Рішення № 80099745, 25.02.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
1540/4647/18
Номер документу
80099745
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4647/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., за участю секретаря судового засідання Рижук В.І., позивача - ОСОБА_1 відповідача – державного реєстратора ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_3, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до державного реєстратора Управління державної реєстрації ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, про визнання протиправною та скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до державного реєстратора Управління державної реєстрації ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3, про визнання протиправною та скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (код ЄДРПОУ 26210746) від 11.05.2018 року №15581050007000466, державним реєстратором ОСОБА_2 ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області: зміна повного найменування; зміна скороченого найменування; зміна місцезнаходження та внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами в установчих документах: зміна керівника юридичної особи

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 12 травня 2018 року він звернувся із скаргою до ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області на дії державного реєстратора щодо внесення зміни до відомостей про юридичну особу Громадська організація «Товариство «ВОСТОК» (код ЄДРПОУ 26210746) , що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: Державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи: 11.05.2018 року 581050007000466; ОСОБА_2; ОСОБА_5 територіальне управління юстиції в Одеській області; зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна місцезнаходження. Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах: 11.05.2018 року 15581070008000466: ОСОБА_2; ОСОБА_5 територіальне управління юстиції в Одеській області; зміна керівника юридичної особи. Позивач вказав, що 25 травня 2018 року він отримав відповідь щодо направлення його скарги за належністю.

Позивач вважав, що державним реєстратором при внесенні вищезазначених змін до Єдиного державного реєстру було порушене його право, гарантоване Конституцією України.

Позивач вказав, що при проведенні реєстраційних дій державний реєстратор ОСОБА_2 не звернув уваги на те, що протокол зальних зборів членів Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» 21.04.2018 року та реєстр учасників, надані державному реєстратору, не відповідають дійсності.

Позивач зазначив, що відповідно до п.8.6 Статуту Товариства «ВОСТОК» позачергові Загальні збори скликаються Правлінням або головою Правління за власною ініціативою, або на вимогу Ревізійної комісії за результатами перевірки і виявлених значних недоліків в діяльності Товариства та його органів управління, або на вимогу не менше 10% членів Товариства, якщо цього вимагають інтереси Товариства і вирішення їх у компетенції цих зборів. Відповідальність за організацію, підготовку та скликання позачергових загальних зборів членів Товариства покладається на осіб, які вимагають їх скликання, з дотриманням порядку скликання, який визначений Статутом. Відкликання голови Правління, членів(на) Правління Товариства, членів(на) Ревізійної комісії повинно проводитися за порядком, встановленим для скликання та проведення позачергових загальних зборів членів Товариства. Позивач вказав, що Правління Товариства «ВОСТОК» загальні збори 21.04.2018 року не ініціювало і не проводило. Звернень до Правління Товариства "ВОСТОК" з метою проведення позачергових загальних зборів не було.

Позивач вважав, що Громадською організацією "Товариство "ВОСТОК" 21.04.2018 року позачергові загальні збори не проводились.

Позивач зазначив, що Реєстр учасників загальних зборів, поданий ОСОБА_3 державному реєстратору, не є реєстром учасників Товариства «ВОСТОК». Також не відповідає дійсності облікова кількість членів Товариства «ВОСТОК». Позивач вказав, що сам ОСОБА_3 не є членом Товариства «ВОСТОК», також не є членами Товариства «ВОСТОК» ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_8

Позивач вказав, що згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.09.2018 року, в графі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи зазначено "ОСОБА_3 - одноособово". Позивач зазначив, що під час державної реєстрації державним реєстратором було порушено п.3 ст.7 Закону України "Про громадські об'єднання", а саме: кількість засновників громадського об'єднання не може бути меншою, ніж дві особи.

Ухвалою від 05.11.2018 року відкрито загальне позовне провадження у справі та призначено підготовче засідання на 26.11.2018 року на 15:30 год.

Ухвалою від 05.11.2018 року витребувано з Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради належним чином засвідчені копії реєстраційної справи юридичної особи Громадської організації "Товариство "ВОСТОК" (код ЄДРПОУ 26210746).

