
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
15.02.2019Справа №910/12778/18
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Інтерформ-М»до Міністерства оборони Українипровизнання недійсним та скасування рішення
Суддя Смирнова Ю.М.
Секретар судового засідання Багнюк І.І.
Представники учасників справи:
від позивачаКомпанець М.Б., від відповідачаНіколова В.М.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Інтерфом-М» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Міністерства оборони України, в якому просить суд визнати недійсним та скасувати рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ «Інтерфом-М» та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120), оформлене протоколом від 03.08.2018 №75/393/9.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем як учасником процедури закупівлі було допущено порушення вимог законодавства, яке полягало у не усуненні недоліків тендерної документації, а отже, відповідач дійшов незаконного висновку про визнання позивача переможцем та прийняв рішення про намір укласти договір щодо здійснення закупівлі товару.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 23.10.2018 за вказаним позовом відкрито провадження у справі №910/12778/18, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 21.11.2018.
21.11.2018 від відповідача надійшло клопотання про закриття провадження у справі.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.11.2018 підготовче засідання у справі відкладено на 06.12.2018.
29.11.2018 від відповідача надійшов відзив на позов.
У підготовчому засіданні 06.12.2018 представник відповідача підтримав раніше подане клопотання про закриття провадження у справі.
Позивач проти вказаного клопотання заперечив.
Клопотання мотивовано тим, що тендерним комітетом Міністерства оборони України 11.10.2018 відмінено процедуру закупівлі (UA-2018-07-02-000582-a) Меблі для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120), що підтверджується протоколом №75393/13, а тому відповідач вказує на наявність підстав для закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч.1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку з відсутністю предмета спору.
Однак, суд відзначає, що відміна процедури закупівлі після її фактичного проведення не вказує на відсутність між сторонами справи спору щодо законності та обґрунтованості прийнятих відповідачем рішень в рамках такої процедури. Тим більше, як зазначає позивач, керуючись оскаржуваним у цій справі рішенням про визнання позивача переможцем публічної закупівлі, відповідач заявив, а АТ КБ «ПриватБанк» стягнув із позивача грошові кошти в рамках забезпечення зобов'язань учасника закупівлі.
Враховуючи наведене, клопотання відповідача про закриття провадження у справі на підставі п. 2 ч.1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України задоволенню не підлягає.
У підготовчому засіданні 06.12.2018 було оголошено перерву до 09.01.2019.
26.12.2018 від позивача надійшла відповідь на відзив.
04.01.2019 від відповідача надійшли додаткові пояснення по справі.
09.01.2019 від позивача надійшла заява про зміну підстав позову, в якій позивач у доповнення вказаних у позовній заяві обставин зазначає, що після звернення до суду його представник звертався до відповідача із адвокатськими запитами про надання засвідчених копій протоколів тендерного комітету. Як зазначає позивач, із наданих на вказані запити документів, вбачається, що протоколом від 03.08.2018 №75/393/9 позивач переможцем переговорної процедури не визнавався, оскільки протокол №9 оформлений за результатами проведення переговорів та не містить відповідного рішення. За твердженням позивача, оприлюднений замовником електронний документ - протокол засідання тендерного комітету Міністерства оборони України №75/393/9 від 03.08.2018 про визнання позивача переможцем закупівлі є недійсним, з огляду на відсутність оригінального примірника такого рішення, що вказує на наявність підстав для задоволення позовних вимог про його скасування. Крім того, позивач зазначає, що 03.08.2018 тендерним комітетом було складено протокол засідання №75/393/10, з якого вбачається, що за рішення про визнання позивача переможцем тендерної процедури не проголосував жоден із членів тендерного комітету, а тому рішення вважається не прийнятим.
Заяву позивача про зміну підстав позову прийнято судом до розгляду.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 09.01.2019 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, а в підготовчому засіданні оголошено перерву до 23.01.2019.
18.01.2019 від позивача надійшов відзив на заяву про зміну підстав позову, а також заперечення на відповідь на відзив.
У підготовчому засіданні 23.01.2019 оголошувалась перерва до 07.02.2019.
06.02.2019 від позивача надійшла заява, в якій позивач, враховуючи допущення відповідачем технічної помилки (не оприлюднення протоколу від 03.08.2018 №75/393/10 на веб-порталі Уповноваженого органу) уточнив свої вимоги та просить суд: визнати недійсним та скасувати рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ «Інтерфом-М» та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ, оформлене протоколом від 03.08.2018 №75/393/10.
