
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 лютого 2019 р. Справа№200/13878/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
секретар судового засідання Галустян Р.Г.,
з участю позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Світлодарської міської ради, третя особа публічне акціонерне товариство «Центренерго», про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту,
в с т а н о в и в:
У грудні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначав, зокрема, що рішення Виконавчого комітету Світлодарської міської ради від 28 березня 2018 року №22 встановлені тарифи (додаток 2 до рішення) на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та водовідведення, з використанням внутрішньобудинкових систем, які надаються, публічним акціонерним товариством «Центренерго» в особі Вуглегірської ТЕС для населення і підприємств. Рішення оприлюднене в газеті трудового колективу Вуглегірської ТЕС «Енергетик» 11 квітня 2018 року та вступило в дію через 30 днів, після оприлюднення. Метою, оскаржуваного рішення, є поліпшення якості послуг.
Вважав рішення таким, що прийняте за межами повноважень відповідача, оскільки прийнято виконавчим комітетом міської ради VI скликання, що була обрана 31 жовтня 2010 року у відповідності до постанови Верховної Ради України від 01 липня 2010 року № 2412-VІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році», строк повноважень якої (ради) сплив у жовтні 2015 року, і, відповідно, сплив строк повноважень обраного нею виконавчого комітету.
Єдиною метою, з якою прийняте оскаржене рішення щодо встановлення тарифів на послуги, є поліпшення якості таких послуг, про що в ньому безпосередньо зазначено. Якість послуг оцінюється критеріями, у вигляді відповідних показників та їх значення. Поліпшенням якості послуг, є досягнення більш позитивного значення показника, що встановлює різницю між існуючим та встановлюваним стандартом. Методом визначення такої різниці є їх порівняння. Разом з тим, при прийнятті оскаржуваного рішення, якісні показники існуючих тарифів, не враховувалися.
Вважав, що оскаржене рішення порушує його майнові права, у зв'язку з чим просив визнати протиправним та нечинним з моменту прийняття, тобто з 28 березня 2018 року нормативно-правовий акт, яким є рішення Виконавчого комітету Світлодарської міської ради від 28 березня 2018 року №22.
Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що виходячи з положень ч. 1 ст. 42 ч. 8 ст. 45, ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 4 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» Світлодарська міська рада VI скликання і її виконавчий комітет діяли в межах повноважень та відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про статус депутатів місцевих рад».
Встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні транспорті та інші послуги за умови, якщо ці послуги не встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, є повноваженнями Виконавчого комітету Світлодарської місь кої ради відповідно до ст.28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
При цьому відповідач не був суб'єктом правовідносин зі встановлення тарифів на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, які застосовувалися з 01 січня 2016 року, тобто до винесення оскарженого рішення, оскільки вони були встановлені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 05 листопада 2015 року №2718.
У зв'язку із тим, що 19 травня 2017 року набула чинності постанова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22 березня 2017 року № 307 «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення» повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, з ліцензування господарської діяльності Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» припинилися.
На підставі викладеного Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» звернулася до Виконавчого комітету Світлодарської міської ради з листом від 28 листопада 2017 року №05/4248 про встановлення тарифів; також надіслало розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води та послуги з водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем для їх розгляду і встановлення відповідних тарифів.
З метою отримання зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» розмістила на офіційному веб-сайті ПАТ «Центренерго» та в газеті Вуглегріської ТЕС ПАТ «Центренерго» інформацію щодо запланованих тарифів (лист Вуглегрірської ТЕС ПАТ «Центренерго» від 26 січня 2018 року №05/402), а саме: загальний розмір планованого тарифу, поданого Виконкому Світлодарської міської ради; його структуру (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливо-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо). Також підприємство визначило строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймалися зауваження і пропозиції. Даний строк складав 14 днів та закінчувався 14 січня 2018 року.
Дії підприємства відповідали вимогам Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхід ності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, що затверджений наказом Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року № 390.
Враховуючи те, що зауважень від фізичних та юридичних осіб не надійшло, у відповідності до п. 2.11 Порядку листом від 26 січня 2018 року № 05/402 Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» сповідомила про це відповідача.
Проект рішення Виконавчого комітету Світлодарської міської ради обговорювався на засіданні громадської ради при Виконавчому комітеті Світлодарської міської ради 27 березня 2018 року. Вказані дії забезпечили право гро мадян на доступ до публічної інформації у відповідності ст.3 Закону України «Про доступ до публічної інформації», в тому числі шляхом здійснення громадського контролю.
Листом від 05 листопада 2018 року № 02/25-0997 відповідач повідомив позивача про можливість ознайомлення із затвердженими тарифами 09 листопада 2018 року в приміщенні виконкому, де позивачу було надано для ознайомлення спірне рішення, листи Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго», розрахунки відповідних показників тарифів та обґрунтування необхідності встановлення нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послуг постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньо-будинкових систем які надаються Вуглегірською ТЕС.