Протокольною ухвалою від 26.11.2018 року замінено ОСОБА_5 територіальне управління юстиції в Одеській області на належного відповідача - державного реєстратора управління державної реєстрації ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2, та у зв’язку з заміною відповідача розгляд справи розпочато спочатку зі стадії відкриття провадження у справі з призначенням підготовчого засідання на 13.12.2018 року на 10:00 год.

Ухвалою від 13.12.2018 року витребувано від ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області реєстраційну справу юридичної особи (код ЄДРПОУ 26210746) для огляду у судовому засіданні та засвідчені належним чином копії - для приєднання до матеріалів даної адміністративної справи.

У підготовчому засіданні 13.12.2018 року оголошено перерву до 17.01.2019 року до 14:30 год. для отримання витребуваних доказів.

Протокольною ухвалою від 17.01.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про виклик свідків.

Ухвалою від 17.01.2019 року судом закрито підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду по суті на 22 січня 2019 року об 11 год. 00 хв.

Протокольною ухвалою від 22.01.2019 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про виклик свідків.

У судовому засіданні 22.01.2019 року судом оголошено перерву до 13.02.2019 року до 14:30 год.

У судове засідання, призначене на 13.02.2019 року на 14:30 год., з'явилися позивач, відповідач та третя особа.

Ухвалою від 13.02.2019 року суд залишив без розгляду клопотання позивача про допит його як свідка, на підставі ч.2 ст.204 КК України.

Під час судового розгляду справи позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив їх задовольнити з підстав, викладених у позові.

Відповідач проти задоволення позову заперечував та вважав його необґрунтованим. 22.11.2018 року відповідач надав відзив на позов, в якому зазначив, що 07.05.2018 року до Управління юстиції звернувся ОСОБА_3 з наступним пакетом документів, а саме: заявою про державну реєстрацію від 07.05.2018 року (Форма № 3); протоколом загальних зборів членів Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» від 21.04.2018 року №1; документом, що підтверджує правомочність прийняття рішень від 21.04.2018 року; відомостями про керівні органи; квитанцією про сплату адміністративного збору; реєстром осіб, присутніх на загальних зборах; статутом у новій редакції. За результатами перевірки документів, поданих ОСОБА_3, встановлено відсутність підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації, що визначені ст.ст. 27, 28 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань". У зв'язку з чим, прийнято рішення про державну реєстрацію змін до відомостей про Громадську організацію «Товариство «ВОСТОК» та вчинено відповідну реєстраційну дію в Єдиному державному реєстрі.

Відповідач вказав, що доводи позивача про те, що державний реєстратор не звернув уваги, що подані протокол загальних зборів та реєстр його учасників не відповідають дійсності, оскільки відповідні керівні органи Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» не отримували відповідних вимог про скликання загальних зборів та з власної ініціативи не скликали ці збори – є безпідставними та не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, оскільки до повноважень державного реєстратора не належить перевірка дійсності документів, що подаються для державної реєстрації.

Відповідач вказав, що відповідно до документа, що підтверджує правомочність прийняття рішень від 21.04.2018 року, який підписано головуючим та секретарем загальних зборів, зазначено про те, що рішення про скликання загальних зборів прийнято на засіданні Правління. Подання окремо самого рішення про скликання загальних зборів чинним законодавством та, зокрема, ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", що визначає перелік необхідних для державної реєстрації документів - не вимагається.

Також не належить до повноважень державного реєстратора перевірка кількісного складу членів громадського об'єднання, оскільки така інформація не вноситься до Єдиного державного реєстру та є внутрішнім питанням громадського об'єднання, що вирішується на підставі його статуту без здійснення державної реєстрації припинення/набуття членства.

Відповідач зазначив, що єдиним власником інформації щодо кількості дійсних членів громадського об'єднання є лише саме громадське об'єднання, оскільки ці питання віднесено до його внутрішньої діяльності та на вимагає надіслання будь-яких списків членів або відомостей про них до реєструючого органу.

Під час здійснення державної реєстрації реєстратор використовує лише ті відомості, що зазначені заявником у поданих документах, за які останній несе відповідальність у порядку, визначеному законом.

