Рішення № 80122236, 27.02.2019, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.02.2019
Номер справи
340/243/19
Номер документу
80122236
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2019 року м. Кропивницький Справа № 340/243/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Сагуна А.В. розглянувши за правилами спрощеного (письмового) позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягає у невиплаті за серпень та вересень 2018 року, пенсії ОСОБА_1;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити пенсію ОСОБА_1 за серпень та вересень 2018 року.

Позивач просить суд допустити негайне виконання рішення суду в межах суми стягнення пенсії за один місяць.

В обґрунтування вимог позивач вказує, що у зв'язку з окупацією частини території України та проведенням антитерористичної операції вона покинула своє постійне місце проживання м. Антрацит Луганської області та переміститись на підконтрольну територію України в с. Созонівка Кіровоградського району Кіровоградської області. Після переміщення звернулась до управління соціального захисту населення виконкому Кіровоградської райдержадміністрації для взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та отримала довідку №3503000139 від 16.01.2015 року. В подальшому, як вказує позивач, вона стала на облік в Кіровоградському районному відділі обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області. В грудні 2018 року позивач звернулася із письмовою заявою до Кіровоградського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про виплату заборгованості по пенсії за серпень та вересень 2018 року. На що отримала лист №702/Г-11 від 04.01.2019 року, яким, як вказує позивач, їй фактично відмовлено у виплаті пенсії за вказаний вище період та повідомлено, що заборгованість по пенсії виплачена не буде до вирішення питання Кабінетом Міністрів України щодо прийняття окремого порядку. Таку бездіяльність відповідача щодо відмови у виплаті недоотриманої пенсії з серпня та вересень 2018 року вважає протиправною.

Відповідачем до суду надано відзив на позовну заяву, в якому останній просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. Зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області з вимогами, викладеними в адміністративному позові не погоджується, оскільки відповідно внесених змін до п.18 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365, суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Відповідач зазначає, що на сьогодні такий Порядок Урядом не прийнято, тому сума пенсії з червня 2018 року по жовтень 2018 року, яка вже нарахована, буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України. Враховуючи викладене, Головне управління вважає, що діяло в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України та правомірно припиняли виплату пенсії після усунення обставин проводили нарахування (а.с.19-20).

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (а.с.10, 11).

В грудні 2018 року позивач звернулася до Кіровоградського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області із заявою, в якій просили виплатити їй заборгованість по пенсії за серпень та вересень 2018 року (а.с.3).

Листом №702/Г-11 від 04.01.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області (Кіровоградський відділ обслуговування громадян) повідомило позивача про те, що припинення та поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюється відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року № 365 (із внесеними змінами відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 335 від 25.04.2018 року), на підставі рішення комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворених районними, районними у мм. Києві та Севастополі держадміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах рад (а.с.13).

Відповідач вказує, що на підставі витягу з протоколу засідання комісії від 02.08.2018 року №16, який надійшов до Кіровоградського відділу обслуговування громадян (сервісного центру) 29.08.2018 р., прийнято рішення про відновлення позивачу виплати пенсії з 01.08.2018 р. (а.с.13).

Також відповідачем повідомлено ОСОБА_1, що з урахуванням внесених змін до Порядку, суми соціальних виплат, які не виплачені за попередній період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с.13). Відтак, сума пенсії, яку позивач не отримав, буде виплачена йому на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с.13).

Спірні правовідносини виникли у зв'язку із невиплатою позивачу суми нарахованої пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 року за №1706-VII, з наступними змінами та доповненнями, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Частиною 1 даної статті передбачено, що для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Як передбачено п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року за №637 "Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", з наступними змінами та доповненнями, припинення або відновлення соціальних виплат проводиться структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад або територіальними органами Пенсійного фонду України згідно з Порядком здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам".

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", з наступними змінами та доповненнями, комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, утворені районними, районними у мм. Києві і Севастополі державними адміністраціями, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі утворення) рад, приймають рішення про відновлення або про відмову у відновленні соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, довідки яких недійсні на дату набрання чинності цією постановою, відповідно до Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 року за № 509 "Про облік внутрішньо переміщених осіб".

