
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
26 лютого 2019 рокум. Ужгород№ 260/1455/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.
з участю секретаря судового засідання Кубічек Н.І.
учасники справи:
позивач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг - представник - не з'явився;
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті"- представник - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" про стягнення штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
26 грудня 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулася Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, Київська область, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3, код ЄДРПОУ 38062828) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Богомольця, 21, код ЄДРПОУ 40888766), яким просить суд: "1. Прйняти адміністративний позов до розгялду; 2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" 88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Богомольця, 21 (код ЄДРПОУ 40888766) до Державного бюджету України, (на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника га балансовий рахунок 3111 "Надходження до загального фонду державного бюджету", код бюджетної класифікації за доходами 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції" символ звітності 106) штраф у сумі 17000,00 (сімнадцять тисяч грн.. 00 копійок); 3. Вирішити питання щодо судових витрат відповідно до процесуального законодавства."
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 січня 2019 року було прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Позовну заяву мотивовано тим, що відповідно до постанови про застосування штрафної санкції за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг від 12 вересня 2018 року № 727/1042/16-213-П до відповідача застосовано штрафну санкцію за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг та вимога письмово повідомити Нацкомфінпослуг про виконання або про відмову від добровільного виконання постанови Нацкомфінпослуг у термін включно до 12 жовтня 2018 року з одночасним наданням у разі сплати штрафу документів, що стверджують його сплату. Однак, доказів виконання або письмового повідомлення про відмову від добровільного виконання постанови Нацкомфінпослуг до Національної комісії не надходило, а тому вважає, що сума штрафу у розмірі 17000 грн. не була перерахована до Державного бюджету України, а відтак просив стягнути з відповідача штраф у сумі 17000 грн..
20 лютого 2019 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло клопотання від представника позивача, відповідно до якої останній просить розглянути справу без його участі за наявними матеріалами у справі та задовольнити позовні вимоги (а.с.а.с. 30, 31).
Відповідач у судове засідання не з'явився та не забезпечив явку свого представника, хоча судом вживалися заходи щодо виклику відповідача, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України. Заперечення проти позову суду не надано.
У відповідності до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, яке було надіслано на адресу відповідача, таке повернулося на адресу суду з відміткою "за терміном зберігання" (а.с. 29).
Відповідно до статті 126 частини 11 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Таким чином, у розумінні статті 126 частини 11 КАС України відповідач про дату, час та місце судового засідання, що відбулося 26 лютого 2019 року о 10 год. 00 хв. повідомлений належним чином.
Про причини неявки до суду позивач не повідомив, заяв або клопотань про відкладення розгляду справи або розгляду справи за його відсутністю до суду не надходило.
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Відповідно до пункту 1 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затверджене Указом Президента України від 23.11.2011 р. № 1070 (далі по тексту - Положення - № 1070), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним Верховній Раді України. Нацкомфінпослуг здійснює державне регулювання ринків фінансових послуг у межах, визначених законодавством.
Пунктом 6 Положення № 1070 встановлено, що Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (скорочена назва - Нацкомфінпослуг) має право звертатися до суду з позовами (заявами) щодо порушення законодавства про фінансові послуги, а також в інших передбачених законом випадках.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" № 2664-III від 12.07.2001р. (далі по тексту - Закон України № 2664-III) фінансова установа - юридична особа, яка відповідно до закону надає одну чи декілька фінансових послуг, а також інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг, у випадках, прямо визначених законом, та внесена до відповідного реєстру в установленому законом порядку. До фінансових установ належать банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії та інші юридичні особи, виключним видом діяльності яких є надання фінансових послуг, а у випадках, прямо визначених законом, - інші послуги (операції), пов'язані з наданням фінансових послуг. Не є фінансовими установами (не мають статусу фінансової установи) незалежні фінансові посередники, що надають послуги з видачі фінансових гарантій в порядку та на умовах, визначених Митним кодексом України.
Згідно із статтею 21 Закону України № 2664-III, державне регулювання ринків фінансових послуг здійснюється: щодо ринку банківських послуг та діяльності з переказу коштів - Національним банком України щодо ринків цінних паперів та похідних цінних паперів (деривативів) - Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, щодо інших ринків фінансових послуг - національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" набуло статуту фінансової установи та є суб'єктом нагляду Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, зареєстроване за адресою: 88009 Закарпатська область м. Ужгород, вулиця Богомольця, будинок № 21, код ЄДРПОУ 40888766 (а.с.а.с. 20-22).
Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг за результатами перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" складено акт від 21 серпня 2018 року № 1042/16-2/13 про правопорушення, вчинені Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" на ринку фінансових послуг (а.с.а.с. 12,13).
