
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
27 лютого 2019 рокуСєвєродонецькСправа № 360/443/19
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши в письмовому провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Держпраці у Луганській області до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. Д.Ф. Мельникова" про застосування заходів реагування щодо державного нагляду (контролю), -
ВСТАНОВИВ:
31 січня 2019 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Держпраці у Луганській області до державного підприємства "Лисичанськвугілля" в особі відокремленого підрозділу "Шахта ім. Д.Ф. Мельникова", в якій позивач просить застосувати до відповідача заходи реагування у сфері державного нагляду шляхом зобов'язання зупинити виконання робіт підвищеної небезпеки: експлуатацію підйомної машини НКМЗ 2х4х2,3 породного односкіпового підйому у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей до усунення зазначених в позовній заяві порушень.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі заяви ПАТ "Лисичанськвугілля" від 04 грудня 2018 року № 01/12-1181 щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду Головного управління Держпраці у Луганській області для проведення позапланових перевірок, відповідно до статей 4, 6, 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", наказу Головного управління від 28.12.2018 № 650 та направлення на перевірку від 07.01.2019 № 01-17/7, 10.01.2019 посадовою особою позивача проведено позапланову суб'єкта господарювання: "Шахта ім. Д.Ф. Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля" на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складені акт перевірки від 10.01.2019 за № СМ-1/01 та припис від 10.01.2019 за № СМ-1/01, в яких зафіксовано 13 порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22 березня 2010 року № 62. Зафіксовані факти порушення вимог чинних нормативно-правових актів України з охорони праці у відокремленому підрозділі "Шахта ім. Д.Ф. Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля" створюють загрозу здоров'ю і життю працівників суб'єкта господарювання.
З посиланням на норми статей 27, 43 Конституції України, статей 4, 6, 7 Закону України від 05 квітня 2007 року № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", статей 38, 39 Закону України від 14 жовтня 1992 року № 2694-ХІІ "Про охорону праці", Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 96 та Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03 серпня 2018 року № 84, позивач вважає, що виявлені порушення несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей, тому є всі підстави для повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки, а саме експлуатації підйомної машини НКМЗ 2х4х2,3 породного односкіпового підйому у відокремленому підрозділі "Шахта ім. Д.Ф. Мельникова" ПАТ "Лисичанськвугілля".
Відповідач подав заяву про визнання позовних вимог (а. с. 26).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 05.02.2019 відкрито провадження у справі та призначено підготовче засідання на 27.02.2019. Справа розглядатиметься в порядку загального позовного провадження (арк. спр. 1-2).
Позивач в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 21). Разом з тим, у заяві просив розглянути справу без його участі (а.с. 24).
Представник відповідача в судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином (а.с. 23), причини неприбуття суду не повідомив.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідно до частини дев'ятої статті 205 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Згідно частини третьої статті 183 КАС України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення суду у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-79, 90 КАС України, суд дійшов такого.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 05.04.2007 № 877-V Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності (далі Закон № 877), Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженим наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.12.2011 № 1531/20269 (далі Положення № 826), Законом України Про охорону праці від 14.10.1992 № 2694-ХІІ (далі Закон № 2694), Правилами безпеки у вугільних шахтах, затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62 (далі НПАОП 10.0-1.01-10 Правила безпеки у вугільних шахтах).
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (частина перша статті 4 Закону № 877).
Відповідно до частини четвертої статті 4 Закону № 877 виключно законами встановлюються:
органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності;
види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю);
повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг;
вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності;
спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю);
санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до частини першої статті 38 Закону № 2694 державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють:
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки;
центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Головне управління Держпраці у Луганській області зареєстровано як юридична особа 26.05.2015, № запису 13811340000001902 на підставі розпорядчого акта постанови Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 100, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань від 12.09.2018 № 23889067 (арк. спр. 17-18).
Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань праці від 03.08.2018 №84, Головне управління Держпраці у Луганській області є територіальним органом Державної служби України з питань праці, що їй підпорядковується (арк. спр. 6-8).