Також 06.02.2019 позивачем подано тези судової промови.
07.02.2019 від позивача надійшло клопотання про приєднання доказів до матеріалів справи.
У підготовчому засіданні судом прийнято до розгляду заяву позивача про уточнення позовних вимог та залишено без розгляду заяву позивача про долучення доказів до матеріалів справи на підставі ч. 2 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України у зв'язку із пропуском строку на вчинення відповідної процесуальної дії.
У підготовчому засіданні 07.02.2019 суд постановив протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження та оголосив про початок розгляду справи по суті.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідач проти позову заперечує, вказуючи на те, що під час проведення процедури закупівлі №UA-2018-07-02-000582-a тендерним комітетом Міністерства оборони України дотримано вимог законів України, які регулюють питання у сфері публічних закупівель. При цьому, відповідач стверджує, що під час проведення переговорів позивач погодився на зменшення ціни постачання товару.
У судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва
ВСТАНОВИВ:
11.07.2018 Міністерством оборони України через авторизований електронний майданчик на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (https://prozorro.gov.ua) оприлюднена нова редакція оголошення про проведення процедури закупівлі (переговорна процедура для потреб оборони) щодо предмета закупівлі Меблі для дому (3914) Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 (ідентифікатор UA-2018-07-02-000582-a).
Кількість матрасів, що закуповуються - 8900 шт., їх очікувана (загальна) вартість 10288400,00 грн.
До кінцевого строку подання цінових пропозицій, до 20.07.2018, на участь у процедурі закупівлі подано пропозиції такими учасниками:
1) ТОВ «Укртексім» - ціна пропозиції учасника до початку аукціону - 9552192,00 грн з ПДВ; остаточна пропозиція - 9147420,00 грн з ПДВ;
2) ТОВ «Інтерфом-М» - ціна пропозиції учасника до початку аукціону - 10279500,00 грн з ПДВ; остаточна пропозиція - 9147776,00 грн з ПДВ.
Відповідно до умов проведення торгів кінцевий строк подання тендерних пропозицій: 20.07.2018 18:00, початок аукціону: 23.07.2018.
За результатами розгляду та обговорення цінових пропозицій та інших документів, рішенням тендерного комітету Міністерства оборони України (надалі - Тендерний комітет), оформленим протоколом від 25.07.2018 №75/393/7, відхилено цінову пропозицію учасника ТОВ «Укртексім» щодо закупівлі Меблі для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) на підставі п. 3 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони».
У зв'язку із відхиленням цінової пропозиції учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну - ТОВ «Укртексім», замовником було розглянуто наступну цінову пропозицію - ТОВ «Інтерфом-М».
За результатами розгляду та обговорення цінової пропозиції та інших документів ТОВ «Інтерфом-М» Тендерним комітетом прийнято рішення, оформлене протоколом №75/393/8 від 27.07.2018, провести переговори з ТОВ «Інтерфом-М» о 14 год. 30 хв. 01.08.2018 щодо закупівлі Меблі для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120).
Згідно з протоколом переговорів щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) від 01.08.2018 №75/393/9, за результатами проведення переговорів членами Тендерного комітету запропоновано ТОВ «Інтерфом-М» у термін до 14-30 02.08.2018 (включно) усунути недоліки у поданих ним документах та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів.
Проте вимоги Тендерного комітету виконані позивачем не були.
Рішенням Тендерного комітету, оформленим протоколом від 03.08.2018 №75/393/10 (спірне рішення), прийнято пропозицію ТОВ «Інтерфом-М» щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за переговорною процедурою закупівлі; визначено переможцем та прийнято рішення про намір укласти договори про закупівлю ТОВ «Інтерфом-М» - Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 - 8900 шт. за ціною 1027,80 грн на загальну вартість товару 9147420,00 грн з ПДВ.