Оскаржене рішення містить посилання на нормативні акти та документи, а саме: на листи Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» та на постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, тому твердження позивача що єдиною метою прийняття рішення є «поліпшення якості послуг» спростовується текстом самого рішення.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на відзив, якою підтримав доводи позовної заяви, та зазначав, що відзив, на його думку, не спростовує тверджень та аргументів по суті позову та містить безпідставні заперечення.
Додатково зазначав, зокрема, що відповідно до ч. 7 ст. 45 Закону України «Про місцеве самоврядування» строк повноважень місцевої ради, обраної на чергових місцевих виборах, визначається Конституцією України.
Статтею 141 Конституції України визначено, що строк повноважень, зокрема міської ради, депутати якої обрані на чергових виборах, а також строк повноважень, зокрема міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Строк повноважень ради, який встановлений Конституцією України, у межах якого має діяти виконавчий комітет, законом не змінюється.
Таким чином, правила поведінки, встановлені нормами Закону України «Про місцеве самоврядування», охоплюються виключно юридичним строком для такої поведінки, встановленим Конституцією.
З огляду на ст. 8 Конституції України та з урахуванням наведеного вважав безпідставними твердження відповідача, що Світлодарська міська рада VI скликання діє в межах повноважень.
Відповідачем обґрунтування та підстави для прийняття рішення не наведено, докази поліпшення якості послуг не додано.
Підставами для прийняття рішення відповідач вважає посилання на листи Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» від 28 листопада 2017 року №05/4248, від 26 січня 2018 року №05/402, від 26 лютого 2018 року №05/858 та на постанову Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг /далі НКРЕКП/ від 22 березня 2017 року «Про затвердження ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення» (далі - Постанова).
Однак, враховуючи зміст вказаних листів та Постанови відповідач зазначав виключно про підстави щодо необхідності розгляду та затвердження тарифів у зв'язку із зміною правового порядку прийняття рішення (зміна суб'єкта). Позов же не стосується необхідності встановлення тарифів взагалі (широке розуміння) у зв'язку з виникненням певної правової ситуації, а містить питання, щодо встановлення тарифів як ціни (вузьке розуміння).
Вважав, що в ході прийняття рішення, яке, на думку позивача, не відображає прозорості та ясності дій відповідача щодо встановлення тарифів як ціни, не дотриманий принцип «належного урядування».
Просив наведені відповідачем, у відзиві заперечення, відхилити у повному обсязі.
Третя особа подала письмові пояснення, в яких зазначала, зокрема, що виходячи з Конституції України, ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», відповідних постанов Верховної Ради України та Центральної виборчої комісії повноваження Виконавчого комітету Світлодарської міської ради діють до сформування нового виконавчого комітету міської ради.
На його думку, позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом, оскільки відповідно до договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення від 17 листопада 2014 року №82047, що укладений між третьою особою та позивачем, третя особа кожного місяця направляє позивачу рахунки для оплати наданих послуг, тому, на його думку, про підвищення тарифу на послуги з постачання холодної води та водовідведення він повинен був дізнатися в травні 2018 року. Крім цього «Довідкова інформація для споживачів Вуглегірської ТЕС на 01.12.2017» як і «Обґрунтування необхідності встановлення нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послугу постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем, які надаються Вуглегірською ТЕС», були своєчасно розміщені на офіційному веб-сайті ПАТ «Центренерго».
Позивач з грудня 2015 року не оплачує послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, які йому надає третя особа, у зв'язку з чим наказом Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29 грудня 2018 року в справі №219/14046/18 заяву третьої особи задоволено: стягнуто з позивача заборгованість за надані комунальні послуги у розмірі 15840,90 грн.
Просив в задоволенні позову відмовити.
Позивач подав відповідь на пояснення третьої особи, в якій зазначав, зокрема, що предметом позову є оскарження рішення Виконавчого комітету Світлодарської міської ради від 28 березня 2018 року №22, а не підвищення тарифів. Про це рішення він дізнався 29 серпня 2018 року від Вуглегірської ТЕС під час з'ясування виниклого між ними спірного питання щодо зобов'язань за вказаними послугами, отримавши з рекомендованим повідомленням лист від 21 серпня 2018 року №23/3509 з копіями матеріалів. Оскаржуване рішення в рахунках третьої особи та в інформації на сайті не зазначалося та до них не додавалося. Тому твердження третьої особи про спростування підстав для поновлення строку звернення до суду з позовом вважав безпідставним.