Згідно з пунктом 4 Положення про Головне управління Держпраці у Луганській області відповідно до покладених на нього завдань Головне управління, зокрема:
16) здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, гігієни праці, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, у тому числі з питань:
- забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
- монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва і машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки;
- безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами, проведення робіт з утилізації звичайних видів боєприпасів, ракетного палива та вибухових матеріалів військового призначення;
- виробництва, зберігання, використання отруйних речовин у виробничих процесах, у тому числі продуктів біотехнологій та інших біологічних агентів;
- організації проведення навчання (в тому числі спеціального) і перевірки знань з питань охорони праці; навчання працівників у сфері поводження з вибуховими матеріалами та перевірки їх знань;
18) здійснює державний нагляд (контроль) у сфері гірничих відносин на підприємствах вугільної, гірничорудної та нерудної промисловості, під час проведення гірничих робіт, будівництва та експлуатації, ліквідації або консервації гірничих підприємств (підпункт 18 пункту 4).
Згідно з абзацом 2 частини першої статті 6 Закону № 877 подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням є однією з підстав для здійснення позапланових заходів.
Для здійснення планового або позапланового заходу орган державного нагляду (контролю) видає наказ (рішення, розпорядження), який має містити найменування суб'єкта господарювання, щодо якого буде здійснюватися захід, та предмет перевірки (частина перша статті 7 Закону № 877).
Судом встановлено, що шахта ім. Д. Ф. Мельникова є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 27.02.2019 № 1005060580 (а.с. 28-38).
04 грудня 2017 року Публічним акціонерним товариством "Лисичанськвугілля" за вих. № 01/12-1181 направлено лист до ГУ Держпраці у Луганській області щодо направлення представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду для проведення перевірок стану охорони праці та промислової безпеки на об'єктах підприємств ПАТ "Лисичанськвугілля" у відповідності графіку спільних перевірок протягом 2018 року (а. с. 11).
Наказом ГУ Держпраці у Луганській області від 28 грудня 2018 року № 650 направлено представників інспекторського складу Управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Луганській області для проведення позапланової перевірки «шахта ім. Д. Ф. Мельников» ПАТ «Лисичанськвугілля» (арк. спр. 12 ).
На підставі вищевказаного наказу та направлення на проведення перевірки від 04.01.2019 № 01-17/7 (арк. спр. 13) головним державним інспектором відділу державного нагляду у вугільній галузі Управління гірничого нагляду ГУ Держпраці у Луганській області Семіхіним А.Л., 10.01.2019 проведено позапланову перевірку відокремленого підрозділу "Шахта ім. Д.Ф. Мельникова" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля", розташованого за адресою: Луганська область, місто Лисичанськ, вул. Первомайська, 217, на предмет дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
За результатами перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 10.01.2019 № СМ-1/01, яким встановлено, наявність тринадцяти порушень Правил безпеки у вугільних шахтах, затверджених Наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 22.03.2010 № 62, а саме ст.ст.13, 14 ЗУ №2694:
- в звіті з ревізії та налагодження підйомної машини не вірно вказаний тип підйомної машини, що є порушенням п.9 гл.10 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
- не подовжено термін експлуатації лівого та правого вугільних скіпів, що є порушенням п. 30 гл.1 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах»;
- Не подовжено термін експлуатації коуша лівого скіпу, що є порушенням п. 3 гл.14 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- не подовжено термін експлуатації лівого та правого копрових шківів Ш4А, що є порушенням п.9 гл. 10 р. VII. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- у захисті від провисання канату не встановлена затримка часу, що є порушенням п.5 гл.7 р. VII. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- з проектом вирівнювання провідників у стволі не ознайомлені три робітника дільниці Підйом, шо є порушенням п.14 гл.1 р. IV. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- більше 1 року не проводилася ревізія та налагодження односкіпового породного підйому з підйомною машиною НКМЗ 2x4x2,3, що є порушенням п.9 гл. 10 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- не подовжено термін експлуатації підйомної машини НКМЗ 2x4x2,3, що є порушенням п. 10 гл. 10 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- не подовжено термін експлуатації гальмівної системи підйомної машини НКМЗ 2x4x2,3, що є порушенням п.3 гл.2 р. IV НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- не подовжено термін експлуатації лівого та правого головних канатів, що є порушенням п.12 гл.12 р. VII НПАОП Ю.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- не подовжено термін експлуатації скіпу та противаги, що є порушенням п. 30 гл.1 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- не подовжено термін експлуатації підвісного пристрою скіпу та противаги, що є порушенням п. 3 гл.14 р. VII НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
- не подовжено термін експлуатації лівого та правого копрових шківів, що є порушенням п.9 гл. 10 р. VII. НПАОП 10.0-1.01-10 «Правила безпеки у вугільних шахтах».
