Рішення № 79995003, 21.02.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2019
Номер справи
480/171/19
Номер документу
79995003
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2019 р. Справа № 480/171/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м.Суми адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:

- визнати протиправними дії відповідача про виключення позивачу положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5% відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до другої категорії з 01.01.2008 р.;

- зобов’язати Головне управління ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок складової пенсії за вислугу років 64% грошового забезпечення з 01.01.2008 р., з зобов’язанням відповідача надати звіт про виконання рішення суду.

В обгрунтування позовних вимог зазначив, що 01.01.1999 р. був звільнений з органів внутрішніх справ на пенсію за вислугу років. 03.12.2018р. звернувся з запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про надання довідки про грошові утримання (посадовий оклад, вислуга років, за звання та інші надбавки) і в якому розмірі відповідно до грошових утримань були встановлені для отримання пенсії з 01.01.2000р. та з 01.01.2008р. 07.12.2018р. від ПФУ надійшла відповідна довідка, згідно якої основний розмір пенсії станом на 01.01.2000 р. становив 2193,18x64%, станом на 01.01.2008р. - 3005,99x59% грошового забезпечення. В зв’язку з цим 24.12.2018р. позивач звернувся до ПФУ, щоб повідомити на підставі якого нормативного акту і коли було зменшено на 5% розмір пенсії за вислугу років.

04.01.2019р. за №2715/4-11 від ПФУ надійшла відповідь, в якій зазначено, що Законом України від 04.04.2006р. №3591-ІV «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» внесені зміни до ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якими виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до другої категорії. У зв’язку з цим при проведенні перерахунку пенсії з 01.01.2008 р. застосовані норми Закону, які діяли на час його проведення.

Позивач вважає дії ПФУ незаконними та такими, що порушують конституційні права на пільги, компенсації, гарантії, які є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень.

Представником відповідача подано до суду відзив, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зазначивши, що при проведенні перерахунку пенсії було враховано статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", чинну на момент його проведення, розрахунок пенсії позивача здійснений у розмірі 59% від суми грошового забезпечення, оскільки, станом на 01.01.2008, редакція статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" була змінена, виключено положення щодо збільшення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 2 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином, виплата пенсії позивача проводиться з урахуванням положень чинного законодавства. Крім того, відповідач вважає, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з даним позовом, оскільки позивач зазначає про порушення своїх прав з 01.01.2008, при цьому будь-яких доказів наявності об’єктивних причин, що перешкоджали йому своєчасно звернутись до суду з відповідним позовом про захист свого порушеного права суду не надав (а.с. 20-21).

Ухвалою суду від 22.01.2019 р. відкрито провадження по справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, про що сторони повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що ОСОБА_1 з 01.11.1999 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, що підтверджується копією посвідчення серіїї А №337771 (а.с. 13).

03.12.2018 р. позивач звернувся з запитом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив надати довідку про нарахування пенсії, в якій вказати, які грошові утримання (посадовий оклад, вислуга років, за звання та інші надбавки) і в якому розмірі відповідно до грошових утримань були встановлені для отримання пенсії з 01.01.2000 року, з 01.01.2007 року та з 01.01.2008 року (а.с. 7).

На даний запит, відповідачем разом з листом від 07.12.2018 року №12248/08-29 було надано ОСОБА_1, зокрема, повідомлення про розмір пенсії від 07.12.2018 року №3111, в якому зазначено, що станом на 01.01.2000 р. розмір пенсії складав 64% грошового забезпечення (вислуга років 23), на 01.01.2007 р. розмір пенсії складав 64% грошового забезпечення (вислуга років 23), а станом на 01.01.2008 р. розмір пенсії складав 59% грошового забезпечення (вислуга років 23) (а.с. 9).

В подальшому, позивач звернувся із запитом від 24.12.2018 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якому просив повідомити на підставі якого нормативного акту і коли йому було зменшено на 5 % розмір пенсії (а.с. 10).

Листом від 04.01.2019 року №2715/Ч-11 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області повідомило позивача, що у зв'язку з внесеними Законом України від 04.04.2006 № 3591-IV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців” змінами до ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” виключено положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 2-ї категорії. Тому, при проведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2008 р. на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” були застосовані норми законодавства, які діяли на час його проведення (а.с. 12).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом, при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

За приписами п. "а" ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) право на пенсію за вислугу років мають особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають на день звільнення зі служби вислугу на військовій службі або на службі в органах внутрішніх справ 20 років і більше.

Пунктом "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) встановлено, що особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років та які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

З матеріалів справи суд вбачає, що відповідно до повідомлення про розмір пенсії ОСОБА_1, з урахуванням того, що він під час проходження служби брав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесений до 2 категорії, позивачу станом на 01.01.2000 р. нараховувалась та виплачувалась пенсія за вислугу років в розмірі 64% відповідних сум грошового забезпечення (а.с. 9).

Згідно частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції, яка діяла на момент здійснення перерахунку пенсії, тобто станом на 01.01.2008) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Отже, перерахунок призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії, здійснюється у разі зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Здійснюючи такий перерахунок, органи пенсійного фонду лише змінюють суму грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, не змінюючи при цьому розмір призначеної пенсії, визначену у відсотках до грошового забезпечення.

Однак, судом встановлено, що при проведенні перерахунку пенсії 01.01.2008 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області позивачу було зменшено розмір призначеної пенсії за вислугу років на 5 %, тобто основний розмір пенсії фактично становить 59 % відповідних сум грошового забезпечення, про що також зазначено в перерахунку пенсії (а.с. 9).

Крім того, суд зазначає, що відповідно до п. 4 Прикінцевих положень Закону України від 04.04.2006 № 3591-IV “Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців”, вислуга років для призначення пенсій, що була обчислена особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, особам надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", відповідно до нормативно-правових актів щодо призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, перегляду не підлягає.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведені обставини, суд вважає, що зменшуючи на 5% розмір призначеної позивачу пенсії, Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області діяло не на підставі та не у спосіб, що передбачений Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що свідчить про протиправність таких дій відповідача.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обгрунтованими та підлягають задоволенню.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області подати до суду протягом одного календарного місяця з дня набрання рішенням суду законної сили, звіт про виконання судового рішення, слід зазначити наступне.

Частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Таким чином, вказаною статтею встановлено право, а не обов'язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов'язати суб'єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов'язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду передбачена відповідальність.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії – задовольнити.

Визнати противоправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) про виключення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) положення щодо збільшення розміру пенсії за вислугу років на 5 відсотків відповідних сум грошового забезпечення особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до другої категорії з 01.01.2008 року.

Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) перерахунок пенсійної виплати - за вислугу років у розмірі 64% грошового забезпечення з 01.01.2008 року.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук