
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
25 лютого 2019 року о/об 09 год. 05 хв.Справа № 280/354/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Агаєві Р.А., розглянувши у місті Запоріжжі за правилами спрощеного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1)
до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69059, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689)
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області; 2) зобов'язати відповідача повторно розглянути клоплотання позивача від 30.10.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
У позові позивачем зазначено, що позивач є учасником бойових дій, що підтверджується посвідченням серія УБД №123242, виданим 21.10.2016. Згідно з п.14 ч.1 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надаються такі пільги: першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом. На підставі вищезазначеного позивач 30.10.2018 звернувся до ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області з клопотанням про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, в якому просив надати дозвіл на розроблення документації із землеустрою, а саме проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,00 га, розташованої на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області за межами населеного пункту. До клопотання позивач додав: графічний матеріал, на якому зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; ксерокопію свого паспорта та РНОКПП; ксерокопію учасника бойових дій. В своєму листі від 28.11.2018 за №С-4505-3478/0/18-18 відповідач зазначає про те, що відмовляє в задоволенні клопотання позивача у зв'язку з тим, що вищезазначена земельна ділянка не внесена до складених ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області реєстрів зарезервованих земельних масивів сільськогосподарського призначення державної власності, які можливі для передачі учасникам бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції». Не включення цієї земельної ділянки до переліку реєстру ділянок, що підлягають приватизації учасниками АТО, - не може розглядатись як невідповідність місця розташування земельної ділянки в розумінні ст.118 Земельного кодексу України, оскільки вищезазначена земельна ділянка вільна та не має будь-яких обмежень. Відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки, відповідач не наводить жодних обґрунтованих підстав для такої відмови, передбачених ст.118 Земельного кодексу України, а посилання на невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів є декларативним та надуманим.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що на розгляді у ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області перебувало клопотання ОСОБА_1 від 30.10.2018 №С-4505/0/17-18 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області. 28.11.2018 (№С-4505-3478/0/18-18) ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області повідомило про розгляд клопотання заявника щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, орієнтовною площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, в якому зазначалося наступне. Відповідно до ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, які зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки, у межах норм безоплатної приватизації, із земель державної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади який передає земельні ділянки державної власності у власність відповідно до повноважень визначених ст.122 цього Кодексу. У клопотанні зазначає цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовані розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб). Також повідомлялося, що відповідно до розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації від 10.07.2015 за №244 «Про забезпечення реалізації першочергового права на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва учасників бойових дій, які брали участь у антитерористичній операції, а також членів сімей учасників бойових дій, які загинули під час проведення антитерорестичної операції» ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області разом з територіальними органами Держгеокадастру у Запорізькій області зарезервовано земельні масиви сільськогосподарського призначення державної власності, які можливі для передачі під зазначені цілі, складено відповідний реєстр таких масивів. З урахуванням вище наведеного, заявнику було запропоновано звернутися за схемою розташування земельної ділянки з зарезервованих для учасників АТО масивів до структурних підрозділів ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області. Подані відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України та з врахуванням вищезгаданого розпорядження облдержадміністрації документи будуть розглянуті ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області і з цього приводу буде прийнято відповідне рішення. Так, на виконання даного розпорядження ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області та його територіальними органами проводиться визначення земельних масивів, які можливі для передачі під зазначені цілі (з їх наступним резервуванням), та складається відповідний реєстр таких масивів із постійним його оновленням. Вся зазначена інформація публікується та міститься на офіційному сайті ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області (httр://zарогizkа.land.gov.uа), яка знаходиться у вільному доступі мережі Інтернет. Крім цього, на офіційному сайті ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області є спеціальний розділ «Інформація для учасників АТО та членів їх сімей». В даному розділі міститься Інтерактивна карта зарезервованих земельних масивів для учасників АТО. Відповідно до пункту другого Положення про ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області, затвердженого Наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 за №308, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, дорученнями Прем'єр-міністра України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України, дорученнями Міністра аграрної політики та продовольства України, його першого заступника та заступників. Наказами Держгеокадастру, дорученнями Голови Держгеокадастру та його застзшників, актами місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування, а також цим Положенням. З вище наведеного вбачається, що акти місцевої державної адміністрації та органів місцевого самоврядування є обов'язковими для виконання ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області. При наданні відмови, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області, перш за все, керувалося приписами ст.19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Крім зазначеного вище, в листі ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 28.11.2018 за №С-4505-3478/0/18-18 додатково повідомлялося, що заявник також може звернутися до об'єднаних територіальних громад, яким ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області передало землю за межами населених пунктів у комунальну власність згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 за №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в комунальну власність об'єднаних територіальних громад». Враховуючи наведене вище, ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області було повідомлено, що враховуючи відповідні зміни у законодавстві та факт передачі земель сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів із земель державної власності до комунальної власності об'єднаних територіальних громад створених на відповідних територіях районів Запорізької області, у заявників розширено коло суб'єктів до яких можна звертатися за відповідним дозволом на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок.
Відповідач проти позову заперечував.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
30.10.2018 позивач звернувся до ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області із клопотанням (вх.№С-4505/0/17-18) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.