Акт перевірки від 10.01.2019 № СМ-1/01 вручено відповідачу (арк. спр. 16).
Підставою для звернення позивача до суду з даним позовом стали виявленні у розділу 5 акту перевірки від 10.01.2019 № СМ-1/01 порушення, які несуть загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Згідно з положеннями статті 13 Закону № 2694 роботодавець зобов'язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
З цією метою роботодавець забезпечує функціонування системи управління охороною праці, а саме:
створює відповідні служби і призначає посадових осіб, які забезпечують вирішення конкретних питань охорони праці, затверджує інструкції про їх обов'язки, права та відповідальність за виконання покладених на них функцій, а також контролює їх додержання;
розробляє за участю сторін колективного договору і реалізує комплексні заходи для досягнення встановлених нормативів та підвищення існуючого рівня охорони праці;
забезпечує виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;
впроваджує прогресивні технології, досягнення науки і техніки, засоби механізації та автоматизації виробництва, вимоги ергономіки, позитивний досвід з охорони праці тощо;
забезпечує належне утримання будівель і споруд, виробничого обладнання та устаткування, моніторинг за їх технічним станом;
забезпечує усунення причин, що призводять до нещасних випадків, професійних захворювань, та здійснення профілактичних заходів, визначених комісіями за підсумками розслідування цих причин;
організовує проведення аудиту охорони праці, лабораторних досліджень умов праці, оцінку технічного стану виробничого обладнання та устаткування, атестацій робочих місць на відповідність нормативно-правовим актам з охорони праці в порядку і строки, що визначаються законодавством, та за їх підсумками вживає заходів до усунення небезпечних і шкідливих для здоров'я виробничих факторів;
розробляє і затверджує положення, інструкції, інші акти з охорони праці, що діють у межах підприємства (далі - акти підприємства), та встановлюють правила виконання робіт і поведінки працівників на території підприємства, у виробничих приміщеннях, на будівельних майданчиках, робочих місцях відповідно до нормативно-правових актів з охорони праці, забезпечує безоплатно працівників нормативно-правовими актами та актами підприємства з охорони праці;
здійснює контроль за додержанням працівником технологічних процесів, правил поводження з машинами, механізмами, устаткуванням та іншими засобами виробництва, використанням засобів колективного та індивідуального захисту, виконанням робіт відповідно до вимог з охорони праці;
організовує пропаганду безпечних методів праці та співробітництво з працівниками у галузі охорони праці;
вживає термінових заходів для допомоги потерпілим, залучає за необхідності професійні аварійно-рятувальні формування у разі виникнення на підприємстві аварій та нещасних випадків.
Роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з частиною першою статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 4 Закону № 2694 визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі, на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Згідно з абзацом п'ятим пункту 1.4 розділу І Положення № 826 загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Відповідачем не усунуто в повному обсязі зазначені в акті перевірки від 10.01.2019 № СМ-1/01 порушення.
Оскільки станом на день розгляду справи порушення, зазначені в акті перевірки від 10.01.2019 не усунуті, вказані порушення несуть загрозу життю та здоров'ю людей, враховуючи заяву відповідача про визнання позову в повному обсязі, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати, понесені позивачем у вигляді сплати судового збору, не відшкодовуються, оскільки згідно частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Головного управління Держпраці у Луганській області (код ЄДРПОУ 39801404, 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, буд. 1А) до Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" (код ЄДРПОУ: 32359108, 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Малиновського, будинок 1) в особі Відокремленого підрозділу "Шахта ім. Д. Ф. Мельникова" (код ЄДРПОУ: 26349183, 93100, Луганська область, м. Лисичанськ, вул. Первомайська, будинок 217) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) задовольнити.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Відокремленого підрозділу "Шахта ім. Д. Ф. Мельникова" Публічного акціонерного товариства "Лисичанськвугілля" та зобов'язати Публічне акціонерне товариство "Лисичанськвугілля" (код ЄДРПОУ: 32359108, місцезнаходження: 93100, Луганська обл., місто Лисичанськ, вулиця Малиновського, будинок 1) зупинити експлуатацію підйомної машини НКМЗ 2х4х2,3 породного односкіпового підйому, у зв'язку з загрозою життю та здороваю людей.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя І.В. Тихонов