
Дата документу 20.02.2019
Справа № 320/1058/19
1-кс/320/867/19
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2019 року м. Мелітополь
Слідчий суддя Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької у складі ОСОБА_1,
секретар судового засідання – Левандовська О.М.,
розглянувши клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_2, погоджене заступником військового прокурора Запорізького гарнізону Південного регіону України ОСОБА_3 по кримінальному провадженню № 42019080370000005 за фактом кримінального правопорушення, відомості щодо якого, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.01.2019 за ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади військового комісару Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату
ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, одруженого, який має на утриманні малолітню дитину, ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 містечко-2АДРЕСА_1, раніше не судимого,
який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -
за участі:
слідчого – Дригайла Т.В.,
встановила:
До Мелітопольського міськрайонного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_2, погоджене заступником військового прокурора Запорізького гарнізону Південного регіону України ОСОБА_3 по кримінальному провадженню № 42019080370000005 за фактом кримінального правопорушення, відомості щодо якого, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.01.2019 за ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади військового комісару Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_4 строком на 2 місяці.
Клопотання обґрунтовано тим, що в провадженні Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі перебуває кримінального провадження № 42019080370000005 за фактом кримінального правопорушення, відомості щодо якого, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.01.2019 за ознаками ч. 3 ст. 368 КК України.
В ході досудового розслідування встановлено, що з 22 липня 1999 року ОСОБА_4 проходить службу в Збройних Силах України.
З 30 травня 2018 року відповідно наказу № 135 військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату ОСОБА_4 призначений на посаду військового комісара Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату.
Відтак, майор ОСОБА_4 є службовою особою, яка займає відповідальне становище, тобто уповноваженою на виконання функцій держави.
22 січня 2019 року ОСОБА_4, будучи військовим комісаром Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату, тобто службовою особою, яка займає відповідальне становище, з корисливих мотивів, діючи умисно, з метою особистого незаконного збагачення, в ході зустрічі з ОСОБА_5 висунув вимогу до ОСОБА_6 надати йому, ОСОБА_4, неправомірну вигоду для себе у сумі 1 200 доларів США, що відповідно до курсу Національного банку України становило 33 540 гривень, за не призов військовозобов’язаного ОСОБА_6 на військову строкову службу до лав Збройних сил України та видачу останньому військового квитка, тобто за вчинення дій, які безпосередньо входили до його службових обов’язків.
6 лютого 2019 року близько 18 години ОСОБА_4, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, перебуваючи у приміщені Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Університетська, 29, з корисливих мотивів, діючи умисно, з метою особистого незаконного збагачення, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе від військовозобов’язаного ОСОБА_6, одержав через ОСОБА_5 частину неправомірної вигоди для себе у сумі 300 Євро, що відповідно до курсу Національного банку України становило 9 327 гривень, за не призов військовозобов’язаного ОСОБА_6 на військову строкову службу до лав Збройних сил України та видачу останньому військового квитка, тобто за вчинення дій, які безпосередньо входили до його службових обов’язків.
У подальшому, 13 лютого 2019 року близько 18 години ОСОБА_4, будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, перебуваючи у приміщені Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату за адресою: Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Університетська, 29, з корисливих мотивів, діючи умисно, з метою особистого незаконного збагачення, реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на вимагання та одержання неправомірної вигоди для себе від військовозобов’язаного ОСОБА_6, одержав через ОСОБА_5 частину неправомірної вигоди для себе у сумі 450 Євро, що відповідно до курсу Національного банку України становило 13 725 гривень, за не призов військовозобов’язаного ОСОБА_6 на військову строкову службу до лав Збройних сил України та видачу останньому військового квитка, тобто за вчинення дій, які безпосередньо входили до його службових обов’язків
В цей же день, о 18 годині 30 хвилин після одержання зазначеної неправомірної вигоди, злочинні дії ОСОБА_4 припинені правоохоронними органами.
