Рішення № 80071610, 15.02.2019, Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

Дата ухвалення
15.02.2019
Номер справи
623/1702/17
Номер документу
80071610
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Номер справи 623/1702/17

Номер провадження 2-а/623/1/2019

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 лютого 2019 року Ізюмський міськрайонний суд Харківської області

у складі: головуючого - судді Винниченко П.П.,

за участю: секретаря - Ардашевої Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Ізюмі адміністративну справу за позовом Приватного Підприємства «Ізюмжитлосервіс» до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

В липні 2017 року представник Приватного Підприємства «Ізюмжитлосервіс» звернулася до суду з зазначеним позовом до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтуванні своїх вимог посилається на те, що рішенням Виконавчого комітету Ізюмської міської ради від 27.08.2010 р. за № 0795 Приватне підприємство «Ізюмжитлосервіс» визнано виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за переліком будинків, визначених у додатку № 1 до даного рішення. Рішенням Виконавчого комітету Ізюмської міської ради від 29.12.2014 р. за № 0672 встановлено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для Приватного підприємства «Ізюмжитлосервіс». Дані тарифи були визначені на рівні економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). Протягом строку дії даних тарифів з причин, які не залежать від ПП «Ізюмжитлосервіс», збільшились деякі складові економічно обґрунтованих витрат, зокрема, збільшився розмір мінімальної заробітної плати, підвищились ціни на паливо-енергетичні та інші матеріальні ресурси. 02 лютого 2017 року ПП «Ізюмжитлосервіс» звернулось із відповідним поданням щодо затвердження скоригованих тарифів та прийняття рішення про коригування тарифу. Відповідне подання було залишено відповідачем без задоволення з посиланням на те, що запропонований проект рішення «Про встановлення скоригованих тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому фонді комунальної власності територіальної громади міста Ізюм для приватного підприємства «Ізюмжитлосервіс» не набрав більшості голосів членів виконавчого комітету Ізюмської міської ради та запропонувано підприємству подати новий розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.

У зв'язку з вищезазначеними обставинами, представник позивача просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення про коригування тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з поданням позивача (з доданими до них документами) від 02.02.2017 № 10 (повторно від 20.02.2017 № 22 та від 28.02.2017 № 31), зобов'язати відповідача прийняти рішення про коригування тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з поданням позивача (з доданими до них документами) від 02.02.2017 № 10 (повторно від 20.02.2017 № 22 та від 28.02.2017 № 31) та зобов'язати відповідача подати звіт про виконання судового рішення у встановлений судом строк з дня набрання ним чинності.

Представником відповідача було подано до суду заперечення на адміністративний позов, в яких зазначено, що позов є необґрунтованим та в його задоволенні слід відмовити.

Представник позивача в судове засідання не з'явилася, подала до суду додаткові пояснення по справі та заяву, в якій просила розгляд справи провести за її відсутності, позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву, в якій просила розгляд справи провести за її відсутності.

Відповідно до ч.4 ст. 229 КАС України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

У ч.1 ст.2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

За змістом ч.1 ст.72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ч.1 ст.9, ч.1 ст.77 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Згідно із ч.2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з наведеного, саме суб'єкт владних повноважень зобов'язаний довести, що він діяв у межах, встановлених законом, відповідно до повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом встановлено, що рішенням Виконавчого комітету Ізюмської міської ради від 27.08.2010 р. за № 0795 Приватне підприємство «Ізюмжитлосервіс» визнано виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій за переліком будинків, визначених у додатку № 1 до даного рішення (а.с.10).

Рішенням Виконавчого комітету Ізюмської міської ради від 29.12.2014 р. за № 0672 встановлено тарифи на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для Приватного підприємства «Ізюмжитлосервіс» (а.с.11). Дані тарифи були визначені на рівні економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Протягом строку дії даних тарифів з причин, які не залежать від ПП «Ізюмжитлосервіс», збільшились деякі складові економічно обґрунтованих витрат, зокрема, збільшився розмір мінімальної заробітної плати, підвищились ціни на паливо-енергетичні та інші матеріальні ресурси (а.с14,15).