В подальшому, 03.10.2018 Тендерним комітетом прийнято рішення, яким відхилено пропозицію Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерформ-М» щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) у зв'язку з тим, що переможець відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації, та прийнято рішенням від 11.10.2018, оформлене протоколом №75/393/13, про відміниу процедуру закупівлі у зв'язку з відхиленням всіх пропозицій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з урахуванням порушення вимог законодавства позивачем, що полягало у не усуненні недоліків тендерної документації, відповідач дійшов незаконного висновку про визнання його переможцем закупівлі. Як стверджує позивач, ціна одинці товару, визначена у ціновій пропозиції учасника, є ключовою умовою для участі у процедурі переговорів та при визначенні переможця цієї процедури. Однак, надана ним цінова пропозиція не відповідала умовам оголошення про проведення відбору, що свідчить про відсутність законних підстав для визнання ТОВ «Інтерфом-М» переможцем цієї процедури. У зв'язку з цим позивач вказує на наявність підстав для визнання недійсним та скасування рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ «Інтерфом-М» та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ, оформлене протоколом від 03.08.2018 №75/393/10.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об'єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» для організації та проведення процедур закупівель замовник утворює тендерний комітет (комітети) або визначає уповноважену особу (осіб). Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості. Тендерний комітет або уповноважена особа (особи): планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель; здійснює вибір процедури закупівлі; проводить процедури закупівель; забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця; забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом; забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до Закону; здійснює інші дії, передбачені цим Законом.
Частиною 4 ст. 11 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що рішення тендерного комітету або уповноваженої особи оформлюється протоколом. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні, або всіма уповноваженими особами. У разі відмови члена тендерного комітету або однієї з уповноважених осіб підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 12 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівля може здійснюватися шляхом застосування однієї з таких процедур: відкриті торги; конкурентний діалог; переговорна процедура закупівлі. Замовник здійснює процедури закупівлі, передбачені частиною першою цієї статті, шляхом використання електронної системи закупівель.
Згідно з ч. 1 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорна процедура закупівлі - це процедура, що використовується замовником як виняток і відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками. Замовник під час проведення переговорів вимагає від учасника подання ним підтвердженої документально інформації про відповідність учасника кваліфікаційним вимогам відповідно до статті 16 цього Закону.
Частиною 3 ст. 35 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що за результатами проведених переговорів з учасником (учасниками) замовник приймає рішення про намір укласти договір. Повідомлення про намір укласти договір обов'язково безоплатно оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу протягом одного дня після прийняття рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» у разі прийняття замовником рішення про застосування переговорної процедури закупівлі відбір учасників здійснюється через електронну систему закупівель у порядку, визначеному цим Законом.
За визначенням, наведеним у п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», цінова пропозиція - це пропозиція учасника щодо предмета закупівлі, що подається для участі в аукціоні та підтверджує його згоду взяти участь у процедурі закупівлі на умовах, встановлених замовником.
У відповідності до ч.ч. 11, 13 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» для надання можливості учаснику подати цінову пропозицію замовник визначає період подання цінових пропозицій, який не може бути меншим ніж шість робочих днів та починається з дня оприлюднення оголошення про проведення відбору. Цінова пропозиція подається учасником в електронному вигляді шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну або ціну з іншими критеріями оцінки (у разі обрання інших критеріїв замовником). Одночасно з ціновою пропозицією учасник надає замовнику забезпечення цінової пропозиції у вигляді гарантії в розмірі, що не перевищує 0,5 відсотка очікуваної вартості закупівлі робіт та 3 відсотків очікуваної вартості закупівлі товарів чи послуг, якщо таке забезпечення вимагалося в оголошенні про проведення відбору. Інформація від учасника про його відповідність кваліфікаційним вимогам, вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», включаючи інформацію про кінцевих бенефіціарних власників юридичної особи (крім громадських формувань, адвокатських об'єднань, торгово-промислових палат, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, релігійних організацій, державних органів, органів місцевого самоврядування, їх асоціацій, державних та комунальних підприємств, установ, організацій), а також відповідність товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, завантажується ним в електронну систему закупівель самостійно.
Згідно з ч.ч. 18, 19 ст. 3 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» ціна / приведена ціна, подана учасником за результатами відбору, є остаточною для участі в переговорах. Учасник, запрошений на переговори за результатами відбору, може зменшити її лише під час переговорів. Замовник у строк, що становить не більше трьох робочих днів з дня завершення аукціону, розглядає цінові пропозиції та інші документи учасників відбору та визначає учасником переговорів такого учасника відбору, який запропонував найнижчу ціну / приведену ціну з урахуванням підстав відхилення, визначених статтею 4 цього Закону.