Органом досудового розслідування 14.02.2019, за погодженням з прокурором, що здійснює процесуальне керівництво, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Санкція ч. 3 ст. 368 КК України, за якою ОСОБА_4 повідомлено про підозру, передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України вказаний злочин віднесено до категорії тяжких.
Вина ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними досудовим розслідуванням доказами, а саме: вина ОСОБА_4 в інкримінованому йому злочині повністю підтверджується зібраними у провадженні доказами: - заявою про скоєння кримінального правопорушення ОСОБА_6 від 24.01.2019; - протоколами допиту свідка ОСОБА_6 від 24.01.2019, 05.02.2019 та 15.02.2019; - протоколами допиту свідка ОСОБА_5 від 24.01.2019, 05.02.2019 та 15.02.2019; - протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих (помічених) засобів – грошових коштів від 05.02.2019; - протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих (помічених) засобів – грошових коштів від 13.02.2019; - протоколом затримання ОСОБА_4 від 13.02.2019; - протоколом освідування особи від 13.02.2019; - протоколами обшуку від 13.02.2019; - іншими матеріалами провадження у їх сукупності.
15 лютого 2019 року Мелітопольським міськрайонним судом Запорізької області ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб, з альтернативою – застава.
Таким чином, під час досудового розслідування були встановлені обставини, які прямо вказують на вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення.
Беручи до уваги, що ОСОБА_4 підозрюється у вчинені тяжкого кримінального правопорушення, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, а також те, що ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків з метою дачі ними неправдивих показань чи відмови від дачі показань, знищити чи спотворити речі чи документи, що мають доказове значення чи перешкоджати встановленню істини у кримінальному провадженні, слід дійти висновку, що останнього необхідно відсторонити від посади військового комісара Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату.
ОСОБА_4 є представником влади, займає посаду військового комісара Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих обов'язків, здійсненням правозастосовних та правоохоронних функцій, тобто є службовою особою.
Крім того, органом досудового слідства, відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 184 КПК України, встановлено наявність обґрунтованих ризиків передбачених п.п.1-4 ч.1 ст.177 КПК України, а саме: - переховуватися від органів досудового розслідування та суду; - знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; - незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного, експертів, у цьому ж кримінальному провадженні; - вчинити інше кримінальне правопорушення; - перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Враховуючи викладене, а також те, що ОСОБА_4 вчинив тяжкий злочин, являється військовим комісаром Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату, тобто службовою особою правоохоронного органу, слідчий просить відсторонити від посади ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_5, військового комісару Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату, строком на 2 місяці.
В судовому засіданні слідчий підтримав подане клопотання за викладених у ньому підстав, просив його задовольнити.
Підозрюваний у судовому засіданні пояснював, що внутрішнім наказом військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату його вже відсторонено, виконуючим обов»язки військового комісару Бердянського ОМВК на його посаду призначено іншу особу, тому він не вбачає підстав для задоволення даного клопотання. Крім того, він не є посадовою особою правоохоронного органу. Під час проведених обшуків слідчими вилучено все, що стосується даного кримінального провадження, тому немає підстав вважати, що він зможе якимось чином знищити або приховати речові докази, а також не доведено, що він зможе впливати на свідків в даному кримінальному провадженні.
Перевіривши клопотання, долучені до нього матеріали, заслухавши пояснення слідчого, підозрюваного, дослідивши докази, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Копія клопотання та матеріалів, на його обґрунтування, у відповідності до ч. 2 ст. 184 КПК України надані підозрюваному 18.02.2019 о 17-00 год.
19.03.2014 року ОСОБА_4 призваний на військову службу по мобілізації в ЗСУ.
З 30 травня 2018 року відповідно наказу № 135 військового комісара Запорізького обласного військового комісаріату ОСОБА_4 приступив до виконання службових обов»язків за посадою військового комісара Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату.
Пунктами 1, 3, 4 «Положення про військові комісаріати», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 389 від 03.06.2013 (далі – Положення), передбачено, що військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території.