Судом встановлено, що відповідно до отриманої за результатами верифікації інформації з Пенсійного фонду України позивачу було зупинено виплату пенсії з 01.06.2018 року та направлено до управління соціального захисту населення необхідну інформацію для здійснення перевірки та винесення відповідного рішення (а.с.19-зворот).

На підставі витягу з протоколу засідання комісії від 02.07.2018 року №16, який надійшов до Головного управління (Кіровоградський відділ обслуговування громадян (сервісний центр) 29.08.2018 року, прийнято рішення про відновлення позивачу пенсії з 01.08.2018 року (а.с.19-зворот).

Дані обставини сторонами не заперечуються, а тому, у відповідності до ч.1ст.78 КАС України, останні доказуванню не підлягають.

Згідно з п.18 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року за № 365, з наступними змінами та доповненнями, повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Так, відповідач у відзиві на позовну заяву зазначає, що сума пенсії за період за серпень та вересень 2018 року, в тому числі й пенсія, що зарахована до відкладеної заборгованості, нарахована та буде виплачена на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України (а.с.19-20).

З огляду на викладене, вбачається, що відповідачем здійснено нарахування позивачу пенсії за серпень та вересень 2018 року, однак не проведено її виплату у зв'язку з відсутністю відповідного порядку Кабінету Міністрів України.

Однак, суд не може погодитись із вищенаведеними діями відповідача з огляду на наступне.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року за №1058-IV, з наступними змінами та доповненнями.

Відповідно до ч.1 ст.7 даного Закону, загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами, зокрема законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; державних гарантій реалізації застрахованими особами своїх прав, передбачених цим Законом, та обов'язковості фінансування за рахунок коштів Пенсійного фонду витрат, пов'язаних з виплатою пенсій та наданням соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом.

Пунктом 9 ч.1 ст.16 цього ж Закону передбачено, що застрахована особа має право на отримання пенсійних виплат на умовах і в порядку, передбачених цим Законом.

З аналізу вищенаведених норм можна прийти до висновку, що порядок та умови отримання пенсійних виплат регулюються виключно Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

При цьому, відсутність встановленого Кабінетом Міністрів України механізму виплати нарахованих сум пенсій не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов'язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних їй сум пенсій.

Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

У рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

Тому, відмовляючи позивачу у виплаті нарахованої пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об'єктом захисту за ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Втручання відповідача у право позивача на мирне володіння своїм майном у вигляді пенсії суд вважає таким, що не ґрунтується на Законі.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Щокін проти України", питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.

Отже, встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.

Відповідно до п.3 і п.8 ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача, що полягала у не виплаті пенсії позивачу в період за серпень та вересень 2018 року є протиправною, оскільки не відповідає зазначеним критеріям правомірності.

З урахуванням викладеного, для відновлення порушеного права позивача на отримання пенсії, відповідача слід зобов`язати здійснити позивачу виплату пенсії за вказаний вище період.

За таких обставин, позовні вимоги є обґрунтованими, а тому позов підлягає задоволенню.

Щодо допуску до негайного виконання рішення в межах суми стягнення пенсії за один місяць, суд зазначає наступне.

Приписами ч. 1 ст. 371 КАС України визначено, що негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.

Оскільки, присуджені позивачу виплати є періодичними та здійснюються з Державного бюджету України, рішення підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Ухвалою про відкриття провадження у справі від 04.02.2019 року суд частково задовольнив клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору та відстрочив ОСОБА_1 сплату судового збору до прийняття судом рішення у даній справі.

З огляду на викладене та відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню з відповідача.

Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП - НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7 а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ - 20632802) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, яка полягає у невиплаті за серпень та вересень 2018 року, пенсії ОСОБА_1 - протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виплатити пенсію ОСОБА_1 за серпень та вересень 2018 року.

В частині присудження виплати пенсії в межах суми стягнення за один місяць рішення суду виконується негайно.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7 а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ - 20632802) на користь спеціального фонду Державного бюджету України (стягувач - Державна судова адміністрація України) за наступними реквізитами: рахунок - 34316206084003, код ЄДРПОУ - 38037409, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) код банку 899998, отримувач - УК у м.Кроп./м.Кропивницький/22030101, код класифікації доходів бюджету 22030101, судовий збір у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 копійок.

Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду А.В. Сагун