопотання, в якому просить розглянути дану справу без його участі та без участі позивача.

Представник відповідача 2 в судове засідання не з’явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача 1 в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, проти задоволення таких заперечив та просив суд відмовити у задоволенні позову з мотивів, що викладені у відзиві на позовну заяву, наполягав на розгляді справи по суті, у зв'язку з повторною неявкою представника позивача.

Згідно п. 2 ч. 3 ст. 205 КАС України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про розгляд справи по суті на підставі наявних у ній доказів.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача 1 всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що позивач починаючи з 21 лютого 2005 року і по даний час перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, обчислену відповідно до вимог Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області та головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було відмовлено позивачу у включенні до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, всіх видів грошового забезпечення та обмеження її розміру.

03 лютого 2017 року на адресу головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області надійшла заява від 02 лютого 2017 року позивача якою просив провести перерахунок пенсії з урахуванням суми грошового забезпечення відповідно до вищезазначеної довідки, у відповідності до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23.12.2015 року та ст. 63 Закону України « Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Керуючись ст. 15 ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області було розглянуто звернення позивача та повідомлено про наслідки розгляду звернення листом від 14.02.2017 року № 40/К-99-01.

З огляду на порушене у зверненні питання, головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області повідомило позивача про відсутність підстав для здійснення перерахунку та надано роз'яснення щодо розміру призначеної пенсії та порядку перерахунку призначених пенсійних виплат. Зокрема, що підставою для перерахунку пенсій колишнім працівникам органів внутрішніх справ України стане рішення Кабінету Міністрів України прийняте після набрання чинності Законом № 900 (після 29.12.2015 р.). Орган пенсійного фонду України здійснює перерахунок та виплату пенсій військовослужбовцям, на підставі документів, що надані уповноваженими структурними підрозділами, у яких особа проходила службу (Міністерством внутрішніх справ України). Також повідомило, що на сьогоднішній день головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області не отримувало від Пенсійного фонду України повідомлення про підстави проведення перерахунку пенсій осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. У разі отримання такого повідомлення, перерахунок пенсії буде здійснено згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008р.

В подальшому головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області отримало повідомлення від Пенсійного фонду України про наявність підстав для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Закарпатській області у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988, наказу МВС від 06.04.2016 №260 направлено довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у зв’язку з надходженням від головного управління пенсійного фонду України в Закарпатської області списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

Згідно зазначеної довідки Голови ліквідаційної комісії УМВС України в Закарпатській області про грошове забезпечення позивача, така складається з посадового окладу – 2500 грн., спеціальне звання (капітан міліції) 1800 грн., надбавка за вислугу років 2150 грн., премія 2.73 % - 176 грн.

Вважаючи, що у довідці протиправно не відображена надбавка за специфічні умови проходження служби в розмірі 50 % з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання та вислуги років – 3225 грн., премія 60% з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання та вислуги років – 5805 грн., позивач звернувся до суду з цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частина 2 статті 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб"передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 (набрала чинності 02 грудня 2015 року), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016.

Згідно з частиною 3, 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на момент виникнення права на перерахунок пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Як зазначалось вище і вбачається із матеріалів справи, головою ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області було надіслано до головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку від 30 квітня 2017 року № N/A2743 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_2, в якій для перерахунку пенсії враховано: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років та премія.

Разом з тим, позивач з урахуванням уточнених позовних вимог просив суд зобов'язати Ліквідаційної комісії Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області належну нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача з повною реальною інформацією за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України " Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393", з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 2500 грн.; спеціальне звання - 1800 грн.; надбавка за вислугу років - 2150 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби (надбавка за виконання особливо важливих завдань) 50% з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання та вислуги років - 3225 грн.; премія 60% з урахуванням посадового окладу, окладу за спеціальне звання та вислуги років – 5805 грн.; всього 15 480 грн.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Згідно з п. 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов'язок інформувати безпосередньо Пенсійний фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Матеріали справи свідчать, що у травні 2017 року управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області було надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 року № 260.

Отже, Ліквідаційною комісією управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Закарпатській області було виконано вимоги Порядку № 45 шляхом направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області відповідного повідомлення про перерахунок пенсії, у тому числі і позивача.

Щодо розміру надбавок та премій, то відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.

Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку № 45 перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

МВС України листом від 20.04.2017 № 5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» доведено до відома головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року №Пз/9901/1/18 (зразкова справа №802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Згідно з ч. 3 ст. 291 КАС України при ухвалені рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатам розгляду зразкової справи, суд повинен враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатам розгляду зразкової справи.

Отже, висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 є необґрунтованими, а тому в задоволенні позову слід відмовити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З огляду на висновки суду про необґрунтованість позову, відсутні підстави для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення.

Частиною 1-2 ст.134 КАС України визначено, що витрати, пов'язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Частиною 1 ст.139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, аналізуючи вишенаведену норму закону, суд зазначає, що обов'язок з відшкодування судових витрат на користь позивача покладено на суб'єкта владних поноважень лише у випадку задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 в особі представника ОСОБА_3 до Управління Міністерства внутрішніх справ України у Закарпатській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області про визнання протиправною бездіяльності, визнання неправомірними дій та зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені пп. 15.5 п. 15 Розділу VII КАС України).

Суддя ОСОБА_4