Щодо твердження третьої особи про несплату позивачем комунальних послуг за певний період та стягнення заборгованості, то наведені відомості не відповідають реальним обставинам, так як позивачем у вказаний період за послуги по рахункам третьої особи здійснювалась оплата, відображена в облікових даних особового рахунку позивача, наданих йому самим же третьою особою під час з'ясування спірних правовідносин. Крім цього, згідно з копією судового наказу Артемівського міськрайонного суду Донецької області від 29 грудня 2018 року в справі №219/14046/18 заборгованість за надані комунальні послуги стягнуто солідарно з позивача та його дружини. В поясненнях третьої особи не зазначено про набрання судовим наказом законної сили, у копії судового рішення відомості про таке відсутні.
Крім цього, спірні стосунки позивача та третьої особи, щодо зобов'язань позивача, за надані комунальні послуги (спір про право), знаходяться в юрисдикції цивільного права, а відтак до суті позову відношення не мають, а тому є безпідставними та неналежними.
Вважав, що дії третьої особи щодо подання пояснень в цих частинах суперечать завданням адміністративного судочинства.
Посилання третьої особи на повноважність відповідача до сформування нового складу згідно зі ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є безпідставними адже підстави, на яких ґрунтується правова позиція позивача, - Конституція України, яка визначає п'ятирічний строк повноважень міської ради, міського голови і відповідно, виконавчого комітету ради. У разі неврегульованості питань законами чи іншими нормативно-правовими актами, суперечності чи невідповідності їх положень Конституції України застосовуються положення Конституції України.
Окрім цього, в рішенні Європейського суду з прав людини від 12 січня 2010 року у справі «Гіллан та Квінтон проти Сполученого Королівства» (заява 4158/05), зазначено, що для того, щоб національне законодавство відповідало вимогам Конвенції, воно має гарантувати засіб правового захисту від свавільного втручання органів державної влади у права, гарантовані Конвенцією. У питаннях, які стосуються основоположних прав, надання правової дискреції органам виконавчої влади у вигляді необмежених повноважень, було б несумісним з принципом верховенства права, одним з основних принципів демократичного суспільства, гарантованих Конвенцією. Відповідно законодавство має достатньо чітко визначати межі такої дискреції, наданої компетентним органам влади та порядок її реалізації (п.77).
В питанні повноважності виконавчого комітету із сенсу пояснення третьої особи про його суб'єктну самостійність, повноважність до сформування нового складу та керованість тільки ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» як наслідок допускається можливість вчинення ним дій на невизначений період часу (теоретично до безкінечності), тобто необмежено, а також безконтрольно та беззвітно, без очільника та головуючого на засіданнях. З цієї логіки, такий функціонал виконавчого комітету є наданням правової дискреції органу виконавчої влади у вигляді необмежених повноважень, що прямо суперечить правовій позиції Європейського суду з прав людини з цього питання.
Просив пояснення третьої особи про спростування підстав для позивача щодо поновлення пропущеного строку на звернення до суду та про несплату позивачем комунальних послуг за певний період та стягнення заборгованості залишити без розгляду, а вимоги третьої особи - відхилити в повному обсязі.
В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги. Додатково пояснив, що документи, які подавалися Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго» відповідачу, та на підставі яких прийнято оскаржене рішення, не містять цифр, на підставі яких відповідачем встановлені нові тарифи. Вказане свідчить про те, що відповідні цифри до відповідача не подавалися, що також підтверджує протиправність оскарженого рішення. Просив задовольнити позов.
В судове засідання представники відповідача та третьої особи не з'явилися, про дату, час і місце судового засідання повідомлялися належним чином. Неявка у судове засідання таких осіб не перешкоджає розгляду справи по суті.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 проживає в м.Світлодарську Бахмутського р-ну Донецької обл.; є споживачем послуг, які надаються населенню відокремленим підрозділом публічного акціонерного товариства «Центренерго» - Вуглегірською тепловою електричною станцією публічного акціонерного товариства «Центренерго» (далі - Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго»), яка є виконавцем комунальних послуг з централізованого опалення, холодного водопостачання, гарячого водопостачання та водовідведення на підставі рішення Світлодарської міської ради від 25 вересня 2014 року № VІ/73-3 «Про визначення виконавців житлово-комунальних послуг для населення і підприємств м. Світлодарська».
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 05 листопада 2015 року №2718 публічному акціонерному товариству «Центренерго» були установлені тарифи:
на централізоване водопостачання - 4,95 грн. за 1 куб. м (без ПДВ);
на централізоване водовідведення - 3,71 грн. за 1 куб. м (без ПДВ).
Також установлено структуру тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення згідно з додатками 1, 2.