Військові комісаріати очолюють військові комісари, які організовують діяльність комісаріатів.
Відповідно до пунктів 8, 9, 11 наведеного Положення завданнями військових комісаріатів є проведення призову громадян на військову службу у мирний і воєнний час, ведення військового облік призовників та військовозобов’язаних, а також видача необхідних довідок та інших документів.
Військові комісаріати відповідно до покладених на них завдань, у тому числі, здійснюють підготовку і виконують за сприянням місцевих держадміністрацій, органів місцевого самоврядування рішення призовних комісій про призов громадян на строкову військову службу, здійснюють відправлення призовників до військових частин, ведуть військовий облік призовників, військовозобов’язаних, у тому числі резервістів.
Відтак, військові комісаріати є місцевими органами військового управління, що уповноважені Кабінетом Міністрів України на забезпечення виконання законодавства з питань військового обов’язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації в особливий період людських і транспортних ресурсів на відповідній території, тобто є одиницею органу державної влади.
Згідно з пунктами 12-15 вказаного Положення військовий комісар керує службовою діяльністю підпорядкованого військового комісаріату, відповідає за стан обліково-призовної роботи; зобов’язаний організовувати ведення персонально-якісного обліку військовозобов’язаних і призовників, здійснювати контроль за веденням військового обліку військовозобов’язаних та призовників, правомірністю видачі громадянам документів військового обліку, посвідчень та інших документів, забезпечувати виконання вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров’я і віком громадян України, іноземців та осіб без громадянства, пов’язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності.
Згідно із Приміткою до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до Примітки до ст. 368 КК України службовими особами, які займають відповідальне становище, у статтях 368, 368-2, 369 та 382 цього Кодексу є особи, зазначені у пункті 1 примітки до статті 364 цього Кодексу, посади яких згідно із статтею 6 Закону України «Про державну службу» належать до категорії «Б», судді, прокурори і слідчі, а також інші, крім зазначених у пункті 3 примітки до цієї статті, керівники і заступники керівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх структурних підрозділів та одиниць.
Відтак, майор ОСОБА_4 є службовою особою, яка займає відповідальне становище, тобто уповноваженою на виконання функцій держави.
Так, ОСОБА_4 є підозрюваним у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, санкція за вчинення якого передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна та відповідно до ч. 4 ст. 12 КК України вказаний злочин віднесено до категорії тяжких.
Згідно ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Статтею 43 Конституції України передбачено, що кожен громадянин має право заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
У зв’язку з цим будь-які обмеження щодо реалізації вказаного права, у тому числі відсторонення особи від посади під час кримінального провадження, повинні мати обмежений, тимчасовий характер, здійснюватись виключно з підстав та в порядку, передбачених кримінально-процесуальним законодавством.
Пунктом 4 частини 2 статті 131 КПК України визначено, що відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Статтею 156 КПК України передбачено, що відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження (тобто відсторонення від посади) слідчий, прокурор зобов’язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Слідчий суддя враховує частину 5 статті 9 КПК, якою передбачено, що кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ).
Так, Європейський Суд з прав людини у справі «Фокс, Кемпбел і Гартлі проти Сполученого Королівства» зазначив, що «обґрунтована підозра» передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача у тому, що відповідна особа могла вчинити злочин.
Обставини, які дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні вказаного кримінального правопорушення, підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: - заявою ОСОБА_6 про скоєння кримінального правопорушення від 24.01.2019; - протоколами допиту свідка ОСОБА_6 від 24.01.2019, 05.02.2019 та 15.02.2019; - протоколами допиту свідка ОСОБА_5 від 24.01.2019, 05.02.2019 та 15.02.2019; - протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих (помічених) засобів – грошових коштів від 05.02.2019; - протоколом огляду та вручення заздалегідь ідентифікованих (помічених) засобів – грошових коштів від 13.02.2019; - протоколом затримання ОСОБА_4 від 13.02.2019; - протоколом освідування особи від 13.02.2019; - протоколами обшуку від 13.02.2019; - іншими матеріалами провадження у їх сукупності.
