ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95003, м.Сімферополь, вул.Р.Люксембург/Речна, 29/11, к.
ПОСТАНОВА
Іменем України
11.06.2007
Справа №2-16/3222-2007А
За позовом – Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (95001, м. Сімферополь, вул.. Училищна, 42-а, тел. 274449)
До відповідача - Державної податкової інспекції в м. Сімферополі (95053, м. Сімферополь, вул.. Мате Залки, 1/9)
Про спонукання до виконання певних дій
Суддя В.А.Омельченко
Секретар судового засідання Хлебнікова Н.С.
ПРЕДСТАВНИКИ:
17.05.2007 року
Від позивача – Куличенко В.М., заст.. нач. юр. віддлу, дов. № 4963 від 29.12.2005 року
Від відповідача – Єльцов В.В. – ст.. держ. под. інспектор, дов. № 19409/9/10 від 06.11.2006 року
11.06.2007 року
Від позивача – Кіріченко С.Л. – ю/к дов. № 3904 від 26.10.2005 року
Від відповідача - не з’явився
Суть спору – Позивач Відкрите акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ» звернувся до Господарського суду АРК з позовом про визнання неправомірною діяльності та бездіяльності відповідача – Державної податкової інспекції в м. Сімферополі і зобов’язання відповідача вчинити певні дії.
29 березня 2007 року позивач надав доповнення до позовної заяви в якому прохає визнати податкове повідомлення – рішення ДПІ в м. Сімферополі № 0011091502/0 від 10.08.2006 року про донарахування ВАТ «Кримгаз» податкових зобов’язань по ДПІ на суму 33333 грн. та штрафних санкцій на суму 1666,65 грн. недійсним та відмінити його.
18 квітня 2007 року позивач надав суду доповнення до своїх позовних вимог ( ст.. справи 50) в яких прохає суд визнати податкове повідомлення – рішення ДПІ в м. Сімферополі від 19.10.2006 року № 0013621502/0 про нарахування ВАТ «Кримгаз» штрафних санкцій на суму 7157,12 грн. за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань недійсним та відмінити його.
Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача є невиконання відповідачем вимог пункту 4.3. «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за стягуванням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005г. №276 (Зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 9 липня 1997 р. за N 250/2054 ) відповідно до якого при наданні уточнюючого розрахунку який збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку проводиться датою його надання.
Відповідач проти заявлених позовних вимог заперечує, та в обґрунтування своєї позиції що до неможливості прийняття наданий позивачем уточнюючих розрахунків податкових зобов’язань з ПДВ зокрема посилається на пункт 17.2. статті 17 ЗУ «Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» який, на думку відповідача, позбавляє платника податків права надавати уточнюючі розрахунки з податкових зобов’язань минулих податкових періодів після проведення контролюючими органами перевірки цих податкових періодів.
30 травня 2007 року позивач подав заяву про уточнення своїх позовних вимог , відповідно до якої виклав свої позовні вимоги у наступній редакції:
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у місті Сімферополі виконати вимоги п.4.3. «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за стягуванням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005г. №276 і відобразити в особовому рахунку платника податків - Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ» нарахування на підставі наданих уточнених декларацій, з дати їх надання (19 травня 2006 року), та провести відповідний послідовний перерахунок по особовому рахунку Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ», починаючи від дати отримання (19 травня 2006 року) Державною податковою інспекцією у місті Сімферополі уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов'язань по ПДВ минулих податкових періодів на суму 74181 грн. (вхідні номери: 1110/20/76249; 1110/20/76250; 1110/20/76251; 1110/20/76252; 1110/20/76254; 1110/20/76255; 1110/20/76256; 1110/20/76262).
Визнати недіючим податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Сімферополі №0011091502/0 від 10.08.2006р. з донарахування Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ» податкових зобов’язань з ПДВ на суму 33333 гривні, та штрафних санкцій на суму 1666 гривень 65 копійок.
