
Справа № 234/3358/19
Провадження № 1-кс/234/1650/19
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про тимчасовий доступ до речей і документів
01 березня 2019 року м. Краматорськ
Слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Кравченко О.Ю., за участю секретаря Каліберди А.О., слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, Коваль І.А.,
розглянув клопотання слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, Коваль І.А., яке погоджено з прокурором прокуратури Донецької області Володіним В.Ю., у кримінальному провадженні №62018050000000062 від 28.12.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні службових осіб ЦОП Центральної ДПІ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області, -
ВСТАНОВИВ:
26 лютого 2019 року до Краматорського міського суду Донецької області надійшло клопотання слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, Коваль І.А., у кримінальному провадженні №62018050000000062 від 28.12.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів, що перебувають у володінні службових осіб ЦОП Центральної ДПІ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області (за адресою: 87549, Донецька область, м. Маріуполь, вул. А. Куїнджі, буд. 93).
Клопотання погоджене з прокурором прокуратури Донецької області Володіним В.Ю.
Обґрунтовуючи подане клопотання, сторона кримінального провадження вказує, що Другим слідчим відділом ТУ ДБР розташованого у місті Краматорську здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №62018050000000062 від 28.12.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, за фактом того, що на території Донецької та Луганської області здійснюють свою протиправну діяльність ряд фіктивних га транзитних підприємств, учасників Міжрегіональної схеми конвертаційного центру, відносно яких посадові та службові особи ГУ ДФС у Донецькій та Луганській областей не вжили усіх засобів контролю, внаслідок чого державний бюджет не отримав встановлених законодавством податків.
На виконання доручення слідчого оперативними працівниками Головного управління внутрішньої безпеки ДФС України були встановлені підприємства, які можуть бути причетними до здійснення вище вказаної протиправної діяльності, а саме:
-ТОВ «КОМФОРТ-СТРОЙ СЕРВІС»( код юридичної особи 41961181), ТОВ «АГРОТРЕЙД ЮГ» (код юридичної особи 41962726); ТОВ «СТРОНГ СЕРВІС» ( код юридичної особи 42202213); ТОВ «СТАРТ-ПОСТАЧ» (код юридичної особи 42203877); ТОВ «ЗЕРНОЛЕНД ГРУПП» (код юридичної особи 41274643); ТОВ «АГРОСІЛЬГОСП ПРОГРЕС» (код юридичної особи 41274800); ТОВ «СХІД-ТОРГ» (код юридичної особи 41828624); ТОВ «ТРЕЙД СІСТЕМ» (код юридичної особи 41807651); ТОВ «АСКАНА ПЛЮС» (код юридичної особи 41808241); ТОВ «КОМП-ТОРГ» (код юридичної особи 41816907); ТОВ «АРГИАД» (код юридичної особи 41984078); ТОВ «ГРАФИУМ» (код юридичної особи 41970259); ТОВ «Хіт Торг» (код юридичної особи 42215348); ТОВ «ФІНАНС ТРЕЙД 2017» (код юридичної особи 41711006) та інші.
У подальшому, 20.02.2019 на адресу ТУ ДБР, розташованого у місті Краматорську надійшли матеріали перевірки оперативними працівниками Головного управління внутрішньої безпеки ДФС України, щодо можливих порушень вимог діючого законодавства службовими особами ГУ ДФС у Донецькій області при здійсненні контролю та відпрацювання фінансово-господарської діяльності ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738).
Відповідно до вказаних матеріалів встановлено, що ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738) з метою отримання та надання послуг з ухилення від оподаткування, мінімізації податкових зобов'язань ПДВ, переведення безготівкових коштів у готівку використовує сумнівний податковий кредит, отриманий «реєстрація податкових накладних) від вище вказаних підприємств, які декларують «пересорт номенклатури товарів» та «транзитні операції», тому вони створені та/або проводять діяльність в рамках одного «конвертаційного центру», який надає послуги підприємствам реального сектора економіки, з мінімізації податкових зобов'язань та переведення безготівкових коштів у готівку, за сприяння службових осіб ГУ ДФС у Донецькій та Луганській області.
Суть протиправної схеми полягає у формуванні податкового кредиту великих торгово-промислових груп підприємств, які мають власну мережу збуту товарів за готівкові кошти без відображення у податковій звітності. Зазначені підприємства формують податковий кредит транзитним фіктивним підприємствам конвертаційного центру, відображаючи відомості про купівлю товарів/послуг. В подальшому зазначені підприємства підмінюють номенклатуру товарів/послуг формують податковий кредит та транспортують його через декілька підконтрольних транзитних підприємств для клієнтів вигодонабувачів протиправної схеми. При цьому, дані ризикові підприємства мають ознаки фіктивності, зареєстровані за адресами масової реєстрації на яких не знаходяться, керівниками та засновниками є особи, які мешкають в інших регіонах.
Так, про вище вказане свідчить, те що за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, бульвар Шевченка, будинок 262-А зареєстровані місця розташування ТОВ «Італтрейд Плюс», ТОВ «ЗЕРНОЛЕНД ГРУПП» та ТОВ «АГРОСІЛЬГОСП ПРОГРЕС»; за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, провулок Транспортний, будинок 18 зареєстровані місця розташування ТОВ «КОМФОРТ-СТРОЙ СЕРВІС», ТОВ «АГРОТРЕЙД ЮГ», ТОВ «СТРОНГ СЕРВІС» та ТОВ «СТАРТ-ПОСТАЧ»; за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, вулиця Митрополицька, будинок № 4 зареєстровані місця розташування ТОВ «ГРАФИУМ» та ТОВ «АРГИАД»; за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, проспект Миру, будинок 71, кв. 41 зареєстровані місця розташування ТОВ «СХІД-ТОРГ», ТОВ «ТРЕЙД СІСТЕМ», ТОВ «АСКАНА ПЛЮС» та ТОВ «КОМП-ТОРГ». Крім того, ТОВ «АСКАНА ПЛЮС» та ТОВ «КОМП-ТОРГ» зареєстровані однією особою ОСОБА_3.
Крім того, відповідно до судових рішень, які містяться у відкритому Єдиному реєстру судових рішень встановлено, що слідчими ГСУ Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №12017000000001344 від 13.09.2017, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191, ч. 2 ст. 205, ч. 3 ст. 368 КК України, за фактом господарювання суб'єктами підприємницької діяльності з ознаками фіктивності, серед яких є TOB "ТРЕЙД СІСТЕМ" 41807651, TOB "АСКАНА ПЛЮС" 41808241, TOB "ЗЕРНОЛЕНД ПЛЮС" 41274643, TOB "АГРОСІЛЬГОСП ПРОГРЕС" 41274800, TOB "КОМП-ТОРГ" 41816907, TOB "КОМФОРТ-СТРОЙ СЕРВІС" 41961181, TOB "АГРОТРЕЙД ЮГ" 41962726, TOB "ФІНАНС ТРЕЙД 2017" 41711006. Слідчими СВ РКП СУ ФР ГУ ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №32018100000000031 від 03.04.2018, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27, ч. 1 ст. 205 КК України, за фактом господарювання суб'єктами підприємницької діяльності з ознаками фіктивності, серед яких є TOB "ТРЕЙД СІСТЕМ" 41807651 та ТОВ «СХІД-ТОРГ» 41828624.
Таким чином, на даний час юридично підтверджено факт віднесення вище вказаних суб'єктів підприємницької діяльності до фіктивних підприємств, про що проводяться відповідні досудові розслідування. Протиправна діяльність вище вказаних суб'єктів підприємницької діяльності, які розташовані у м. Маріуполь Донецької області не могла бути здійснена при належному контролю зі сторони службових осіб ГУ ДФС у Донецькій області та/або без їх допомоги.
Відповідно до наказу ДФС України від 28.07.2015 №543 та з метою забезпечення стабільного розвитку економіки, рівних та конкурентних умов ведення бізнесу, унеможливлення фіскального тиску та нівелювання податкових ризиків у діяльності сумлінних платників податків, вжиття профілактичних заходів щодо запобігання вчиненню правопорушень, належної координації роботи органів державної фіскальної служби з упередження необґрунтованого формування податкового кредиту у значних розмірах, керуючись Положенням про ДФС України, затвердженим постановою КМУ від 21 травня 2014 року №236/2014, затверджено порядок взаємодії підрозділів ДФС при комплексному відпрацюванні податкових ризиків з податку на додану вартість.
Згідно зазначеного наказу встановлено персональну відповідальність керівників територіальних органів ДФС, де на обліку перебувають платники ПДВ, які за результатами звітного періоду здійснюють ризикові операції, маніпулюють показниками податкової звітності, різко підвищили економічну активність та задіяні у схемах ухилення від оподаткування, за виявлення вигодоформуючих суб'єктів («податкових ям») та повідомлення про виявлення ймовірної схеми ухилення від оподаткування територіальних органів ДФС, на обліку в яких перебувають вигодотранспортуючі суб'єкти господарювання (транзитери) та вигодонабувачі.
Крім цього для комплексного відпрацювання суб'єктів господарювання з податковими ризиками керівник територіального органу ДФС, на обліку якого перебувають такі суб'єкти, за результатами щоденного моніторингу інформації, отриманої на виконання пп. 2.1.1, визначає осіб, відповідальних за відпрацювання кожного суб'єкта господарювання з податковими ризиками, організовує проведення необхідних заходів у порядку та терміни, визначені відповідними нормативними актами.
Оперативні підрозділи територіальних органів ДФС здійснюють щоденне опрацювання інформації про виявлені податкові ризики та провадять роботу з відпрацювання таких суб'єктів господарювання для встановлення місцезнаходження платників податку, опитування їх засновників та посадових осіб щодо причетності до створення та діяльності суб'єктів господарювання, отримання пояснень або інших підтверджуючих матеріалів у порядку та строки, визначені відповідними нормативними актами. Оперативні підрозділи територіальних органів ДФС здійснюють відпрацювання ризикових суб'єктів господарювання у відповідності до вимог наказу ДПА України від 17.05.2010 № 336.
Керівник територіального органу ДФС у разі встановлення ознак фіктивності, передбачених ст. 55 Господарського кодексу України суб'єкта господарювання на наступний робочий день (від дня встановлення ознак фіктивності) приймає рішення щодо розірвання всіх чинних договорів про визнання електронних документів.
На кожному етапі відпрацювання за наявності підстав в територіальних органах ДФС підрозділами, відповідно до їх функціональних повноважень, вживаються заходи щодо відповідності виконання умов договору про подання звітності в електронному вигляді, наявності повідомлення держреєстратора про відсутність платника за місцезнаходженням, анулювання реєстрації платника ПДВ, передачі інформації до Інформаційно-довідкового департаменту ДФС про фактичну зміну реквізитів його клієнта (платника) зазначених в посиленому сертифікаті відкритого ключа ЕЦП для наступного скасування зазначеного сертифіката відповідно до вимог чинного законодавства та умов договору про надання послуг ЕЦП.
Також згідно порядку взаємодії ДФС України та структурних підрозділів ДФС та головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС затвердженого наказом ДФС України від 03.08.2018 № 523 комісією ДФС здійснюється аналіз прийнятих комісіями регіонального рівня рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, рішень щодо врахування або неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість.
Голова комісії регіонального рівня забезпечує надання комісії ДФС письмових пояснень та матеріалів засідання такої комісії (подані платником податку копії документів; інформація про платників податку, наявна в ДФС; дані, які містяться в базах даних ДФС), що стали підставою для прийняття комісією регіонального рівня рішень. Письмові пояснення надаються окремо головою комісії, заступником голови комісії, секретарем комісії та членами комісії. Згідно п.2.3.9 у разі встановлення за результатами відпрацювання ознак кримінального правопорушення, передача матеріалів до слідчих підрозділів здійснюється із дотриманням вимог КПК України та пп. 2.5.1 п. 2.5 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів ДФС при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС від 31.07.2014 № 22.
Таким чином, службові особи ГУ ДФС у Донецькій області не виконали покладені на них посадові обов'язки у повному обсязі, внаслідок чого дані суб'єкти підприємницької діяльності свої занизили податкові зобов'язання з податку на додану вартість, що призвело до фактичного не надходження до бюджету України коштів в особливо великих розмірах.
Відповідно до інформації з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України встановлено місця розташування вказаних підприємств, а саме: ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738), розташовується за адресою: Донецька область, місто Маріуполь, бульвар Шевченка, будинок 262-А та відповідно реєстраційна справа - знаходиться у Юридичному департаменті Маріупольської міської ради.
Під час досудового розслідування виникла необхідність у встановлені відомостей, які підтверджують перебування на обліку ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738) у ЦОП Центральної ДПІ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області, здійснення даним суб'єктом підприємницької діяльності та відомостей, які підтверджують факт взаємовідносин службових осіб ГУ ДФС у Донецькій області з даним підприємством та здійснення за ним нагляду.
Так, як в інший спосіб отримати вказані відомості не можливо, виникла необхідність у проведені тимчасового доступу до документів податкової справи ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738), з метою ознайомлення з нею, з можливістю вилучення належним чином завірених копій, оскільки відомості, які містяться в них можуть бути використані в якості доказів тих обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Підставами вважати, що вищевказані документи перебувають у володінні у ЦОП Центральної ДПІ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області є витяги з відкритого єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Міністерства юстиції України.
Відомості, які містяться у документах, в томи числі електронних, самі по собі та в сукупності з іншими речами і документами за своїм змістом можуть бути використані як докази події кримінального правопорушення, та інших обставин, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування, а також можуть бути використані при подальшому проведенні судових експертиз.
Іншими способами довести вказані обставини неможливо, оскільки офіційні державні інформаційні ресурси, бази даних, не відображають дані документи та відомості в них.
