
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 140/2127/18
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Каленюк Ж.В.,
за участю секретаря судового засідання Шаблій Л.П.,
представника позивача Володкевич Ю.О.,
представника відповідача Ярошика Т.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньтабак" до Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Волиньтабак" (надалі - ТзОВ "Волиньтабак", товариство, позивач) звернулося з позовом до Головного управління ДФС у Волинській області (надалі - ГУ ДФС у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 31 липня 2018 року №0008161405 про застосування фінансових санкцій у сумі 821452,86 грн., №0008191405 про застосування фінансових санкцій у сумі 18288,20 грн., №0008111405 про застосування фінансових санкцій у сумі 45784,50 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що вказаними податковими повідомленнями-рішеннями до товариства застосовані фінансові санкції на підставі статті 20 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (надалі - Закон №265/95-ВР) за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку. Спірні рішення прийняті на підставі актів фактичної перевірки, проведеної працівниками Головного управління ДФС у Житомирській області (надалі - ГУ ДФС у Житомирській області) на об'єктах позивача, що знаходяться за адресами: Житомирська область, місто Бердичів, вулиця Житомирська, 82 А (магазин 1); місто Житомир, вулиця Велика Бердичівська, 81 (магазин 2); Житомирська область, місто Новоград - Волинський, вулиця Замкова, 22 (магазин 3). У висновках актів перевірок встановлено порушення позивачем пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР, а саме відсутність на момент перевірки документів щодо оприбуткування товарних запасів на загальну суму 125787,00 грн. в магазині 1, на суму 34700,10 грн. в магазині 2, на суму 410726,43 грн. в магазині 3. Товариство, не погоджуючись з актами перевірок, подавало письмові заперечення, які були враховані лише частково.
Позивач не погоджується із вказаними податковими повідомленнями-рішеннями та вважає що при їх прийнятті відповідач не врахував, що порядок ведення бухгалтерського обліку діяльності ТзОВ "Волиньтабак" регулюється наказом по підприємству від 04 січня 2018 року №1: на підприємстві ведеться машинна обробка документів з використанням комп'ютерної програми бухгалтерського обліку; первинні бухгалтерські документи зберігається в місті Луцьку по вулиці Карбишева, 1 (архів та бухгалтерія товариства). Перелік товарів, які знаходились в магазинах ТзОВ "Волиньтабак" на час проведення перевірки, підтверджений витягом з бази даних (програмного забезпечення) позивача і надавався відповідачу на його письмову вимогу. Надані позивачем залишки товарно- матеріальних цінностей станом на 03 липня 2018 року додатково підтверджують належне ведення позивачем порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання. При цьому отримання продукції, у тому числі тютюнових виробів, здійснюється матеріально-відповідальними особами товариства за адресою: місто Луцьк, вулиця Індустріальна, 2, на підставі накладних від постачальника товарів; надалі товар переміщається на структурні підрозділи - магазини, кіоски, місця зберігання на підставі накладних на внутрішнє переміщення, що є підставою для обліку товару в структурних підрозділах, оскільки накладна від постачальника тютюнових виробів оформляється одна на загальну кількість отриманого товару, а не на кожну окрему структурну одиницю товариства. Первинні документи на усю зазначену в актах продукцію наявні на підприємстві та надані контролюючому органу під час перевірки, разом із запереченнями на акт перевірки та скаргами на податкові повідомлення-рішення.
Позивач вважає, що оскільки перевірки були проведені не за місцем зберігання первинних документів, а за місцем розміщення його господарських одиниць, то відповідачем спірними податковими повідомленнями-рішеннями протиправно застосовано штрафні (фінансові) санкції на загальну суму 885525,56 грн. , адже відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 9 "Запаси", не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону №265/95-ВР.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою від 29 листопада 2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження.
Відповідач у відзиві на позов його вимоги заперечує (а.с.55-57 том 2). В обґрунтування своєї позиції вказав, що ГУ ДФС у Житомирській області були проведені фактичні перевірки за місцем провадження ТзОВ "Волиньтабак" діяльності та розташування його господарських об'єктів - магазинів. Результати перевірок зафіксовані в актах. У ході перевірки інспекторами ГУ ДФС у Житомирській області вручено запити підприємству про надання відомостей про фактичні залишки станом на 03 липня 2018 року (на початок перевірки). Вимога була виконана частково (надано накладні на внутрішнє переміщення тютюнових виробів, накладні про походження товару). Працівниками ГУ ДФС у Житомирській області було проведено порівняльний аналіз наданих накладних на походження тютюнових виробів з фактичними залишками станом на 03 липня 2018 року та встановлено відсутність документів на придбання тютюнових виробів, що зберігалися в магазині, їх перелік наведено в описах до акта перевірки. За таких обставин перевіркою встановлено порушення пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР, а саме порушення ведення у встановленому законодавством порядку обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та/або зберігання. Надалі підприємство подавало заперечення на акти перевірки, скарги на податкові повідомлення-рішення. Висновки актів перевірки за результатами розгляду заперечення на акт перевірки змінено частині, в решті при їх розгляді було встановлено, що на тютюнові вироби, зазначені в описах, відсутні накладні на внутрішнє переміщення зі складу в місті Луцьку по вулиці Індустріальна , 2, до магазинів, де здійснювалася перевірка.
Відповідач вважає, що приймаючи податкові повідомлення-рішення, які є предметом даного позову, ним об'єктивно встановлені обставини та оскільки було встановлено порушення позивачем обов'язку вести облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, то застосування фінансових санкцій за реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку у розмірі подвійної вартості не облікованих товарів за місцем їх реалізації (зберігання) відповідає статті 20 Закону №265/95-ВР. Відтак, з наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою від 23 січня 2019 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник позивача позов підтримує з підстав, викладених у позовній заяві, позовні вимоги просить задовольнити. У судовому засіданні представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позов.
Суд, заслухавши усні пояснення представників сторін (вступне слово), дослідивши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, та письмові докази, встановив такі обставини.
03 липня 2018 року працівниками ГУ ДФС Житомирській області на підставі наказу від 02 липня 2018 року №1322 (а.с.13-14 том 1) було розпочато фактичну перевірку ТзОВ "Волиньтабак" щодо дотримання вимог, встановлених законодавством України при здійсненні роздрібної та оптової торгівлі підакцизними товарами, а також з питань використання праці найманих осіб та виплати роботодавцем доходів у вигляді заробітної плати працівникам та сплати податків, внесків до бюджету, тривалістю 10 діб за останні два роки діяльності та за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника, за адресою: Житомирська область, місто Бердичів, вулиця Житомирська, 82А. За результатами проведеної перевірки було складено акт від 13 липня 2018 року №217/40/21736857 (а.с.21 том 1). В акті фактичної перевірки зроблений висновок про порушення ТзОВ "Волиньтабак" пунктів 12, 13 статті 3 Закону №265/95-ВР, зокрема, щодо ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на загальну суму 125787,00 грн.
Не погоджуючись із висновками акта перевірки, ТзОВ "Волиньтабак" подало заперечення від 18 липня 2018 року №1/3-151 (а.с.22-27 том 1). Разом із запереченням товариство надало дублікати накладних від постачальника виробів Товариства з обмеженою відповідальністю "Торговий дім "Львівська тютюнова фабрика ЛТД" (надалі - ТзОВ "ТД "Львівська тютюнова фабрика ЛТД") та товарно-транспортних накладних. За результатами розгляду заперечення ГУ ДФС у Житомирській області було складено висновок від 26 липня 2018 року №44/06-30-40-03 (а.с.92-93 том 2), у якому вказано, що на підставі додатково доданих документів встановлено, що не надано накладні на внутрішнє переміщення зі складу у місті Луцьку по вулиці Індустріальна, 2, до магазину-складу в місті Бердичів по вулиці Житомирська, 82А, на загальну суму 9143,60 грн. за описом (а.с.94 том 2).
За результатами розгляду заперечень, на підставі акта фактичної перевірки ГУ ДФС у Волинській області 31 липня 2018 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0008191405, яким до позивача за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 18288,20 грн. (а.с.28 том 1).
Судом також встановлено, що 03 липня 2018 року працівниками ГУ ДФС Житомирській області на підставі наказу ГУ ДФС Житомирській області від 02 липня 2018 року №1321 (а.с.29 том 1) було розпочато фактичну перевірку ТзОВ "Волиньтабак" з аналогічних підстав, що й описано вище, також і на іншому об'єкті позивача, який знаходиться в місті Житомирі по вулиці Велика Бердичівська, 81. За результатами проведеної перевірки було складено акт від 13 липня 2018 року №216/40/21736857 "Про результати фактичної перевірки ТзОВ "Волиньтабак" (код ЄДРПОУ 21736857) з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами, нафтопродуктами, паливом моторним альтернативним, скрапленим газом". В акті фактичної перевірки зроблений висновок про порушення ТзОВ "Волиньтабак" пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР щодо ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на загальну суму 34700,10 грн. (а.с.41-42 том 1).
Не погоджуючись із висновками акта перевірки, ТзОВ "Волиньтабак" подало заперечення від 18 липня 2018 року №1/3-150 (а.с.43-48 том 1), до якого надало дублікати накладних від постачальника виробів ТзОВ "ТД "Львівська тютюнова фабрика ЛТД" та товарно-транспортних накладних. ГУ ДФС у Житомирській області за результатами розгляду заперечення на акт перевірки з урахуванням додатково наданих товариством документів змінено висновок акта перевірки та зроблено інший висновок про те, що ТзОВ "Волиньтабак" не надано накладні на внутрішнє переміщення зі складу в місті Луцьку по вулиці Індустріальна, 2, до магазину-складу в місті Житомирі по вулиці Велика Бердичіська, 81, на загальну суму 22892,25 грн. за описом (а.с.59 том 2).
За результатами розгляду заперечень, на підставі акта фактичної перевірки ГУ ДФС у Волинській області 31 липня 2018 року прийнято податкове повідомлення-рішення №0008111405, яким до позивача за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 45784,50 грн.
Як встановлено судом, 03 липня 2018 року працівниками ГУ ДФС Житомирській області було розпочато фактичну перевірку ТзОВ "Волиньтабак" на підставі наказу ГУ ДФС Житомирській області від 02 липня 2018 року №1320 (а.с.50-51 том 1) тривалістю 10 діб, за останні два роки діяльності, за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника - місто Новоград-Волинський, вулиця Замкова, 22, з питань дотримання вимог, встановлених законодавством України, при здійсненні роздрібної та оптової торгівлі підакцизними товарами, а також з питань використання праці найманих осіб та виплати роботодавцем доходів у вигляді заробітної плати працівникам та сплати податків, внесків до бюджету. За результатами проведеної перевірки було складено акт від 12 липня 2018 року №215/40/21736857 (а.с.56-57 том 1). В акті фактичної перевірки зроблений висновок про порушення ТзОВ "Волиньтабак" пункту 12 статті 3 Закону №265/95-ВР в частині ведення в порядку, встановленому законодавством, обліку товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації на загальну суму 410726,43 грн.
Не погоджуючись із висновками акта, товариство подало заперечення від 18 липня 2018 року №1/3-150 (а.с.60-65 том 1), до якого також додало дублікати накладних від постачальника виробів ТзОВ "ТД "Львівська тютюнова фабрика ЛТД" та товарно-транспортних накладних.
Проте за результатами розгляду заперечень, на підставі акта фактичної перевірки ГУ ДФС у Волинській області 31 липня 2018 року прийняло податкове повідомлення рішення №0008161405, яким до позивача за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій застосовані штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 821452,86 грн. (а.с.66 том 1).
Не погоджуючись із прийнятими ГУ ДФС у Волинській області податковими повідомленнями-рішеннями від 31 липня 2018 року №0008191405, №0008111405, 00081611405 ТзОВ "Волиньтабак" подало до Державної фіскальної служби України (надалі - ДФС України) скарги від 10 серпня 2018 року №1/3-164 (а.с.67-72 том 1), від 10 серпня 2018 року №1/3-165 (а.с.73-78 том 1), від 10 серпня 2018 року №1/3-166 (а.с.79-84 том 1). За результатами розгляду скарг ДФС України прийняла рішення про результати розгляду скарги від 04 жовтня 2018 року №32405/6/99-99-11-03-01-25, яким вищевказані податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а скарги - без задоволення (а.с.85-87 том 1).
Оскільки адміністративне оскарження не призвело до скасування податкових повідомлень-рішень, з якими позивач не погоджується, то це стало підставою для його звернення із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає, що загальні умови і порядок контролю за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги) встановлені Законом №265/95-ВР.
Так пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР передбачено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку.
Відповідальність за невиконання цього обов'язку встановлена статтею 20 Закону №265/95, якою закріплено, що до суб'єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість.
Правові ж засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності визначені Законом України від 16 липня 1999 року №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (надалі - Закон №996-XIV).
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій відповідно до положень статті 9 Закону №996-XIV є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Пунктом 1.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (далі - Положення), затвердженого наказом Мінфіну України від 24 травня 1995 року №88, передбачено, що господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.
Відповідно до вимог пунктів 6.1, 6.2, 6.8 Положення первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські та інші звітності підлягають обов'язковій передачі до архіву. Первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські та інші звітності до передачі їх до архіву підприємства, установи повинні зберігатися в бухгалтерській службі у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером. Видача первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських та інших звітностей з бухгалтерської служби і з архіву підприємства, установи працівникам інших структурних підрозділів може провадитися тільки за рішенням головного бухгалтера або особи, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства.
З наведеного випливає, що облік товарних запасів здійснюється на підставі первинних бухгалтерських документів, які підтверджують факти здійснення господарських операцій; первинні документи після їх обробки зберігаються в бухгалтерії підприємства (згодом передаються до архіву).
Відповідно до частин другої, п'ятої статті 8 Закону №996-XIV питання організації бухгалтерського обліку на підприємстві належать до компетенції його власника (власників) або уповноваженого органу (посадової особи) відповідно до законодавства та установчих документів. Підприємство самостійно визначає облікову політику підприємства; обирає форму бухгалтерського обліку як певну систему регістрів обліку, порядку і способу реєстрації та узагальнення інформації в них з додержанням єдиних засад, встановлених цим Законом, та з урахуванням особливостей своєї діяльності і технології обробки облікових даних; розробляє систему і форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, звітності і контролю господарських операцій, визначає права працівників на підписання бухгалтерських документів; затверджує правила документообороту і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему рахунків і регістрів аналітичного обліку; може виділяти на окремий баланс філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які зобов'язані вести бухгалтерський облік, з наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства; визначає доцільність застосування міжнародних стандартів (крім випадків, коли обов'язковість застосування міжнародних стандартів визначена законодавством).
Перевіряючи правильність оцінки відповідачем обставин, за якими він визначив склад правопорушення, передбаченого пунктом 12 статті 3 Закону №265/95-ВР, та наявність підстав для застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 20 цього Закону, суд встановив, що ТзОВ "Волиньтабак" має роздрібні торгові об'єкти, розміщені в різних областях України. Підприємство структурно складається із управління та регіональних структурних підрозділів торгівлі. Оперативне управління та забезпечення господарської діяльності торгівельних об'єктів, здійснюється регіональними структурними підрозділами на місцях. Зокрема, як видно зі штатного розпису, затвердженого наказом від 29 грудня 2017 року №37-П, магазин в місті Новоград-Волинський по вулиці Замковій, 22, входить до регіонального структурного підрозділу ТзОВ "Волиньтабак" у місті Хмельницькому (а.с.17 том 1), а магазини у місті Житомирі по вулиці Велика Бердичівська, 81, та у місті Бердичеві по вулиці Житомирська, 82А, - до регіонального структурного підрозділу товариства у місті Луцьку (а.с.18 том 1). Як видно зі штатного розпису позивача, на момент проведення фактичних перевірок ГУ ДФС у Житомирській області бухгалтерія товариства перебувала в складі управління та регіонального структурного підрозділу у місті Луцьку та була розташована за адресою: місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1. За цією ж адресою знаходиться і архів товариства (а.с.13-15, 22 том 2).
Наказом по товариству від 04 січня 2018 року №1 (а.с.19-28 том 2) затверджено Положення про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку ТзОВ "Волиньтабак" з 04 січня 2018 року. Відповідно до пунктів 1.1, 3.1, 3.3 Положення на виконання пункту 4 статті 8 Закону №996-XIV на підприємстві встановлено таку форму організації бухгалтерського обліку: бухгалтерський облік здійснюється централізованою бухгалтерією на чолі з головним бухгалтером. Підставою для бухгалтерських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій; на підприємстві застосовується машинна обробка документів з використанням комп'ютерної програми бухгалтерського обліку; інформація, що міститься у прийнятих до обліку первинних документах, систематизується на рахунках бухгалтерського обліку в регістрах синтетичного та аналітичного обліку шляхом подвійного запису їх на взаємопов'язаних рахунках бухгалтерського обліку.
Отже, як видно з названих документів, позивач з урахуванням положень частини п'ятої статті 8 Закону №996-XIV встановив облікову політику підприємства, форму бухгалтерського обліку.
У судовому засіданні встановлено, що формування показників у регістрах бухгалтерського обліку, зведення даних первинного обліку та перевірка зведених регістрів проводиться у бухгалтерії за адресою: місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1. Основний офіс ТзОВ "Волиньтабак" та місце зберігання оптових партій тютюнових виробів знаходиться в місті Луцьку по вулиці Індустріальній, 2. Саме зі складу за даною адресою і здійснюється забезпечення як місць зберігання оптових партій тютюнових виробів, так і роздрібних торгівельних об'єктів. Перевірка у бухгалтерії та на основному складі позивача не проводилася.
У судовому засіданні також встановлено, що отримання продукції, у тому числі тютюнових виробів, здійснюється на підприємстві матеріально-відповідальними особами за адресою: місто Луцьк, вулиця Індустріальна, 2 на підставі накладних від постачальників товарів та в подальшому розподіляється на структурні підрозділи ТзОВ "Волиньтабак" (магазини, місця зберігання) на підставі накладних на внутрішнє переміщення та на їх підставі товар обліковуються у структурних підрозділах.
На підтвердження обліку товарів, зазначених в додатках до актів фактичної перевірки, позивачем було надано суду накладні від постачальника тютюнових виробів ТзОВ "ТД "Львівська тютюнова фабрика ЛТД" за період з 19 лютого 2018 року по 02 липня 2018 року, а також товарно-транспортні накладні про доставку цього товару. У товарно-транспортних накладних містяться реквізити накладних постачальників. Згідно з товарно-транспортними накладними доставка товару від постачальника-виробника здійснювалася на склад позивача-покупця в місті Луцьку по вулиці Індустріальній, 2. Зазначені документи були долучені позивачем і до заперечень на акти перевірок (а.с.88-209, 253 том 1; а.с.68-70, 73-74 том 2). Також суду надано подорожні листи, якими підтверджується доставка тютюнових виробів власним транспортом позивача у період з січня по червень 2018 року з міста Луцька до міста Новоград-Волинського, з міста Луцька - до міста Бердичева, з міста Луцька до міста Житомира - у магазини товариства (а.с.220-229; 236-240 том 1; а.с.1-11 том 2). Розподіл товару, придбання якого підтверджується прихідними накладними та які є первинними документами, проведено між магазинами на підставі накладних на внутрішнє переміщення. Їх копії також є в матеріалах справи та надавалися разом із скаргами на податкові повідомлення-рішення (а.с.210-219, 230-235, 241-252 том 1; а.с.71-72 75 том 2). На вимогу суду позивач надав зведені дані, що містять відомості про прихід товару згідно з накладними від постачальника та їх розподіл на підставі накладних на внутрішнє переміщення товару на магазини. Зведені дані складено за переліком товару, відображеному в описах до актів перевірки або у висновках за результатами розгляду заперечень на акт перевірки (а.с.76-78 том 2). За цими зведеними даними кількість товару в розрізі найменувань відповідно до описів, що є додатками до актів перевірки, відповідає відомостям, вказаним у прихідних накладних від постачальника, та покриває кількість товару, що переміщалася згідно з накладними на внутрішнє переміщення у магазини, де здійснювалася перевірка.
В чинних нормативно-правових актах немає форми спеціально розробленого документа, яким можна оформити передачу товару від однієї матеріально-відповідальної особи до іншої в межах одного підприємства. Попри те, суб'єкт господарювання може розробити самостійно форму такого документа з урахуванням обов'язкових реквізитів, зазначених у пункті 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку.
З огляду на викладене вище накладні від постачальника є прихідними документами для первинного обліку на підприємстві, а накладні на внутрішнє переміщення тютюнових виробів зі складу в місті Луцьку у магазини товариства є прихідними документами для останніх.
Суд відхиляє доводи відповідача про те, що вказаними вище документами не в повному обсязі підтверджено облік товару, описаного в актах перевірки (а.с.91-94 том 2). Суд звертає увагу, що перелік товарів, які знаходились в магазинах ТзОВ "Волиньтабак" на час проведення фактичної перевірки з 03 по 12 липня 2018 року, підтверджений витягом з бази даних (програмного забезпечення) позивача і був ним наданий інспекторам ГУ ДФС у Житомирській області на їх письмові вимоги, що вже саме по собі свідчить про облік цього товару за допомогою комп'ютерної програми бухгалтерського обліку, як це визначено Положенням про облікову політику та організацію бухгалтерського обліку ТзОВ "Волиньтабак". Таким чином, надані позивачем залишки товарно-матеріальних цінностей станом на 03 липня 2018 року (на початок перевірки) додатково підтверджують ведення позивачем обліку товарних запасів за місцем їх реалізації та зберігання. Кількість товару, відображена у наданих позивачем для перевірки відомостях бухгалтерського обліку, відповідала фактичній кількості товару на момент перевірки - надлишків, недостачі у магазинах перевіркою виявлено не було.
Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Системний аналіз пункту 12 статті 3, статті 20 Закону №265/95-ВР та Закону №996-XIV дає підстави для висновку, що фінансова санкція, встановлена статтею 20 названого Закону, може бути застосована до юридичної особи лише у тому випадку, коли ця особа не веде обліку товарів. Сама по собі відсутність на момент перевірки контролюючим органом накладних за місцем реалізації чи зберігання товарів, за умови, що ці товари належним чином обліковані відповідно до Закону №996-XIV, не є підставою для застосування до юридичної особи фінансової санкції, передбаченої статтею 20 Закону №265/95-ВР.
Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 28 лютого 2018 року у справі №810/3247/16 та в силу частини п'ятої статті 242 КАС України підлягає врахуванню щодо застосування норм права до спірних правовідносин.
На підставі аналізу норм чинного законодавства та обставин, встановлених письмовими доказами, суд дійшов переконання, що підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у зв'язку із реалізацією товарів, які не обліковані у встановленому порядку, відсутні, адже у позивача наявні первинні документи, що є підставою для їх оприбуткування та внесення записів до облікових бухгалтерських реєстрів, та документи, що підтверджують рух товарно-матеріальних цінностей до об'єктів торгівлі, облік товарних запасів ведеться відповідно до Положення про облікову політику товариства з урахуванням загальних вимог, визначених Законом №996-XIV. Відтак, суд дійшов висновку, що податкові повідомлення-рішення від 31 липня 2018 року №0008161405, №0008191405, №0008111405 є протиправними та підлягають скасуванню. Таким чином, позовні вимоги належить задовольнити.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивач при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплатив судовий збір у сумі 13282,88 грн., що підтверджується платіжним дорученням від 20 листопада 2018 року №50154 (а.с.38 том 2), випискою від 12 грудня 2018 року про зарахування судового збору до спеціального фонду Державного бюджету України (а.с.51 том 2).
Оскільки суд задовольняє позов повністю, то за правилами частини першої статті 139 КАС України на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача як суб'єкта владних повноважень необхідно стягнути документально підтверджені судові витрати у сумі 13282,88 грн.
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 243-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньтабак" (43023, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Карбишева, 1, ідентифікаційний код юридичної особи 21736857) до Головного управління ДФС у Волинській області (43010, Волинська область, місто Луцьк, майдан Київський, 4, ідентифікаційний код юридичної особи 39400859) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень задовольнити повністю.
Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Волинській області від 31 липня 2018 року №0008161405, від 31 липня 2018 року №0008191405, від 31 липня 2018 року №0008111405.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Волиньтабак" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судові витрати у сумі 13282,88 грн. (тринадцять тисяч двісті вісімдесят дві грн. 88 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд.
Суддя Ж.В. Каленюк
Повне судове рішення складено судом 28 лютого 2019 року