02 лютого 2017 року ПП «Ізюмжитлосервіс» звернулося листом вих. №10 до Ізюмського міського голови щодо затвердження скоригованих тарифів та прийняття рішення про коригування тарифу (а.с.13).

Не отримавши ніякої відповіді, листом від 20.02.2017 вих. №22 приватне підприємство «Ізюмжитлосервіс» повторно звернулося до Ізюмського міського голови щодо затвердження скоригованих тарифів та прийняття рішення про коригування тарифу (а.с.16).

24 лютого 2017 року Виконавчий комітет Ізюмської міської ради звернувся до ПП «Ізюмжитлосервіс» листом за вихідним номером № 630, відповідно до якого просив надати додаткові матеріали. 28 лютого 2017 р. ПП «Ізюмжитлосервіс» на вказаний лист надало відповідь вих. № 31 (а.с.17,18).

27 квітня 2017 року листом вих. № 1412 Виконавчий комітет Ізюмської міської ради повідомив ПП «Ізюмжитлосервіс», що 12 квітня 2017 року проект рішення «Про встановлення скоригованих тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому фонді комунальної власності територіальної громади м. Ізюм для приватного підприємства «Ізюмжитлосервіс» не набрав більшості голосів членів виконавчого комітету Ізюмської міської ради та запропонував підприємству подати інший розрахунок тарифів на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. Розрахунки витрат необхідно провести у відповідності до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» (а.с.20,21).

Підпунктом 2 пункту «а» ст.28 Закону України від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування» визначено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: власні (самоврядні) повноваження, зокрема встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року, до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Відповідно до ст.31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року, виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів. Органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання). Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається. У разі зміни протягом строку дії цін/тарифів обсягу окремих складових економічно обґрунтованих витрат з причин, які не залежать від виконавця/виробника, зокрема, збільшення або зменшення податків і зборів, мінімальної заробітної плати, орендної плати та амортизаційних відрахувань, підвищення або зниження цін на паливно-енергетичні та інші матеріальні ресурси, виконавці/виробники проводять коригування встановлених цін/тарифів на житлово-комунальні послуги і подають на затвердження до органу, уповноваженого здійснювати встановлення таких цін/тарифів. При цьому перерахунок цін/тарифів може проводитися шляхом коригування лише тих складових структури цін/тарифів, за якими відбулися цінові зміни в бік збільшення або зменшення. При коригуванні додатково враховується компенсація втрат (або вилучення необґрунтовано отриманих прибутків) від застосування не скоригованої на зміну вартості окремих витрат ціни/тарифу в період до встановлення скоригованих цін/тарифів. Орган, уповноважений здійснювати встановлення цін/тарифів, зобов'язаний прийняти рішення про коригування тарифу не пізніше ніж через 10 днів з дня отримання відповідного подання.

Щодо постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.2006 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», на яку зсилався Виконавчий комітет Ізюмської міської ради в листі від 27 квітня 2017 року вих. № 1412 (а.с.20), суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 36-38 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» метою коригування тарифів, що розраховуються згідно з цим Порядком, є забезпечення відшкодування у повному обсязі економічно обґрунтованих планованих витрат, що враховуються під час визначення повної собівартості послуг, планованого прибутку та податку на додану вартість.

Механізм коригування тарифів на послуги запроваджується у разі, коли протягом строку дії таких тарифів змінюються ставки податків і зборів (обов'язкових платежів), рівень заробітної плати у виконавця відповідно до законодавства, Генеральної та галузевої угод, ціни (тарифи) на паливно-енергетичні та матеріальні ресурси.

Коригуванню підлягають лише складові витрат, за якими відбулися цінові зміни у бік збільшення (зменшення), що сприятиме забезпеченню економічної обґрунтованості та прозорості запровадження механізму коригування тарифів на послуги.

Коригування тарифів на послуги здійснюється за формулою

де Тск - скоригований тариф; Тдк - тариф, що діє на момент коригування; Кзв - коефіцієнт зміни витрат, пов'язаних з наданням послуг.

