ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
з питань заміни сторони виконавчого провадження
15 лютого 2019 року м. Київ № 826/13084/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Шрамко Ю.Т., розгянувши в письмовому провадженні клопотання Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі за позовом Дочірнього підприємства "Ф.Формула" до Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві, Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, про визнання протиправною бездіяльності, стягнення надміру сплачених грошових зобов’язань,
ВСТАНОВИВ:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва, (далі - суд), від 08 лютого 2016 року, (суддя - Іщук І.О), в адміністративній справі №826/13084/15 за позовом Дочірнього підприємства "Ф.Формула", (далі - позивач), Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві, (далі - відповідач-1, ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві), Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві, (далі - відповідач-2), про визнання протиправною бездіяльності, стягнення надміру сплачених грошових зобов’язань позов задоволено частково.
23 травня 2016 року позивачу видано виконавчий лист у якому, в якості боржника зазначено відповідача-1.
29 січня 2019 року від відповідача-1 до суду надійшло клопотання про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником, а саме, ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві замінити на Головне управління ДФС у м. Києві, (далі - подана заява).
В обґрунтування поданого клопотання, представником відповідача зазначено про неможливість виконання судового рішення, у зв'язку з тим, що Законом України №17797-19 було доповнено Податковий кодекс України ст. 193, відповідно до якої державні податкові інспекції здійснюють сервісне обслуговування платників податків.
Розгляд та вирішення поданого клопотання судом призначено у судовому засіданні 15 лютого 2019 року.
У призначене судове засідання 15 лютого 2019 року представники сторін не прибули, хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
При цьому, представником відповідача-1 подано до суду заяву про розгляд клопотання без його участі.
Судом вирішено продовжити розгляд поданого клопотання в порядку письмового провадження.
Розглянувши подане клопотання суд встановив наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України, (далі - КАС України), суд розглядає питання про заміну сторони виконавчого провадження в десятиденний строк у судовому засіданні з повідомленням державного виконавця або заінтересованої особи, які звернулися з поданням (заявою), та учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Так судом встановлено, що постановою Окружного адміністративного суду міста від 08 лютого 2016 року, зобов’язано відповідача-2 підготувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновок про повернення позивачу з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету платежів з акцизного податку.
При цьому, відповідно до Закону України від 21 грудня 2016 року №1797 " Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні", який набрав чинності 01 січня 2017 року, проведено реорганізацію органів Державної фіскальної служби України, щодо повноважень контролюючих органів.
Наказом ДФС України від 19 жовтня 2016 року №875 (у редакції наказу від 06 лютого 2017 року №57) "Про затвердження у новій редакції положень "Про податкові територіальні органи ДФС", ряд функцій зокрема адміністрування податків і зборів та інших платежів, які раніше виконували ДПІ у районах м. Києва було закріплено за Головним управлінням ДФС у м. Києві, (далі - ГУ ДФС у м. Києві).
Водночас, відповідно до ст. 193 Податкового кодексу України, Державні податкові інспекції: здійснюють сервісне обслуговування платників податків; здійснюють реєстрацію та ведення обліку платників податків та платників єдиного внеску, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням; формують та ведуть Державний реєстр фізичних осіб - платників податків, Єдиний банк даних про платників податків - юридичних осіб, реєстри, ведення яких покладено законодавством на контролюючі органи; виконують інші функції сервісного обслуговування платників податків, визначені законом.
Згідно зі пп. 2261 п.1 ст. 14 ПК України, сервісне обслуговування платників - надання адміністративних, консультаційних, довідкових, інформаційних, електронних та інших послуг, пов'язаних з реалізацією прав та обов'язків платника відповідно до вимог податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.
Відповідно до п. 1 ст. 41 ПК України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Відповідно до Положення про ГУ ДФС у м. Києві, затвердженого наказом ДФС України від 09.08.2017 №523, (далі - Положення), ГУ ДФС у м. Києві є територіальним органом Державної Фіскальної служби України, який підпорядковується ДФС.
Згідно п. 4 Положення - ГУ ДФС у м. Києві здійснює адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску в порядку, встановленому законом, забезпечує контроль за своєчасністю достовірністю, повнотою їх нарахування та сплати до бюджету і відповідних позабюджетних фондів.
Враховуючи вищезазначене, суд погоджується із твердженнями представника відповідача-1, що питання підготовки та подання до Головного управління Державної казначейської служби у м. Києві висновку про повернення позивачу з Державного бюджету України надмірно зарахованих до бюджету платежів з акцизного податку відноситься до повноважень Головного управління ДФС у м. Києві, а тому, в даному випадку має місце вибуття сторони виконавчого провадження - боржника (ДПІ у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві).
Згідно з ч.ч. 1, 4 ст. 379 КАС України, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.
Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.
Також, суд зазначає, що представником відповідача-1 не надано до суду жодних доказів на підтвердження відкритого виконавчого провадження відкритого на підставі виконавчого листа №826/13084/15 від 23 травня 2016 року, таким чином, суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої заяви в частині, а тому, існують правові підстави для часткового задоволення поданої заяви, оскільки як вбачається з вказаних норм, повноваження щодо адміністрування податків і зборів та інших платежів, єдиного внеску покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, що унеможливлює виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду міста Києва №826/13084/15 від 23 травня 2016 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 241-243, 248, 256, 379 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Задовольнити частково клопотання Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві про заміну сторони виконавчого провадження.
2. Замінити боржника у виконавчому листі №826/13084/15 виданому Окружним адміністративним судом міста Києва 23 травня 2016 року, з Державної податкової інспекції у Святошинському районі Головного управління ДФС у м. Києві (03115, м. Київ, вул. Верховинна, 9, код ЄДРПОУ: 39513550) на Головне управління ДФС у м. Києві, (04655, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Ухвалу суду за результатами вирішення питання про заміну сторони виконавчого провадження може бути оскаржено в порядку, встановленому КАС України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Шрамко Ю.Т.