Рішення № 79993359, 11.02.2019, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.02.2019
Номер справи
161/13062/18
Номер документу
79993359
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2019 року ЛуцькСправа № 161/13062/18

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,

при секретарі судового засідання Литвиненко І.П.,

розглянувши за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради, Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Виконавчого комітету Луцької міської ради (далі – відповідач-1), Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради (далі – відповідач-2) про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 «Про демонтаж конструкцій на вулиці Підгаєцькій, 9-А» в частині демонтажу металевого гаража, визнання протиправними дій Виконавчого комітету Луцької міської ради щодо демонтажу гаража, розташованого на вулиці Підгаєцькій, 9-А, зобов’язання Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради безоплатно повернути позивачу належний йому гараж, який був розташований на вулиці Підгаєцькій, 9-А.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що означений гараж був встановлений ОСОБА_1 на підставі розпорядження Виконавчого комітету Луцької міської ради народних депутатів №152-рв від 28 квітня 1995 року та будівельного паспорта на забудову земельної ділянки, виданого Управлінням архітектури та містобудування Луцької міської ради народних депутатів. На виконання рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 «Про демонтаж конструкцій на вулиці Підгаєцькій, 9-А» працівники Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради 01 червня 2018 року здійснили демонтаж гаража. Про вказане рішення позивачу стало відомо під час проведення демонтажу гаража.

Позивач вважає оскаржене рішення та дії відповідачів по його прийняттю протиправними, оскільки гараж на вулиці Підгаєцькій, 9-А він встановив у відповідності до вимог чинних норм і правил на підтвердження чого має відповідні документи. Вважає, що відповідачі своїми рішеннями і діями порушили право власності на майно (гараж на вулиці Підгаєцькій, 9-А), яке відповідно до статей 316, 319, 321 Цивільного кодексу України є непорушним.

Керуючись наведеним, позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 «Про демонтаж конструкцій на вулиці Підгаєцькій, 9-А» в частині демонтажу металевого гаража, визнати протиправними дії Виконавчого комітету Луцької міської ради щодо демонтажу гаража, розташованого на вулиці Підгаєцькій, 9-А, зобов’язати Департамент муніципальної варти Луцької міської ради безоплатно повернути позивачу належний йому гараж, який був розташований на вулиці Підгаєцькій, 9-А.

У відзиві на позов від 04 вересня 2018 року представник відповідача-1 та відповідач-2 проти позову заперечили та просили відмовити у його задоволенні з тих підстав, що оскаржене рішення прийняте правомірно, при цьому, спірний гараж є тимчасовою спорудою, який вважається самочинно розміщеною малою архітектурною формою на самовільно зайнятій землі та за відсутності правовстановлюючих документів підлягає демонтажу.

У відповіді на відзив від 08 жовтня 2018 року позивач додатково зазначив, що відповідачами порушено порядок демонтажу самовільно встановленої тимчасової споруди органами місцевого самоврядування.

У додаткових поясненнях від 07 лютого 2019 року представник відповідачів вказав, що розпорядженням Виконавчого комітету Луцької міської ради народних депутатів №152-рв від 28 квітня 1995 року позивачу було надане право на тимчасове встановлення гаражів. У позивача відсутні правовстановлюючі документи на демонтований гараж, а також докази про право користування земельною ділянкою, на якій гараж знаходився, наявність фундамента. Окрім того, зазначив, що оскільки власник не забрав демонтований об’єкт з майданчика для тимчасового зберігання, тому цей об’єкт був утилізований шляхом здачі на металобрухт.

Інших заяв по суті від учасників справи не надходило.

Ухвалою судді Луцького міськрайонного суду Волинської області від 15 серпня 2018 року було відкрито провадження у даній справі. Ухвалою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 22 жовтня 2018 року постановлено передати дану справу за підсудністю на розгляд Волинського окружного адміністративного суду. 04 грудня 2018 року справа надійшла до Волинського окружного адміністративного суду.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2018 року адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Луцької міської ради, Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій прийнято до провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду.

Представник позивача в судове засідання не прибув, в попередніх судових засіданнях позовні вимоги підтримав повністю з підстав, наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, в попередніх судових засіданнях позовні вимоги не визнав, просив суд в позові відмовити повністю.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, відповідно до розпорядження Виконавчого комітету Луцької міської ради народних депутатів №152-рв від 28 квітня 1995 року, паспорта вихідних даних для будівництва від 18 травня 1995 року, які досліджені в судовому засіданні і копії приєднані до матеріалів позову, ОСОБА_1 встановив гараж у місті Луцьк по вулиці Підгаєцькій, 9-А.

