Рішення № 80215108, 28.02.2019, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.02.2019
Номер справи
1340/4186/18
Номер документу
80215108
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1340/4186/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2019 року

м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Крутько О.В.,

за участю секретаря судового засідання Лізогуб В.В.,

представника відповідача: ОСОБА_1,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Львові адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крамар ЛТД»

до Головного управління Державної фіскальної служби України у Львівській області

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом у якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.06.2018 № НОМЕР_1 та податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 23.07.2018 № НОМЕР_2.

В аргументування позовних вимог позивач зазначає, що контролюючий орган помилково у акті перевірки вказав, що податкову накладну № 2559 від 06.07.2017 року зареєстровано 08.08.2017 з порушенням терміну реєстрації на 8 днів. Однак, вказану податкову накладну не зареєстровано по дату подання позовної заяви, підтвердженням чого є квитанція від 09.08.2017, згідно якої документ прийнято (ПН № 2559 від 06.07.2017), реєстрація зупинена.

Позивач стверджує, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення підписано не уповноваженою особою – ОСОБА_2, а серед керівництва на посаді заступника начальника ГУДФС у Львівській області є ОСОБА_3, однак, жодні виправлення станом на дату подання позову не зроблено.

Позивач зазначає, що у акті камеральної перевірки встановлено несвоєчасну сплату підприємством ТзОВ «Крамар ЛТД» узгодженої суми податкового зобов’язання у зв’язку з несвоєчасним поданням платіжного доручення до установи банку та вказано, що платіжні доручення подавались до установи банку 20.09.2017, 20.12.2017, 21.12.2017, однак, позивач жодних платіжних доручень щодо сплати податків до установи банку не подавав, жодних платежів не проводив, а, відтак, несвоєчасної сплати не було. Податкове повідомлення-рішення від 23.07.2018 № НОМЕР_2 неправильно заповнено, підписано ОСОБА_4, повноваження на підписання не підтверджено жодними документами.

Позивач вказує, що відповідачем порушено порядок направлення актів перевірки, а податкові повідомлення-рішення складені в день складення актів перевірки, а не протягом десяти робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків актів перевірки.

Ухвалою від 17.09.2018 року відкрито загальне позовне провадження в адміністративній справі, підготовче засідання призначено на 02.10.2018.

Відповідач у відзиві на адміністративний позов (№ 30712 від 01.10.2018) та письмових поясненнях у справі покликається на те, що позивач скерував не вчасно на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні № 2559 від 06.07.2017 та № 767 від 02.02.2018. Крім того, 30.11.2017 року стало узгодженим грошове зобов’язання згідно податкового повідомлення-рішення від 17.10.2017 № НОМЕР_3.

Відповідач вказує, що 31.08.2017 року стало узгодженим грошове зобов’язання, визначене позивачу згідно уточнюючого розрахунку від 31.08.2017 року за № НОМЕР_4, згідно якого визначено 1,08 грн. штрафної санкції.

Протокольною ухвалою від 02.10.2018 року закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду на 23.10.2018.

Судові засідання 23.10.2018, 20.11.2018, 13.12.2018, 26.12.2018, 26.12.2018, 05.02.2019 було відкладено.

Позивач подав заяву від 12.12.2018 про розгляд справи без участі представника.

Представник відповідача у судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити.

28.02.2019 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника відповідача, оцінивши докази, які мають значення для справи суд виходив з наступного.

Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних в ЄРПН за період з 01.07.2017 по 31.03.2018 ТзОВ «Крамар ЛТД» (код ЄДРПОУ 38978420), за результатами якої складено акт від 27.06.2018 № 001512/13-01-12-11/38978420.

Перевіркою встановлено порушення ТзОВ «Крамар ЛТД» у липні 2017, лютому 2018 терміну реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам податку на додану вартість, порушення п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, а саме: щодо податкової накладної № 2559 від 06.07.2017 встановлено 8 днів затримки реєстрації, визначено штраф у розмірі 1176,78 грн.; щодо податкової накладної 767 від 02.02.2018 встановлено 14 днів затримки реєстрації, визначено штраф у сумі 116,02 грн.

На підставі акту перевірки ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 27.06.2018 № НОМЕР_1, яким застосовано до ТзОВ «Крамар ЛТД» штраф у сумі 1292,80 грн.

Головним управлінням ДФС у Львівській області проведено камеральну перевірку з питань своєчасності сплати ТзОВ «Крамар ЛТД» узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість за серпень, жовтень 2017 року, за результатами якої складено акт № 001859/13-01-12-11/38978420 від 23.07.2018.

Перевіркою термінів сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість встановлено порушення вимог п.57.1 ст. 57 Податкового кодексу України в частині несвоєчасної сплати узгодженої суми податкового зобов’язання з податку на додану вартість, що визначена податковим повідомленням-рішенням № 11524806 від 17.10.2017 та згідно уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок № НОМЕР_4 від 31.08.2017 в розмірі 1,08 грн.

На підставі вказаного акту перевірки ГУ ДФС у Львівській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 23.07.2018 № НОМЕР_2, застосовано до ТзОВ «Крамар ЛТД» штраф у розмірі 2599, 86 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. Камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків, та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального.

За приписами п. 76.1 ст. 76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Положеннями п. 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання.

