
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2019 р. Справа № 480/239/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, в якій з урахуванням уточнених позовних вимог просить:
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з урахуванням довідки Територіального Управління судової адміністрації в Сумській області №04-1143-18 від 7 серпня 2018 року за зазначений період (з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 р.) та довідки від 14.12.2018 року №04-1731/18 за грудень 2018 року.
В обґрунтування уточнених позовних вимог зазначила, що є суддею у відставці та з 01.01.2011 р. отримує довічне грошове утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій та статус суддів". 09.08.2018 р. звернулась до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 р. та надала довідку, згідно якої посадовий оклад становить - 17620,00 грн., доплата за вислугу років 10572,00 грн. Листом №10624/03-п/с від 16.08.2018 р. відповідач повідомив, що перерахунок щомісячного довічного грошового утримання проведено з 01.08.2018 р., а підстав для перерахунку з 01.01.2018 р. не вбачається.
Крім цього, 19.12.2018 р., отримавши довідку ТУ ДСА у Сумській області про суддівську винагароду для обчислення щомісячного довічного грошового утримання, виданого на підставі особового рахунку за грудень 2018 р., позивач звернулась до відповідача з заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання з грудня 2018 р., однак перерахунок було зроблено з 01.01.2019 р., про що йдеться і у відповіді №16717/03-п/с від 27.12.2018 р.
Позивач вважає зазначені дії відповідача неправомірними та просить зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з урахуванням довідки Територіального Управління судової адміністрації в Сумській області №04-1143-18 від 7 серпня 2018 року за зазначений період (з 01 січня 2018 року по 31 липня 2018 р.) та довідки від 14.12.2018 року №04-1731/18 за грудень 2018 року.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що складові суддівської винагороди визначаються ч.2 ст. 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", а матеріальна допомога на оздоровлення не входить до суддівської винагороди в розумінні зазначеної статті. Крім цього, Законом України «Про ефективне управління майновими правами у сфері авторського права і (або) суміжних прав», який набрав законної сили з 22.07.2018 року внесено зміни до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (Закон №1774), якими передбачено, що до внесення змін щодо незастосування мінімальної заробітної плати, як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року.
Враховуючи положення п. 4 розділу II Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.01.2008 №3-1, управлінням було проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання позивачу з 01.08.2018 року, тобто з дня набрання законної сили Законом України «Про ефективне управління майновими правами у сфері авторського права і (або) суміжних прав». За таких умов відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні.
Ухвалою від 05.02.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, про що сторони повідомлені належним чином.
Дослідивши докази та письмові пояснення сторін, викладені у позові та відзиві, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є суддею у відставці та отримує довічне грошове утримання відповідно до Закону України "Про судоустрій та статус суддів" з 2011 р.
На звернення позивача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 р. листом №10624/03-п/с від 16.08.2018 р. відповідач повідомив, що з 01.08.2018 р. проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, однак відповідно до ст.135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до складу суддівської винагороди не входить матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, підстав для перерахунку з 01.01.2018 р. не вбачається (а.с. 9).
19.12.2018 р. позивач повторно звернулась до відповідача із заявою про перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на підставі довідки ТУ ДСА у Сумській області №041-1731/18 від 14.12.2018 р.
Листом №16717/03-п/с від 27.12.2018 р. відповідач повідомив, що з 01.01.2019 р. проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці, однак відповідно до ст.135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» до складу суддівської винагороди не входить матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки (а.с. 10).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Вирішуючи спір по суті, суд ураховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При цьому суд відмічає, що "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб'єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб'єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.
Статтею 141 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VIII у редакції Закону України "Про забезпечення права на справедливий суд" від 12.12.2015 визначено, що судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання.
Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 відсотків грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 відсотків заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Аналіз норм чинного законодавства дозволяє зробити висновок, що довічне грошове утримання судді у відставці залежить від грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. У разі зміни грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, здійснюється перерахунок раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання.
Крім цього, суд звертає увагу, що 21.07.2018 у газеті "Голос України" опубліковано Закон України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних" від 15.05.2018 №2415-VIII.
Даним законом внесено зміни до Закону України "По внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 №1774-VIII, зокрема, в абзаці 2 пункту 3 розділу ІІ слово та цифри "1600 гривень" замінено словами та цифрами "прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня календарного року, починаючи з 1 січня 2017 року".
Отже, дію цього Закону поширено на правовідносини, що виникли до набрання чинності цим нормативно-правовим актом, а саме: починаючи з 01 січня 2017 року.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2017 року встановлено у розмірі 1600 гривень.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2018 року становить 1762 гривні.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2019 року становить 1921 гривні.
З огляду на наведене, з 01 січня 2018 року посадовий оклад суддів встановлюється, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб 1762 гривні, з 01 січня 2019 року -1921 гривні, а тому саме з цієї дати зміна грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді, є підставою для проведення перерахунку раніше призначеного щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача на п.4 розділу ІІ Порядку подання документів для призначення (перерахунку) і виплати щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці органами Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.01.2018№3-1.
Як встановлено з матеріалів справи, довідкою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Сумській області №04-1143/18 від 07.08.2018, виданою ОСОБА_1, станом на 01.01.2018 при перерахунку довічного грошового утримання судді на відповідній посаді має бути враховано суддівська винагорода в сумі 29660,33 грн, зокрема: посадовий оклад - 17620,00 грн. та 10572,00 грн. - доплата за вислугу років, інші виплати, які враховуються при обчисленні щомісячного довічного грошового утримання (матеріальна допомога на оздоровлення) - 1468,33 грн. (а.с.14).
Таким чином, Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Сумській області під час формування вказаної довідки вказало в щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 1762,00 грн.
