
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2019 р. Справа № 588/2105/18
Сумський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Соколова В.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій незаконними, відновлення права на соціальний захист та пенсійне забезпечення, зобов'язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
17.01.2019 до Сумського окружного адміністративного суду від Тростянецького районного суду Сумської області надійшла позовна заява за позовом ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1.) до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі по тексту - Південне ОУПФУ) про визнання незаконним припинення виплати пенсії по інвалідності та зобов'язання поновити виплати, у якій просить: 1) визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі сумської області незаконними; 2) зобов'язати відповідача поновити його пенсійні виплати з 01.04.2018 відповідно із довідкою МСЕК - безстроково; 3) на підставі п.18 ст.4 Постанови КМУ від 21.03.1993 "Про державне мито" звільнити його від сплати державного мита; 4) розгляд справи проводити без його участі у порядку письмового провадження.
Автоматизованою системою документообігу справу розподілено судді Соколову В.М.
Свої вимоги мотивує тим, що на даний час позивач перебуває на обліку в Південному ОУПФУ, яке до квітня 2018 року здійснювало виплату йому пенсії по інвалідності, яка призначена йому у відповідності із ст.54 Закону України "Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". З квітня 2018 року виплату пенсії позивачу припинено у зв'язку зі скасуванням довідки внутрішньо переміщеної особи від 20.11.2014 №5916/00000252 та не наданням нової довідки до Південного ОУПФУ, а також у зв'язку з тим, що позивач не перебуває на обліку у Тростянецькому управлінні соціального захисту населення (далі по тексту - Тростянецьке УСЗН) як внутрішньо переміщена особа. Позивач не погоджується з такими діями відповідача та просить суд зобов'язати його виплатити пенсію.
Відповідач проти позову заперечував у відзиві (а.с.44-45) та зазначив, що позивач перебував на обліку в управлінні та отримував пенсію. Питання призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 №365 "Про деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам", якою затверджено Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, а також Законом України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".
Нарахування та виплату пенсії позивачу вперше було припинено у 2016 році, в подальшому було поновлено, а потім припинено виплату пенсії з 01 вересня 2017. Підставою для припинення пенсії з вересня 2017 року були ті ж самі матеріали Управління соціального захисту населення Тростянецької районної державної адміністрації, які були підставою для припинення виплати пенсії позивачу у 2016 році. Згідно рішення Тростянецького районного суду Сумської області від 30.11.2017 залишеного без змін постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 14.02.2018 у справі №588/1466/17 за позовом ОСОБА_1 до Південного ОУПФУ Сумської області про визнання незаконним припинення виплати пенсії по інвалідності та зобов'язання вчинити дії відповідача було зобов'язано виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.09.2017 по 01.04.2018, яку відповідач і виплатив. А з 01.04.2018 виплату пенсії ОСОБА_1 було припинено.
Ухвалою суду від 18.01.2019 відкрито провадження у справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, є інвалідом третьої групи внаслідок ліквідації наслідків на ЧАЕС, перебував на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі та одержував пенсію по інвалідності 3 групи внаслідок захворювання пов'язаного з виконанням військових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до 01.04.2018.
При постановці на облік ОСОБА_1 надав довідку від 20.11.2014 №5916/00000252 про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України, а саме з м. Макіївки Донецької області, видану Управлінням соціального захисту населення Тростянецької РДА (а.с.12).
Згідно довідки від 27.09.2016 №03-09/2988, виданої Управлінням соціального захисту населення Тростянецької РДА було прийнято рішення відповідно до Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" від 20.10.2014 про скасування дії довідки ОСОБА_1 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи № 5916000252, на підставі довідки №136-02-14 від 15.04.2016, виданої Ніцахською сільською радою про не проживання не території сільської ради з лютого 2016 року.
Згідно рішення Комісії виплату пенсійних виплат ОСОБА_1 було припинено з 01.09.2017.
Разом з тим, постановою Тростянецького районного суду Сумської області від 30.11.2017 по справі №588/1466/17, залишеною без змін рішенням Харківського апеляційного адміністративного суду по справі від 14.02.2018, було зобов'язано УПФУ в Тростянецькому районі виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.09.2017 (а.с.47-52).
Разом з тим, з 01.04.2018 виплата пенсії ОСОБА_1 була припинена.
Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 21.12.2016 № 988 "Деякі питання функціонування територіальних органів Пенсійного фонду України" зі змінами внесеними Постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 № 5 "Деякі питання реорганізації територіальних органів Пенсійного фонду України Сумської області" Охтирське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, управління Пенсійного фонду України в Тростянецькому районі та Великописарівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області реорганізовано шляхом злиття в Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області. Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області, є правонаступником управлінь, що припинили свою діяльність.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 про поновлення виплати пенсії заявлено до Південного ОУПФУ Сумської області.
Задовольняючи позовні вимоги, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що нарахування та виплата пенсії ОСОБА_1 вперше була припинена у 2016 році, в подальшому була поновлена виплата, та повторно була припинена виплата пенсії з 01 вересня 2017, підставою для припинення пенсії з вересня 2017 року були ті ж самі матеріали УСЗН Тростянецької РДА рішення комісії про призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам (протокол №4 від 11.08.2016), які були підставою для припинення виплати пенсії позивачеві у 2016 році.
22 листопада 2014 року набрав чинності Закон України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб", яким відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, закріплені гарантії для внутрішньо переміщених осіб.
Зокрема, відповідно до статті 7 цього Закону для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на пенсійне забезпечення, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 05 листопада 2014 року №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» встановлено, що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою КМУ від 01 жовтня 2014 року №509. Виплата (продовження виплати) пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення (далі - соціальні виплати), що призначені зазначеним особам, здійснюється виключно через рахунки та мережу установ і пристроїв публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України».
