
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2019 р. № 400/2986/18 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, АДРЕСА_1
до відповідача:Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034
треті особи:1: Первомайська селищна рада Вітовського району Миколаївської області, с. Первомайське, Вітовський район, Миколаївська область, 57232 2: Відділ Головного управління Держгеокадастру у Вітовському районі Миколаївської області, вул. Янтарна, 72, м. Миколаїв, 54050
про:визнання протиправним та скасування наказу від 02.11.2017 № 228, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області, за участю третіх осіб: Первомайської селищної ради Вітовського району Миколаївської області та Відділу Головного управління Держгеокадастру у Вітовському районі Миколаївської області, про визнання протиправним та скасування наказу від 02.11.2017 р. № 223 в частині п. 4 додатку № 1, визнання протиправними дій щодо повернення листом від 04.06.2018 р. матеріалів та зобов'язання розглянути клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована на території Первомайської селищної ради Вітовського району Миколаївської області.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що бажає отримати у власність земельну ділянку колишнього КСП "Таврія", від якої відмовилися учасники АТО і яка залишається вільною. Рішенням Первомайської селищної ради від 05.04.2017 р. надано погодження щодо надання позивачу бажаної земельної ділянки. Рішенням суду по справі № 814/1798/17 відповідача вже було зобов'язано розглянути клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою, однак відповідач листом від 04.06.2018 р. відмовив у наданні такого дозволу. Підставою для відмови стало включення спірної земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах відповідно до наказу відповідача від 02.11.2017 р. № 228. Вказані дії відповідача та оскаржуваний наказ позивач вважає такими, що порушують її право на отримання у власність земельної ділянки.
04.01.2019 р. відповідач подав відзив на позов, в якому зазначив, що з метою ефективного використання земельних ділянок та враховуючи позицію Відділу у Вітовському районі прийнято наказ від 02.11.2017 р. № 228. Рішення в справі № 814/1798/17 прийнято вже після прийняття оскаржуваного наказу. На момент прийняття наказу бажана позивачем земельна ділянка була вільною. На час розгляду справи відповідач уже затвердив проект землеустрою, розроблений товарною біржею "Універсальна біржа "Номінал". Обраний позивачем спосіб захисту відповідач вважає неефективним.
Третя особа - відділ Головного управління Держгеокадастру у Вітовському районі, просив вирішити справу згідно чинного законодавства.
Первомайська селищна рада надала письмові пояснення, в яких позовні вимоги підтримала з підстав того, що право позивача на безоплатне отримання у власність земельної ділянки передбачене законом. Від бажаної земельної ділянки відмовились учасники АТО, а позивач за власні кошти зробила рекультивацію ділянки.
За заявою представника позивача справу розглянуто в письмовому провадженні.
З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
У липні 2017 р. позивач звернулася до відповідача з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земельної ділянки державної власності сільськогосподарського призначення, що розташована на території Первомайської селищної ради Вітовського району Миколаївської області. До заяви додавалося рішення Первомайської селищної ради від 05.04.2017 р. № 9 про погодження виділення земельної ділянки позивачу.
Листом від 19.07.2017 р. відповідач відмовив у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 18.12.2017 р. по справі № 814/1798/17 визнано протиправними дії відповідача щодо поверненню позивачу матеріалів листом від 19.07.2017 р. та зобов'язано відповідача розглянути клопотання позивача. Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2018 р. рішення суду першої інстанції залишено без змін.
На виконання рішення суду відповідач повторно розглянув клопотання позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою та листом від 04.06.2018 р. № Т-4445/0-3025/0/20-18-СГ відмовив у наданні відповідного дозволу. Підставою для відмови стало включення бажаної позивачем земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах відповідно до наказу від 02.11.2017 р. № 228.
Як зазначила позивач та не заперечив відповідач, бажана позивачем земельна ділянка входить до складу ділянки площею 9 га під господарськими будівлями та дворами на території Первомайської селищної ради та зазначена за № 4 додатку № 1 до наказу від 02.11.2017 р. № 228.
Наказом від 26.10.2018 р. № 364 відповідач затвердив проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу права оренди на земельних торгах, розроблений товарною біржею "Універсальна біржа "Номінал".
05.02.2019 р. відповідач надав доповнення до відзиву, в яких посилається на зміни в законодавстві щодо суб'єктів, наділених повноваженнями на розпорядження земельними ділянками. Так, 01.01.2019 р. набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні", яким розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу України доповнено п. 21 такого змісту: "Установити, що з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні" землі колективних сільськогосподарських підприємств, що припинені (крім земельних ділянок, які на день набрання чинності зазначеним Законом перебували у приватній власності), вважаються власністю територіальних громад, на території яких вони розташовані. Зазначений Закон є підставою для державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки, сформовані за рахунок земель, які в силу зазначеного Закону переходять до комунальної власності".
