Рішення № 80096750, 25.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.02.2019
Номер справи
200/13288/18-а
Номер документу
80096750
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 лютого 2019 р. Справа№200/13288/18-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Абдукадирової К.Е., розглянувши в порядку загального позовного провадження (в письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (87538, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Заозерна, 246)

до Донецького обласного військового комісаріату (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Громової, 67),

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6)

про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

27 листопада 2018 року до Донецького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Донецького обласного військового комісаріату, у якому позивач просить:

- визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного військового комісаріату щодо не підготовки висновку стосовно документів за заявою ОСОБА_1, не передачі ОСОБА_2 оборони України документів та заяви ОСОБА_1;

- зобов’язати Донецький обласний військовий комісаріат в 15-ти денний строк подати на розгляд ОСОБА_2 оборони України висновок щодо можливості виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 та заяву з документами ОСОБА_1, подану для призначення одноразової грошової допомоги згідно з п. 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.

Також позивач просить встановити контроль за виконанням судового рішення.

Ухвалою суду від 03 грудня 2018 року прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі та зазначено, що розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

03 січня 2019 року, ухвалою суду розгляд справи призначено в порядку загального позовного провадження та підготовче засідання призначене на 28 січня 2019 року. Того ж дня закрито підготовче провадження та розгляд справи по суті призначено на 19 лютого 2019 року та відкладено на 25 лютого 2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходив військову службу у Збройних Силах СРСР, де приймав участь у бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан в період часу з 28 лютого 1985 року по 07 серпня 1986 року. Позивач під час виконання службових обов’язків отримав травму, у зв’язку з чим йому у серпні 2017 року встановлено ІІІ групу інвалідності. У вересні 2018 року позивач звернувся до Донецького обласного військового комісаріату із заявою про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у зв’язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, проте листом від 05 листопада 2018 року № СЗ/910 відповідачем відмовлено у задоволені його заяви.

Вказує, що відповідач у своїй відмові зазначив, що не готував висновок щодо документів позивача та не направляв його на розгляд ОСОБА_2 оборони України (а.с. 19).

Позивач вважає, що його права на отримання одноразової грошової допомоги по інвалідності порушені у зв’язку з бездіяльністю Донецького обласного військового комісаріату, а саме не направлення його документів на розгляд ОСОБА_2 оборони України, а тому просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

В установлений судом строк відповідачем до суду відзив на адміністративний позов не наданий.

Згідно з приписами статті 175 КАС України у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову; позивачу, іншим відповідачам, третім особам - копію відзиву та доданих до нього документів.

Частиною другою вказаної статті КАС України визначено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Сторони про відкриття провадження у справі були повідомлені судом належним чином, що підтверджується наявними в матеріалах справи рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення.

З’ясовуючи те чи мали місце обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, якими доказами вони підтверджуються, а також чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1, під час проходження військової служби у Збройних Силах СРСР приймав участь у бойових діях в Демократичній Республіці Афганістан в період з 28 лютого 1985 року по 07 серпня 1986 року, що підтверджується довідкою від 04 липня 2013 року № 160 виданою Іллічівсько-Володарським об’єднаним районним військовим комісаріатом (а.с. 17).

З витягу із протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв’язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв від 23 квітня 2013 року протокол № 1006 вбачається, що мінно – вибухове багато численні осколкові поранення голови, грудної клітини, ЗМЧТ, контузія колишнього військовослужбовця рядового ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, наслідком яких стали множинні рубці голови та обличчя, що підтверджується військово-обліковими документами, актом судово-медичної експертизи від 15 квітня 2013 року № 64/ж пов’язані з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах де велись бойові дії. (а.с. 15).

Відповідно до довідок до акту первинного огляду медико – соціальною комісією серії 10 ААБ та АБ від 16 липня 2015 року та від 08 серпня 2017 року позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності внаслідок поранення (контузія), пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії. (а.с. 13, 14).

16 грудня 1999 року позивачу видано посвідчення учасника бойових дій (а.с. 12) та 12 липня 2017 року позивачу видано посвідчення про те, що він є інвалідом ІІІ групи серії ААБ № 046509. (а.с. 11).

У вересні 2018 року позивач звернувся до Донецького обласного військового комісаріату із заявою про призначення одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” у зв’язку із встановленням йому ІІІ групи інвалідності, проте, листом від 05 листопада 2018 року № СЗ/910 відповідачем відмовлено у задоволені його заяви (а.с. 19). Також зазначено, що підстави для направлення документів на адресу ОСОБА_2 оборони України відсутні.

