Постанова № 8015175, 18.02.2010, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.02.2010
Номер справи
2а-27907/09/1270
Номер документу
8015175
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а- 27907/09/1270

Категорія 6.6.5

П О С Т А Н О В А

Іменем України

18 лютого 2010 року м. Луганськ

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Судді: Ушакова Т.С.,

при секретарі: Юрченко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми штрафної (фінансової) санкції, -

В С Т А Н О В И В:

19 листопада 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції у Сєвєродонецьку Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення суми фінансової санкції, в якому позивач просить звернути стягнення на активи субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 на суму 2946,50 грн. в рахунок погашення штрафу. В обгрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що 27.08.2008 року Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку в Луганській області, на підставі ст.11 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та законів України від 01.06.2000 року № 1776-ІІІ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», Закону України від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» було здійснено перевірку господарської одиниці-магазин «Олена», що розташована за адресою:м. Сєвєродонецьк, пр. Космонавтів, 13/113. Згідно акту перевірки було встановлено проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, не були видані розрахункові документи встановленої форми, не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місті проведення розрахунків, не надруковано на реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Порушено ст. 7 Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», а саме порядок використання торгового патенту. Статтею 22 Закону встановлено, що за невідповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до субєктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у пятикратному розмірі суми на яку встановлено відповідальність. 10.07.2009 року Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку в Луганській області було здійснено перевірку господарської одиниці-павільон «Світлана», що розташована за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Донецька, 54/81. У результаті перевірки проведення розрахункових операцій без застосування реєстратора розрахункових операцій, не були видані розрахункові документи встановленої форми, не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місті проведення розрахунків, не надруковано на

реєстраторах розрахункових операцій фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій. Порушено ст.11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» а саме реалізація тютюнових виробів провадиться за цінами вищими від максимальних роздрібних цін.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та надав суду аналогічні позовній заяві пояснення.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату й час слухання справи був повідомлений належним чином.

Суд заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про задоволення адміністративного позову з наступних підстав.

Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Справи за участю Державних податкових інспекцій є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.

Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.

Окрім того, такі справи не підпадають під перелік публічно-правових справ, визначених частиною другою статті 17 КАС, на які не поширюється компетенція адміністративних судів.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності є Закон України «Про державну податкову службу в Україні».

Відповідно до ч.1 ст. 13 Закон України «Про державну податкову службу в Україні» посадові особи органів державної податкової служби зобовязані дотримувати Конституції (254к/96-ВР) і законів України, інших нормативних актів, прав та охоронюваних законом інтересів громадян, підприємств, установ, організацій, забезпечувати виконання покладених на органи державної податкової служби функцій та повною мірою використовувати надані їм права.

Згідно п.4 ч.1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» ограни державної податкової служби України здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Згідно ч.2 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.

Спеціальним законом, який визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг є Закон України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), інших вимог цього Закону здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Сєвєродонецької міської ради Луганської області 31 січня 2008 року за № НОМЕР_4 що підтверджується свідоцтвом серії В02 № 114130 про державну реєстрацію (арк. справи 6).

Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти.

27 серпня 2008 року працівниками Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку в Луганській області, на підставі ст.11 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та законів України від 01.06.2000 року № 1776-ІІІ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», Закону України від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» було проведено перевірку магазину «Олена», розташованого за адресою: м. Сєвєродонецьк, пр. Космонавтів, 13/113, який належить субєкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_1, з питання дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, згідно ст.11 Закону України від 04.12.1990 року №509 - XII «Про державну податкову службу в Україні», №481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», №1776-111 «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

10.07.2009 року Державною податковою інспекцією у м. Сєвєродонецьку в Луганській області на підставі ст.11 Закону України від 04.12.1990 року № 509-ХІІ «Про державну податкову службу в Україні» та законів України від 01.06.2000 року № 1776-ІІІ «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», від 19.12.1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами», Закону України від 23.03.1996 року № 98/96-ВР «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності» було проведено перевірку павільону «Світлана», розташованого за адресою: м. Сєвєродонецьк, вул. Донецька, 54/81, який належить субєкту підприємницької діяльності фізичній особі ОСОБА_1, з питання дотримання порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, згідно ст.11 Закону України від 04.12.1990 року №509 - XII «Про державну податкову службу в Україні», №481/95 ВР «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», №1776-111 «Про застосування реєстраторами розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Згідно з п.1 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

Відповідно до п.13 ст.3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” субєкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобовязані: забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Статтею 11-1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів» передбачається, що встановлена виробником або імпортером максимальна роздрібна ціна на тютюнові вироби наноситься на пачку, коробку або сувенірну коробку тютюнових виробів разом з датою їх виготовлення. Максимальна роздрібна ціна за пачку, коробку або сувенірну коробку наноситься визначеним виробником способом у визначеному виробником місці і складається з її цифрового виразу та скороченого найменування грошової одиниці України.

В ході перевірки 27.08.2008 року встановлено порушення п.2 ст. 3 Закону України 01.01.2000 року №1776-111 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - п.1 проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) ні через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, п.2 невидання особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, п.13 не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, порушено порядок використання торгового патенту, про що складено акт №12140084 від 27.08.2008 року(арк. справи 7-8). В ході перевірки 10.07.2009 року встановлено порушення п.2 ст. 3 Закону України 01.01.2000 року №1776-111 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» - п.1 проведення розрахункових операцій на повну суму покупки (надання послуги) ні через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, п.2 невидання особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, п.13 не забезпечено відповідність суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, реалізація тютюнових виробів проводилася за цінами вищими від максимальних роздрібних цін, про що складено акт № 0090/12/14/23/НОМЕР_1 від 10.07.2009 року. (арк. справи 12-13). Згідно ч.1 ст.17 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції. На підставі ст.ст. 17,22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області на підставі ст.ст. 17,22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» було прийнято рішення форми «С» № 0000872304 від 09.09.2008 року про застосування до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1. штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу у розмірі 1150,50 грн. Відповідно до ст.11-1, та абз.12 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і торгівлі спирту етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами» та стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, повязаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у СПД ОСОБА_1. винесено рішення про застосування фінансових санкцій № 12140014/23-455 від 08.07.2009 року у сумі 1000,00 грн.

На підставі ст.ст. 17,22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» Державною податковою інспекцією в м. Сєвєродонецьку Луганської області було прийнято рішення форми «С» № 0000882304 від 20.07.2009 року про застосування до субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1. штрафних (фінансових) санкцій у вигляді штрафу у розмірі 796,00 грн.

Рішення отримано СПД фізичною особою ОСОБА_1 20.07.2009 року, що підтверджується підписом відповідача на корінці рішення /арк. справи 15/.

Відповідно до п.п.5.2.1, 5.2.2. ст.5 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобовязання вважається узгодженим у день отримання податкового повідомлення, якщо воно протягом 10 днів з дня отримання не оскаржено платником податків. Факту оскарження відповідачем податкового зобовязання судом не встановлено.

До теперішнього часу СПД - фізична особа ОСОБА_1 рішення про застосування фінансових санкцій в адміністративному та судовому порядку не оскаржувала, суму штрафної санкції 2946,50 грн. в добровільному порядку не сплатила.

Таким чином, позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Луганської області знайшли обґрунтування наданими суду доказами та нормами чинного законодавства. У звязку з чим суд вважає за можливе стягнути з субєкта підприємницької діяльності ПП ОСОБА_1 суму штрафних санкцій у розмірі 2946,50 грн.

Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінета Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви не сплачував судовий збір.

Керуючись ст.ст. 94, 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у м. Сєвєродонецьку Луганської області до субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення суми фінансової санкції задовольнити повністю.

Стягнути з субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1000,00 грн.. яку перерахувати на р/р 31119106700080, код 24046627, МФО 804013, та у розмірі 1946,50 грн., яку перерахувати на р/р 31111104700080, код 21080900, отримувач УДК в м. Сєвєродонецьку, код отримувача 24046627, МФО 804013.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

СУДДЯ Т.С. УШАКОВ