
Справа № 560/4104/18
РІШЕННЯ
іменем України
19 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К.
за участю:секретаря судового засідання Свинобой О.В. представника позивача ОСОБА_1 представників відповідача ОСОБА_2 і ОСОБА_3 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 Держпраці у Хмельницькій області до публічного акціонерного товариства "Подільські товтри" про застосування заходів реагування,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 Держпраці у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до ПАТ "Подільські товтри", в якому просить застосувати заходи реагування шляхом зупинення експлуатації: оглядової канави гаража №1; фронтального навантажувача L-34, 1988 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1987 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; вантажопідіймальних механізмів: талій електричних в/п 2т, б/н, встановленим на ДСУ 1, ДСУ 2-2 одиниці; талі електричної, в/п 3,2т, б/н, встановленій на ДСУ №4; крана автомобільного КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176.
Ухвалою від 05.12.2018 Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що подальша експлуатація відповідачем оглядової канави гаража №1; фронтального навантажувача L-34, 1988 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1987 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; вантажопідіймальних механізмів: талій електричних в/п 2т, б/н, встановленим на ДСУ 1, ДСУ 2-2 одиниці; талі електричної, в/п 3,2т, б/н, встановленій на ДСУ №4; крана автомобільного КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176 створює загрозу життю та здоров'ю працівників ПАТ "Подільські товтри".
У відзиві на позов відповідач зазначив, що частково усунув зафіксовані в акті перевірки порушення. Вказав, що здійснює заходи для отримання дозволів на експлуатацію 2 талій електричних в/п 2т б/н, встановлених на ДСУ 1, талі електричної в/п 3,2 т б/н, встановленої на ДСУ 4, та крана автомобільного КС-4574-2 в/п 16 т зав. №1081176.
У відповіді на відзив позивач зазначив, що надані відповідачем докази не підтверджують усунення порушень, виявлених під час перевірки ПАТ "Подільські товтри", а належним доказом усунення виявлених порушень є результати повторної перевірки.
Представник позивача в судовому засіданні адміністративний позов підтримав. Повідомив, що за заявою позивача ОСОБА_4 Держпраці у Хмельницькій області здійснило перевірку виконання вимог припису від 15.11.2018 №22-21/1333-1026 і встановило, що ПАТ "Подільські товтри" не отримало дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, а саме талій електричних, в/п 2т, б/н - 2 одиниці, талі електричної в/п 3,2т, б/н, крана автомобільного КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечили.
Заслухавши учасників справи, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв’язку та сукупності, суд вважає, що адміністративний позов необхідно задовольнити частково з таких підстав.
Відповідно до наказу ОСОБА_4 Держпраці у Хмельницькій області від 21.11.2017 №495 в період з 13.11.2018 по 15.11.2018 посадова особа відповідача здійснила планову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в ПАТ "Подільські товтри".
В результаті перевірки встановлений ряд порушень ПАТ "Подільські товтри" вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, зокрема:
- в порушення вимог статті 13 закону України "Про охорону праці" від 14.10.1992 №2694-ХІІ (далі - Закон №2694-ХІІ), пункту 5.14 розділу III Правил охорони праці на автомобільному транспорті, затверджених наказом МНС України від 09.07.2012 №964 на дні (підлозі) оглядової канави гаража №1 відсутні міцні дерев'яні решітки (трапи).
- в порушення вимог статті 21 Закону №2694-ХІІ, пункту 7 розділу V Правил охорони праці під час експлуатації навантажувачів, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 27.08.2018 №1220 не проведений технічний огляд фронтальних навантажувачів L-34,1988 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; L-34, 1987 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/.
- в порушення вимог статті 21 Закону №2694-ХІІ, пункту 11 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 №1107 відсутній дозвіл на експлуатацію (застосування) машин, механізмів устаткування підвищеної небезпеки, а саме талій електричних, в/п 2т, б/н - 2 одиниці, талі електричної в/п 3,2т, б/н, крана автомобільного КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176.
- в порушення вимог статті 13 Закону №2694-ХІІ, пункту 1 глави 4 розділу VI Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання, затверджених наказом Міністерства соціальної політики України 19.01.2018 №62, та пункту 21 Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 №687, не проведений технічний огляд талій електричних в/п 2т, б/н, встановлених на ДСУ №1 та ДСУ №2, 2 одиниці, талі електричної в/п 3,2т, б/н, встановленої на ДСУ №4, крану автомобільному КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176.