Враховуючи наведене, суд приходить висновку, що відмова відповідача у перерахунку ОСОБА_1 довічного грошового утримання судді у відставці з 01.01.2018 на підставі внесених змін до законодавства, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 1762,00 грн. є неправомірною.
Позовна вимога зобов'язального характеру є похідною від визнання дій неправомірними, а з урахуванням того, що позивачем доведено право на перерахунок довічного грошового утримання суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача здійснити перерахунок і виплату щомісячного довічного грошового утримання починаючи з 01.01.2018.
З огляду на наведене, та з урахуванням невірного тлумачення відповідачем норм Закону України "Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав", позов ОСОБА_1 в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 з 01.01.2018 року відповідно до довідки ТУ ДСА України у Сумській області №04-1143/18 від 07.08.2018 підлягає задоволенню.
Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату судді у відставці ОСОБА_1 щомісячного довічного грошового утримання судді з врахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення, що становить 1468,33 грн. (згідно довідки №04-1143/18 від 07.08.2018 р.) та 2202,50 грн. (згідно довідки №04-1751/18 від 27.12.2018 р.), суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
Статтею 133 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №2453-VI (чинної, на момент подання позивачем заяви про звільнення з посади судді у відставку) встановлено, що суддівська винагорода регулюється цим Законом, Законом України "Про Конституційний Суд України" та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: вислугу років; перебування на адміністративній посаді в суді; науковий ступінь; роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
Згідно статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» №1402-VIII (чинної, на момент звернення позивача до пенсійного фонду з відповідною заявою про здійснення перерахунку), суддівська винагорода регулюється цим Законом, та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами. Суддівська винагорода складається з посадового окладу та доплат за: 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) роботу, що передбачає доступ до державної таємниці.
За нормами статті 136 Закону №1402 та статті 134 Закону №2453 суддям надається щорічна оплачувана відпустка тривалістю 30 робочих днів з виплатою, крім суддівської винагороди, допомоги на оздоровлення в розмірі посадового окладу.
Відповідно до ст. 141 Закону №2453 судді, який вийшов у відставку, виплачується пенсія або за його вибором щомісячне довічне грошове утримання. Щомісячне довічне грошове утримання виплачується судді у розмірі 80 % грошового утримання судді, який працює на відповідній посаді. За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки заробітку, але не може бути більшим ніж 90 % заробітної плати судді, без обмеження граничного розміру щомісячного довічного грошового утримання.
Пунктом 25 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №1402-VIII встановлено, після набрання чинності цим Законом, розмір щомісячного довічного грошового утримання становить 80 % суддівської винагороди, обчисленої відповідно до положень Закону України «Про судоустрій і статус суддів». За кожний повний рік роботи на посаді судді понад 20 років розмір щомісячного довічного грошового утримання збільшується на два відсотки грошового утримання судді, але не може бути більшим ніж 90 % суддівської винагороди судді, обчисленої відповідно до зазначеного Закону.
Отже, враховуючи вимоги Закону №1402-VIII, судді у відставці виплачується за його вибором щомісячне довічне грошове утримання, у максимальному розмірі 90% заробітної плати (суддівської винагороди) судді, яка обчислюється з посадового окладу та доплат за вислугу років, перебування на адміністративній посаді в суді, науковий ступінь та роботу, що передбачає доступ до державної таємниці. Тобто, розмір довічного грошового утримання безпосередньо пов'язаний із розміром суддівської винагороди.
З аналізу наведеного у сукупності можна дійти висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення не входить до складу суддівської винагороди, з якої обчислюється щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці.
Суд вважає необґрунтованим посилання позивача на рішення Конституційного Суду України №4-рп/2016 від 08 червня 2016 року.
Так, рішенням Конституційного Суду України від 08 червня 2016 року №4-рп/2016 у справі за конституційними поданнями Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України(конституційності) положень частини третьої, абзацу 1, 2, 4, 6 частини п'ятою статті 141 Закону України Закону України «Про судоустрій і статус суддів» та положень пункту 5 розділу ІІІ Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (справа про щомісячне довічне грошове утримання суддів у відставці) визнано таким, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення, зокрема, частини третьої статті 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 жовтня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213- VIII.
Відповідно до вказаного рішення, частина третя статті 141 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453-VI у редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року №213-VIII, яка суперечить Конституції України, не підлягає застосуванню як така, що втратила чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
При цьому, зазначене рішення не стосується включення матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної оплачуваної відпустки у складову суддівської винагороди та розрахунку довічного грошового утримання судді.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку щодо відсутності законних підстав для включення допомоги на оздоровлення у довічне грошове утримання судді. При цьому, особливість пенсійного забезпечення судді, полягає, зокрема, в тому, що для розрахунку довічного грошового утримання судді включаються не всі складові заробітної плати, з яких сплачуються страхові внески.
Зазначена правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19 червня 2018 року у справі №592/7834/17, від 09 листопада 2018 року у справі №730/567/17, від 23 листопада 2018 року у справі №727/4730/17, а тому відповідно до ч. 5 ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує її висновки щодо застосування норм права.
Таким чином, враховуючи вищезазначене, суд приходить висновку, що позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату щомісячного довічного грошового утримання з включенням суми матеріальної допомоги на оздоровлення відповідно до довідки є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області 768,40 грн. судових витрат у вигляді судового збору, сплаченого згідно з квитанцією від 21.01.2019 р. №66 (а.с.3).
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Шосткинське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) здійснити перерахунок та виплату довічного грошового утримання судді у відставці ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1), з 01.01.2018 року відповідно до довідки Територіального управління Державної судової адміністрації України у Сумській області №04-1143/18 від 07.08.2018 року з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) за рахунок бюджетних асигнувань Шосткинського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (41100, Сумська область, м. Шостка, вул. Депутатська, 1, код ЄДРПОУ 37512104) судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук