
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 лютого 2019 р. Справа №480/4598/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні суду в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі - відповідач, ГУ Держгеокадастру), в якому просить визнати протиправною та скасувати відмову ГУ Держгеокадастру, викладену в листі від 25.10.2018 № М-12276-4839, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області; зобов'язати ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у вересні 2018 позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району. Листом від 25.10.2018 відповідач відмовив у наданні такого дозволу, посилаючись на те, що бажана земельна ділянка входить до масиву, який планується передати в оренду на умовах аукціону. Позивач не погоджується із такими діями відповідача у зв'язку із чим звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
29.01.2019 представник відповідача подав відзив, у якому позовні вимоги не визнає, просить відмовити у їх задоволенні. На підтвердження обґрунтованості спірного рішення зазначив, що згідно з інформаційною довідкою відділу у Охтирському районі ГУ Держгеокадастру землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки частково відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення, форма власності - приватна, входить до земель, які перебувають у власності громадян та частково включені до масиву, який включено у перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону. Відповідно до ч. 3 ст. 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Бажана земельна ділянка відноситься до земель переданих у власність ОСОБА_2 (площа 3,75 га, кадастровий номер НОМЕР_2) та члену фермерського господарства "Мрія" ОСОБА_3 (площа 3,75 га, кадастровий номер не визначався). Таким чином ГУ Держгеокадастру не має права надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою на спірну земельну ділянку приватної форми власності, оскільки це буде порушенням ст. 14 Конституції України якою гарантується право власності на земельну ділянку.
Також відповідач заперечує проти позовних вимог у формі зобов'язання ГУ Держгеокадастру надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою, оскільки надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є виключними повноваженнями ГУ Держгеокадастру і суд не може втручатись у здійснення державним органом своїх дискреційних повноважень.
04.02.2019 на вказаний відзив позивач надала відповідь у якій зазначила, що вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність передбачені ст. 118 Земельного кодексу України. Така підстава для відмови як включення земельної ділянки до переліку земель, які можуть бути передані в оренду на умовах аукціону не передбачена ст. 118.
За офіційною інформацією з сайту ГУ Держгеокадастру у Сумській області, станом на 25.01.2019 по Олешнянській сільській раді Охтирського району до переліку земельних ділянок, права на які буде виставлено на земельні торги включено дві земельні ділянки, які до кінця не сформовані, оскільки не мають кадастрових номерів. Жодних доказів підготовки земельної ділянки на яку позивач просила надати дозвіл на її розробку, для проведення земельних торгів відповідачем не було надано.
Ухвалою від 08.01.2019 відкрито провадження, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Ухвалою від 26.02.2019 відмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи з викликом сторін.
Дослідивши матеріали справи, доводи, наведені сторонами у заявах по суті справи, оцінивши надані докази у їх сукупності, суд частково задовольняє позовні вимоги, виходячи із наступного.
Судом встановлено, що позивач звернулась до ГУ Держгеокадастру у Сумській області із заявою від 25.09.2018, яка 28.09.2018 була зареєстрована в ГУ Держгеокадастру за № М-12276/0/94-18, про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населеного пункту на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області (а.с. 23).
Листом від 25.10.2018 № М-12276-4839/21-18 відповідач повідомив ОСОБА_1 про неможливість задоволення поданої нею заяви з огляду на те, що землі, за рахунок яких планується формування земельної ділянки частково відносяться до категорії земель сільськогосподарського призначення форма власності - приватна, земельна ділянка, за рахунок якої планується до відведення входить до земель, які знаходяться у приватній власності громадян та частково включені до масиву, який включений в перелік земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону (а.с. 9).
Суду представник відповідача надав наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 03.02.2018 № 95 про внесення змін до наказу "Про визначення земельних переліку ділянок" від 09.04.2014 № 23, яким 40 земельних ділянок включено до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с. 32). Із додатку до вказаного наказу вбачається, що земельні ділянки на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області площею 8,0391 га, кадастровий номер НОМЕР_3 та площею 8,1842 га, кадастровий номер НОМЕР_3 включені до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах (а.с. 33).
Суд не погоджується із такими висновками ГУ Держгеокадастру, виходячи із наступного.
Особливості безоплатної передачі земельних ділянок із земель державної або комунальної власності у власність врегульовані статтею 118 Земельного кодексу України.
Так, частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни, які зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).
Згідно з ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Тобто, Земельним кодексом України передбачено вичерпні підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність. При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб'єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Як вбачається з листа ГУ Держгеокадастру від 25.10.2018 № М-12276-4839/21-18, відмова позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність мотивована включенням бажаної земельної ділянки до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону.
Вказана підстава для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена статтею 118 Земельного кодексу України.
Посилання відповідача на ст. 136 Земельного кодексу України визнаються судом безпідставними, оскільки відповідно до ч. 3 вказаної статті, на яку в тому числі посилається відповідач, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги.
Із наданих суду доказів, а саме наказу від 03.02.2018 № 95 та додатку до нього, вбачається, що на сьогоднішній день триває процес підбору земельних ділянок для продажу прав на них через земельні торги, однак такі земельні ділянки на торги не виставлені, земельні ділянки не сформовані, а тому підстави для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту їх землеустрою відсутні.
Згідно з ч. 4 ст. 136 Земельного кодексу України підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає: а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості); б) державну реєстрацію земельної ділянки; в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку; г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель" у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї; ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України "Про оцінку земель", крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї; д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки; е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України; є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок; ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Жодних доказів вчинення вищевказаних дій стосовно земельної ділянки, на яку ОСОБА_1 просила надати дозвіл на розроблення проекту її землеустрою відповідачем не надано.
Представником відповідача було також надано наказ ГУ Держгеокадастру від 27.09.2018 № 869 "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах", яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності з подальшим продажем права оренди на земельних торгах (аукціоні) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за межами населених пунктів на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області (площа 4,3421 га, кадастровий номер НОМЕР_3:6062) (а.с. 34).
Однак відповідачем не зазначено, чи входить вказана земельна ділянка до складу земель, які включено до переліку земельних ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру від 03.02.2018 № 95 на території Олешнянської сільської ради Охтирського району, а також не зазначено, чи саме на вказану земельну ділянку позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту її землеустрою.
Крім того, у відзиві, поданому до суду представником відповідача зазначається, що спірна земельна ділянка на праві власності належить громадянину ОСОБА_2 (площа 3,75 га, кадастровий номер НОМЕР_2) та члену фермерського господарства "Мрія" ОСОБА_3 (площа 3,75 га, кадастровий номер не визначений).
Тобто у листі від 25.10.2018 № М-12276-4839/21-18 ГУ Держгеокадастру не зазначало таких підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою спірної земельної ділянки, обмежившись повідомленням про те, що земельна ділянка знаходиться у приватній власності.
Оскільки відмовляючи ОСОБА_1 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідач посилався на підстави, не передбачені чинним законодавством а також не обґрунтував причин відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, суд приходить до висновку про те, що така відмова є протиправною та підлягає скасуванню.
Відповідач зобов'язаний або надати дозвіл позивачу на розроблення проекту землеустрою, або відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах та з повним обґрунтуванням підстав такої відмови.
З огляду на викладене, суд визнає протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 25.10.2018 № М-12276-4839/21-18, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Олешнянської сільської ради Охтирського району та вважає за необхідне її скасувати.
При цьому в ході розгляду справи судом встановлено, що земельна ділянка, на яку позивач просить надати дозвіл на розроблення проекту її землеустрою, межує із земельними ділянками, які належать на праві приватної власності окремим громадянам, а частина масиву земель, сформована ГУ Держгеокадастру для передачі в оренду на умовах аукціону, однак такі обставини не були зазначені відповідачем у спірному рішенні.
Таким чином суд вважає за необхідне зобов'язати ГУ Держгеокадастру повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.09.2018, зареєстровану 28.09.2018 за № М-12276/0/94-18 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, оскільки обставини, зазначені відповідачем у відзиві не були підставою для відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи задоволення позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ Держгеокадастру судові витрати в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 25.10.2018 № М-12276-4839/21-18 про відмову у надані ОСОБА_1 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 25.09.2018, зареєстровану 28.09.2018 за № М-12276/0/94-18 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Олешнянської сільської ради Охтирського району Сумської області.
В задоволенні інших вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (40021, м. Суми, вул. Петропавлівська, 108, код ЄДРПОУ 39765885) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) суму судового збору в розмірі 704,80 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 27.02.2019.
Суддя С.М. Гелета