Також відповідач вказав, що позивачем зазначається, що ним порушено вимоги частини третьої статті 7 Закону України «Про громадські об'єднання», оскільки в графі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи» зазначено, що ОСОБА_3 є одноособовим засновником громадської організації. Відповідач зазначив, що відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру така інформація дійсно там вказана. Проте, зазначена інформація внесена до Єдиного державного реєстру 19.09.2007 року зовсім іншим державним реєстратором під час включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру. Відповідач вказав, що посаду державного реєстратора юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань він вперше обійняв 05.12.2016 року.

Крім того, згідно реєстраційної справи Громадської організації "Гаражне товариство "ВЕТЕРАН" громадське об'єднання зареєстровано на підставі заяви трьох засновників від 12.03.2002 року.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – ОСОБА_3 позовні вимоги не визнав, вважав позов необґрунтованим, та таким, що не підлягає задоволенню.

Заслухавши вступне слово позивача, відповідача та третьої особи, дослідивши наявні в матеріалах справи письмові докази та матеріали реєстраційної справи №1_558_000466_04, суд встановив наступні обставини.

17.06.2002 року Виконавчим комітетом Южненської міської ради видане Свідоцтво про реєстрацію об’єднання громадян №51 Громадській організації «Гаражне товариство «ВЕТЕРАН» (а.с. 26, т. 2).

19.09.2007 року змінено Свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи Громадська організація «Гаражне товариство «ВЕТЕРАН» (код ЄДРПОУ 26210746) на підставі ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (а.с. 43, т. 2).

ОСОБА_9 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 11.09.2018 року на ГО "ГТ "ВЕТЕРАН" вбачається, що 11.05.2018 року державним реєстратором ОСОБА_2 ОСОБА_5 територіальне управління юстиції в Одеській області вчинено реєстраційні дії: "державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи", інші зміни; а також "зміна повного найменування, зміна скороченого найменування, зміна місцезнаходження". Внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов'язані зі змінами в установчих документах, зміна керівника юридичної особи (а.с. 14-16, т. 1).

Як вбачається з матеріалів реєстраційної справи №1_558_000466_04 юридичної особи (код ЄДРПОУ 26210746), 07.05.2018 року ОСОБА_3 для проведення вищевказаних реєстраційних дій надав: заяву про державну реєстрацію від 07.05.2018 року (Форма №3); протокол загальних зборів членів Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» від 21.04.2018 року №1; документ, що підтверджує правомочність прийняття рішень від 21.04.2018 року; відомості про керівні органи; квитанцію про сплату адміністративного збору; реєстр осіб, присутніх на загальних зборах; статут у новій редакції (а.с. 157-183, т. 2).

Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 02.04.2018 року, Громадська організація "Товариство "ВОСТОК" (ідентифікаційний код юридичної особи 26210746) зареєстрована 17.06.2002 року, 19.09.2007 року за №1 558 120 0000 000466; місцезнаходження юридичної особи: 67300, Одеська область, Березівський район, м. Березівка, вул. 31 Березня, будинок 69; Керівник - ОСОБА_1 (а.с. 10, т. 1).

Згідно з протоколом №1 від 21.04.2018 року (а.с. 164-165, т. 2) загальних зборів членів Громадської організації "Товариство "ВОСТОК", до порядку денного були включені питання:

- обрання голови та секретаря загальних зборів ГО «Т «ВОСТОК» та уповноваження ї на підписання цього протоколу;

- зміну найменування юридичної особи (повного та скороченого);

- обрання керівника організації;

- затвердження статуту організації у навій редакції;

- внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі;

- зміну мети (цілі) діяльності організації.

За підсумками голосування вирішено:

- обрати головою загальних зборів ОСОБА_8 та секретарем Шаркова В.Ф. та уповноважити їх на підписання цього протоколу;

- змінити найменування організації (повне та скорочене), а саме: Громадська організація "Гаражне товариство "ВЕТЕРАН", скорочене - ГО "ГТ "ВЕТЕРАН";

- обрати керівником ГО "ГТ "ВЕТЕРАН" ОСОБА_3;

- затвердити статут ГО "ГТ "ВЕТЕРАН" у новій редакції та уповноважити ОСОБА_3 його підписати;

- зареєструвати ГО "ГТ "ВЕТЕРАН" за адресою: 65481, АДРЕСА_1;

- змінити мету (цілі) діяльності у статуті організації та затвердити в такій редакції: задоволення та захист законних соціальних, економічних та інших спільних інтересів своїх членів.