Згідно вказаного акту відповідачем порушено законодавство у сфері надання фінансових послуг України, встановлено, що відповідачем не надано звітні дані за II квартал 2018 року, що свідчить про порушення Товариством вимог чинного законодавства у сфері надання фінансових послуг, а саме: - розділу II пункту 4 підпункту 2, пункту 2 підпункту 1 Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами - юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами - суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затвердженого розпорядженням Нацкомфінпослуг від 26.09.2017 № 3840, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.10.2017 за № 1294/31162, в частині неподання звітних даних за II квартал 2018 року до Нацкомфінпослуг; - За результатами перевірки звітних даних відповідача за І квартал 2018 року надані до Нацкомфінпослуг було встановлено порушення вимог: статті 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" щодо обов'язку фінансових установ надавати звітність відповідно до законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та регулювання ринків фінансових послуг; розділу III пункту 10 підпункту 2 Порядку, в частині неподання Додатку 15 "Інформація щодо активів фінансової установи" та Додатку 16 "Інформація про великі ризики фінансової установи".
Копію акту Національною комісією направлено відповідачу листом від 22 серпня 2018 року № 5630/16-8, яким повідомлено про розгляд справи про правопорушення та запрошено уповноваженого представника товариства бути присутнім під час розгляду вказаної справи (а.с.а.с. 14,15).
На підставі акту від 21 серпня 2018 року № 1042/16-2/13 Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг прийнято постанову від 12 вересня 2018 року № 727/1042/16-213-П про застосування штрафних санкцій за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг, якою накладено на відповідача штрафної санкції у розмірі 17 000 грн. (а.с.а.с. 16,17).
Вказана постанова направлена відповідачу листом від 13 вересня 2018 року № 6285/16-8 (а.с.а.с 18,19).
Як слідує зі змісту постанови, позивачу встановлений термін до 12 жовтня 2018 року для надання документів, які підтверджують сплату штрафу чи повідомлення про відмову від добровільного виконання постанови.
Оскільки відповідач у добровільному порядку вимоги постанови від 12 вересня 2018 року № 727/1042/16-213-П не виконав та не сплатив суму штрафу, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг звернулась до суду з позовом про стягнення штрафу у судовому порядку.
Фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг (стаття 14 Закону України № 2664-ІІІ).
Пунктом 2 розділу Порядку надання звітності фінансовими компаніями, фінансовими установами юридичними особами публічного права, довірчими товариствами, а також юридичними особами суб'єктами господарювання, які за своїм правовим статусом не є фінансовими установами, але мають визначену законами та нормативно-правовими актами Держфінпослуг або Нацкомфінпослуг можливість надавати послуги з фінансового лізингу, затв. розпорядженням Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 26.09.2017р. № 3840, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 жовтня 2017 р. за № 1294/31162, встановлено, що фінансові компанії (крім фінансових компаній - управителів та фінансових компаній - адміністраторів), фінансові установи - юридичні особи публічного права та довірчі товариства подають до Нацкомфінпослуг такі види звітності: квартальна, річна.
У відповідності до пункту. 2 розділу 5 Порядку у разі подання звітності з порушенням строків, визначених пунктами 4 та 5 розділу II цього Порядку, така звітність вважається поданою несвоєчасно.
Відповідно до статті 28 частини 1 пункту 10 Закону України № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, у межах своєї компетенції: у разі порушення законодавства про фінансові послуги, нормативно-правових актів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу та накладає адміністративні стягнення.
Статтею 39 частиною 1 Закону України № 2664-III передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.
Згідно статті 40 частини 1 пункту 3 Закону України № 2664-III Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, може накладати штрафи в розмірах, передбачених статтями 41 і 43 цього Закону.
Відповідно до статті 41 частини 3 Закону України № 2664-III штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Згідно приписів статті 41 Закону України № 2664-III, Нацкомфінпослуг застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, про застосування штрафних санкцій може бути оскаржено в суді.
Штрафи, накладені національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, стягуються у судовому порядку.
Докази оскарження постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг та сплати відповідачем штрафу, встановленого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг від 12 вересня 2018 року № 727/1042/16-213-П у матеріалах справи відсутні.
Доказів на підтвердження сплати штрафу станом на день вирішення спору відповідачем до суду не надано.
З огляду на викладене, враховуючи відсутність доказів сплати відповідачем у добровільному порядку суми вищезазначеного штрафу, адміністративний позов Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері ринків фінансових послуг до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" щодо стягнення штрафу за правопорушення, вчинені відповідачем на ринках фінансових послуг у розмірі 17000 грн. підлягає задоволенню.
Відповідно до статті 72 частини 1 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Несплата відповідачем застосованих відповідно до закону фінансових санкцій до Державного бюджету України є порушенням економічних інтересів держави.
Враховуючи всі наведені обставини в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи положення статті 139 КАС України, витрати по сплаті судового збору позивачу не відшкодовуються.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (01001, Київська область, м. Київ, вул. Б. Грінченка, 3, код ЄДРПОУ 38062828) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Богомольця, 21, код ЄДРПОУ 40888766) про стягнення штрафу - задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Інтегріті" (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Богомольця, 21, код ЄДРПОУ 40888766) до Державного бюджету України штраф у розмірі 17000 (сімнадцяти тисяч гривень) грн..
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 26 лютого 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду. Рішення суду у повному обсязі було складено 27 лютого 2019 року.
СуддяС.Є. Гаврилко