Відсутність факту реєстрації платником податку-продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних та/або порушення порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201цього Кодексу, не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Згідно з п. 120-1.1 ст. 120 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування згідно з підпунктом 201.16.4 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Судом встановлено, що 08.08.2017 року ТзОВ «Крамар ЛТД» подано на реєстрацію податкову накладну № 2559 від 06.07.2017 року, виписану постачальником ТзОВ «Крамар ЛТД» покупцю – ТзОВ «С-Компані» на суму 58839 грн.

Реєстрацію зазначеної накладної зупинено з покликанням на п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України та зазначенням, що ПН відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 № 567.

14.03.2018 ТзОВ «Крамар ЛТД» подано на реєстрацію податкову накладну № 767 від 02.02.2018, виписану постачальником ТзОВ «Крамар ЛТД» покупцю – ТзОВ «Вельмона» на суму 5800,80 грн. Податкову накладну № 767 від 02.02.2018 зареєстровано 14.03.2018, що підтверджується долученою до справи квитанцією № 1 від 14.03.2018. (а.с.30).

Згідно оскаржуваного податкового повідомлення-рішення від 27.06.2018 року № НОМЕР_1 штрафні санкції у розмірі 10% у сумі 1292,80 грн. застосовані до позивача у зв’язку з затримкою реєстрації податкової накладної № 2559 від 06.07.2017 року на 8 днів (розмір штрафу – 1176,78 грн.) та за фактом встановлення порушення термінів реєстрації податкової накладної № 767 від 02.02.2018 на 14 днів (штраф у розмірі 116,02 грн.).

З огляду на те, що реєстрація податкової накладної № 2559 від 06.07.2017 зупинена підстав для застосування штрафу у розмірі 1176,78 грн. у відповідача не було.

Що стосується встановлення контролюючим органом затримки реєстрації податкової накладної №767 від 02.02.2018, то зазначене порушення підтверджується долученими до справи доказами.

Отже, податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.06.2018 № НОМЕР_1 слід скасувати в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крамар ЛТД» штрафу у сумі 1176,78 грн.

Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Згідно з підпунктом 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України надано визначення грошовому зобов'язанню платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Так, пунктом 126.1 статті 126 Податкового кодексу України передбачено, що у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Судом встановлено, що ГУ ДФС у Львівській області винесено податкове повідомлення-рішення від 17.10.2017 року № НОМЕР_3, яким визначено грошове зобов’язання ТзОВ «Крамар ЛТД» у розмірах 2801,5 грн., 8094,17 грн., 198,18 грн., 15337,35 грн.

Доказів оскарження зазначеного податкового повідомлення-рішення позивачем не надано.

Згідно акту перевірки № 001859/13-01-12-11/38978420 від 23.07.2018 грошове зобов’язання визначене вказаним податковим повідомленням-рішенням є узгодженим.

Під час перевірки встановлено несвоєчасну сплату узгодженої суми податкового зобов’язання згідно податкового повідомлення-рішення від 17.10.2017 року № НОМЕР_3.

До справи долучено копію картки особового рахунку ТзОВ «Крамар ЛТД», якою підтверджено наявність підстав для нарахування штрафних санкцій у загальному розмірі 2598,78 грн. у зв’язку з наявністю заборгованості у товариства через несплату узгодженої суми зобов’язання.

Що стосується штрафних санкцій у розмірі 1,08 грн., які згідно акту перевірки визначено у зв’язку з поданням позивачем уточнюючого розрахунку податкових зобов’язань з податку на додану вартість у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок № НОМЕР_4 від 31.08.2017 від суми 10,80 грн., то правомірність визначення зазначеної суми не доведена відповідачем та не підтверджується карткою особового рахунку ТзОВ «Крамар ЛТД», тому у зазначеній частині податкове повідомлення-рішення від 23.07.2018 року № НОМЕР_2 підлягає скасуванню.

Покликання позивача у позовній заяві на помилку у прізвищі уповноваженої особи на підписання рішення – ОСОБА_3 не є підставою для його скасування. Також суд вважає, що не є підставою для скасування податкових повідомлень-рішень їх винесення у день складення акту перевірки. Порушення термінів прийняття податкових повідомлень-рішень, на думку суду, може враховуватись лише при розгляді строків для їх оскарження та подання заперечень і не є самостійною підставою для скасування податкових повідомлень-рішень.

Відповідно до ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв’язок доказів у їх сукупності.

Згідно ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, позов слід задоволити частково, визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.06.2018 № НОМЕР_1 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крамар ЛТД» штрафу у сумі 1176,78 грн. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 23.07.2018 року № НОМЕР_2 в частині застосування до ТзОВ «Крамар ЛТД» штрафу у сумі 1,08 грн. В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Судові витрати розподілити між сторонами пропорційно задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 13, 14, 77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 27.06.2018 № НОМЕР_1 в частині застосування до Товариства з обмеженою відповідальністю «Крамар ЛТД» штрафу у сумі 1176,78 грн.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Львівській області від 23.07.2018 року № НОМЕР_2 в частині застосування до ТзОВ «Крамар ЛТД» штрафу у сумі 1,08 грн.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області (код 39462700) судовий збір у сумі 881 грн. на користь ТзОВ «Крамар ЛТД» (79040, м. Львів, вул. Данила Апостола,16 літ.Х-1, код ЄДРПО 38978420).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 04.03.2019.

Суддя Крутько О.В.