Тобто, за приписами наведеної норми умовами призначення та продовження виплати пенсій внутрішньо переміщеним особам є: знаходження внутрішньо переміщених осіб на обліку місця перебування, що підтверджується довідкою; наявність рахунку в установі ПАТ «Державний ощадний банк».
Згідно з пунктом 6 Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ №509 від 01 жовтня 2014 року (в редакції Постанови КМУ №352 від 08 червня 2016 року) (далі - Порядок № 509), довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи діє безстроково, крім випадків, передбачених ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» та абзацом шостим цього пункту.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа: 1) подала заяву про відмову від довідки; 2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину; 3) повернулася до покинутого місця постійного проживання; 4) виїхала на постійне місце проживання за кордон; 5) подала завідомо недостовірні відомості.
Рішення про скасування дії довідки відповідно до ст.12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» приймається керівником уповноваженого органу за місцем проживання особи та надається їй протягом трьох днів з дати прийняття такого рішення або надсилається на адресу місця проживання, зазначену в довідці.
Відповідач у запереченні проти позову посилається на те, що підставою для виплати пенсії внутрішньо переміщеній особі є документ, що підтверджує статус внутрішньо переміщеної особи - довідка, видана такій особі відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 №509 (п. 2,5 Порядку). Скасування зазначеної довідки є підставою для відмови у виплаті пенсії. Порядок призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого цією постановою, поновлення виплат відбувається за умови отримання внутрішньо переміщеною особою нової довідки відповідно до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженого постановою КМУ від 01 жовтня 2014 № 509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб».
Разом з тим, суд не погоджується з такою позицією відповідача та вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст. 49 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
В той же час, згідно із ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України. В умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень.
Разом з тим, ні воєнний, ні надзвичайний стан в Україні не запроваджено.
Питання виплати, припинення та поновлення виплати пенсій врегульовані статтями 47 та 49 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058), за якими пенсія виплачується щомісяця організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України або перераховується на визначений цією особою банківський рахунок у порядку, передбаченому законодавством.
Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:
1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;
2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;
3) у разі смерті пенсіонера;
4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;
5) в інших випадках, передбачених законом.
Поновлення виплати пенсії здійснюється за рішенням територіального органу Пенсійного фонду протягом 10 днів після з'ясування обставин та наявності умов для відновлення її виплати. Виплата пенсії поновлюється в порядку, передбаченому частиною третьою статті 35 та статтею 46 цього Закону.
Стаття 5 Закону №1058 визначає, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом.
Пунктом 4.12 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25.11.2005, визначено, що при переїзді пенсіонера на постійне або тимчасове проживання до іншої адміністративно-територіальної одиниці орган, що призначає пенсію, не пізніше трьох робочих днів з дня одержання заяви надсилає запит про витребування пенсійної справи до органу, що призначає пенсію, за попереднім місцем проживання (реєстрації) пенсіонера. Пенсійна справа не пізніше п'яти робочих днів з дня одержання запиту пересилається органу, що призначає пенсію, за новим місцем проживання (реєстрації).
З огляду на ці положення нормативно-правових актів пенсіонер має право змінити своє місце проживання та безперешкодно отримувати пенсію за новим місцем проживання. Держава відповідно до конституційних принципів зобов'язана гарантувати право громадянина на одержання призначеної йому пенсії незалежно від того, де проживає особа, якій призначена пенсія.
Крім того, відповідно до положень статті 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Статті 1 Додаткового протоколу до Конвенції (Париж, 20.11.1952) передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна, інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Положенням Статті 14 Конвенції визначено, що користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.
Відповідно до Прикінцевих положень Закону № 1058 до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Таким чином, положення цього Закону є пріоритетними в питаннях виплати пенсій.
Аналіз вищенаведених норм свідчить про те, що призначення, виплата, припинення пенсійних виплат, у тому числі і внутрішньо переміщеним особам, має здійснюватися виключно на підставі норм Законів щодо пенсійного забезпечення на рівні з іншими громадянами України.
Як встановлено за матеріалами справи, відповідачем рішення про припинення виплати пенсії позивачу з квітня 2018 року не виносилось. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» або інший закон з питань пенсійного забезпечення не передбачає будь-яких підстав припинення виплати пенсій, є тільки підстави припинення виплати відповідно до ст.49 цього Закону, але жоден з таких випадків управлінням не за застосований та не доведений.
При цьому, відповідно до довідок №41-02-22 від 15.06.2018 (а.с.28) та №97-02-22 від 12.12.2018 (а.с.11), виданими виконкомом Ницахської сільської ради Тростянецького району про те, що ОСОБА_1 проживає в домогосподарстві ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1.
На переконання суду, позивач має право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання.
Отже, судом встановлено, що відповідачем порушено вимог ст. 19 Конституції України та ч.1 ст.49 Закону №1058, оскільки з квітня 2018 року позивачу припинено виплату пенсії без прийняття відповідного рішення і за відсутності законодавчо встановлених підстав.
За таких обставин суд вважає, що дій відповідача, які полягають у припиненні виплати пенсії позивача неправомірними, у зв'язку з чим вимоги про зобов'язання відповідача поновити виплату пенсії з моменту її припинення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання дій незаконними, відновлення права на соціальний захист та пенсійне забезпечення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Південного об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 48, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 42421549) щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2).
Зобов'язати Південне об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Сумська, 48, м. Охтирка, Сумська область, 42700, код ЄДРПОУ 42421549) поновити виплату пенсії ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) виплату пенсії по інвалідності 3 групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням військових обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 01.04.2018.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя В.М. Соколов