21 березня 2018 року Виконавчий комітет Луцької міської ради прийняв рішення №173-16 “Про демонтаж конструкцій на вул. Підгаєцькій, 9-А”, пунктом 1 якого зобов’язано власників конструкцій, що розташовані без правовстановлюючих та дозвільних документів на вул. Підгаєцькій, 9-А, протягом 5 днів з дати ухвалення цього рішення демонтувати їх за власний рахунок.

01 червня 2018 року працівниками Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради, на виконання рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради №173-16 “Про демонтаж конструкцій на вул. Підгаєцькій, 9-А”, проведено демонтаж металевої конструкції (гаража) за вказаною адресою.

При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Відповідно до підпункту 7 пункту “а” статті 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження: організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.

Згідно із частиною першою статті 1 Закону України “Про благоустрій населених пунктів” від 06 вересня 2005 року № 2807-IV (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон № 2807-IV) благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

За приписами частини другої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, зокрема, належить: забезпечення виконання місцевих програм та здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; організація забезпечення на території населеного пункту чистоти і порядку, дотримання тиші в громадських місцях; здійснення самоврядного контролю за станом благоустрою та утриманням територій населених пунктів, інженерних споруд та об'єктів, підприємств, установ та організацій, майданчиків для паркування транспортних засобів (у тому числі щодо оплати послуг з користування майданчиками для платного паркування транспортних засобів), озелененням таких територій, охороною зелених насаджень, водних об'єктів тощо; залучення на договірних засадах коштів і матеріально-технічних ресурсів юридичних та фізичних осіб для здійснення заходів з благоустрою населених пунктів; видача дозволу на порушення об'єктів благоустрою у випадках та порядку, передбачених цим Законом.

Як передбачено частиною першою статті 73 Закону № 280/97-ВР, акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Рішенням Луцької міської ради від 29 липня 2009 року № 44/2 “Про Правила благоустрою міста Луцька” затверджені Правила благоустрою міста Луцька.

Згідно із пунктом 1 цих Правил Правила благоустрою міста Луцька (далі - Правила) установлюють порядок благоустрою та утримання територій об'єктів благоустрою міста Луцька, визначають права та обов'язки учасників правовідносин у сфері благоустрою на території міста. Правила спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини і містять загальнообов`язкові норми, щодо порядку здійснення благоустрою, належного утримання та раціонального використання територій міста, організації упорядкування і охорони об`єктів благоустрою міста, за порушення яких настає відповідальність, передбачена законодавством України.

Пунктом 9.3.5 Правил передбачено, що малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами, тимчасовими спорудами чи конструкціями, а використання земельної ділянки під ці споруди класифікується, як самовільне зайняття/захоплення землі. Вищезазначені об’єкти підлягають демонтажу за кошти особи, що здійснила встановлення. Якщо особа, що здійснила самовільне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не здійснила демонтаж у визначені приписом строки, демонтаж малих архітектурних форм та тимчасових споруд здійснюється в порядку, встановленому цими Правилами. Особа, яка здійснила або здійснює самочинне встановлення малих архітектурних форм та тимчасових споруд, не набуває права власності на них.

Пунктом 9.4 Правил регламентований порядок демонтажу самовільно встановлених малих архітектурних форм, тимчасових споруд та конструкцій, який включає в себе такі положення: демонтаж, перевезення, зберігання самовільно встановлених малих архітектурних форм, тимчасових споруд та конструкцій, власники яких ухиляються від демонтажу (або власники яких не відомі), відновлення благоустрою на місці самовільного їх встановлення, здійснюється за кошти місцевого бюджету.

Як вбачається із оскаржуваного рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 “Про демонтаж конструкцій на вул. Підгаєцькій, 9а”, останнє прийняте на підставі Законів № 280/97-ВР, № 2807-IV та Правил благоустрою міста Луцька, затверджених рішенням Луцької міської ради від 29 липня 2009 року № 44/2.

При цьому, приймаючи вказане рішення щодо належного позивачу гаража, відповідач виходив з того, що це є металева конструкція, тимчасова споруда, встановлена на вулиці Підгаєцькій, 9а без правовстановлюючих та дозвільних документів.