Вказані тарифи діяли з 01 січня 2016 року і поширювалися на споживачів послуг, що проживали у м.Світлодарську Бахмутського р-ну Донецької обл., зокрема на позивача.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює, зокрема, встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
19 травня 2017 року набула чинності постанова Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 22 березня 2017 року №307 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», якою затверджені Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення.
Цією ж Постановою визнано такою, що втратила чинність, постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, від 10 серпня 2012 року № 279 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», зареєстровану в Міністерстві юстиції України 31 серпня 2012 року за № 1468/21780.
Відповідно до п.п. 1.4 та 1.5 Ліцензійних умов, що затверджені вказаною Постановою (від 22 березня 2017 року №307), Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), здійснює ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) у разі, якщо системи централізованого водопостачання та/або водовідведення суб'єктів господарювання розташовані в одному чи декількох населених пунктах у межах території однієї або більше областей (включаючи місто Київ), сукупна чисельність населення яких становить більше ніж сто тисяч осіб та обсяги реалізації послуг яких становлять відповідно: з централізованого водопостачання - більше ніж триста тисяч метрів кубічних на рік; з централізованого водовідведення - більше ніж двісті тисяч метрів кубічних на рік.
Обласні та Київська міська державні адміністрації здійснюють ліцензування господарської діяльності з централізованого водопостачання (виробництво та/або транспортування та/або постачання питної води споживачам) та/або водовідведення (відведення та/або очищення стічної води) для суб'єктів господарювання, що не підпадають під критерії регулювання НКРЕКП, визначені пунктом 1.4 цих Ліцензійних умов.
28 листопада 2017 року, посилаючись на набранням чинності вказаною Постановою та на те, що господарська діяльність Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» вже не підпадає під ліцензування Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг тому, що сукупна чисельність населення м. Світлодарська становить менше ніж сто тисяч осіб, Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» звернулася до відповідача з листом від 28 листопада 2017 року № 05/4248, яким надіслала на розгляд та затвердження розрахунки тарифів на централізоване во допостачання та водовідведення та тарифи на послуги з централізованого постачання холодної води та послуги з водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем (всього 6 папок).
Серед поданих документів були, зокрема обґрунтування необхідності встановлення нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послугу постачання холодної води та водовідведення в використанням внутрішньо будинкових систем, які надаються Вуглегірською ТЕС. В обґрунтуванні містилося посилання на те, що надання вказаних комунальних послуг залишається збитковим, оскільки з 01 січня 2016 року значно зросли ціни на матеріали, тарифи на електроенергію, на послуги, збільшився розмір податків, підвищилася мінімальна заробітна плата, крім того, з 01 січня 2018 року зросте вартість послуг КП «Вода Донбасу» з 0,323 грн. (без ПДВ) за 1 мЗ до 3,46 грн. за 1 мЗ (без ПДВ), тому тарифи, які діють з 01 січня 2016 року, вже не відповідають реальним витратам на виробництво послуг. Підприємством виконані розрахунки тарифів на підставі Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 (розрахунки містяться в обґрунтуванні).
Наприкінці грудня 2017 року на виконання вимог Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхід ності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, що затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року № 390, обґрунтування необхідності встановлення нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послугу постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем, які надаються Вуглегірською ТЕС, Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго» опубліковані на офіційному сайті ПАТ «Центренерго» http://www.centrenergo.com/ в підрозд. «Теплопостачання» розд. «Діяльність» (а саме: http://www.centrenergo.com/activity/heat_supply/, де вказані обґрунтування розміщені і дотепер).
В опублікованих обґрунтуваннях містилася інформація, зокрема, про загальний розмір планованого тарифу, поданого Виконкому Світлодарської міської ради; його структуру (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість); обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливо-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо).
В опублікованих обґрунтуваннях Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» встановила термін - до 14 січня 2018 року, протягом якого вона приймає від юридичних та фізичних осіб, їх об'єднань зауваження та пропозиції до запропонованих тарифів.
Інформація про заплановану зміну тарифів була також опублікована на сайті Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» та в газеті Вуглегірської ТЕС - «Енергетик», що сторонами не заперечується.
Про вказані обставини Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» повідомила відповідача листом від 26 січня 2018 року № 05/402, в якому також зазначала, що зауважень та пропозицій від споживачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, послуг з постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем не надходило.