Всього членів ГО "Т "ВОСТОК" - 249 чол. На зборах присутні - 139 чол. Голосували: “за” - 139 чол., “проти” - 0, “утримались” - 0.

У документі, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до Статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, зазначено, що рішення про скликання загальних зборів Громадської організації «Товариство «ВОСТОК» прийнято на засіданні Правління ГО «Т «ВОСТОК» від 11.04.2018 року, що відповідає пункту 9.5 Статуту ГО «Т «ВОСТОК» (а.с. 167, т. 2).

Станом на 21.04.2018 року в ГО «Т «ВОСТОК» 249 членів.

Згідно пункту 8.10 статуту ГО «Т «ВОСТОК» загальні збори правомочні, коли на них присутні більше половини його членів від загальної кількості ГО «Т «ВОСТОК».

Відповідно до протоколу загальних зборів ГО «Т «ВОСТОК» від 21.04.2018 року на загальних зборах були присутні 139 членів з 249.

Таким чином, відповідно до пункту 8.10 статуту ГО «Т «ВОСТОК» загальні збори є правомочними.

Пр. питанням порядку денного загальних зборів ГО «Т «ВОСТОК» від 21.04.2018 року члени ГО «Т «ВОСТОК» проголосували «за» - 139, «проти» - 0, «утримались» - 0.

Відповідно до пункту 8.11 статуту ГО «Т «ВОСТОК» рішення прийняті на загальних зборах вважаються прийнятими, якщо за них проголосувало не менше ? членів ГО «Т «ВОСТОК».

11 травня 2018 року державний реєстратор ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2, за результатами розгляду поданої ОСОБА_3 заяви про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, керуючись ч.4 ст.17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань", вирішив: провести державну реєстрацію змін до відомостей про Громадську організацію "Товариство "ВОСТОК", що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань; внести зміни до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 185, т. 2).

Відповідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 року №755-IV (далі - Закон №755-IV).

Згідно ч.1 ст.9 Закону №755-IV, відомості про юридичну особу, громадське формування, що не має статусу юридичної особи, та фізичну особу - підприємця вносяться до Єдиного державного реєстру на підставі: 1) відповідних заяв про державну реєстрацію; 2) документів, що подаються для проведення інших реєстраційних дій; 3) відомостей, отриманих у результаті інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.14 Закону №755-IV, документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. У паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням.

Якщо документи подаються особисто, заявник пред’являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання.

У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.

Згідно ч.1 ст.15 Закону №755-IV, документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам: 1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію); 2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами); 3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст; 4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством; 5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена; 6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Відповідно до ч.4 ст.17 Закону №755-IV, для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв’язку з юридичною особою; 3) реєстр осіб (громадян), які брали участь в засіданні уповноваженого органу управління юридичної особи, - у разі внесення змін до відомостей про громадські об’єднання, політичні партії; 4) документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення відповідно до статуту громадського формування про внесення змін до Єдиного державного реєстру, - у разі державної реєстрації змін до відомостей про громадське формування; 5) відомості про керівні органи громадського формування (ім’я, дата народження керівника, членів інших керівних органів, реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності), посада, контактний номер телефону та інші засоби зв’язку) - у разі внесення змін до складу керівних органів; 6) документ, що підтверджує реєстрацію іноземної особи в країні її місцезнаходження (витяг із торговельного, банківського, судового реєстру тощо), - у разі змін, пов’язаних із входженням до складу засновників юридичної особи іноземної юридичної особи; 7) документ про сплату адміністративного збору - у випадках, передбачених статтею 36цього Закону; 8) установчий документ юридичної особи в новій редакції - у разі внесення змін, що містяться в установчому документі; 9) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) передавального акта або розподільчого балансу - у разі внесення змін, пов’язаних із внесенням даних про юридичну особу, правонаступником якої є зареєстрована юридична особа; 10) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про вихід із складу засновників (учасників) та/або заява фізичної особи про вихід із складу засновників (учасників), справжність підпису на якій нотаріально засвідчена, та/або договору, іншого документа про перехід чи передачу частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, та/або рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про примусове виключення із складу засновників (учасників) юридичної особи або ксерокопія свідоцтва про смерть фізичної особи, судове рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою - у разі внесення змін, пов’язаних із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи; 11) заява про обрання юридичною особою спрощеної системи оподаткування та/або реєстраційна заява про добровільну реєстрацію як платника податку на додану вартість, та/або заява про включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій за формами, затвердженими відповідно до законодавства, - за бажанням заявника у разі внесення до установчих документів змін, які впливають на систему його оподаткування; 12) звіт про результати емісії акцій у випадку, передбаченому абзацами третім і четвертим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону; 13) звіт про оцінку майна у випадку, передбаченому абзацом сьомим пункту 48 частини другої статті 9 цього Закону.

