
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
з питань забезпечення позову
Справа №500/520/19
26 лютого 2019 рокум. Тернопіль Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мартиць О.І., розглянувши заяву комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, Козівської селищної ради про забезпечення позову в адміністративній справі за позовною заявою комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради , Козівської селищної ради до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов і приписів,
ВСТАНОВИВ:
25 лютого 2019 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, Козівської селищної ради до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов і приписів, в якій позивачі просять:
- визнати протиправною та скасувати постанову управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/1-40-1019-1.18/230-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою комунальне підприємство "Козова Комунсервіс" Козівської селищної ради визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.
- визнати протиправною та скасувати постанову управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/2-40-1019-1.18/229-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Козівську селищну раду визнано винною у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.
- визнати протиправним та скасувати припис №С-05.02/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2019
- визнати протиправним та скасувати припис №С-05.02/3 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2019.
Ухвалою Тернопільського окружного адміністративного суду від 26.01.2019 позовну заяву залишено без руху і надано позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.
Одночасно з пред'явленням позову позивачами через відділ документального забезпечення Тернопільського окружного адміністративного суду подано заяву про забезпечення позову шляхом:
- зупинення дії постанови управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/1-40-1019-1.18/230-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою комунальне підприємство "Козова Комунсервіс" Козівської селищної ради визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.;
- зупинення дії постанови управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/2-40-1019-1.18/229-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Козівську селищну раду визнано винною у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.;
- зупинення дії припису №С-05.02/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2019, виданого управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області;
- зупинення дії припису №С-05.02/3 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2019 виданого управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області.
Зазначена заява про забезпечення позову обґрунтована тим, що відповідач управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області своїми постановами про накладення штрафу від 11.02.2019 зобов'язав позивачів сплатити кошти штрафу в 15 денний строк, однак фактичне виконання цих постанов протягом 15 днів призведе до того, що наслідки таких постанов настануть раніше, ніж судом буде прийнято рішення щодо протиправності та скасування постанов (у разі задоволення позову) - що об'єктивно унеможливить ефективний захист судом прав позивачів шляхом недопущення виконання (скасування) судом спірних постанов.
Також зазначено, що вказані заходи забезпечення позову (зупинення дії і стягнення) відповідають предмету позову та є співмірними до заявлених позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 154 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа, або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
Таким чином, розгляд заяви про забезпечення позову суд здійснив без повідомлення учасників справи в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради та Козівської селищної ради про забезпечення позову, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про часткове задоволення поданої заяви з огляду на наступне.
Інститут забезпечення адміністративного позову регламентовано статтями 150, 151 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), які закріплюють підстави забезпечення позову, а також види забезпечення позову в адміністративному процесі.
Можливі ситуації, коли зволікання з вирішенням адміністративної справи може завдати непоправної шкоди позивачеві. У зв'язку з цим у адміністративному процесуальному законодавстві існує інститут забезпечення позову, що дає можливість суду до прийняття рішення у справі вжити заходів щодо забезпечення позовних вимог, зокрема, якщо внаслідок невжиття цих заходів захист прав особи стане утрудненим або неможливим.
Відповідно до частини першої статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо: 1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або 2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю (частина друга статті 150 КАС України).
Суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих підстав, і оцінити, чи не може застосуванням заходів забезпечення позову бути завдано ще більшої шкоди, ніж та, якій можна запобігти.
Позивачі у заяві про забезпечення позову посилаються на те, що фактичне виконання цих постанов протягом 15 днів призведе до того, що наслідки таких постанов настануть раніше, ніж судом буде прийнято рішення щодо протиправності та скасування постанов (у разі задоволення позову) - що об'єктивно унеможливить ефективний захист судом прав позивачів шляхом недопущення виконання (скасування) судом спірних постанов.
Відповідно до пунктів 2, 3 частини першої статті 151 КАС України позов може бути забезпечено забороною відповідачу вчиняти певні дії, забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору.
Згідно з частиною другою статті 151 КАС України суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.
Таким чином, суд вважає, що внаслідок не вжиття заходів забезпечення адміністративного позову до ухвалення рішення у даній справі захист прав, свобод та інтересів позивача стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат.
За наведених обставин суд дійшов до висновку, що заява позивачів комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради та Козівської селищної ради про забезпечення позову підлягає частковому задоволенню шляхом:
- зупинення дії постанови управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/1-40-1019-1.18/230-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою комунальне підприємство "Козова Комунсервіс" Козівської селищної ради визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.;
- зупинення дії постанови управління Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/2-40-1019-1.18/229-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Козівську селищну раду визнано винною у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.;
Щодо задоволення заяви про забезпечення позову шляхом зупинення дії припису №С-05.02/2 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2019, виданого управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області і зупинення дії припису №С-05.02/3 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 05.02.2019 виданого управлінням Державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області, то позивачі не навели жодних об'єктивних обставин, згідно яких суд мав би винести рішення про забезпечення позову в цій частині у відповідності до статей 150, 151 КАС України.
Керуючись статтями 150-154, 156, 241, 243, 248 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, Козівської селищної ради про забезпечення позову в адміністративній справі за позовною заявою комунального підприємства "Козова комунсервіс" Козівської селищної ради, Козівської селищної ради до управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області про визнання протиправними та скасування постанов і приписів - задовольнити частково.
Зупинити дію постанови управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/1-40-1019-1.18/230-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою комунальне підприємство "Козова Комунсервіс" Козівської селищної ради визнано винним у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.
Зупинити дію постанови управління державної архітектурно - будівельної інспекції у Тернопільській області від 11.02.2019 №АЗ-11.02/2-40-1019-1.18/229-19 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою Козівську селищну раду визнано винною у вчинені правопорушення, передбаченого абз.1 п.1 ч.6 ст.2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" та накладено штраф у сумі 28815 грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Повний текст ухвали складено 26.02.2019.
Головуючий суддя Мартиць О.І.
копія вірна:
Суддя Мартиць О.І.