08 лютого 2018 року відповідач надіслав на адресу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» лист від 08 лютого 2018 року №02/23/ж-0165 «Про розгляд тарифів», в якому повідомив, що в процесі розгляду наданих Вуглегірською ТЕС розрахунків тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем, на засіданні постійної комісії з питань планування, бюджету, екології, торгівлі, побуту, землекористування та житлово-комунального господарства, виникли питання щодо різниці в тарифі на централізоване водопостачання та тарифі на послугу постачання холодної води з використанням внутрішньобудинкових систем. У зв'язку з цим відповідач просив провести детальний аналіз витрат по послугам постачання холодної води мешканцям багатоквартирних будинків та перерозподілити частину витрат між видами діяльності: централізоване водопостачання та послуга постачання холодної води з використанням внутрішньобудинкових систем. Також просив звернути увагу та переглянути такі статті як: витрати на оплату праці, перерахувати відповідно до чинного законодавства, з урахуванням графіків роботи 2018 року; амортизаційні відрахування перерахувати з урахуванням фактичної залишкової вартості основних засобів станом на 01 січня 2018 року за податковим обліком.
Листом від 26 лютого 2018 року №05/858 Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» повідомила відповідача, що провела детальний аналіз, та надіслала відкориговані розрахунки тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та тарифів на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем, які виконані з урахуванням пропозицій та зауважень, що викладені в листі відповідача від 08 лютого 2018 року №02/23/ж-0165. Просила розглянути надані розрахунки та затвердити тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення та тарифи на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем.
Одночасно Вуглегірська ТЕС ПАТ «Центренерго» надіслала до відповідача пояснення щодо корегування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послуги на централізоване постачання холодної води та водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), зі складовими тарифів, відповідно до яких порівняння скоригованих тарифів з тарифами, що були надані на встановлення, виглядає наступним чином:
- централізоване водопостачання: у тарифах, що були направлені до відповідача, - 15,79 грн. за 1 куб. м (без ПДВ), у скорегованих тарифах - 14,27 грн. за 1 куб. м (без ПДВ);
- централізоване водовідведення: у тарифах, що були направлені до відповідача, - 5,93 грн. за 1 куб. м (без ПДВ), у скорегованих тарифах - 5,51 грн. за 1 куб. м (без ПДВ);
- послуга постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем): у тарифах, що були направлені до відповідача, - 17,08 грн. за 1 куб. м (без ПДВ), у скорегованих тарифах - 14,83 грн. за 1 куб. м (без ПДВ);
- послуга водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем): у тарифах, що були направлені до відповідача, - 6,31 грн. за 1 куб. м (без ПДВ), у скорегованих тарифах - 5,86 грн. за 1 куб. м (без ПДВ).
Одночасно надіслала, зокрема, розрахунки повної собівартості та середньозваженого тарифу; порівняння витрат на централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, на послугу постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) і на послугу водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у скорегованому тарифі з витратами у тарифах, що направлені на встановлення до міськвиконкому та фактичних 2017 року (чотири додатка до розрахунків), в яких детально розписано з яких витрат складається кожний із запропонованих тарифів.
27 березня 2018 року відбулося засідання громадської ради при Виконавчому комітеті Світлодарської міської ради, на якому обговорено проект рішення «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого во допостачання та водовідведення, послуг з постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем, які надаються Вуглегірською ТЕС для населення і підприємств».
28 березня 2018 року відбулося засідання Виконавчого комітету Світлодарської міської ради, на якому розглядалося вказане питання, про що складено протокол від 28 березня 2018 року №4 (питання №6).
Рішенням Виконавчого комітету Світлодарської міської ради від 28 березня 2018 року №22 «Про встановлення тарифів на послуги з централізованого во допостачання та водовідведення, послуг з постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем, які надаються Вуглегірською ТЕС для населення і підприємств» на підставі листів Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» від 28 листопада 2017 року №05/4248, від 26 січня 2018 року №05/402, від 26 лютого 2018 року №05/858, згідно з постановою Національної комісії, що здійснює регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 22 березня 2017 року № 307 «Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення», ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та з метою поліпшення якості послуг встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з постачання холодної води та водовідведення, з використанням внутрішньобудинкових систем, які надаються, публічним акціонерним товариством «Центренерго» в особі Вуглегірської ТЕС для населення і підприємств (додаток №2 до рішення).
Відповідно до додатку №2 до Рішення тарифи збільшені та становили:
- централізоване водопостачання м. Світлодарська - 14,27 грн. за 1 куб. м (без ПДВ) (замість діючого тарифу 4,95 грн.);
- централізоване водопостачання з використанням внутрішньобудинкових систем м. Світлодарська - 14,83 грн. за 1 куб. м (без ПДВ) (замість діючого тарифу 4,95 грн.);
- централізоване водовідведення м. Світлодарська - 5,51 грн. за 1 куб. м (без ПДВ) (замість діючого тарифу 3,71 грн.);
- централізоване водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем м. Світлодарська - 5,86 грн. за 1 куб. м (без ПДВ) (замість діючого тарифу 3,71 грн.).