Спірні правовідносини врегульовані Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” (далі - Закон), Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 року № 975 (далі – Порядок №975).

Відповідно до приписів статті 1 Закону соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.

За приписами частини 1 статті 16 Закону грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Згідно підпунктом 4 пункту 2 статті 16 вказаного Закону одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Механізм призначення одноразової грошової допомоги визначений Порядком №975.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 975 допомога, що не була призначена, призначається і виплачується в установленому законодавством порядку, що діяло на день виникнення права на отримання такої допомоги.

Відповідно до пункту 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності є дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, подає уповноваженому органу такі документи: заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності; довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності або відсотка втрати працездатності із зазначенням причинного зв'язку інвалідності чи втрати працездатності.

До заяви додаються копії: постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; документи, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва), зокрема про те, що воно не пов'язане із вчиненням особою кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком вчинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що засвідчує реєстрацію фізичної особи у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, виданого органом доходів і зборів (для фізичної особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомила про це відповідний орган доходів і зборів та має відмітку в паспорті громадянина України, - копію сторінки паспорта з такою відміткою).

Згідно пунктом 13 цього Порядку, керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

Аналізуючи вищезазначені норми, порядок призначення та виплати допомоги, полягає у наступному: особи, які мають право на одноразову допомогу звертаються з документами в обласний військовий комісаріат; обласний військовий комісаріат подає розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, та надсилається за належністю в Департамент фінансів ОСОБА_2 оборони України для розгляду їх Комісією ОСОБА_2 оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової допомоги; перевірені фахівцями документи розглядаються Комісією та подаються Міністру оборони України для прийняття рішення про призначення одноразової допомоги; після прийняття рішення Міністром оборони України кошти надсилаються в обласний військовий комісаріат (військову частину), до якого були подані документи, для виплати одноразової допомоги отримувачам. Виплата одноразової допомоги провадиться в порядку черговості відповідно до дати подання документів після отримання ОСОБА_2 оборони коштів, передбачених на ці цілі.

При цьому, суд зазначає, що під прийняттям уповноваженим органом висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги розуміється вирішення таким органом питання щодо наявності або відсутності підстав для виплати одноразової грошової допомоги особі, що звернулась за її призначенням. В подальшому прийняте уповноваженим органом рішення (висновок) у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів подається на розгляд розпорядникові бюджетних коштів – створеній при Міноборони Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Тобто, в розумінні вищезазначених норм, прийняття остаточного рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги при отриманні висновку уповноваженого органу та документів заявника належить до виключної компетенції Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується відповідачем, Донецьким обласним військовим комісаріатом у 15-ти денний строк відповідний висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу не підготовлений та не направлений на розгляд розпорядникові бюджетних коштів – створеній при Міноборони Комісії з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), каліцтва або інвалідності військовослужбовців та інвалідності осіб, звільнених з військової служби.

Таким чином, враховуючи приписи норм діючого законодавства, суд дійшов висновку, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка полягає не підготовленні та в неподанні у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів, у зв’язку з чим суд вважає за необхідне зобов'язати Донецький обласний військовий комісаріат подати розпорядникові бюджетних коштів висновок разом з поданими заявником документами щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 № 2011-XII.

Відповідно до статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами частини 4 статті 159 КАС України неподання суб’єктом владних повноважень відзив на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Що стосується клопотання позивача про встановлення судового контролю, що не належить до складу позовних вимог, а є процедурним питанням, суд зазначає, що встановлення судового контролю відповідно до статті 382 КАС України є правом суду. За даних обставин справи, суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю, враховуючи те, що судове рішення, яке набрало законної сили, підлягає безумовному виконанню.

Враховуючи вищевикладене позовні вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає в неподанні у 15 – денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові коштів та зобов’язання надати висновок та документи розпорядникові бюджетних коштів щодо виплати одноразової грошової допомоги підлягають задоволенню.

Відповідно до вимог статті 139 КАС України, судові витрати відшкодуванню не підлягають, оскільки вони не були понесені позивачем, який звільнений від їх сплати.

На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов за позовом ОСОБА_1 (87538, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Заозерна, 246) до Донецького обласного військового комісаріату (87548, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Громової, 67), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача ОСОБА_2 оборони України (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6) про визнання бездіяльності протиправною та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Донецького обласного військового комісаріату, яка полягає в неподанні у 15 – денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченою Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей”.

Зобов’язати Донецький обласний військовий комісаріат в 15-ти денний строк надати розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченою Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей” та пункту 13 Постанови Кабінету Міністрів України № 975 від 25 грудня 2013 року.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25 лютого 2019 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Абдукадирова К.Е.