В п. 12.4 оголошення замовника про проведення відбору учасників на закупівлю Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) було вказано, що після завершення електронного аукціону учаснику на переговори, відповідно до частини третьої статті 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» з метою перевірки відповідності кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України "Про публічні закупівлі", необхідно надати, зокрема, заповнену форму «Цінова пропозиція» (додаток 1) із визначенням початкової ціни цінової пропозиції та ціни за результатами аукціону (ураховуючи зменшення). При цьому, загальна вартість закупівлі лоту не повинна відрізнятися від цінової пропозиції, поданої під час аукціону. Учасник повинен зазначити у ціновій пропозиції ціну за одиницю товару (штуку) без податку на додану вартість (надалі - ПДВ) та з ПДВ, а також загальну вартість товару без ПДВ, крім того ПДВ та загальну вартість товару з ПДВ.
Статтею 6 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» визначено, що рішення про запрошення учасника на переговори приймається тендерним комітетом або уповноваженою особою (особами) за результатами відбору, про що повідомляється учасник. Переговори призначаються не раніше ніж на наступний робочий день після прийняття такого рішення. Якщо предмет закупівлі був поділений на частини (лоти), учасник відбору запрошується для участі в переговорах лише щодо тієї частини предмета закупівлі (лота), яка була обрана ним під час участі у відборі. Під час проведення переговорів перевіряється відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, встановленим замовником, та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі». У разі виявлення замовником невідповідності документів учасника встановленим вимогам або відсутності будь-якого із документів учасник відбору може усунути недоліки в документах, крім випадку підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції, шляхом прикріплення уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення на переговорах учасника з такими недоліками. За результатами здійснення оцінки виправлених учасником недоліків у документах повторні переговори з учасником не проводяться. У разі виявлення невідповідності товару, роботи чи послуги технічним, кількісним або якісним характеристикам предмета закупівлі та/або учасника - кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі», та/або виявлення факту зазначення у поданих учасником документах будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, тендерний комітет або уповноважена особа (особи) приймає рішення про проведення переговорів з учасником відбору, цінова пропозиція якого є наступною. Після проведення переговорів складається протокол.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» замовник відхиляє цінову пропозицію учасника відбору з таких підстав:
1) ненадання або несвоєчасне надання учасником одиниці товару на перевірку відповідності зразку-еталону (якщо подання одиниці товару вимагалося в оголошенні про проведення відбору) та/або іншим вимогам замовника до предмета закупівлі, зазначеним в оголошенні про проведення відбору, або документів про підтвердження відповідності товару, роботи чи послуги технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, визначеним замовником;
2) невідповідність товарів, робіт чи послуг учасника технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі;
3) відсутність підтвердження подання забезпечення цінової пропозиції (якщо подання забезпечення вимагалося замовником в оголошенні про проведення відбору);
4) відмова або неучасть учасника відбору в переговорах, призначених замовником, у визначену замовником дату їх проведення;
5) відмова учасника відбору від участі в переговорах з ціною / приведеною ціною, поданою ним за результатами проведеного аукціону;
6) невідповідність учасника кваліфікаційним критеріям та вимогам, визначеним у статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі»;
7) неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів;
8) якщо учасник протягом одного року до дати проведення електронного аукціону вчинив порушення в одного й того самого замовника: не брав участі або відмовився від участі в переговорній процедурі закупівлі до оприлюднення повідомлення про намір укласти договір - більше трьох разів; відмовився від підписання договору про закупівлю у визначені замовником терміни - більше двох разів; не виконав умови (умов) договору щодо якості та/або терміну поставлених товарів, виконаних робіт, наданих послуг - більше одного разу.
Отже, з положень п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» слідує, що неусунення учасником недоліків у поданих ним документах протягом наступних 24 годин з моменту ознайомлення учасника з такими недоліками під час проведення переговорів є безумовною підставою для відхилення цінової пропозиції учасника.
Так, за змістом протоколу переговорів щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) від 01.08.2018 №75/393/9, в ході проведення переговорів перший заступник генерального директора - директор технічний «Інтерфом-М» зазначив, що пропонується здійснити постачання матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 - 8900 шт. за ціною 1027 грн на загальну вартість 9147776,00 грн з ПДВ в термін, встановлений замовником. Старший офіцер інформаційно-аналітичного відділу Управління стандартизації, кодифікації та каталогізації підполковник ОСОБА_3 запропонував ТОВ «Інтерфом-М» зменшити ціну. Перший заступник генерального директора - директор технічний «Інтерфом-М» погодився на зменшення.
В п. 4 вказаного протоколу, зазначено, що під час переговорів визначено: ТОВ «Інтерфом-М» пропонує здійснити постачання Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120), що проводиться Міністерством оборони України відповідно до оголошення UA-2018-07-02-000582-a: Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120 - 8900 шт. за ціною 1027,80 грн на загальну вартість товару 9147420,00 грн з ПДВ в термін, встановлений замовником.