Пунктами 2 та 4 Рішення наказано дане рішення оприлюднити в газеті трудового колективу Вуглегірської ТЕС - «Енергетик». Рекомендовано Вуглегірській ТЕС ПАТ «Центренерго» в найближчому номері газети «Енергетик» опублікувати роз'яснення щодо підвищення вказаних тарифів.
Відповідно до п. 3 Рішення воно вступає в силу через 30 днів з моменту оприлюднення тарифів.
11 квітня 2018 року інформація про тарифи, що затверджені рішенням Виконавчого комітету Світлодарської міської ради від 28 березня 2018 року №22, з урахуванням ПДВ (тариф на централізоване водопостачання з використанням внутрішньобудинкових систем м. Світлодарська - 17,8 грн. за 1 куб. м з ПДВ, що відповідало 14,83 грн. без ПДВ, та тариф на централізоване водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем м. Світлодарська - 7,03 грн. за 1 куб. м з ПДВ, що відповідало 5,86 грн. без ПДВ), оприлюднені в газеті трудового колективу Вуглегірської ТЕС - «Енергетик» №6 (1418).
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію друкованого засобу масової інформації серії ДЦ № 739, що видано Державним комітетом України у справах видавництв, поліграфії та книгорозповсюдження 10 лютого 1994 року, газета «Енергетик» є офіційним друкованим засобом масової інформації; виходить 1 раз на тиждень; засновник - трудовий колектив Вуглегірської ДРЕС; програмні цілі (основні принципи) або тематична спрямованість: висвітлення питань, пов'язаних з діяльністю підприємства, селищної ради, розповсюдження об'єктивної інформації про політичне і культурне життя; сфера розповсюдження газети та категорії читачів: місцева, трудящі підприємства, мешканці Світлодарська.
Судом також встановлено, що рішенням Світлодарської міської ради VI скликання від 23 листопада 2010 року № VI-1-6 утворений Виконавчий комітет Світлодарської міської ради.
Персональний склад Виконавчого комітету Світлодарської міської ради затверджений рішенням вказаної Ради від 23 листопада 2010 року № VI-1-7 та змінювався рішеннями Ради від 27 жовтня 2011 року № VI/18-2, від 06 вересня 2012 року № VI/32-2, від 10 грудня 2013 року № VI/59-2, від 15 квітня 2015 року № VI/81-3, від 02 лютого 2018 року № VI/122-14.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про те, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.
Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 141 Конституції України строк повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, депутати якої обрані на чергових виборах, становить п'ять років. Припинення повноважень сільської, селищної, міської, районної, обласної ради має наслідком припинення повноважень депутатів відповідної ради.
Територіальні громади на основі загального, рівного, прямого виборчого права обирають шляхом таємного голосування відповідно сільського, селищного, міського голову, який очолює виконавчий орган ради та головує на її засіданнях. Строк повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на чергових виборах, становить п'ять років.
Відповідно до ч. 4 ст. 141 Конституції України статус голів, депутатів і виконавчих органів ради та їхні повноваження, порядок утворення, реорганізації, ліквідації визначаються законом.
Отже, Конституція України містить загальні норми, питання здійснення місцевого самоврядування відносить до спеціального закону.
Таким законом є Закон України «Про місцеве самоврядування».
Відповідно до ч. 1 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування» виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень. Після закінчення повноважень ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті ради її виконавчий комітет здійснює свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
Частиною 5 ст. 51 Закону визначено, що очолює виконавчий комітет сільської, селищної, міської ради відповідно сільський, селищний, міський голова, районної у місті ради - голова відповідної ради.
Згідно з ч. 1 ст. 42 Закону повноваження сільського, селищного, міського голови закінчуються в день відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на наступних чергових місцевих виборах, або, якщо рада не обрана, з моменту вступу на цю посаду іншої особи, обраної на наступних місцевих виборах, крім випадків дострокового припинення його повноважень відповідно до частин першої та другої статті 79 цього Закону.
Виконавчий комітет був утворений Світлодарською міською радою VI скликання (рішення Ради від 23 листопада 2010 року № VI-1-6), що була обрана на п'ять років 31 жовтня 2010 року у відповідності до постанови Верховної Ради України від 01 липня 2010 року № 2412-VІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2010 році».
Наступні вибори мали відбутися у 2015 році.
Вирішення питання щодо призначення чергових та позачергових виборів до органів місцевого самоврядування віднесено до повноважень Верховної Ради України (п. 30 ч. 1 ст. 85 Конституції України).
У зв'язку з неможливістю проведення у м. Світлодарську чергових виборів, що проводилися на підставі постанови Верховної Ради України від 17 липня 2015 року № 645-VІІІ «Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році», про що Центральною виборчою комісією було прийнято постанову від 29 серпня 2015 року №207 «Про неможливість проведення чергових виборів депутатів окремих районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад Донецької області та відповідних сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015 року», у м. Світлодарську залишилися повноважними міський голова, Світлодарська міська рада та обраний нею виконавчий комітет.
