ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
Справа № 500/460/19
21 лютого 2019 року
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Хрущ В.Л., розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області до Відділу примусового виконання рішень управління Державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 01.02.2019 року у ВП №58259221,-
ВСТАНОВИВ:
У відповідності до вимог частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі– КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, серед іншого, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161 цього Кодексу.
Разом з тим, вищезазначена позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та дотримання яких - є обов'язковими у разі звернення до суду з позовом.
Відповідно до частини 3 статті 3 КАС України - провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Так, згідно із частиною другою статті 94 КАС України зазначено, що письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом.
Згідно з положеннями четвертої статті 94 КАС України копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до частини п'ятої статті 94 КАС України учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях) повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Порядок засвідчення копій документів визначений пунктами 5.26, 5.27 Національного стандарту України Державної уніфікованої системи документації, Уніфікованої системи організаційно - розпорядчої документації Вимоги до оформлювання документів (ДСТУ 4163-2003), затвердженого наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 № 55.
За вказаним нормативно-правовим актом, відмітка про засвідчення копії документа складається: зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, яка проставляється нижче підпису.
Однак, як видно із матеріалів справи, долучені до позовної заяви світлокопії документів позивачем належним чином - не засвідчені, оскільки не містять назви посади, ініціалів та прізвища особи, яка засвідчувала копії документів, долучених до позову, а також дати такого засвідчення. Наведені недоліки не можуть дозволити суду вважати такі світлокопії достовірними, та відповідно, розцінювати їх як письмові докази.
Окрім того, позовна заява не відповідає також вимогам частини третьої статті 161 КАС України.
Так, згідно з частиною третьою статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору, відповідно до закону.
Судом встановлено, що до позовної заяви позивачем документів на підтвердження сплати судового збору - не подано.
Відповідно до статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2019 рік" установлено з 1 січня 2019 року прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 1921 гривні.
Відповідно до Закону України "Про судовий збір" (в редакції станом на 01.01.2019р.) визначено ставку судового збору за подання суб’єктом владних повноважень, до суду адміністративного позову майнового характеру, яка становить 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не менше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При визначенні характеру даного адміністративного позову суд враховує Рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України”, з якого слідує, що за практикою Європейського суду з прав людини - вимога про визнання протиправним рішення суб’єкта владних повноважень, яке впливає на склад майна як фізичної, так і юридичної особи, та яким визначено суми відповідних стягнень податків, зборів, штрафних санкцій, пені тощо, - є майновою.
Як слідує з змісту позовної заяви, позивач заявляє вимогу про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 01.02.2019 року у ВП №58259221 за постановою про накладення на Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області штрафу у розмірі 5100, 00 грн. за невиконання рішення суду, - тобто, рішення, безпосереднім наслідком якого є втручання до майнових прав позивача та наслідком якого може стати зміна складу майна позивача.
Тобто, позивачем заявлено позовну вимогу майнового характеру, яка стосується його майнових прав - а тому позивач при поданні даної позовної заяви повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1921,00 грн. - за вимогу майнового характеру.
Водночас, суд звертає увагу на те, що предмет спору у вказаній справі – не підпадає під предмети спору щодо яких встановлено пільги зі сплати судового збору, так само як і Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, яке є юридичною особою - суб'єктом владних повноважень, - не належить до відповідного переліку категорій осіб, щодо яких встановлено пільги щодо сплати судового збору чи передбачено відстрочення/розстрочення чи звільнення від сплати судового збору, визначених положеннями Закону №3674-VI «Про судовий збір».
Суд також роз'яснює позивачу, що Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (Рим, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя N R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14.05.1981, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції - не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.
Крім того, суд враховує, що несплата судового збору позивачем буде суперечити завданню та меті Закону України "Про судовий збір" в частині надходження до спеціального фонду Державного бюджету України коштів від сплати судового збору, а також може розцінюватися як надання державним органам певних процесуальних переваг перед іншими учасниками судового процесу - юридичними та фізичними особами, які зобов'язані сплачувати відповідний збір, що суперечить засадам адміністративного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п’яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху (пункт 2 частини другої статті 169 КАС України).
Наявність вищезазначених недоліків - позбавляє суд можливості вирішити питання про відкриття провадження у справі за вказаною позовною заявою, а в подальшому може перешкодити здійсненню розгляду даної справи та захисту прав позивача (у разі встановлення їх порушення), з дотриманням строків, визначених чинним процесуальним законодавством.
Оскільки позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтями 94, 160, 161 КАС України, що, в свою чергу унеможливлює відкриття за нею провадження у справі, - її слід залишити без руху, надавши позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Недоліки позовної заяви необхідно усунути шляхом:
- подачі належним чином завірених копій документів, долучених до позовної заяви та їх копій (для відповідача);
- сплати судового збору за ставками, встановленими для позовних вимог майнового характеру: 1921 грн.
Судовий збір слід сплачувати за такими платіжними реквізитами:
- отримувач коштів УК у місті Тернополі/м. Тернопіль/22030101;
- код отримувача 37977726;
- банк отримувача Казначейство України (ЕАП);
- код банку отримувача (МФО) 899998;
- рахунок отримувача 34311206084008;
- код класифікації доходів бюджету 22030101.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-
УХВАЛИВ:
1. Позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області - залишити без руху.
2. Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви до 10 (десяти) днів з моменту вручення даної ухвали.
3. Роз'яснити позивачу, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатись неподаною та повернута позивачу.
4. Копію ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Оскарження ухвали окремо від рішення суду не допускається. Заперечення на ухвалу може бути включене до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Хрущ В.Л.
Копія вірна:
Суддя Хрущ В.Л.