За результатами проведення переговорів членами Тендерного комітету запропоновано ТОВ «Інтерфом-М» (про що безпосередньо зазначено у протоколі від 01.08.2018 №75/393/9) у термін до 14-30 02.08.2018 (включно) усунути вищевказані недоліки шляхом оприлюднення на веб-порталі Уповноваженого органу виправлених або нових документів та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів; також оприлюднити підтвердження на використання технічної документації виробника продукції, яка застосовується при виробництві матраців; надати та оприлюднити довідку про фактичні характеристики товару.
Отже, як свідчать матеріали справи, за результатами аукціону остаточна цінова пропозиція позивача становила 9147776,00 грн з ПДВ. Під час проведення переговорів представники відповідача запропонували позивачу знизити ціну поставки товару, виявили ряд недоліків у поданій позивачем документації, запропонували позивачу усунути такі недоліки та рекомендовано надати цінові пропозиції за результатами переговорів.
Проте, як свідчать обставини справи, такі умови позивач не виконав, названі недоліки не усунув, цінові пропозиції, про які зазначено в протоколі, не надав.
З матеріалів справи вбачається, що після переговорів ТОВ «Інтерфом-М» надало остаточну цінову пропозицію із ціною за одиницю - 1155,00 грн, кількість товару - 8900 шт., загальна вартість товару з ПДВ: 10279500,00 грн. Тобто, документ «Цінова пропозиція», який завантажений позивачем за підсумками проведення переговорів у строк, встановлений замовником, містив порушення, а саме: невідповідність ціни, визначеної під час проведення переговорів.
За приписами ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.
Відповідно до п. 15 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» переможець процедури закупівлі - учасник, тендерна пропозиція якого відповідає всім критеріям та умовам, що визначені у тендерній документації, і визнана найбільш економічно вигідною, та якому замовник повідомив про намір укласти договір, або учасник, якому замовник повідомив про намір укласти договір за результатами застосування переговорної процедури закупівлі;
Суд відзначає, що доводи відповідача про те, що позивач погодився на зменшення ціни постачання товару під час процедури переговорів документально не підтверджені, а фактичні дії позивача (завантаження після переговорів на веб-сайт Уповноваженого органу цінової пропозиції на загальну суму 10279500,00 грн) свідчать про недосягнення сторонами згоди щодо зменшення ціни, поданої позивач за результатами проведеного аукціону.
За таких обставин, в силу п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони» цінова пропозиція Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерформ-М» підлягала відхиленню.
Натомість, в порушення вимог п. 7 ч. 1 ст. 4 Закону України Закону України «Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони», п. 15 ст. 1 Закону України «Про публічні закупівлі» Тендерним комітетом прийнято рішення про визнання переможцем ТОВ «Інтерфом-М» та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ.
За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідачем належними та допустимими доказами факту порушення вищевказаних вимог законодавства при прийнятті спірного рішення Тендерного комітету не спростовано.
Враховуючи викладене, вимоги позивача про визнання недійсним та скасування рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ «Інтерфом-М» та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ, оформленого протоколом від 03.08.2018 №75/393/10, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Інші доводи та заперечення сторін, в тому числі і щодо процедурних питань, про які наголошує позивач, судом розглянуті та відхилені як такі, що на результат вирішення спору - задоволення позову з наведених вище підстав, впливу не мають.
У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати недійсним та скасувати рішення тендерного комітету Міністерства оборони України щодо визнання переможцем ТОВ «Інтерфом-М» та наміру укласти договір за переговорною процедурою щодо закупівлі Меблів для дому (3914) (Матрац для ліжка вид 1, розмір 1900х700х120) за ціною 1027 грн. на загальну вартість товару 9147420,00 грн. з ПДВ, оформлене протоколом від 03.08.2018 №75/393/10.
3. Стягнути з Міністерства оборони України (03168, м.Київ, проспект Повітрофлотський, будинок 6, ідентифікаційний код 00034022) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтерфом-М» (53400, Дніпропетровська обл., місто Марганець, вулиця Українська, будинок 20, ідентифікаційний код 35055734) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн 00 коп.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. При цьому, згідно з п.п.17.5 п. 17 Розділу XI «Перехідні положення» Господарського процесуального кодексу України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Повне рішення складено: 01.03.2019.
Суддя Ю.М. Смирнова