Проте, як убачається із розпорядження Виконавчого комітету Луцької міської ради народних депутатів №152-рв від 28 квітня 1995 року «Про дозвіл на тимчасове встановлення гаражів», громадянам міста (відповідно до додатку №1) дозволено встановлювати тимчасові гаражі для власних автомобілів. Пунктом 3 вказаного розпорядження встановлено, що громадяни, які протягом шести місяців без поважних причин не приступили до будівництва гаража, втрачають право на встановлення гаражів без додаткового попередження. Із пункту 157 додатку №1 до розпорядження №152-рв від 28 квітня 1995 року убачається, що дозвіл на тимчасове встановлення гаража у місті Луцьк по вулиці Підгаєцькій, 9-А надано ОСОБА_1 Суд звертає увагу, що вказаним розпорядженням не встановлено терміну закінчення наданого дозволу на встановлення гаража позивачу як і необхідності його реєстрації після встановлення..

Згідно п. 2.2.19, 2.2.20 Положенням про департамент муніципальної варти Луцької міської ради затвердженого рішенням Луцької міської ради №29/10 від 26.07.2017 року на даний департамент покладено обов’язки в тому числі здійснення підготовки рішень виконкому про демонтаж самовільно встановлених або з порушенням розташованих об’єктів на території міста, демонтаж та їх утилізація в термін до 100 днів.

На підставі розпорядження №152-рв від 28 квітня 1995 року позивач отримав паспорт вихідних даних для будівництва гаража у місті Луцьк по вулиці Підгаєцькій, 9-А від 18 травня 1995 року. На схемі будівельного паспорта на забудову земельної ділянки визначено місце для будівництва гаража громадянину ОСОБА_1 Вказаний будівельний паспорт затверджений управлінням містобудування і архітектури м. Луцька Волинської області. Зазначені обставини свідчать про виконання позивачем вимог пункту 3 розпорядження №152-рв від 28 квітня 1995 року – приступив до будівництва гаража.

В судовому засіданні представник відповідача підтвердив, що зазначений гараж було демонтовано саме в місці де він розташований за схемою будівельного паспорта.

Як вбачається з дослідженого судом спірного розпорядження відповідача №152 від 29.04.2018 року воно стосується надання дозволу на встановлення гаражів майже 300 мешканців Луцька, частина яких передбачено спорудження з цегли, а інша – металеві. Як пояснив в судовому засіданні представник відповідача, даним розпорядженням надано дозвіл на встановлення гаражів саме на території знаходження багатоквартирних будинків, в яких проживали заявники, тобто прилеглої території до будинків.

Відповідачем-1, відповідачем-2, як суб’єктами владних повноважень, не доведено, що наданий позивачем пакет документів був недостатнім для встановлення спірного гаража на виконання розпорядження №152-рв від 28 квітня 1995 року. Також не доведено відповідного обов’язку позивача оформляти додаткові правовстановлюючі і дозвільні документи.

Посилання представника відповідача в судовому засіданні як на підставу для законності прийняття спірного рішення на те, що каркас знесеного гаража зверху був металевим, а лише нижні частини фундаменту - з цегли, хоча дозвіл давався на спорудження саме цегляного гаража, не може бути підставою для знесення, оскільки відповідно до п. 4.3 Положення про відділ державного архітектурно-будівельного контролю Луцької міської ради, затвердженого рішенням Луцької міської ради від 28.10.2015 року №80/14, саме посадові особи цього Відділу для виконання покладених на них завдань під час перевірки мають право при здійсненні фізичними чи юридичними особами дій, що не відповідають вимогам законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельним нормам, містобудівним умовам, затвердженому проекту або будівельному паспорту забудови, рішенням, технічним умовам, складати протоколи про вчинення правопорушень та акти перевірок, накладати штрафи відповідно до закону; видавати обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, однак як встановлено в судовому засіданні, такий орган будь-яких перевірок не проводив, до нього з цього приводу Департамент муніципальної варти не звертався і рішень не приймав.

Таким чином, відповідачами не доведено, що гараж (як мала архітектурна форма та тимчасова споруда), розміщений (встановлений або збудований) позивачем по вулиці Підгаєцькій, 9-А у місті Луцьк без відповідної, оформленої в установленому порядку дозвільної документації, з відхиленням від проекту. Водночас, досліджені під час судового розгляду письмові докази свідчать про належне оформлення позивачем необхідної документації.