Згідно п.1 ч.1 ст.25 Закону №755-IV, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.

Відповідно до ч.2 ст.25 Закону №755-IV, порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації; 7) прийняття рішення про проведення реєстраційної дії - для громадських формувань, символіки та засвідчення факту наявності всеукраїнського статусу громадського об’єднання; 8) проведення реєстраційної дії (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови в державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 9) формування та оприлюднення на порталі електронних сервісів виписки, результатів надання адміністративних послуг у сфері державної реєстрації та установчих документів; 10) видача за бажанням заявника виписки з Єдиного державного реєстру у паперовій формі за результатами проведеної реєстраційної дії (у разі подання заяви про державну реєстрацію у паперовій формі). Виписка з Єдиного державного реєстру у паперовій формі надається з проставленням підпису та печатки державного реєстратора.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.26 Закону №755-IV, розгляд документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій щодо юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, здійснюється протягом 24 годин після надходження документів, поданих для державної реєстрації та проведення інших реєстраційних дій, крім вихідних та святкових днів.

Згідно ч.1 ст.27 Закону №755-IV, підставами для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, є: 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленим статтею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 5) невідповідність реєстраційного номера облікової картки платника податків або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта) відомостям, наданим відповідно до статті 13 цього Закону; 6) несплата адміністративного збору або сплата не в повному обсязі; 7) подання документів з порушенням встановленого законодавством строку для їх подання.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №755-IV, підстави для відмови у державній реєстрації: 1) документи подано особою, яка не має на це повноважень; 2) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення щодо заборони проведення реєстраційної дії; 3) у Єдиному державному реєстрі містяться відомості про судове рішення про арешт корпоративних прав - у разі державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи; 4) не усунуто підстави для зупинення розгляду документів протягом встановленого строку; 5) документи суперечать вимогам Конституції та законів України; 6) документи суперечать статуту громадського формування; 7) порушено встановлений законом порядок створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи; 8) невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону; 9) щодо засновника (учасника) юридичної особи, що створюється, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 10) щодо юридичної особи, стосовно якої подано заяву про державну реєстрацію змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов’язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи, проведено державну реєстрацію рішення про припинення юридичної особи в результаті її ліквідації; 11) документи для державної реєстрації припинення юридичної особи подані: раніше строку, встановленого цим Законом; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті її ліквідації та є засновником (учасником) інших юридичних осіб та/або має не закриті відокремлені підрозділи, та/або є засновником третейського суду; в Єдиному державному реєстрі відсутній запис про державну реєстрацію юридичної особи, утвореної шляхом реорганізації в результаті злиття, приєднання або поділу; щодо акціонерного товариства, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованої реєстрації випуску акцій; щодо юридичної особи - емітента цінних паперів, стосовно якого надійшли відомості про наявність нескасованих випусків цінних паперів; щодо юридичної особи, що ліквідується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; щодо юридичної особи, що реорганізується, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати податків і зборів та/або наявність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та відсутній узгоджений план реорганізації юридичної особи; щодо юридичної особи, стосовно якої надійшли відомості про наявність заборгованості із сплати страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування; щодо юридичної особи, що припиняється в результаті ліквідації, стосовно якої надійшли відомості про відкрите виконавче провадження; щодо юридичної особи, стосовно якої відкрито провадження у справі про банкрутство.

