Ухвала суду № 80024709, 20.02.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.02.2019
Номер справи
200/206/19-а
Номер документу
80024709
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

20 лютого 2019 р. Справа №200/206/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі ОСОБА_2 міського відділення про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі ОСОБА_2 міського відділення про визнання неправомірними дій щодо зупинення виплати ОСОБА_3, померлому 09.11.2018, щомісячних страхових виплат за період з 01.07.2016 по 09.11.2017; зобов’язання нарахувати заборгованість зі сплати ОСОБА_3, померлому 09.11.2018, щомісячних страхових виплат за період з 01.07.2016 по 09.11.2017.

Ухвалою від 09.01.2019 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Ухвалою від 07.02.2019 справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні з повідомленням сторін на 19.02.2019.

До суду сторони не з’явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені судом належним чином.

Через неявку сторін до судового засідання 19.02.2019, належним чином повідомлених про дату, час та місце розгляду справи, суд на підставі приписів ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України здійснює розгляд справи в письмовому провадженні.

Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Згідно зі свідоцтвом про народження ОСОБА_1 він є сином ОСОБА_3.

Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 10.05.2018 ОСОБА_1 є спадкоємцем зазначеного у цьому свідоцтві майна його батька ОСОБА_3, який помер 09.11.2017 (свідоцтво про смерть від 14.12.2017 ІІ-НО № 010494). Спадщина, на яку видано це свідоцтво, складається з недоотриманої пенсії, належність якої померлому підтверджується довідкою ОСОБА_2 об’єднаного УПФУ Донецької області від 05.01.2018 № 352/04.

У позові зазначено, що через протиправне припинення нарахування та виплати ОСОБА_3 за життя страхових виплат (з 01.07.2016) заборгованості по страховим внескам, що виникла з 01.07.2016 по 09.11.2017, її не включено до складу спадщини, оскільки на запит нотаріуса Слов’янським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області у листі від 05.03.2018 № 04/08-733 повідомлено, що заборгованість станом на день смерті ОСОБА_3 відсутня.

З листа Слов’янського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 20.06.2018 № 01-08/2168 вбачається, ОСОБА_3 виплачувались страхові виплати по червень 2016 року. Постановою правління ФССНВ від 11.12.2014 № 20 передбачено право на отримання страхових виплат особам, які у зв’язку із ситуацією, що склалась у Донецькій області, перемістились на підконтрольну українській владі територію, що має підтверджуватись довідкою внутрішньо переміщеної особи. Вказано, що ОСОБА_3 не скористався правом, передбаченим постановою ФССНВ від 11.12.2014 № 20, а тому з червня 2016 року страхові виплати не отримував.

ОСОБА_2 міського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області від 23.05.2018 № 03-02/1790 зазначено, що відділення не має підстав для надання позивачу документів щодо померлого ОСОБА_1, у зв’язку з тим, що заявником не надано свідоцтва про спадщину, яке б підтверджувало, що єдиним спадкоємцем померлого є позивач.

Відповідно до ч. 10 ст. 47 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» належні суми страхових виплат, що з вини Фонду не були своєчасно виплачені особам, які мають на них право, у разі смерті цих осіб виплачуються членам їхніх сімей, а в разі їх відсутності - включаються до складу спадщини.

Згідно зі статтею 1227 Цивільного кодексу України (далі – ЦК України) суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.

Неотримані ОСОБА_3 за життя страхові виплати не нараховані та після його смерті не передані членам його сім’ї, з підстав чого виник даний спір.

Відповідно до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Згідно з ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ. Адміністративною справою є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

За приписами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Аналіз вищезазначених норм закону свідчить про те, що до юрисдикції адміністративних судів віднесено розгляд тільки тих справ, де предметом спору є порушення прав, свобод чи інтересів конкретної особи з боку суб'єкта владних повноважень саме у сфері публічно-правових відносин. При цьому владні повноваження повинні здійснюватися відповідним суб'єктом в сфері публічно-правових відносин і стосуватися конкретної особи. Спори з приводу владних управлінських рішень, дій чи бездіяльності, що вчинені у межах приватних правовідносин, до адміністративної юрисдикції не відносяться.

Під час визначення предметної юрисдикції справ слід виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин. У свою чергу, приватноправові відносини відрізняються наявністю майнового чи немайнового, особистого інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він, головним чином, обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту у спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо позивач намагається захистити своє порушене суб’єктивне право шляхом оскарження управлінських дій суб'єктів владних повноважень. Не є публічно-правовим спір за участю суб'єкта владних повноважень публічного права, з одного боку, та суб'єкта приватного права - фізичної особи, коли управлінські дії суб'єкта владних повноважень спрямовані на створення, зміну або припинення її цивільних прав, до яких належить також право власності на майно, у тому числі – грошові кошти (стразові внески). Сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.

Оскільки в даному випадку спір виник через непередання відповідачем позивачу суми страхових внесків, що за життя належали його батьку – померлому ОСОБА_3 (спадкодавцю), та через ненарахування цієї суми заборгованості взагалі, що призвело до її не включення у склад спадкового майна, суд дійшов висновку, що спір має приватноправовий характер, так як обумовлений порушенням приватного права, пов’язаний із реалізацією права на майно, яке належало спадкодавцю.

Згідно з ч. 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Таким чином, заявлені позовні вимоги мають вирішуватись в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Згідно з ч. 1 ст. 239 КАС України якщо провадження у справі закривається з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої статті 238 цього Кодексу, суд повинен роз’яснити позивачеві, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд таких справ.

За приписами з ч. 1 ст. 23 Цивільного процесуального кодексу України усі справи, що підлягають вирішенню в порядку цивільного судочинства, розглядаються місцевими загальними судами як судами першої інстанції, крім справ, визначених частинами другою та третьою цієї статті.

На підставі суд вважає за необхідне закрити провадження у даній справі та роз’яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.

Керуючись ст.ст. 238, 239, 241-243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

Провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області в особі ОСОБА_2 міського відділення про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії, - закрити.

Роз’яснити позивачу, що даний спір підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства місцевим загальним судом.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п’ятнадцяти днів з дня її проголошення.

У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Михайлик А.С.