У судовому засіданні слідчий Коваль І.А. підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши слідчого, дійшов таких висновків.
Відповідно до ч.1 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у ст.161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.
Відповідно до положень ч.5 та ч.6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
У судовому засіданні встановлено, що Другим слідчим відділом ТУ ДБР, розташованого у місті Краматорську здійснюється досудове розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за №62018050000000062 від 28.12.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
З клопотання та доданих до нього матеріалів кримінального провадження слідчий суддя вбачає, що документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати, перебувають у володінні службових осіб ЦОП Центральної ДПІ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області (за адресою: 87549, Донецька область, м. Маріуполь, вул. А. Куїнджі, буд. 93).
Враховуючи обставини кримінального правопорушення, стороною обвинувачення доведено, що речі та документи, до яких сторона обвинувачення просить тимчасовий доступ, в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні. Зокрема, для встановлення осіб, які можуть бути причетними до скоєння кримінального правопорушення по даному кримінальному провадженню.
Слідчий суддя також враховує, що сторона кримінального провадження довела можливість використання як доказів відомостей, що містяться у витребуваній інформації та довела неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів.
Враховуючи викладене, клопотання слідчого обґрунтоване та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст.159-166 КПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого Другого слідчого відділу Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташоване у місті Краматорську, Коваль І.А., у кримінальному провадженні №62018050000000062 від 28.12.2018 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, про тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати слідчим Другого слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у місті Краматорську Ковалю Ігорю Анатолійовичу, Петровій Юлії Володимирівні, Симоненко Альоні Юріївні, або будь-якій іншій особі на підставі доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України, дозвіл на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які перебувають у володінні службових осіб ЦОП Центральної ДПІ Маріупольського управління ГУ ДФС у Донецькій області (за адресою: 87549, Донецька область, м. Маріуполь, вул. А. Куїнджі, буд. 93), а саме:
-документів, які знаходяться у податкових справах ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738), з моменту постановки підприємств на облік по теперішній час;
-документів, які містять відомості про ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738), а саме: про адресу реєстрації, адресу фактичного здійснення діяльності, видів діяльносі за КВЕД, систему оподаткування, інформацію про розрахункові рахунки в банківських установах, повні реєстраційні відомості, прізвище, ім'я, по батькові посадових осіб та працівників, їхні ідентифікаційні коди та адреси реєстрації (за ідентифікаційними кодами), суми виплати заробітної плати, наявності основних фондів та засобів, наявності власних або орендованих земельних ділянок, залишків на складах зберігання, сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів, в т.ч. суми простроченої податкової заборгованості, недоїмки, відшкодування ПДВ, щомісячно;
-матеріалів проведених перевірок, у тому числі податкових відносно ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738) за період перебування на обліку;
-відомостей з ЄДР щодо ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738);
-додатків № 5 (розшифровка податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів) поданих ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738);
-копій декларацій ПДВ, поданих ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738), з моменту поставлення на облік по теперішній час, у тому числі з копіями реєстрів виданих та отриманих податкових накладних;
-інформацію про постачальників та покупців ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738), з моменту поставлення на облік по теперішній час;
-облікової та юридичної справи ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738);
-документів, що містять інформацію щодо пов'язаних з ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738) підприємств (по посадовим особам та засновникам);
-роздруківку з електронної системи, що містить інформацію щодо подання в електронному вигляді податкової звітності ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738), а саме: дата та час отримання файлів на реєстрацію, адрес електронної пошти, з яких відправлено файли на реєстрацію, IP-адреси провайдерів, через яких абонент здійснював вхід в інтернет;
-документів, які містять інформацію щодо підтвердження здійснення господарських операцій між ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738) та контрагентами постачальниками та покупцями за період обліку (податкові накладні контрагентів);
-листи (запити), які направлялись ГУ ДФС у Донецькій області на адресу ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738) та відповіді на них;
-податкові повідомлення-рішення, податкові вимоги (в тому числі, які надсилались в електронному вигляді через електронний кабінет) ГУ ДФС у Донецькій області, сплата донарахованих податкових (грошових) зобов'язань чи їх оскарження, поштові повідомлення про вручення або не вручення вказаних документів посадовим особам ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738);
-інших документів у яких відображені відомості здійснення ТОВ «Італтрейд Плюс» (ЄРДПОУ 41667738) підприємницької діяльності та здійснення нагляду за ними зі сторони посадових осіб ГУ ДФС у Донецькій області,
з можливістю вилучення завірених їх копій, а також копій електронних документів із відповідних інформаційних систем.
Строк дії ухвали встановити до 28.03.2019 року.
Роз'яснити, що згідно ст. 166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя О. Ю. Кравченко