
Провадження № 4-с/537/6/2019
Справа № 537/2476/17
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22.02.2019 року Крюківський районний суд міста Кременчука Полтавської області в складі: головуючої судді Зоріної Д.О., при секретарі Мєняйлові О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кременчуці справу за скаргою Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіної – ОСОБА_1, -
ВСТАНОВИВ:
Представник Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звернувся до суду зі скаргою на дії державного виконавця Крюківського відділу Державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіної – ОСОБА_1, згідно якої просить суд визнати дії державного виконавця щодо винесення повідомлення від 25 жовтня 2018 року про повернення виконавчого документу №537/2476/17 про стягнення з ОСОБА_2 допомоги без прийняття до виконання, неправомірними; скасувати зазначене повідомлення; зобов’язати державного виконавця Крюківського відділу Державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіну – ОСОБА_1 прийняти до виконання виконавчий лист №537/2476/17, виданий 19 жовтня 2017 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області.
Свої вимоги мотивував тим, що 25 жовтня 2018 року держаним виконавцем Крюківського відділу Державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіною – ОСОБА_1 винесено повідомлення про повернення без прийняття до виконання виконавчого листа №537/2476/17, виданого 19 жовтня 2017 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_2 коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям в розмірі 13 373 грн. 15 коп. на користь управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО. Винесення оскаржуваного повідомлення обумовлене державним виконавцем не наданням підтвердження про сплату авансового внеску, сплата якого передбачена пунктом 8 статті 4 Закону України «Про виконавче провадження». Представник позивача вважає сплату авансового внеску в даному випадку необов’язковою, оскільки зазначеним вище Законом передбачено, що від сплати авансового внеску звільнені державні органи. Управління соціального захисту населення є органом місцевого врядування, однак в даному випадку виконує повноваження, делеговані державою щодо стягнення коштів з боржника, які будуть направлені до державного бюджету. Також заявник вважає дії державного виконавця неправомірними, оскільки зазначеним Законом від сплати авансового внеску звільнені стягувачі за рішеннями, зокрема, щодо інших соціальних виплат, допомоги. За викладених обставин позивач вважає дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіної – ОСОБА_1 щодо винесення повідомлення про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання щодо виконавчого листа №537/2474/17 неправомірними, у зв’язку із чим і вимушений звернутись до суду.
Представник скаржника, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, в судове засідання не з’явився, однак представником скаржника ОСОБА_3 завчасно було надано до суду заяву, згідно якої остання просила суд розглянути справу без участі представника Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області, та просила задовольнити скаргу в повному обсязі.
Державний виконавець Крюківського відділу Державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіна – ОСОБА_1 в судове засідання не з’явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, представник Крюківського відділу Державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області – ОСОБА_4 надала до суду клопотання, згідно якого просила суд розглянути справу без участі представника відділу.
Згідно змісту відзиву, наданого державним виконавцем Крюківського відділу Державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіною – ОСОБА_1, остання просила суд відмовити в задоволенні скарги, оскільки Законом України «Про виконавче провадження» не визначено, що від сплати авансового внеску звільняються органи місцевого самоврядування при виконанні ними делегованих державою повноважень, зокрема, по відшкодуванню до державного бюджету коштів. Держаний виконавець зазначив, що вказаним Законом передбачено, що витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зокрема, авансового внеску стягувача. За таких обставин представник відповідача вважає, що прийняте державним виконавцем рішення про прийняття до виконання виконавчого документу без сплати стягувачем авансового внеску, якщо його сплата є обов’язковою, може призвести до безпідставних витрат за рахунок Державного бюджету України. Згідно змісту позову, стягувачем не надано будь-яких доказів, що характер стягнення коштів за виконавчім документом належить до переліку, визначеному статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження».
Оскільки частиною 2 статті 450 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність учасників справи на підставі письмових матеріалів справи.
Суд, враховуючи думку представника скаржника, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області – ОСОБА_3, думку представника Крюківського відділу Державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області – ОСОБА_4, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, приходить до наступних висновків
В судовому засіданні встановлено, що Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області 19 жовтня 2017 року було видано виконавчий лист №537/2476/17 про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконкому Кременчуцької міської ради Полтавської області надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям в розмірі 13 373 грн. 15 коп.
Згідно матеріалів справи, 24 жовтня 2018 року начальник Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області ОСОБА_5 звернувся до начальника Крюківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Полтавській області із заявою за вих..02/10353 про відкриття виконавчого провадження з виконання виконавчого листа №537/2476/17, виданого 149 жовтня 2017 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь управління коштів допомоги малозабезпеченим сім’ям в розмірі 13 373 грн. 15 коп., із зазначенням про відсутність підстав для сплати авансового внеску, передбачених статтею 26 Закону України «Про виконавче провадження».
Повідомленням державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіної – ОСОБА_1. від 25 жовтня 2018 року повернуто виконавчий документ стягувачу без прийняття до виконання щодо виконавчого листа №537/2476/17 від 19 жовтня 2017 року про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Крюківського району допомоги в розмірі 13 373 грн. 15 коп., яке мотивоване не здійсненням авансування витрат виконавчого провадження.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року, виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
На підставі пункту 2 частини 1 статті 3 зазначеного вище Закону, підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів – ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом.
Згідно із вимогами пункту 8 частини 4 статті 4 зазначеного Закону, виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред’явлення, якщо стягувач не надав підтвердження сплати авансового внеску, якщо авансування є обов’язковим.
Суд звертає увагу на те, що в даному випадку управлінням праці пред’явлено до виконання виконавчий лист на підставі судового рішення про відшкодування державної допомоги, що за характером спірних правовідносин підпадає під категорію справ, перелік яких наведено в статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року.
Частиною 2 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року передбачені підстави для звільнення стягувача від сплати авансового внеску, зокрема, від сплати авансового внеску звільняються стягувачі за рішеннями про обчислення, призначення, перерахунок, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг; від сплати авансового внеску звільняються державні органи.
Вирішуючи питання щодо звільнення або відсутності такого звільнення стягувача в особі Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області від сплати авансового внеску, суд також виходить з положень статті 34 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, відповідно до якої до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) та делеговані повноваження.
Згідно із положеннями статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, делеговані повноваження - повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законом, а також повноваження органів місцевого самоврядування, які передаються відповідним місцевим державним адміністраціям за рішенням районних, обласних рад.
Тобто, призначення державної допомоги є наслідком реалізації державної фукнції.
Таким чином, Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області є стягувачем за рішенням Крюківського районного суду міста Кременчука Полтавської області від 14 серпня 2017 року про стягнення саме державної допомоги на підставі абзацу 4 частини 2 статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року, та призначення тимчасової державної допомоги є наслідком реалізації державної функції, та в частині питання стягнення коштів тимчасової державної допомоги департамент здійснює державно - владні повноваження, має всі притаманні державному органу ознаки, а відтак на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску.
Згідно із частиною 3 статті 143 Конституції України, органам місцевого самоврядування можуть надаватися законом окремі повноваження органів виконавчої влади. Держава фінансує здійснення цих повноважень у повному обсязі за рахунок коштів Державного бюджету України або шляхом віднесення до місцевого бюджету у встановленому законом порядку окремих загальнодержавних податків, передає органам місцевого самоврядування відповідні об'єкти державної власності.
Управління соціального захисту населення Крюківського району Департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконкому Кременчуцької міської ради Полтавської області є органом місцевого самоврядування, на який державою покладені функції з призначення та виплати різного роду державних соціальних допомог, серед яких державна соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям. Сплачені у вигляді допомоги малозабезпеченим сім’ям стягуються з боржника за рішенням суду та повертаються до державного бюджету. Функція повернення до державного бюджету цих коштів покладена законом на Управління праці та соціального захисту населення.
Таким чином, оскільки в частині питання стягнення коштів тимчасової державної допомоги управління здійснює державно – владні повноваження, тобто наділене всіма притаманними державному органу ознаками, то на нього також поширюється право щодо звільнення від сплати авансового внеску.
Відповідно до частини 2 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року, виконавець зобов’язаний, зокрема, здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Згідно із частиною 2 статті 451 Цивільного процесуального кодексу України, у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними і зобов’язує державного виконавця або іншу посадову особу органу державної виконавчої служби, приватного виконавця усунути порушення (поновити порушене право заявника).
За викладених обставин, оскільки в судовому засіданні встановлено, що стягувач в особі Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області звільнений від сплати авансового внеску, суд приходить до висновку про законність вимог останнього в частині визнання дій державного виконавця щодо винесення повідомлення про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання неправомірними та скасування зазначеного повідомлення.
Вирішуючи вимоги скарги в частині зобов’язання Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області прийняти до виконання виконавчий лист №537/2476/17, суд виходить з положень статті 451 Цивільного процесуального кодексу України, якої не передбачені повноваження суду щодо зобов’язання суб’єкта владних повноважень вчинити певні дії.
Окрім того, права державного виконавця, в тому числі при відкритті виконавчого провадження, чи відмови у відкритті, врегульовані Законом України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року. При цьому, суб'єкт владних повноважень враховує ряд вимог необхідних для прийняття відповідного рішення.
Таким чином, у суду відсутні правові підстави щодо зобов’язання Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області прийняти до виконання виконавчий лист, у зв’язку із чим вимоги скарги в цій частині задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 259, 260, 450, 451 Цивільного процесуального кодексу України, Законом України «Про виконавче провадження» №1404-VІІІ від 02 червня 2016 року, Законом України «Про місцеве самоврядування» № 280/97-ВР від 21 травня 1997 року, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Скаргу Управління соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області на дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіної – ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати дії державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області в особі державного виконавця Басаргіної – Глшуко Олени Василівни щодо винесення повідомлення від 25 жовтня 2018 року про повернення виконавчого документа №537/2476/17, виданого 19 жовтня 2017 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконкому Кременчуцької міської ради Полтавської області коштів в розмірі 13 373 грн. 15 коп. без прийняття до виконання - неправомірними.
Повідомлення державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області Басаргіної – ОСОБА_1 від 25 жовтня 2018 року про повернення виконавчого документу стягувачу без прийняття до виконання - виконавчого листа №537/2476/17, виданого 19 жовтня 2017 року Крюківським районним судом міста Кременчука Полтавської області про стягнення з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконкому Кременчуцької міської ради Полтавської області коштів в розмірі 13 373 грн. 15 коп. – скасувати.
В задоволенні інших вимог Управлінню соціального захисту населення Крюківського району департаменту соціального захисту населення та питань АТО виконавчого комітету Кременчуцької міської ради Полтавської області – відмовити.
Зобов’язати Крюківський відділ державної виконавчої служби міста Кременчука Головного територіального управління юстиції у Полтавській області повідомити суд і заявника про виконання ухвали не пізніше, ніж у десятиденний строк з дня її одержання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана на протязі п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя: Д.О. Зоріна