
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 лютого 2019 року м. Кропивницький Справа № 1140/3452/18
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Кіровоградській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.06.2018 року №0131332-5204-1123-2016, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмір 18750 грн.;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.06.2018 року №0131332-5204-1123-2017, яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмір 2083,33 грн.
В обґрунтування вимог позивач вказує, що винесені відповідачем податкові повідомлення-рішення є протиправними, а тому вони підлягають скасуванню. Автомобіль марки Mersedes-Benz, моделі GLE 400 4 MATIC, 2016 року випуску, який йому належить, не є об'єктом оподаткування транспортним податком в розумінні ст. 267 Податкового кодексу України, оскільки його вартість менша за 375 розмірів мінімальної заробітної плати. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду.
Відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву відповідно до змісту якого, позов ним не визнається у повному обсязі, оскільки вважає, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені діючим законодавством, а відтак заявлений позов задоволенню не підлягає в повному обсязі (а.с.32).
Дослідивши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником транспортного засобу Mersedes-Benz, моделі GLE 400 4 MATIC, 2016 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, з об'ємом циліндрів двигуна - 2996, тип пального - бензин (а.с.14).
27.06.2018 року Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області прийнято податкове повідомлення-рішення №0131332-5204-1123-2016, яким ОСОБА_1 на підставі п.п.54.3.3 пункту 54.3 статті 54, пункту 267.6 статті 267 ПК України визначено суму податкового зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 18750,00 гривень (а.с.15) та податкове повідомлення-рішення №0131332-5204-1123-2017, яким визначено суму податкового зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб за 2017 рік у сумі 25000,00 гривень (а.с.16).
Позивач, не погоджуючись з висновками, викладеним у вказаних рішеннях подав на адресу відповідача скаргу, в якій просив податковий орган вказані вище податкові повідомлення - рішення скасувати повністю (а.с.18).
04.12.2018 р. дана скарга розглянута ДФС України та прийнято рішення, яким скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, зокрема, скасовано податкове повідомлення-рішення ГУ ДФС у Кіровоградській області 27.06.2018 №0131332-5204-1123-2017 в частині 22916,66 грн. податкового зобов'язання транспортного податку за 2017 рік, а в іншій частині залишила без змін та залишила без змін податкове повідомлення-рішення від 27.06.2018 №0131332-5204-1123-2016 (а.с.21-23).
Не погодившись з таким рішенням контролюючого органу, позивач оскаржив податкові повідомлення-рішення до суду.
Відповідно до пп.267.1.1. п.267.1. ст.267. Податкового кодексу України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
Згідно пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального. Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.
У відповідності до п.267.4 ст.267 ПК України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Відтак, як з 01 січня 2016 року, так і з 01 січня 2017 року платниками транспортного податку є власники легкових автомобілів не старше п'яти років, середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" у 2016 році мінімальну заробітну плату у місячному розмірі з 1 січня встановлено у розмірі 1378 гривень.
Таким чином, об'єктом оподаткування транспортним податком у 2016 році були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 516 750 гривень (1378 грн. х 375).
А згідно статті восьмої Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" у 2017 році мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня складала 3200 гривень.
Тому об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році були легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 1 200 000 гривень (3200 грн. х 375).
Механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком встановлений Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, яка затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 року №66 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 р. №428) (далі - Методика).
Пунктом 2 Методики, середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: С ср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального; Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. №403.
Відповідно до пп.пп.267.6.1 та 267.6.2 п.267.6 ст.267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.
Так, Головним управлінням ДФС у Кіровоградській області було визначено ОСОБА_1 податкове зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб за 2016 та 2017 роки.
В обґрунтування правомірності визначення позивачу податкового зобов'язання з транспортного податку, відповідач у відзиві на позовну заяву вказує, що вартість легкового автомобіля, що є об'єктом оподаткування транспортного податку, визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті.
Також вказує, що листом ДФС України №887/8 від 27.03.2018 доведено на відпрацювання відомості від Головного сервісного центру Міністерства внутрішніх справ України про легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, що внесені до Єдиного державного реєстру легкових автомобілів та їх власників та завантаженні до ІТС «Податковий блок».
З огляду на викладене, судом ухвалами від 25.01.2019 року та 15.02.2019 року витребувано у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі України (01008, Україна, м. Київ, вулиця М. Грушевського 12/2) інформацію про середньоринкову вартість легкового автомобіля марки Mersedes-Benz, моделі GLE 400 4 MATIC, 2016 року випуску, об'єм циліндрів двигуна - 2996, тип пального - бензин, для цілей віднесення такого автомобіля до об'єктів оподаткування транспортним податком у 2016 та 2017 роки.
На виконання вказаних ухвал Мінекономрозвитку до суду надано витребувану інформацію.
Так, Мінекономрозвитку повідомляє, що згідно з підпунктом 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) та Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 66 (далі - Методика), для цілей віднесення легкових автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком у 2016 році Мінекономрозвитку було розраховано середньоринкову вартість автомобілів, подано ДФС інформацію про автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі - Інформація), та забезпечено роботу офіційного веб-сайту Міністерства в режимі, який давав змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг (а.с.42-44).
В листі Мінекономрозвитку зазначено, що враховуючи, що 1000 куб. см є еквівалентом 1 літру, а тому об'єм циліндрів двигуна автомобіля 2996 куб. см з урахуванням заокруглення до найближчого основне розряду дорівнює 3,0 літра (а.с.42-44).