Визнати недіючим податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Сімферополі №00136221502/0 від 19.10.2006р. з нарахування Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ» штрафних санкцій на суму 7157 гривень 12 копійок, за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ.
В ході розгляду справи була оголошена перерва судового засідання в порядку ст. 150 КАС України, після закінчення якої провадження по справі було продовжено.
Після вияснення усіх обставин справи, та перевірення доказів, суд перейшов до судових дебатів, які почалися в судовому засіданні, що відбулося11.06.2007 року.
Після закінчення дебатів сторін, суд виходив для ухвалення рішення по даній справі до нарадчої кімнати.
Розглянувши матеріали справи та дослідивши письмові докази, а також заслухавши представника позивача, суд, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач - ВАТ «Кримгаз» 19 травня 2006 року самостійно виявивши помилки в раніше поданих податкових деклараціях надало відповідачу - ДПІ у м. Сімферополі уточнюючі розрахунки на зменшення раніше задекларованих податкових зобов'язань минулих періодів по ПДВ на загальну суму 74181 грн. зокрема за:
Липень 2003г. - на суму 2068 грн.
Серпень 2003г.- на суму 931 грн.
Вересень 2003г.- на суму 16440 грн.
Жовтень 2003г.- на суму 8563 грн.
Листопад 2003г.- на суму 3251 грн.
Червень 2004г.- на суму 14627 грн.
Вересень 2004г. на суму 28 296 грн.
Квітень 2005г.- на суму 5 грн.
а також уточнюючий розрахунок на збільшення на 33333 грн. суми податкового кредиту з ПДВ, заявленого до відшкодування у декларації за грудень 2003 року , з відповідним відображенням у декларації ВАТ «Кримгаз» з ПДВ за червень 2006 року цієї суми у складі податкового кредиту наступного податкового періоду.
Податкові періоди за які позивачем були надані уточнюючі розрахунки були предметом планових документальних перевірок додержання позивачем норм податкового законодавства.
Право платника податку на подання уточнюючого розрахунку встановлено пунктом 5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000г. №2181-111, за нормами якого, якщо в майбутніх податкових періодах ( з урахуванням строків давності встановлених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки в показниках раніше наданій податковій декларації, такий платник податків має право представити уточнюючий розрахунок.
Пунктом 4.4. статті 4 «Порядку заповнення і надання податкової декларації по податку на додану вартість» затвердженої наказом ДПА України №166 від 30.05.1997г. (в редакції наказу від 15.06.2005г. №213), встановлено, що якщо платник самостійно знайшов помилки, що містяться в раніше поданій ним податковій декларації, то такий платник зобов'язаний подати в порядку, встановленому для надання декларацій по ПДВ (без урахування граничного терміну надання, але з урахуванням термінів давності встановлених ст. 15 ЗУ №2181), уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань по податку на ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно знайдених помилок.
Строк давності встановлений статтею 15 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» дорівнює 1095 днів.
Відповідно до пункту 4.3. «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за стягуванням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом ДПА Украйни від 18.07.2005г. №276, при наданні уточнюючого розрахунку який збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку проводиться датою його надання.
Відповідач, керуючись наказом ДПА України від 01 квітня 2003 року №171 «Про затвердження методичних рекомендацій по прийманню та комп’ютерній обробці податкової звітності платників податків в органах державної податкової служби України», та виходячи з того, що уточнюючі розрахунки були надані за податкові періоди що були предметом планової перевірки, в обліку присвоїв наданим позивачем уточнюючим розрахункам статус «до відома», та не здійснив відповідні нарахування в особовому рахунку позивача, про що повідомив його листом від 24 травня 2006 року за №19566/10/15-2.