Оскільки підозрюваний ОСОБА_4 є службовою особою, використовуючи своє службове становище, перебуваючи на посаді військового комісара Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення. Окрім того, ОСОБА_4, користуючись авторитетом та міцними соціальними зв’язками серед співробітників Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату, може особисто або опосередковано негативно впливати на хід досудового слідства та судового розгляду, через прохання, погрози або іншим шляхом з метою знищення, приховання або спотворення документів, що мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Поряд з цим, перебуваючи на посаді військового комісара Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату може як у спосіб погроз, підкупу, психологічного впливу, так і в інший спосіб незаконно впливати на осіб, які вже були допитані в якості свідків у кримінальному проваджені, а також особу, яка безпосередньо повідомила правоохоронні органи про вчинення ОСОБА_4 тяжкого кримінального правопорушення, пов’язаного з корупцією та брав участь у викритті його протиправної діяльності.
Окрім цього, враховуючи, що ОСОБА_4 має міцні соціальні зв’язки з службовими особами Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату, останній може незаконно впливати на них (свідків у даному кримінальному провадженні), які можуть вказувати на вчинення ним злочину, а тому має можливість та може їх примушувати та вимагати від них дачу неправдивих показів, а також перешкоджати проведенню досудового розслідування.
Приймаючи таке рішення, слідчий суддя виходить з того, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце та підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, які приведені у клопотанні слідчого та доданих матеріалах та з того, що слідчий суддя на даному етапі провадженні не вправі вирішувати питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов’язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих даних визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї заходів забезпечення кримінального провадження, то з огляду на наведені у клопотанні прокурора дані у слідчого судді є всі підстави для висновку про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, інкримінованого йому стороною обвинувачення.
Також, варто зазначити, що ризики, на які посилається сторона обвинувачення, як на одну з підстав для відсторонення підозрюваного від посади, доводиться також і з огляду на початкову стадію досудового розслідування (рішення ЄСПЛ у справі Яжинський проти Польщі (Jarzynski v. Poland, § 43)).
Слідчий суддя вважає, що слідчим в клопотанні та в судовому засіданні доведено потреби досудового розслідування, які виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи підозрюваного ОСОБА_4, як відсторонення останнього від посади, оскільки саме перебування його на посаді військового комісара Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату сприяло вчиненню кримінального правопорушення, в якому ОСОБА_4 підозрюється, а також подальше перебування на вказаній посаді, може надати можливість останньому впливати на свідків та має істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
Слідчий суддя враховуючи те, що негативні наслідки відсторонення від посади ОСОБА_4, який підозрюється у вчиненні тяжкого злочину не перевищують необхідність та можливість досягнення завдань у даному кримінальному правопорушенні, а його перебування на посаді буде суперечити завданням кримінального судочинства та інтересам громадського суспільства загалом, а тому вважає за необхідне клопотання задовольнити та відсторонити підозрюваного від займаної посади строком на два місяці.
Керуючись ст.ст. 155-157, 534, 309, 392 КПК України, слідчий суддя,-
ухвалила:
Клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Мелітополі ОСОБА_2, погоджене заступником військового прокурора Запорізького гарнізону Південного регіону України ОСОБА_3 по кримінальному провадженню № 42019080370000005 за фактом кримінального правопорушення, відомості щодо якого, внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 24.01.2019 за ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади військового комісару Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату ОСОБА_4 – задовольнити повністю.
Відсторонити ОСОБА_4 від посади військового комісару Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату строком на два місяці, тобто до 20 квітня 2019 року.
Вилучити у підозрюваного ОСОБА_4 службове посвідчення військового комісару Бердянського об’єднаного міського військового комісаріату.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Копію ухвали для виконання направити до Запорізького обласного військового комісаріату.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у кримінальному провадженні № 42019080370000005.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її проголошення.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя: Ковальова Ю.В.