Отже, Виконавчий комітет Світлодарської міської ради є виконавчим органом вказаної міської ради, який виходячи з вимог ч. 3 ст. 140, ч. 4 ст. 141 Конституції України, ч. 1 ст.51 Закону України «Про місцеве самоврядування» зобов'язаний виконувати свої повноваження до сформування нового складу виконавчого комітету.
З огляду на наведене посилання позивача на відсутність у відповідача повноважень через закінчення строку повноважень не ґрунтуються на вимогах законодавства.
Враховуючи наведене безпідставними є посилання на зазначену позивачем практику Європейського суду з прав людини.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування», якою встановлені повноваження в галузі бюджету, фінансів і цін, до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законом, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
При цьому, як вже зазначалося, згідно з п. 2 ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, здійснює, зокрема, встановлення тарифів на комунальні послуги суб'єктам природних монополій та суб'єктам господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Пунктом 2 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» в редакції, яка була чинною на час винесення оскарженого рішення, було встановлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування належить встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Відповідно до ст. 14 вказаного Закону залежно від порядку затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги вони поділяються на три групи:
1) перша група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують уповноважені центральні органи виконавчої влади, а у випадках, передбачених законом, - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг;
2) друга група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які затверджують органи місцевого самоврядування для надання на відповідній території;
3) третя група - житлово-комунальні послуги, ціни/тарифи на які визначаються виключно за договором (домовленістю сторін).
Ціни/тарифи на комунальні послуги та послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій формуються і затверджуються центральними органами виконавчої влади, національними комісіями, що здійснюють державне регулювання у відповідних сферах, та органами місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень, визначених законом.
Відповідно до ст. 13 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення належать, зокрема, встановлення тарифів на послуги централізованого водопостачання і водовідведення (крім тарифів на ці послуги, які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг).
На час винесення оскарженого рішення порядок формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги був врегульований ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Частиною 1 ст. 31 вказаного Закону було встановлено, що порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (п. 2 ч. 1 ст. 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 01 червня 2011 року № 869 затверджено, зокрема Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, Порядок формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем, які більш детально регулюють визначені ними питання.
Відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад розробляється і затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання абз. 2 ч. 2 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30 липня 2012 року № 390 затверджено Порядок доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхід ності та про врахування відповідної позиції територіальних громад.
Відповідно до п. 2.1 розд. ІІ Порядку суб'єкти господарювання здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим встановлювати тарифи.
Згідно з п. 2.3 розд. ІІ Порядку суб'єктами господарювання, що надають комунальні послуги (послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)), до відома споживачів доводиться така інформація:
загальний розмір планованого тарифу, поданого до органу, уповноваженого встановлювати тарифи, та його структура (плановані витрати за елементами, прибуток, податок на додану вартість);
обґрунтування причин зміни тарифу (зазначення розміру діючого тарифу та відсотка відшкодування затвердженим тарифом собівартості, планового економічно обґрунтованого тарифу, дати, коли тариф востаннє переглядався, причин перегляду тарифу, зазначення відсотка зростання основних складових тарифу (заробітної плати, електроенергії, паливо-мастильних матеріалів), визначення відсотка підвищення тарифу тощо);
інша додаткова інформація, визначена суб'єктом господарювання та/або органом, уповноваженим встановлювати тарифи.
Зазначена інформація доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті суб'єкта господарювання (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах суб'єктів господарювання, за необхідності, та шляхом розміщення на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
Згідно з п.п. 2.6, 2.7, 2.12 розд. ІІ Порядку способи доведення до відома споживачів інформації не обмежуються тими, що передбачені цим Порядком.
Строк, протягом якого від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань приймаються зауваження і пропозиції, встановлюється суб'єктом господарювання, але він не може бути меншим за 7 календарних днів та більшим ніж 14 календарних днів з дня повідомлення споживачів про намір здійснити зміну тарифів на житлово-комунальні послуги.
Відповідно до п. 2.11 розд. ІІ Порядку у разі відсутності пропозицій та зауважень від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань або вмотивованого їх відхилення, суб'єкт господарювання після закінчення встановленого строку приймання пропозицій/зауважень (наступного робочого дня після останнього дня приймання пропозицій/зауважень) письмово сповіщає про це орган, уповноважений встановлювати тарифи.