З поданих уповноваженою особою ГО Товариство "ВОСТОК" ОСОБА_3 документів для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в реєстраційній справі Громадської організації, оригінал якої оглянутий у судовому засіданні та засвідчені копії приєднані судом до матеріалів справи, передбачених Законом №755-IV підстав для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації чи підстав для відмови у державній реєстрації, суд не вбачає, і позивач таких підстав не наводить.

Таким чином, ОСОБА_3 було подано державному реєстратору усі передбачені законом документи, необхідні для прийняття рішення, що оскаржується.

Також суд вважає безпідставними доводи позивача, що подані ОСОБА_3 документи до державної реєстрації є підробленими.

Так, Статтею 92 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа набуває цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Порядок створення органів юридичної особи встановлюється установчими документами та законом. У випадках, встановлених законом, юридична особа може набувати цивільних прав та обов'язків і здійснювати їх через своїх учасників. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень. У відносинах із третіми особами обмеження повноважень щодо представництва юридичної особи не має юридичної сили, крім випадків, коли юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження.

Частиною 4 ст.35 Закону №755-IV передбачено, що особи, винні у внесенні до установчих документів або інших документів, що подаються для державної реєстрації, завідомо неправдивих відомостей, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, несуть відповідальність, встановлену законом.

Тобто, чинне законодавство України передбачає презумпцію правомірності дій уповноважених осіб та органів юридичної особи, та відповідальність за внесення до установчих документів або інших документів завідомо неправдивих відомостей, і до обов'язку реєстратора не відноситься здійснення перевірки законності та реальності прийнятих рішень уповноваженими органами юридичної особи.

Під час здійснення державної реєстрації реєстратор використовує лише ті відомості, що зазначені заявником у поданих документах.

При цьому, у разі незгоди чи оспорювання, власне, рішень загальних зборів Громадської організації, позивач може звернутися до суду в порядку цивільного судочинства.

Також суд не погоджується з доводами позивача, що державним реєстратором ОСОБА_2 порушено вимоги ч.3 ст.7 Закону України «Про громадські об'єднання», оскільки в графі «Перелік засновників (учасників) юридичної особи» зазначено, що ОСОБА_3 є одноособовим засновником громадської організації.

Суд погоджується з доводами відповідача, що вказана інформація внесена до Єдиного державного реєстру 19.09.2007 року зовсім іншим державним реєстратором під час включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру. Крім того, згідно реєстраційної справи ГО «Гаражне Товариство «ВЕТЕРАН» громадське об'єднання (ідентифікаційний код 26210746) зареєстровано на підставі заяви трьох засновників від 12.03.2002 року.

Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що здійснюючи державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами до установчих документів, відповідач, як суб’єкт владних повноважень, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом; пропорційно; своєчасно.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є безпідставними та не підлягають задоволенню, а тому в їх задоволенні належить відмовити.

Керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, 241-246, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (адреса: вул. 31 Березня, 69, м. Березівка, Одеська область, 67300, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1) до державного реєстратора Управління державної реєстрації ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області ОСОБА_2 (адреса: вул. Старицького, 10-а, м. Одеса, 65036), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_3 (адреса: АДРЕСА_2, 65481, р.н.о.к.п.п. НОМЕР_2) про визнання протиправною та скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи (код ЄДРПОУ 26210746) від 11.05.2018 року №15581050007000466, державним реєстратором ОСОБА_2 ОСОБА_4 територіального управління юстиції в Одеській області: зміна повного найменування; зміна скороченого найменування; зміна місцезнаходження та внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не пов’язані зі змінами в установчих документах: зміна керівника юридичної особи – відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до П’ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 25 лютого 2019 року.

Суддя В.В. Андрухів

.