На вказане клопотання позивач від ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області отримав відповідь (за вих.№С-4505-3778/0/18-18 від 28.11.2018), в якій зазначено наступне: "… Відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України, громадяни, які зацікавлені в одержані безоплатно у власність земельної ділянки, у межах норм безоплатної приватизації, із земель державної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади, який передає земельні ділянки державної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У клопотанні зазначає цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучєння земельної ділянки, що перебуває у користуванні інпшх осіб). Також повідомляємо, що відповідно до розпорядження Запорізької обласної державної адміністрації від 10.07.2015 за №244 «Про забезпечення реалізації першочергового права на відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва учасників бойових дій, які брали участь в антитерористичній операції, а також членів сімей учасників бойових дій, які загинули під час проведення антитерористичної операції», Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області разом з територіальними органами Держгеокадастру у Запорізькій області зарезервовано земельні масиви сільськогосподарського призначення державної власності, які можливі для передачі під зазначені цілі, складено відповідний реєстр таких масивів. Враховуючи наведене вище, радимо Вам звернутися за схемою розташування земельної ділянки з зарезервованих для учасників АТО масивів до структурних підрозділів. Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області. Подані відповідно до вимог ст.118 Земельного кодексу України та з врахуванням вищезгаданого розпорядження облдержадміністрації документи будуть розглянуті та Головним управлінням з цього приводу буде прийнято відповідне рішення. Додатково повідомляємо, що Ви також можете звернутися до об'єднаних територіальних громад, яким Головне управління передало землю за межами населених пунктів у комунальну власність згідно розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 №60-р «Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об'єднаних територіальних громад». …».
Вирішуючи по суті переданий до суду публічно-правовий спір враховуючи викладене вище суд виходить з такого.
Як передбачено ч.4 ст.122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
У ч.6 ст.118 Земельного кодексу України зазначено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до абз.1 ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Згідно з пп.13 п.4 "Положення про Головне управління Держгеокадастру в області", затвердженого 29.09.2016 Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України №333, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 25.10.2016 за №1391/29521 (надалі - "Положення про Головне управління Держгеокадастру в області"), Головне управління відповідно до покладених на нього завдань: розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
У відповіді за вих.№С-4505-3478/0/18-18 від 28.11.2018 ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області не зазначено чітко і однозначно у чому полягає невідповідність місця розташування об'єкта (земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000га, розташованої на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області) вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.7 ст.118 Земельного кодексу України).
У ч.10 ст.118 Земельного кодексу України зазначено, що відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.
Враховуючи зазначене, суд вважає за можливе визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, оформлену листом за вих.№С-4505-3478/0/18-18 від 28.11.2018.
У п.8 "Положення про Головне управління Держгеокадастру в області" зазначено, що Головне управління у межах своїх повноважень видає накази організаційно-розпорядчого характеру.
Згідно з п.84 «Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру», затвердженої 15.10.2015 наказом Держгеокадастру №600 (надалі - «Типова інструкція з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру»), накази видаються як рішення організаційно-розпорядчого характеру. За змістом управлінської дії накази видаються з основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, адміністративно-господарських, кадрових питань.
Відповідно до п.123 «Типової інструкції з діловодства в територіальних органах Держгеокадастру» службові листи складаються з метою обміну інформацією між установами як: відповіді про виконання завдань, визначених в актах органів державної влади, дорученнях вищих посадових осіб; відповіді на запити, звернення; відповіді на виконання доручень установ вищого рівня; відповіді на запити інших установ; відповіді на звернення громадян; відповіді на запити на інформацію; ініціативні листи; супровідні листи.
Отже, відповідно до наведених норм права за результатами розгляду будь-яких основних питань діяльності територіального органу Держгеокадастру, останнім має видаватися відповідний наказ. При цьому, листи складаються у разі надання відповіді на звернення громадян.
Враховуючи наведене, територіальним органом Держгеокадастру в області за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.
У межах даного адміністративного спору позивач звернувся до відповідача не із зверненням, а із відповідним клопотанням, за наслідками розгляду якого суб'єкт владних повноважень мав би прийняти відповідне управлінське рішення, у той час як останній протиправно направив позивачу відповідь у формі листа. Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність чи відмову у його наданні у формі наказу, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за нормами права.
Таким чином, надана ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області відповідь за вих.№С-4505-3778/0/18-18 від 28.11.2018 не може сприйматися судом як належна відмова у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність.
Суд вважає за можливе зобов'язати відповідача повторно розглянути (з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні) клопотання позивача від 30.10.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.
Аналогічне застосування норм права відображено у постановах Верховного Суду: від 04.02.2019 у справі №823/1121/16 (адміністративне провадження №К/9901/13808/18); від 18.10.2018 у справі №822/584/18 (адміністративне провадження К/9901/58099/18).
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) щодо відмови у наданні ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області, оформлену листом за вих.№С-4505-3478/0/18-18 від 28.11.2018.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, Запорізька область, м.Запоріжжя, вул.Українська, буд.50; код ЄДРПОУ 39820689) повторно розглянути (з урахуванням правової оцінки, наданої судом у даному рішенні) клопотання ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) від 30.10.2018 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, розташованої на території Зеленівської сільської ради Новомиколаївського району Запорізької області.
У стягненні на користь позивача за рахунок відповідача судових витрат - відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст.292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 25.02.2019.
Суддя О.О. Прасов