
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2019 р. Справа№200/13639/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кошкош О.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач, ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, Донецька область, Покровський район, с.Петрівка, вул.Центральна, 9) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3).
Просив визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2016 року (за період з 2016 по 2017 років), як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 № 900 ст.ст.51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 № 988, на підставі довідки про грошове забезпечення від 13.03.2018 №2306 лс; зобов’язати здійснити перерахунок та виплату належної пенсії з 1 січня 2016 року (за період з 2016 – 2017 роки) згідно наданої довідки про розміри грошового забезпечення згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 № 900 ст.ст.51, 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”; постанови Кабінету Міністрів України “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” від 11.11.2015 № 988. Позов вмотивовано тим, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, на підставі затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 Порядку починаючи з 01.01.2016, однак виплата різниці сум між перерахованою та виплаченою пенсією за 2016 – 2017 роки не здійснена з посиланням на Постанову КМУ від 21.02.2018 №103, згідно якої доплата підлягає виплаті частинами в 2019 – 2020 роках, з чим не погоджується позивач, та зазначає, що скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.
7 грудня 2018 року ухвалою суду позовну заяву залишено без руху, зобов’язано, зокрема, надати суду обґрунтування позовних вимог, та зазначити: чи був здійснений перерахунок пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення від 13.03.2018 №2306 лс; у разі незгоди з таким перерахунком навести обґрунтування щодо визначення неналежного розміру пенсії з 1 січня 2016 року, надати належний перерахунок пенсії за спірний період (період здійснення перерахунку), з посиланням на норми чинного законодавства, які позивач вважає безпідставно порушеними з боку відповідача. Просив визнати протиправною бездіяльність щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії з 1 січня 2016 року (за період з 2016 по 2017 років), як пенсіонеру органів внутрішніх справ, згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900 ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988, на підставі довідки про грошове забезпечення від 13.03.2018 №2306 лс; зобов'язати здійснити перерахунок та виплату належної пенсії з 1 січня 2016 року (за період з 2016 - 2017 роки) згідно наданої довідки про розміри грошового забезпечення згідно із Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 № 900 ст.ст.51, 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 № 988. Позов вмотивовано тим, що відповідачем здійснено перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», на підставі затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45Порядку починаючи з 01.01.2016, однак виплата різниці сум між перерахованою та виплаченою пенсією за 2016 - 2017 роки не здійснена з посиланням на Постанову КМУ від 21.02.2018 №103, згідно якої доплата підлягає виплаті частинами в 2019 - 2020 роках, з чим не погоджується позивач, та зазначає, що скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.
20 грудня 2018 року надійшла заява на усунення недоліків, в якій зазначено, що перерахунок за 2016 – 2017 роки здійснено та визначено суму доплати у розмірі 26871,12 грн., яку відповідач не сплатив, а розподілив її пропорційно частками на 2019 – 2020 роки, посилаючись на Постанову КМУ №103. Вважає це порушенням з боку відповідача, та просить зобов’язати відповідача сплатити суму заборгованості за період 2016-2017 років у сумі 26871,12 грн. негайно.
26 грудня 2018 року ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи відповідно до вимог п.2 ч.1 ст. 263 КАС України.
Відповідачем надано відзив в якому викладено заперечення проти задоволення позовних вимог та вмотивоване тим, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" управлінням проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі отриманої довідки про розмір грошового забезпечення. Здійснення виплати донарахованих сум за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року буде здійснено в порядку передбаченому Постановою №103, тобто у 2019-2020 роках після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету.
24 січня 2019 року ухвалою суду заяву про розгляд справи за правилами загального позовного провадження залишено без задоволення, призначено розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін на 19 лютого 2019 року.
У судове засідання призначене на 19 лютого 2019 року позивач з’явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, представник відповідача до суду не з’явився, про дату час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. За таких обставин суд визнав за можливе розглянути справу на підставі наявних матеріалів в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяви по суті суд встановив наступне.
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, Донецька область, Покровський район, с.Петрівка, вул.Центральна, 9) є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якому була призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Відповідачем здійснено розрахунок на доплату пенсії, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Визначена сума доплати до пенсії, яка призначена до виплати в 2019-2020 роках у розмірі 20153,40 грн., що підтверджується довідкою ГУ ПФУ в Донецькій області від 10.01.2019 №11/03-1-15.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо несплати доплати пенсії єдиним платежем за попередні періоди, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесені доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ. Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (у редакції, що діяла до 24.02.2018) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Разом з цим слід зазначити, що 24 лютого 2018 року набрала законної сили постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі Постанова №103) п. 3 якої визначено: перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;
з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Згідно з частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Отже, встановлення умов та визначення порядку проведення перерахунку пенсій, а також процедури їх виплати відноситься до повноважень Кабінету Міністрів України.
Як слідує із змісту адміністративного позову позивач не заперечує, що розрахунок підвищення до пенсії проведений відповідачем на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІ та Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, здійснено.
Позивач не погоджується саме із порядком виплати суми перерахованої пенсії, який передбачений пунктом 3 Постанови №103, та вважає його неправомірним та таким, що порушує його право на отримання донарахованих сум одноразово одним платежем.
У Рішенні від 26.12.2011 №20-рп/2011 Конституційний Суд України вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень. З урахуванням такого елемента принципу верховенства права, як пропорційність (розмірність) Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними, а оскільки держава зобов'язана регулювати економічні процеси, встановлювати й застосовувати справедливі та ефективні форми перерозподілу суспільного доходу з метою забезпечення добробуту всіх громадян, то механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження справедливого балансу між інтересами окремих осіб і інтересами всього суспільства.
Конституційний Суд України у рішенні від 22.05.2018 №5-р/2018 зазначив, що держава, виходячи із існуючих фінансово-економічних можливостей, має право вирішувати соціальні питання на власний розсуд.
Закон №2262-ХІІ гарантує позивачу право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру грошового забезпечення діючих поліцейських. Водночас, визначення умов та порядку проведення такого перерахунку Законом №2262-ХІІ віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України.
З урахуванням наведеного, суд зауважує, що з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 21.02.2018 №103 не відбулось звуження існуючих прав позивача, оскільки відповідною постановою визначено лише порядок виплати перерахованих пенсій.
У контексті даного спору суд зауважує, що позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2016, визначено розмір необхідної доплати за період з січня 2016 року по грудень 2017 року, а порядок її виплати встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.
Проаналізувавши характер спірних відносин, що склались між сторонами, судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача, якою б порушувалися права позивача.
Дії відповідача у спірній ситуації чітко регламентовані постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, яка є чинною, не оскаржувалася та не скасовувалася у встановленому порядку.
Враховуючи встановлені судом обставини справи та правові норми, які регулюють спірні правовідносини, у задоволенні позовних вимог слід відмовити
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, Донецька область, Покровський район, с.Петрівка, вул.Центральна, 9) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010, 84122, Донецька обл., місто Слов'янськ, площа Соборна, будинок 3) про визнання бездіяльності протиправною, зобов’язання вчинити певні дії відмовити.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду, з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII Перехідні положення КАС України.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Кошкош О.О.