Згідно з пунктами 5 і 6 Методики та інформацією ДП «Держзовнішінформ» аналогічним легковому автомобілю Mersedes-Benz, моделі GLE 400 4 MATIC є автомобіль Mersedes-Benz GLE-Series з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, автоматичною коробкою переключення передач (а.с.42-44).
Таким чином, як вказує Мінекономрозвитку згідно з Інформацією середньоринкова вартість легкового автомобіля Mersedes-Benz GLE-Series з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, автоматичною коробкою переключення передач до 1 року експлуатації становила понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня 2016 року (а.с.42-44).
Проте через відсутність в ухвалі Кіровоградського окружного адміністративного суду даних про пробіг автомобіля у 2016 році Мінекономрозвитку надати конкретну інформацію щодо його середньоринкової вартості у 2016 році немає можливості (а.с.42-44).
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони відповідно до вимог ст.2 КАС України.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем до суду не надано жодного доказу, які б підтверджували, що автомобіль позивача у 2016 році є об'єктом оподаткування в розумінні п.267.2.1 ст.267 ПК України.
Також Головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, на вимогу суду (а.с.1), не надано розрахунок податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмір 18750 грн., визначеного оскаржуваним податковими повідомленням-рішенням від 27.06.2018 року №0131332-5204-1123-2016.
Враховуючи зазначені обставини, суд дійшов висновку, що у 2016 році автомобіль позивача не є об'єктом оподаткування в розумінні п.267.2.1 ст.267 ПК України, тому податкове повідомлення-рішення від 27.06.2018 року №0131332-5204-1123-2016 про визначення ОСОБА_1 податкового зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб у розмірі 18750 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
Щодо віднесення у 2017 році автомобіля позивача до об'єкту оподаткування в розумінні п.267.2.1 ст.267 ПК України Мінекономрозвитку вказало, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України (із змінами, внесеними згідно із Законом від 20.12.2016 р. № 1791) та Методики (із змінами, внесеними згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2017 р. № 428), для цілей оподаткування транспортним податком у 2017 році Мінекономрозвитку на підставі даних ДП «Держзовнішінформ» про ціни на нові автомобілі було розраховано середньоринкову вартість автомобілів та розміщено на своєму офіційному веб-сайті Перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі - Перелік), і калькулятор, який давав змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна та тип пального (а.с.42-44).
Автомобіль Mersedes-Benz GLE-Series з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, автоматичною коробкою переключення передач до 1 року експлуатації (включно), включений до Переліку (а.с.42-44). А розрахована у 2017 році згідно з Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля Mersedes-Benz GLE-Series з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, 2016 року випуску становила 1032738,03 гривень (з ПДВ) (а.с.42-44).
Судом було зроблено роздруківку з офіційного веб-сайту Мінекономрозвитку, в якій зазначена інформація про розрахунок вартості Mersedes-Benz, моделі GLE 400 4 MATIC Couple з об'ємом циліндрів двигуна 3,0 літра, бензин, 2016 року випуску.
Так, згідно даної роздруківки вбачається, що середньоринкова вартість такого транспортного засобу у 2017 році становить 847405,80 грн., що не складає 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01.01.2017 року (1200000 грн.).
Таким чином, автомобіль позивача у 2017 році не є об'єктом оподаткування в розумінні п.267.2.1 ст.267 ПК України.
З огляду на те, що податковим органом не доведено того, що середньоринкова вартість автомобіля позивача у 2017 році є об'єктом оподаткування транспортним податком (становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати), тому суд вважає, що податкове повідомлення-рішення, винесене ГУ ДФС у Кіровоградській області від 27.06.2018 року №0131332-5204-1123-2017, яким позивачу визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку з фізичних осіб в розмір 2083,33 грн. є протиправним та підлягає скасуванню.
В позовній заяві позивач повідомляє, що попередня (орієнтовна) сума судових витрат, які він вже поніс і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи складає суму сплаченого судового збору у сумі 1409,60 грн. (підтверджується документом про сплату судового збору) та 2500,00 грн. на надання правої допомоги (підтверджується Договором про надання правової допомоги, Актом виконаних робіт та платіжними документами про оплату договору в повному обсязі).
При зверненні до суду з даним адміністративним позовом ОСОБА_1 сплачено судовий збір у розмірі 1409,60 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З огляду на викладене, на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у розмірі 1409,60 грн. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
З огляду на те, що до прийняття судом рішення у справі позивачем до суду не подано докази понесених ним витрат на отримання правої допомоги (Договір про надання правової допомоги, Актом виконаних робіт та документ про оплату отриманих послуг), наразі у суду відсутні правові підстави для присудження на користь позивача судових витрат на правову допомогу.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_2) до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (вул. Велика Перспективна, буд.55, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25006, код ЄДРПОУ 39393501) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27 червня 2018 року №0131332-5204-1123-2016, винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, яким ОСОБА_1 збільшено грошове зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб на суму 18750 грн.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27 червня 2018 року №0131332-5204-1123-2017, винесене Головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області, яким ОСОБА_1 збільшено грошове зобов'язання за платежем - транспортний податок з фізичних осіб на суму 2083,33 грн.
Присудити на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2) судовий збір за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області (ЄДРПОУ 39393501) у розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять грн. 60 коп.)
Рішення набирає законної сили у порядку та строки, встановлені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржене у порядку та строки, встановлені статтями 293, 295-296 та пунктом 15.5 Перехідних положень цього Кодексу.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. Сагун