За результатами перевірки складений акт від 15.11.2018 №22-21/1333 та винесений припис від 15.11.2018 №22-21/1333-1026.
Вважаючи, що подальша експлуатація відповідачем оглядової канави гаража №1; фронтального навантажувача L-34, 1988 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1987 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; фронтального навантажувача L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; вантажопідіймальних механізмів: талій електричних в/п 2т, б/н, встановленим на ДСУ 1, ДСУ 2-2 одиниці; талі електричної, в/п 3,2т, б/н, встановленої на ДСУ №4; крана автомобільного КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176 створюють загрозу життю та здоров'ю працівників ПАТ "Подільські товтри", позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пунктом 4 Положення Державна служба України з питань праці відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.
Відповідно до пункту 7 Положення свої повноваження Державна служба України з питань праці здійснює безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон № 877-V).
Частиною 5 статті 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до наказу ОСОБА_4 Держпраці у Хмельницькій області від 12.02.2019 №45 13.02.2019 позивач здійснив позапланову перевірку дотримання вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки в ПАТ "Подільські товтри", якою встановив, що в порушення вимог статті 21 Закону №2694-ХІІ, пункту 11 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №48 відсутній дозвіл на експлуатацію талій електричних, в/п 2т, б/н - 2 одиниці, талі електричної в/п 3,2т, б/н, крана автомобільного КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176 (акт від 13.02.2019 №22-21/155 та прийнятий припис від 13.02.2019 №22-21/155-131).
Під час проведення позивачем планової перевірки встановлені та зафіксовані в акті перевірки від 15.11.2018 №22-21/1333 порушення відповідачем вимог нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників підприємства.
Позивач частково усунув зафіксовані в акті порушення, та на дні (підлозі) оглядової канави гаража №1 встановив міцні дерев'яні решітки (трапи); здійснив технічний огляд фронтальних навантажувачів: L-34,1988 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; L-34, 1987 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; L-34, 1989 року випуску, кузов б/н, шасі б/н; талів електричних в/п 2т, б/н, встановлених на ДСУ №1 та ДСУ №2, 2 одиниці, талі електричної в/п 3,2т, б/н, встановленої на ДСУ №4, крану автомобільному КС-4574-2, в/п 16т зав. №1081176.
Порушення вимог статті 21 Закону №2694-ХІІ, пункту 11 додатку 3 Порядку видачі дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №48 щодо отримання дозволу на експлуатацію (застосування) талій електричних та крана автомобільного позивач не усунув, що підтверджується актом перевірки від 13.02.2019 №22-21/155.
Доказів усунення цих порушень відповідач до суду не надав.
За змістом статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Підставою для застосування заходів реагування є порушення суб'єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров'ю людей, та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Порушення відповідачем вимог законодавства з охорони праці і промислової безпеки та відсутність спеціального дозволу на експлуатацію вантажопідйомних механізмів створює загрозу життю та здоров'ю людей, тому суд вважає за необхідне зупинити експлуатацію ПАТ "Подільські товтри" 2 талій електричних в/п 2т б/н, встановлених на ДСУ 1, талі електричної в/п 3,2 т б/н, встановленої на ДСУ 4, та крана автомобільного КС-4574-2 в/п 16 т, зав. №1081176.
Оскільки письмову заяву про зміну позовних вимог у зв'язку з частковим усуненням порушень, встановлених актом перевірки від 15.11.2018, позивач не подав, то адміністративний позов необхідно задовольнити частково.
За змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити частково.
Застосувати заходи реагування та зупинити експлуатацію публічним акціонерним товариством "Подільські товтри" вантажопідйомних механізмів - 2 талій електричних в/п 2т б/н, встановлених на ДСУ 1, талі електричної в/п 3,2 т б/н, встановленої на ДСУ 4, та крана автомобільного КС-4574-2 в/п 16 т, зав. №1081176.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 лютого 2019 року
Позивач:ОСОБА_4 Держпраці у Хмельницькій області (вул. Камянецька, 74, Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 39793137) Відповідач:Публічне акціонерне товариство "Подільські товтри" (вул. Заводська, 1, Вербка, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, 32326 , код ЄДРПОУ - 03771123)
Головуючий суддя ОСОБА_5