Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
25 лютого 2019 р. Справа №200/2781/19-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Циганенко А.І., розглянувши матеріали позовної заяви Мангушського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місцезнаходження: 87400, Донецька область, Мангушський район, смт. Мангуш, вул. Тітова, буд. 72-А; код ЄДРПОУ 42171919) до Мангушського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (місцезнаходження: 87400, Донецька область, Мангушський район, смт. Мангуш, пр. Миру, буд. 70; код ЄДРПОУ 34777173) про визнання протиправними та скасування постанов,
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2019 року шляхом надіслання поштою позивач, Мангушське об’єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Мангушського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, у якому просив:
- визнати протиправним та скасувати постанову відповідача про накладення штрафу від 15 січня 2019 року у розмірі 5100,00 гривень по ВП №57723449 при примусовому виконанні виконавчого листа №0540/6630/18-а, виданого 08 листопада 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом;
- визнати протиправним та скасувати постанову відповідача про накладення штрафу від 07 лютого 2019 року у розмірі 10200,00 гривень по ВП №57723449 при примусовому виконанні виконавчого листа №0540/6630/18-а, виданого 08 листопада 2018 року Донецьким окружним адміністративним судом.
Згідно частини 2 статті 171 Кодекс адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Ознайомившись з позовною заявою, суд прийшов до висновку, що вона не відповідає вимогам статтям 160,161 КАС України з огляду на наступне.
За приписами пункту 1 частини 2 статті 287 КАС України позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів;
Про наявність постанови відповідача про накладення штрафу від 15 січня 2019 року у розмірі 5100,00 гривень по ВП №57723449 при примусовому виконанні виконавчого листа №0540/6630/18-а позивачу стало відомо 16 січня 2019 року. Дана обставина підтверджується штампом відповідача про реєстрацію вхідної кореспонденції вхідний №92/32/1 від 16 січня 2019 року.
Отже строк для подачі позову сплинув 28 січня 2019 року (26 січня 2019 року останній день строку припав на неробочий день).
Позов поданий 16 лютого 2019 року, тобто після по за межами строку звернення до суду.
Зава про поновлення строку звернення до суду позивачем не подана.
Відповідно до статті 4 Закону України від 8 липня 2011 року №3674-VI «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Частиною 2 цієї статті визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано юридичною особою – 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Позивачем заявлені вимоги майнового характеру, а саме скасування постанов на загальну суму 15300,00 гривень.
Таким чином, під час подання позову позивач мав сплатити судовий збір за адміністративний позов майнового характеру – 1921,00 гривень (15300,00 *1,5% = 229,5 гривень, що є меншою сумою ніж 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
За приписами частини 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом подання до суду:
- заяви про поновлення строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску;
- оригіналу документа про сплату судового збору в сумі 1921,00 гривень за наступними реквізитами: Р/р 34318206084034, отримувач коштів: Слов`янське УК/м.Слов`янськ/22030101, код отримувача за ЄДРПОУ 37803368, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, код класифікації доходів бюджету: 22030101, призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків – фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Донецький окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).
Одночасно з поданням позовної заяви позивачем заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору, яке обґрунтоване відсутністю коштів.
Відповідно до частини 2 статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об’єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір».
Зі змісту позовної заяви та доданих до неї матеріалів вбачається, що вказана позовна заява належить до об’єктів справляння судового збору відповідно до абзацу 2 частини першої статті 3 Закону України «Про судовий збір», а позивач, який звернувся з нею до суду, не належить до суб’єктів, яким згідно з нормами статті 5 Закону України «Про судовий збір» встановлені пільги щодо його сплати.
Згідно зі статтею 8 Закону України «Про судовий збір» та частиною першою статті 133 КАС України передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір належних до оплати судових витрат або звільнити від їх оплати повністю або частково.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може звільнити особу від сплати судового збору або відстрочити його сплату, є її майновий стан. Жодної іншої підстави для постановляння судом ухвали про звільнення від сплати судового збору ні Закон України «Про судовий збір», ні КАС України не передбачають. Доводячи наявність підстав для звільнення від сплати судового збору, позивач посилається на відсутність коштів для сплати судового збору в бюджеті.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони. Якщо залежно від рівня майнового стану сторона позбавлена можливості сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення сторони від його сплати. Таке ж право мають і бюджетні установи. Водночас, якщо ці бюджетні установи діють як суб’єкти владних повноважень, то обмежене фінансування такої установи не є підставою для відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від сплати. Позивач є бюджетною установою, однак спірні правовідносини виникли в результаті реалізації владних управлінських функцій.
Суд зазначає, що позивачем не надано доказів, які б свідчили про відсутність коштів на сплату судового збору.
Таким чином, клопотання позивача не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 2, 5, 122, 123, 126, 132, 143, 160, 161, 169, 248, 251, 256, 287, 294, 295, 297, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
в задоволенні клопотання Мангушського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про відстрочку на сплату судового збору відмовити.
Позовну заяву Мангушського об’єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області залишити без руху.
Встановити Мангушському об’єднаному управлінню Пенсійного фонду України Донецької області строк для усунення недоліків позовної заяви: десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Повний текст ухвали складений 25 лютого 2019 року.
На ухвалу в частині вирішення питання щодо судових витрат може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Донецького окружного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
В іншій частини ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Циганенко А.І.