Земельна ділянка площею 9 га під господарськими будівлями та дворами на території Первомайської селищної ради, зазначена за № 4 додатку № 1 до наказу від 02.11.2017 р. № 228, перебувала в складі КСП "Таврія", а, отже, з 01.01.2019 р. перейшла у власність територіальної громади селища Первомайського і повноваження щодо розпорядження вказаною ділянкою перейшли до Первомайської селищної ради.
Наказом відповідача від 30.01.2019 р. № 44 виключено з переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах земельну ділянку площею 9 га на території Первомайської селищної ради, включену до такого переліку наказом від 02.11.2017 р. № 228. Скасовано також і наказ від 26.10.2018 р. № 364, яким затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки для продажу прав на земельних торгах.
Таким чином, на момент розгляду справи бажану позивачем земельну ділянку виключено з переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах. Отже, позовна вимога про визнання протиправним та скасування наказу від 02.11.2017 р. № 223 в частині п. 4 додатку № 1 задоволенню не підлягає.
Крім того, позивач просила визнати протиправними дії відповідача щодо повернення листом від 04.06.2018 р. матеріалів та зобов'язати його розглянути клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою.
Враховуючи зміни в законодавстві щодо суб'єктів, наділених повноваженнями на розпорядження земельними ділянками, суд встановив, що бажана позивачем земельна ділянка перейшла до складу комунальної власності. Відтак, повноваження щодо її безоплатної передачі перейшли до Первомайської селищної ради. З огляду на викладене, станом на дату розгляду справи у відповідача відсутні повноваження щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою на бажану позивачем земельну ділянку. Відтак, вимоги до відповідача в цій частині є безпідставними.
Частиною 1 ст. 118 Земельного кодексу передбачено, що громадянин, зацікавлений у приватизації земельної ділянки, яка перебуває у його користуванні, подає заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим.
У свою чергу, відповідно до ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Адміністративне судочинство спрямоване на захист саме порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин; вирішуючи спір суд повинен встановити, що у зв'язку з прийнятим рішенням, вчиненням дії чи допущенням бездіяльності суб'єктом владних повноважень порушуються права, свободи чи інтереси особи у сфері публічно-правових відносин; при цьому, обставини дійсного (фактичного) порушення відповідачем прав, свобод чи інтересів має довести належними та допустимими доказами саме позивач.
Задоволенню в адміністративному судочинстві підлягають лише ті вимоги, які відновлюють порушені права чи інтереси особи в сфері публічно-правових відносин.
У розумінні КАС України захист прав, свобод та інтересів осіб завжди є наступним, тобто передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення. Право на судовий захист має лише та особа, яка є суб'єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особі було надано судовий захист, суд встановлює, чи особа дійсно має порушене право, свободу чи інтерес, і це право, свобода чи інтерес порушені відповідачем в момент здійснення ним оскаржуваних дій чи рішень.
Аналогічна правова позиція підтверджується, зокрема, рішеннями Конституційного Суду України від 25.11.1997 р. № 6-рп/1997 та від 25.12.1997 р. № 9-рп/1997, зі змісту яких випливає, що кожен має право звернутися до суду, якщо його права чи свободи порушені або порушуються, створено або створюються перешкоди для їх реалізації або мають місце інші ущемлення прав та свобод.
Оскільки на момент розгляду справи право позивача на безоплатну приватизацію земельної ділянки відповідачем не порушене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 2, 19, 241, 244, 242-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) до Головного управління Держгеокадастру у Миколаївській області (пр. Миру, 34, м. Миколаїв, 54034, ідентифікаційний код 39825404), за участю третіх осіб: Первомайської селищної ради Вітовського району Миколаївської області (вул. Ювілейна, 9, смт. Первомайське, Вітовський район, Миколаївська область, 57232, ідентифікаційний код 04375174) та Відділу Головного управління Держгеокадастру у Вітовському районі Миколаївської області (вул. Янтарна, 72, м. Миколаїв, 54050, ідентифікаційний код 39825404), про визнання протиправним та скасування наказу від 02.11.2017 р. № 223 в частині п. 4 додатку № 1, визнання протиправними дій щодо повернення листом від 04.06.2018 р. матеріалів та зобов'язання розглянути клопотання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 22.02.2019 р.
Суддя Н.В. Лісовська