Коефіцієнт зміни витрат, пов'язаних з наданням послуг, визначається за формулою

Кзв = 1 + Пзп х (Взн - Взд) : Взд + Пел х (Тен - Тед) :Тед + Ппал х (Цпн - Цпд) : Цпд + ?[Пм х (Цмн - Цмд) : Цмд] + ?[Псп х (Всн - Всд) : Всд],

де Пзп - питома вага витрат із заробітної плати і сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у структурі діючого тарифу на послуги; Взн - витрати із заробітної плати і сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Взд - витрати із заробітної плати та сума єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Пел - питома вага витрат з електроенергії у структурі діючого тарифу на послуги; Тен - тариф на електроенергію з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу; Тед - тариф на електроенергію на дату встановлення діючого тарифу; Ппал - питома вага витрат із закупівлі пально-мастильних матеріалів у структурі діючого тарифу; Цпн - ціна пально-мастильних матеріалів з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Цпд - ціна пально-мастильних матеріалів на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Пм - питома вага витрат на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання у структурі діючого тарифу на послуги; Цпн - ціна на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Цпд - ціна на матеріали, комплектувальні вироби, обладнання на дату встановлення діючого тарифу на послуги; Псп - питома вага витрат на оплату послуг субпідрядників у структурі діючого тарифу на послуги; Всн - вартість послуг субпідрядників з розрахунку на місяць, у якому здійснюється коригування діючого тарифу на послуги; Всд - вартість послуг субпідрядників на дату встановлення діючого тарифу на послуги.

Відповідно до висновку судово-економічної експертизи №14558, складеного 06.02.2018 експертом Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз ім. засл. проф. М.С. Бокаріуса, за результатами дослідження, в обсязі наданих документів та в межах компетенції експерта-економіста, різниця між встановленим розміром тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій ПП "Ізюмжитлосервіс", затвердженого рішенням Виконавчого комітету Ізюмської міської ради від 29.12.2014 р. за № 0672, та еокномічно обгрунтованими витратами на виробництво цих послуг ПП "Ізюмжитлосервіс", розрахованими у відповідності до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869, за період лютий - квітень 2017 року (тобто за 3 міс. 2017 р.) - підтверджується (а.с.141-158).

Відповідно до п. 40 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» розгляд розрахунків тарифів, поданих виконавцем, здійснюється органом місцевого самоврядування протягом одного календарного місяця, а у разі коригування тарифів - протягом десяти календарних днів з дня отримання відповідної заяви у порядку, встановленому Мінрегіоном.

Таким чином, встановивши, що позивач зробив правильні розрахунки щодо коригування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що підтверджується висновком судово-економічної експертизи № 14558, складеного 06.02.2018, а відповідачем було порушено строк розгляду коригування тарифів, суд вважає, що адміністративний позов Приватного Підприємства «Ізюмжитлосервіс» до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії слід задовольнити.

Керуючись ст. 2, 5, 72, 77, 229, 241-246, 250 КАС України, ст. 28 Закону України від 21.05.1997 року «Про місцеве самоврядування», ст. 7, 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року, п. 36-38, 40 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 року №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Приватного Підприємства «Ізюмжитлосервіс» до Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області щодо неприйняття рішення про коригування тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з поданням Приватного підприємства «Ізюмжитлосервіс» (з доданими до них документами) від 02.02.2017 № 10 (повторно від 20.02.2017 № 22 та від 28.02.2017 № 31).

Зобов'язати Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області прийняти рішення про коригування тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій згідно з поданням Приватного підприємства «Ізюмжитлосервіс» (з доданими до них документами) від 02.02.2017 № 10 (повторно від 20.02.2017 № 22 та від 28.02.2017 № 31).

Зобов'язати Виконавчий комітет Ізюмської міської ради Харківської області подати звіт про виконання судового рішення протягом 30 днів з дня набрання ним чинності.

Стягнути з Виконавчого комітету Ізюмської міської ради Харківської області на користь Приватного Підприємства «Ізюмжитлосервіс» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1600,00 грн.

З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ізюмський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі у 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення суду виготовлений 25 лютого 2019 року.

Головуючий суддя: П.П. Винниченко