Прийняття відповідачем «до відома» уточнюючих розрахунків позивача мало наслідками проведення камеральної перевірки податкової декларації ВАТ «Кримгаз» за червень 2006 року. За висновками перевірки (акт від 07.08.2006р. №4581/15-2) відповідач визнав таким що суперечить п.17.2. ст.17 ЗУ«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000г. №2181-111, включення до рядку 23.3 декларації суми 33333 грн. що містилася у уточнюючому розрахунку за грудень 2003 року, здійснив донарахування позивачу податкових зобов’язань та штрафу у розмірі 5% від донарахованої суми, та надіслав позивачу податкове повідомлення-рішення №0011091502/0 від 10.08.2006р. з донарахування податкових зобов’язань з ПДВ на суму 33333 гривні, та штрафних санкцій на суму 1666 гривень 65 копійок.
Окрім того, не відображення сум що були вказані в уточнюючих розрахунках на особовому рахунку платника податків стало причиною виникнення у позивача несвоєчасної сплати узгодженої суми податкових зобов’язань – розраховуючи на виконання відповідачем вимог «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за стягуванням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом ДПА Украйни від 18.07.2005г. №276 позивач фактично сплатив до бюджету різницю між сумою податкових зобов’язань з ПДВ вказаною у податковій декларації за червень 2006 року, та сумою ПДВ яка була сплачена у попередніх податкових періодах, але, через зменшення за уточнюючими розрахунками податкових зобов’язань по цих періодах, на думку позивача повинна була відобразитися на особовому рахунку як переплата до дати настання строку сплати узгодженого податкового зобов’язання.
Відповідно до акту невиїзної документальної перевірки від 13.10.2006р. №5560/15-2 несплата вищевказаної різниці у встановлений законодавством строк для сплати узгодженого податкового зобов’язання стала підставою для нарахування позивачу штрафних санкцій у розмірі 10% від несвоєчасно сплаченої суми податкових зобов’язань, на підставі п.п.17.1.7. п.17.1. ст.17 ЗУ «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000г. №2181-111.
На підставі вказаного акту 19.10.2006р відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення №00136221502/0 з нарахування позивачу штрафних санкцій на суму 7157 гривень 12 копійок
Вказані податкові повідомлення-рішення були предметом адміністративного оскарження. Скарги позивача були залишені без задоволення з посилання на п.17.2. ст.17 ЗУ«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000г. №2181-111, яка на думку посадових осіб державної податкової служби унеможливлює подання уточнюючих розрахунків за періоди які були предметом перевірки.
Враховуючи вказане, приймаючи до уваги пояснення представників сторін, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, оскільки:
Пунктом 5.1. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000г. №2181-111, передбачено, що якщо в майбутніх податкових періодах ( з урахуванням строків давності встановлених ст. 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки в показниках раніше наданій податковій декларації, такий платник податків має право представити уточнюючий розрахунок. Вказана норма закону не містить інших обмежень що до реалізації платником податків цього права окрім строків давності встановлених ст. 15 цього Закону, тобто 1095 днів. Як вибачається з матеріалів справи, позивач, подаючи уточнюючі розрахунки, порушення вказаних строків не припустився.
Пунктом 17.2. статті 17 «Штрафні санкції (штрафи)» ЗУ«Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами і державними цільовими фондами» від 21.12.2000г. №2181-111, на який посилається відповідач) встановлено, що: платник податків, який до початку його перевірки контролюючим органом самостійно виявляє факт заниження податкового зобов'язання минулих податкових періодів, зобов'язаний спрямувати уточнюючий розрахунок і сплатити суму такої недоплати і штраф у розмірі п'яти відсотків такої суми до надання такого уточнюючого розрахунку; або відобразити суму такої недоплати у складі декларації по цьому податку, яка надається за наступний податковий період, збільшену на суму штрафу у розмірі п'яти відсотків такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми податкового зобов'язання по цьому податку. Якщо після представлення декларації за звітний період платник податків надає нову декларацію з виправленими показниками до закінчення граничного терміну надання декларації за такий же звітний період, то штрафи, визначені в цьому пункті не застосовуються. При самостійному донарахуванні суми податкових зобов'язань адміністративні штрафи не нараховуються.
Отже, аналіз вказаної норми Закону свідчить проте, що норми статті 17 Закону встановлює вичерпний перелік правових підстав що надають контролюючим органам права вживати до платників податків штрафних санкцій, визначає їх розмір, виходячи із складу правопорушень яких припустився платник податків, а також містить підстави звільнення платників податків від нарахування штрафних санкцій, або їх зменшення.
Зокрема, п.17.2. ст.17 Закону визначає обставини за наявності яких платник податків, що припустився заниження податкових зобов'язань попередніх податкових періодів, має нагоду до початку перевірки самостійно виявити допущене заниження, задекларувати достовірні податкові зобов'язання, сплатити суму недоплати із сплатою 5% штрафу, та уникнути вживання адміністративних штрафів. Проте, ця норма закону не регулює питання наявності, або відсутності у платника податків права на надання уточнюючих декларацій по податках, та не містить у собі будь яких обмежень що до використання вказаного права, встановленого ст.5 Закону. Окрім того, п.17.2. ст.17 Закону взагалі не містить норми яка б регулювала питання уточнення податкових зобов'язань у разі виявлення помилки що призвела до завищення податкових зобов'язань попередніх податкових періодів, а саме такі уточнюючі розрахунки і були надані позивачем.
Посилання відповідача на «Методичні рекомендацій по прийманню та комп’ютерній обробці податкової звітності платників податків в органах державної податкової служби України», затверджені наказом ДПА України від 01 квітня 2003 року №171 суд вважає необґрунтованими, оскільки цей наказ не має сили нормативного акту, а відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За таких обставин суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.
Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на його користь у розмірі 3,40 грн. з Державного бюджету України на підставі ч. 1 ст. 94 КАС України.
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені у судовому засіданні 11.06.2007 р.
Постанова складена в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАСУ та підписана 18.06.2007 року .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст.. 94, 98, 122, 158 –164, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов задовольнити.
2. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у місті Сімферополі виконати вимоги п.4.3. «Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за стягуванням яких здійснюється органами державної податкової служби України», затвердженої наказом ДПА України від 18.07.2005г. №276 і відобразити в особовому рахунку платника податків - Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ» нарахування на підставі наданих уточнених декларацій, з дати їх надання (19 травня 2006 року), та провести відповідний послідовний перерахунок по особовому рахунку Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ», починаючи від дати отримання (19 травня 2006 року) Державною податковою інспекцією у місті Сімферополі уточнюючих розрахунків на зменшення податкових зобов'язань по ПДВ минулих податкових періодів на суму 74181 грн. (вхідні номери: 1110/20/76249; 1110/20/76250; 1110/20/76251; 1110/20/76252; 1110/20/76254; 1110/20/76255; 1110/20/76256; 1110/20/76262).
3. Визнати недіючим податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Сімферополі №0011091502/0 від 10.08.2006р. з донарахування Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ» податкових зобов’язань з ПДВ на суму 33333 гривні, та штрафних санкцій на суму 1666 гривень 65 копійок.
4. Визнати недіючим податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у місті Сімферополі №00136221502/0 від 19.10.2006р. з нарахування Відкритому акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «КРИМГАЗ» штрафних санкцій на суму 7157 гривень 12 копійок, за несвоєчасну сплату узгоджених податкових зобов’язань з ПДВ.
5. Стягнути з Державного бюджету України (р/р № 31115095700002, отримувач Державний бюджет м. Сімферополя, код платежу 22090200, ЄДРПОУ 34740405, Банк ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026) на користь Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Кримгаз» (95001, м. Сімферополь, вул.. Училищна, 42-а, КРУ Приватбанк, р/р 26007054900922, МФО 384436, код ОКПО 03348117) 03,40 грн. державного мита.
Постанова може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного господарського суду через господарський суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови в десятиденний строк з дня складання постанови в повному обсязі, з подальшим поданням апеляційної скарги на постанову протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження та в порядку передбаченому ч.5 ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, у разі не подання відповідної заяви ( ст. 254 КАС України)
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Омельченко В.А.