Пунктом 2.14 розд. ІІ Порядку визначено, що контроль за дотриманням суб'єктами господарювання порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад здійснюється органами, уповноваженими встановлювати тарифи відповідно до їх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно з п. 2.15 розд. ІІ Порядку процедура доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад вважається такою, що відбулася, незалежно від надходження до суб'єкта господарювання/органу, уповноваженому встановлювати тарифи протягом встановленого строку зауважень і пропозицій від фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань.
Частинами 3 та 4 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Відповідно до ч. 7 ст. 31 цього Закону встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво не допускається.
При винесенні оскарженого рішення відповідачем правомірно застосовані наведенні положення законодавства.
Зокрема, виконавчим комітетом міської ради проведено відповідний контроль за дотриманням суб'єктом господарювання, що надає відповідні комунальні послуги, порядку доведення до відома споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності; надані пропозиції та проведено контроль за врахуванням відповідної позиції відповідача щодо коригування перших із запропонованих змінених тарифів; дотримано процедуру прийняття рішення.
Оскарженим рішенням тарифи встановлені в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання), що відповідало вимогам законодавства.
Суб'єкт владних повноважень діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.
Посилання позивача на те, що документи, які подавалися Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго» відповідачу, та на підставі яких прийнято оскаржене рішення, не містять цифр, на підставі яких відповідачем встановлені нові тарифи, спростовано доказами, що містяться в матеріалах справи, зокрема: відкоригованими розрахунками тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення та тарифів на послугу з централізованого водопостачання та водовідведення з використанням внутрішньо будинкових систем, які виконані з урахуванням пропозицій та зауважень відповідача; поясненнями щодо корегування тарифів, порівнянням витрат на централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, на послугу постачання холодної води (з використанням внутрішньобудинкових систем) і на послугу водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у скорегованому тарифі з витратами у тарифах, що направлені на встановлення до міськвиконкому та фактичних 2017 року (чотири додатка до розрахунків тарифів), в яких детально розписано з яких витрат складається кожний із запропонованих тарифів.
Посилання позивача на те, що оскаржене рішення не містить обґрунтування необхідності зміни тарифів є неприйнятним, оскільки суб'єктом господарювання, що надає відповідні послуги, такі обґрунтування у встановленому порядку були доведені до споживачів до прийняття відповідачем оскарженого рішення про встановлення тарифів, що відповідало вимогам законодавства.
Посилання третьої особи на те, що позивачем пропущено строк звернення до суду з позовом, оскільки про підвищення тарифу на послуги з постачання холодної води та водовідведення він повинен був дізнатися в травні 2018 року з рахунків для оплати наданих послуг та з даних «Довідкова інформація для споживачів Вуглегірської ТЕС на 01.12.2017» та «Обґрунтування необхідності встановлення нових тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, послугу постачання холодної води та водовідведення з використанням внутрішньобудинкових систем, які надаються Вуглегірською ТЕС», які були розміщені на офіційному веб-сайті ПАТ «Центренерго», є неприйнятними, оскільки предметом спірних правовідносин є правомірність рішення суб'єкта владних повноважень, яке не містилося ні в рахунках для оплати наданих послуг, ні в опублікованій інформації, на яку посилалася третя особа. Про оскаржуване рішення позивач дізнався 29 серпня 2018 року. Крім того питання поновлення строку звернення до суду з позовом вирішено ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року.
Посилання третьої особи на спірні стосунки між нею та позивачем щодо зобов'язань позивача за надані комунальні послуги є також неприйнятними, оскільки вони не стосуються спірних правовідносин.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2018 року сплату судового збору в сумі 704,80 грн. за подання до суду позовної заяви відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Згідно з ч. 2 ст. 133 Кодексу адміністративного судочинства України якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Оскільки сплату судового збору, що підлягав оплаті відповідно до положень цього Кодексу, відстрочено до ухвалення судового рішення у справі, і судовий збір не оплачено, тому відповідно до наведених вимог процесуального законодавства при відмові в задоволенні позову такий судовий збір підлягає стягненню з позивача.
Відповідно, оскільки суд дійшов висновку, що позов задоволенню не підлягає, тому судові витрати, понесені позивачем в даній справі в розмірі 1913,74 грн., стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень не підлягають.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
в и р і ш и в:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Світлодарської міської ради (84792, Донецька обл., Бахмутський р-н, м.Світлодарськ, пр-т Миру, 5, код ЄДРПОУ 04342832), третя особа публічне акціонерне товариство «Центренерго» (03022, м.Київ, вул.Козацька, 120/4 «є», код ЄДРПОУ 22927045), про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ІПН НОМЕР_1) на користь державного бюджету України (Державна судова адміністрація України, розрахунковий рахунок: 31211256026001, ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 899998, код класифікації 22030106) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 (вісімдесят) коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 22 лютого 2019 року.
Суддя Логойда Т. В.