Таким чином, передчасним є висновок відповідача-1, що гараж по вулиці Підгаєцькій, 9-А у місті Луцьк, встановлений позивачем, є самочинно розміщеною малою архітектурною формою або тимчасовою спорудою чи конструкцією, а використання земельної ділянки під гаражем - самовільне зайняття/захоплення землі.

Відтак, оскільки Правилами благоустрою міста Луцька, затвердженими рішенням Луцької міської ради від 29 липня 2009 року № 44/2, передбачена можливість прийняття Виконавчим комітетом Луцької міської ради рішень про демонтаж лише самовільно встановлених малих архітектурних форм, тимчасових споруд та конструкцій, а обставину про те, що спірний гараж є самочинно розміщеною малою архітектурною формою або тимчасовою спорудою чи конструкцією відповідачами не доведено, тому суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваного рішення у частині демонтажу спірного гаража.

Суд при вирішенні спору виходить з того, що оскаржуване рішення стосується належного позивачу гаражу, що не заперечується усіма учасниками справи, а відтак вказаним рішенням порушені права позивача.

Таким чином, оскільки до повноважень виконавчого комітету Луцької міської ради не належить прийняття рішень про демонтаж конструкцій, незаконне встановлення яких у даному випадку не доведено, отже при прийнятті оскаржуваного рішення відповідач помилково виходив з того, що належний позивачу гараж є самочинно розміщеною малою архітектурною формою або тимчасовою спорудою чи конструкцією, тому з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасування рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 «Про демонтаж конструкцій на вул. Підгаєцькій, 9-А» в частині, що стосується демонтажу металевого гаража позивача підлягають задоволенню.

Зважаючи на обставини справи, враховуючи, що настання для позивача негативних наслідків пов'язано із прийняттям оскарженого рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 «Про демонтаж конструкцій на вулиці Підгаєцькій, 9-А», на підставі якого фактично і відбулось порушення прав та інтересів позивача, з урахуванням частини другої статті 5 КАС України, суд вважає, що достатнім та ефективним способом захисту порушених прав позивача є визнання протиправним і скасування рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 «Про демонтаж конструкцій на вулиці Підгаєцькій, 9-А» в частині демонтажу металевого гаража, який належить ОСОБА_1

Водночас, позовні вимоги про визнання протиправними дій Виконавчого комітету Луцької міської ради щодо демонтажу гаража, розташованого на вулиці Підгаєцькій, 9-А, зобов’язання Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради безоплатно повернути позивачу належний йому гараж, який був розташований на вулиці Підгаєцькій, 9-А, до задоволення не підлягають, оскільки на момент здійснення демонтажу оскаржене рішення було чинним, а з відповідною позовною вимогою ОСОБА_1 звернувся після його виконання. Окрім того, оскаржувані дії щодо демонтажу гаража не є публічно-владними управлінськими функціями у розумінні статей 4, 5 Кодексу адміністративного судочинства України, а спрямовані на виконання рішення суб’єкта владних повноважень (в даному випадку індивідуального акта), правову оцінку якому суд надав.

Крім того, не підлягає до задоволення вимога про повернення гаража, оскільки, як встановлено судом, на момент звернення з позовом та прийняття рішення судом, даний гараж вже було демонтовано та після 100 днів зберігання здано на металобрухт відповідачем.

Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Враховуючи, що суд встановив порушення відповідачем-1 прав та законних інтересів позивача, а позовні вимоги, у задоволенні яких відмовлено, є похідними і взаємопов’язаними із задоволеною позовною вимогою, тому на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 судові витрати у вигляді судового збору в сумі 704 грн 80 коп., сплаченого квитанцією від 11 лютого 2019 року №0.0.1263390842.1.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Луцької міської ради від 21 березня 2018 року №173-16 «Про демонтаж конструкцій на вулиці Підгаєцькій, 9-А» в частині демонтажу металевого гаража, який належить ОСОБА_1.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 19, ідентифікаційний код юридичної особи 04051327) на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 704 грн 80 коп. (сімсот чотири гривні вісімдесят копійок).

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтями 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України з урахуванням вимог підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» цього Кодексу. Апеляційна скарга може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 (43000, АДРЕСА_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).

Відповідач: Виконавчий комітету Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 19, ідентифікаційний код юридичної особи 04051327).

Відповідач: Департамент муніципальної варти Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, будинок 17, ідентифікаційний код юридичної особи 39985748).

ОСОБА_2 Костюкевич

Повне рішення суду складено 21.02.2019 року.