Постанова № 8016612, 17.02.2010, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2010
Номер справи
2а-7090/09/1370
Номер документу
8016612
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа 2а-7090/09/1370

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2010 року м.Львів

09 год. 55 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючий-суддя Коморний О.І.

секретар судового засідання Романчук Л.В.

від

позивача Квіткін Ю.М.

відповідача не прибув

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом дочірнього підприємства «Троянда-Львів» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,-

в с т а н о в и в :

Позивач, дочірнє підприємство «Троянда-Львів» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» звернувся з позовом до суду про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0002302321/0 від 27.10.2009 року, винесеного відповідачем, Державною податковою інспекцією у Галицькому районі м. Львова.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач безпідставно визначив податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 7928,00 грн., в т.ч. основний платіж - 6099,00 грн. і штрафні санкції в сумі 1829,00 грн., оскільки включення податкових накладних минулих періодів до податкової декларації звітного податкового періоду чинним законодавством не заборонено.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві, просить позов задовольнити.

Відповідач подав письмове заперечення, у якому позовні вимоги заперечуються повністю з наведених у ньому підстав.

Суд заслухав пояснення представника позивача, повно всебічно і обєктивно дослідив подані докази у їх сукупності, зясував фактичні обставини справи та встановив наступне.

У період з 12.10.2009р. по 16.10.2009р. відповідачем проведено виїзну позапланову перевірку підприємства з питань достовірності нарахування і своєчасності сплати податку на додану вартість за липень-серпень 2009р., за результатами якої складено акт № 2627/23-209/30162288 від 20.10.2009р. (далі - Акт перевірки).

На підставі Акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення № 0002302321/0 від 27.10.2009р , яким позивачу визначено податкове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 7928,00 грн., в т.ч. основний платіж - 6099,00 грн. і штрафні санкції в сумі 1829,00 грн.

Як вбачається з Акту перевірки, підставою для винесення відповідачем вказаного податкового повідомлення-рішення є виявлення порушення позивачем п.п.7.2.3 п. 7.2 ст. 7 Закону України від 03.04.97 №168/97-ВР „Про податок на додану вартість" (із внесеними змінами та доповненнями), що полягає у завищенні податкового кредиту з податку на додану вартість на загальну суму 7568,04 грн. в т.ч. за липень 7497,04 грн., за серпень 71 грн. та, відповідно, заниження податкового зобов'язання, яке підлягає сплаті до бюджету на загальну суму 6099,04 грн.

Зокрема, при проведенні перевірки встановлено включення до складу податкового кредиту податкової декларації за липень 2009 року податкових накладних минулих періодів на загальну суму 7497,04 грн., а саме:

- ЗАТ „Технопарк ЛЗТА" і.п.н. 323268913054

п/н від 30.06.2009р. №166 на суму IIДВ 1133,89 грн.

п/н від 30.06.2009р. №80 на суму ПДВ 85,55грн.

- ТзОВ „Колір ПРО" і.п.н. 239576613054

п/н від 30.06.2009р. №26483.14 на суму ПДВ 94,45 грн.

- ЗАТ „Українські промислові телекомунікації" і.п.н. 208335513050 п/н від 30.06.2009р. №980 на суму ПДВ 34,0 грн. п/н від 30.06.2009р. №981 на суму ПДВ 10,0 грн.

- ТзОВ „Українська хвиля" і.п.н. 239726713047

п/н від 30.06.2009р. №85183 на суму ПДВ 3,5 грн.

- ВАТ «Укртелеком» і.п.н. 215607626656

п/н від 31.05.2009р. №01168/46 на суму ПДВ 100,53 грн.

п/н від 30.06.2009р. №06889/464000 на суму ПДВ 116,98 грн.

- ТзОВ «Лан-Лімітед» і.п.н. 137991613044

п/н від 30.06.2009р. №1 на суму ПДВ 3320.0 грн.

- ТОВ „Основа папір" і.п.н. 339394726558

п/н від 23.06.2009р. №02439/5 на суму ПДВ 866,05 грн.

п/н від 16.06.2009р. №02340/5 на суму ПДВ 1732,09 грн.

Перевіркою також встановлено включення до складу податкового кредиту податкової декларації за серпень 2009 року податкових накладних минулих періодів (розрахунок коригування сум ПДВ до податкової декларації з податку на додану вартість №78708) на загальну суму 71,0 грн., а саме:

- ТзОВ „Українська хвиля" і.п.н. 239726713047:

п/н від 31.07.2009р. №89731 на суму ПДВ 3,0 грн.

- ТзОВ „Колір ПРО" і.п.н. 239576613054

п/н від 31.07.2009р. №26816 на суму ПДВ 68,0 грн.

У Акті перевірки відповідачем зазначено, що відповідно до пункту 7.2.3 пункт 7.2 статті 7 Закону України від 03.04.97 №168/97-ВР „Про податок на додану вартість" податкова накладна складається у момент виникнення податкових зобов'язань продавця у двох примірниках, оригінал якої надається покупцю, копія залишається у продавця товарів (робіт, послуг).

Відтак відповідачем зроблено висновок, що податкова накладна має бути отримана покупцем у звітному періоді, на який припадає дата виникнення податкових зобов'язань продавця (правила визначення дати виникнення податкових зобов'язань встановлені пунктом 7.3 статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість"). У разі відмови з боку постачальника товарів (послуг) надати податкову накладну або при порушенні ним порядку її заповнення отримувач таких товарів (послуг) має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку внаслідок придбання таких товарів (послуг) (підпункт 7.2.6 пункту 7.2. статті 7 Закону України „Про податок на додану вартість").

Якщо платник податку, який не отримав податкову накладну, але оплатив товари (послуги) і отримав їх, має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву зі скаргою на такого постачальника, яка є підставою для включення сум цього податку до складу податкового кредиту. Таке звернення дає право отримувачу товарів (послуг) на включення сплачених постачальнику сум податку на додану вартість до складу податкового кредиту. Законом не передбачено можливості для платника приймати самостійне рішення щодо відстрочення реалізації своїх прав на отримання податкового кредиту після настання дати виникнення права на податковий кредит. Тобто, якщо на дату виникнення права на податковий кредит (в тому числі і в частині окремих сум податку), платник таким правом не скористався, вважається, що ним прийнято рішення не формувати податковий кредит з використанням заначених сум податку.

Оскільки проведеною позаплановою виїзною перевіркою не встановлено подання ДП „Троянда-Львів" до ДПІ у Галицькому районі м. Львова разом із податковими деклараціями з ПДВ за липень, серпень 2009 року заяви із скаргою на вищевказаних постачальників, відповідачем у акті перевірки зроблено висновок про заниження позивачем податкового зобовязання по податку на додану вартість на загальну суму 6099,04 грн. у т.ч за липень 2009р. - 6028,04 грн, за серпень 2009р.-71 грн.

Відповідно до поданого позивачем реєстру отриманих та виданих податкових накладних, судом встановлено, що п/н від 30.06.2009р. №166., п/н від 30.06.2009р. №80. (ЗАТ „Технопарк ЛЗТА"); п/н від 30.06.2009р. №26483.14 (ТзОВ „Колір ПРО"); п/н від 30.06.2009р. №980 п/н від 30.06.2009р. №981 (ЗАТ „Українські промислові телекомунікації"); п/н від 30.06.2009р. №85183 (ТзОВ „Українська хвиля"); п/н від 31.05.2009р. №01168/46., п/н від 30.06.2009р. №06889/464000 (ВАТ «Укртелеком»); п/н від 30.06.2009р. №1 (ТзОВ «Лан-Лімітед»); п/н від 23.06.2009р. №02439/5 п/н від 16.06.2009р. №02340/5 (ТОВ „Основа папір") включені до реєстру за липень місяць 2009 року. Податкова накладна від 31.07.2009р. №89731 (ТзОВ „Українська хвиля") та п/н від 31.07.2009р. №26816 (ТзОВ „Колір ПРО) включені до реєстру за серпень місяць 2009 року.

Факт оплати грошових коштів вищевказаним постачальникам товарів, робіт, послуг у попередніх податкових періодах підтверджується долученими до справи банківськими виписками: за 16.06.2009р. (позиція п/п № 11), за 02.07.2009р. (позиція п/п № 8,9), за 10.07.2009р. (позиція п/п № 6),за 17.07.2009р. (позиція п/п № 9), за 21.07.2009р. (позиція п/п № 4), за 21.07.2009р., за 27.07.2009р. (позиція п/п № 2), за 06.08.2009р. (позиція п/п № 5,6), за 12.08.2009р. (позиція п/п № 3), за 19.08.2009р. (позиція п/п № 12) за 20.08.2009р. (позиція п/п №6), за 21.08.2009р. (позиція п/п № 8), за 26.08.2009р. (позиція п/п № 1)

Відповідно до п.п. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобовязання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного періоду. При позитивному значенні суми, розрахованої згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для відповідного податкового періоду. При відємному значенні суми, розрахованої згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з цього податку, що виник за попередні податкові періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до закону), а при його відсутності зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Згідно з п.п. 7.7.2 ст. 7 Закону, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з п.п. 7.7.1 цього пункту, має відємне значення, то : а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого відємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок відємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.

Тобто з наведених положень Закону вбачається, що платник податків має право на бюджетне відшкодування стосовно тієї суми ПДВ, яка фактично сплачується у будь-якому попередньому податковому періоді. Зокрема, це узгоджується з визначенням бюджетного відшкодування, наведеним у п. 1.8 Закону «Про податок на додану вартість», а саме бюджетне відшкодування це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у звязку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до п.п. 4.4.1 ст. 4 Закону «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акту, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обовязків платника податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення як на користь платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.

В даному випадку позивачем кошти за отримані товари і послуги сплачено, отримано належним чином оформлені податкові накладні та включено цю суму до податкового кредиту. Факт сплати податку та правомірність формування податкового кредиту відповідачем не заперечується.

За таких обставин суд дійшов висновку, що п.п. 7.7.2 п. 7.7 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» не обмежує право платника на бюджетне відшкодування тільки тих сум ПДВ, які були сплачені у періоді, що безпосередньо передує звітному.

Підпункт 7.5.1 цього Закону встановлює момент виникнення права на податковий кредит, однак не обмежує таке право будь-яким строком давності. Відповідно до п.п. 15.3.1 Закону заяви на повернення надміру сплачених податків, зборів або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.

Право на бюджетне відшкодування ПДВ виникає тільки після включення суми ПДВ до податкового кредиту. Позивач не мав права включати до податкового кредиту будь-які суми раніше отримання належним чином оформлених податкових накладних.

За таких обставин з урахуванням положень п.п. 7.4.5 Закону, відповідно до якого не підлягає включення до складу податкового кредиту суми сплаченого (нарахованого) податку у звязку з придбанням товарів (послуг), не підтверджені податковими накладними, позивач правомірно включив до складу податкового кредиту звітніх періодів вказану суму на підставі податкових накладних попередніх періодів, після отримання таких накладних.

Згідно ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Також, відповідно до положень ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, що відповідачем зроблено не було.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача щодо визнання нечинним податкового повідомлення-рішення №0002302321/0 від 27.10.2009 року, підлягають задоволенню в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, передбачається, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати стягненню з Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 7-14, 50, 71, 86, 143, 158, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати нечинним податкове повідомлення-рішення №0002302321/0 від 27.10.2009 року.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь дочірнього підприємства «Троянда-Львів» Львівської громадської організації «Фонд сприяння захисту екології України» (м. Львів, вул. Театральна, 24 ЄДРПОУ 30162288) 3 грн. 40 коп. судового збору.

Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в строк та в порядку, визначеному ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Повний текст постанови виготовлений 22.02.2010 року о 09:00 год.

Суддя Коморний О.І.